Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.05.2011, 00:47:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca preotul ar avea mai multa dragoste, nu ar cere sume fixe pentru pomelnice.
Daca cei ce dau pomelnice ar avea mai multa dragoste, ar da cat pot si s'ar multumi cu cat vrea parintele sa ii pomeneasca.

Sa nu ne miram de atitudinea gresita a unora fata de bani, daca pe noi ne'a pazit Domnul de acest duh viclean.
Sa cautam un parinte care ne pomeneste foarte mult, pentru nimic sau pentru foarte putin.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 25.05.2011 at 00:50:52.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.05.2011, 01:14:33
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu consider ca legile economice trebuie sa functioneze si in Biserica. Ca simplu credincios caut un preot care sa imi satisfaca nevoile. Preotul trebuie sa stie sa satisfaca nevoile credinciosilor. Atunci credinciosii il cauta pe preot iar acesta are credinciosi. Dar astfel incepe lupta intre preoti care i-a furat credinciosii cui. Eu de exemplu nu-l plac pe preotul in al carui sector locuiesc. Nici biserica de care apartin nu-mi place. Niciodata nu am apelat la acea biserica sau la preotul de care apartin care cere si onorariu fix. Cand am chemat preotul cu care ma inteleg sa-mi sfinteasca casa si pe care l-am platit mai bine decat imi cerea preotul de care apartin, cineva l-a informat si acesta a facut reclamatie la episcopie. Cand am aflat am intervenit ca sa nu pateasca ceva parintele meu si am asistat la niste porcarii de nu are rost sa le descriu. Pe parintele meu l-au facut de doua parale. Totul s-a terminat in coada de peste-daca vreau sa mai chem pe parintele meu sa anunt pe preotul de care apartin.
Deci eu sustin ca preotul care isi face treaba sa fie platit corespunzator iar acesta sa inteleaga cand sunt bani si cand nu sunt.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.05.2011, 01:21:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Eu consider ca legile economice trebuie sa functioneze si in Biserica. Ca simplu credincios caut un preot care sa imi satisfaca nevoile. Preotul trebuie sa stie sa satisfaca nevoile credinciosilor. Atunci credinciosii il cauta pe preot iar acesta are credinciosi. Dar astfel incepe lupta intre preoti care i-a furat credinciosii cui. Eu de exemplu nu-l plac pe preotul in al carui sector locuiesc. Nici biserica de care apartin nu-mi place. Niciodata nu am apelat la acea biserica sau la preotul de care apartin care cere si onorariu fix. Cand am chemat preotul cu care ma inteleg sa-mi sfinteasca casa si pe care l-am platit mai bine decat imi cerea preotul de care apartin, cineva l-a informat si acesta a facut reclamatie la episcopie. Cand am aflat am intervenit ca sa nu pateasca ceva parintele meu si am asistat la niste porcarii de nu are rost sa le descriu. Pe parintele meu l-au facut de doua parale. Totul s-a terminat in coada de peste-daca vreau sa mai chem pe parintele meu sa anunt pe preotul de care apartin.
Deci eu sustin ca preotul care isi face treaba sa fie platit corespunzator iar acesta sa inteleaga cand sunt bani si cand nu sunt.
Mi se pare un abuz din partea episcopiei. Există vreun canon în BOR care să îl lege pe credincios de un anumit preot în materie de ierurgii ? Cu alte cuvinte, există conceptul de "încardinare a laicilor" ? Dacă nu există, pe ce bază canonică spuneți că "l-au făcut de două parale" pe preotul care nu a comis altceva decât să răspundă chemării unui credincios ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2011, 01:31:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mi se pare un abuz din partea episcopiei. Există vreun canon în BOR care să îl lege pe credincios de un anumit preot în materie de ierurgii ? Cu alte cuvinte, există conceptul de "încardinare a laicilor" ? Dacă nu există, pe ce bază canonică spuneți că "l-au făcut de două parale" pe preotul care nu a comis altceva decât să răspundă chemării unui credincios ?
Asa este regula in toate episcopiile si arhiepiscopiile din Romania. In Suceava chiar am vazut afisat la pangare nota de la arhiepiscopie care spune ca un preot are voie sa slujeasca numai in parohia lui, si daca vrea sa slujeasca in alta parohie, trebuie sa instiinteze pe preotul paroh de acolo. Unde-i lege (de la episcop), nu-i tocmeala.

Oricum e mai lejer decat in parohiile catolice de aici. Daca vrei sa iti botezi copilul, nu mergi din biserica in biserica sa vezi unde e corul mai frumos, sau curtea bisericii pentru poze, ci trebuie sa il botezi in parohia in perimetrul careia locuiesti. La fel cu nuntile si inmormantarile. Daca vrei sa fii botezat/inmormantat la alta biserica decat cea la care esti arondat dupa teritoriu, atunci trebuie sa devii membru platitor al celeilalte parohii. Altfel nu. Am impresia ca la nunti poti sa inchiriezi o alta biserica si sa aduci preotul care iti place, dar platesti mai mult.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2011, 01:37:24
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Hristos a inviat !


Inteleg si stiu nevoile unei Biserici.Biserica se intretine in mare parte din banii credinciosilor ... Dar de aici si pana la a cere suma de x lei pentru x zile sau de x lei pentru botez, spovedanie, etc este o diferenta mare ... Nu sunt si nu voi fi deacord cu aceste taxe pe care unele parohii le aplica si nu se fac exceptii...Oare un batran cu o pensie infima poate da 10 lei pentru un acatist de 2 3 zile? As dori sa stiu si parerile voastre referitoare la acest aspect...
Nu sunt de acord cu banii dati la biserica caci in primul rand biserica,dupa cum se spune ar trebui sa protejeze pe credinciosi si sa-i indrume spre mai bine cu sfaturi duhovnicesti bine gandite,dar dupa cum se poate observa este de-a dreptul pe invers,preotii cer bani pentru propriile buzunare negandindu-se la consecintele pe care le-ar putea avea asupra bietelor suflete credincioase care dau bani pentru diverse.Aceste taxe sunt inutile dupa parerea mea si cu nici un chip nu sunt de acord cu ele.Sunt mai mult sa-i spun...batjocura la adresa credinciosilor...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.05.2011, 01:52:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Asa este regula in toate episcopiile si arhiepiscopiile din Romania. In Suceava chiar am vazut afisat la pangare nota de la arhiepiscopie care spune ca un preot are voie sa slujeasca numai in parohia lui, si daca vrea sa slujeasca in alta parohie, trebuie sa instiinteze pe preotul paroh de acolo. Unde-i lege (de la episcop), nu-i tocmeala.

Oricum e mai lejer decat in parohiile catolice de aici. Daca vrei sa iti botezi copilul, nu mergi din biserica in biserica sa vezi unde e corul mai frumos, sau curtea bisericii pentru poze, ci trebuie sa il botezi in parohia in perimetrul careia locuiesti. La fel cu nuntile si inmormantarile. Daca vrei sa fii botezat/inmormantat la alta biserica decat cea la care esti arondat dupa teritoriu, atunci trebuie sa devii membru platitor al celeilalte parohii. Altfel nu. Am impresia ca la nunti poti sa inchiriezi o alta biserica si sa aduci preotul care iti place, dar platesti mai mult.

Noesisiaa, eu m-am referit la cazul concret al unei ierurgii. Să presupunem că acasă la mine vine un preot în vizită. Nu e preotul meu paroh, e alt preot. Iar eu am cumpărat o icoană și îl rog să mi-o sfințească. Vreți să spuneți că îmi va opune un "nu pot să o sfințesc, fiindcă nu sunt preotul dv paroh" ? Casă ori icoană, e același lucru și se folosește același Molitvelnic.

Cât despre botez, nu au trecut nici doi ani de când am mers la botezul ultimului meu copil. Nu a fost nicio problemă să îl botez nu numai în altă parohie decât a mea, ci și în alt rit. Desigur, rămâne înregistrat la acea parohie, în Matricola Botezaților de acolo. Și la ortodocșii din București, e același lucru. Nici nu-mi amintesc de vreun caz în care botezul ori nunta să se fi făcut la parohia de cartier. DE OBICEI se face la altă parohie. Deci, cele relatate de Liviu nu țin de "unde-i lege nu-i tocmeală", ci de cine știe ce intrigi popești de pe plan local. Că asemenea lege, nu am văzut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.05.2011, 02:02:22
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Noesisiaa, eu m-am referit la cazul concret al unei ierurgii. Să presupunem că acasă la mine vine un preot în vizită. Nu e preotul meu paroh, e alt preot. Iar eu am cumpărat o icoană și îl rog să mi-o sfințească. Vreți să spuneți că îmi va opune un "nu pot să o sfințesc, fiindcă nu sunt preotul dv paroh" ? Casă ori icoană, e același lucru și se folosește același Molitvelnic.
Nu stiu ce va spune acel preot-prieten. Dar stiu ce este afisat la toata bisericile, ca preotii a voie sa savarseasca ierurgii numai in parohia lor, si in alta parte cu acordul celuilalt preot. Daca asa se intampla de fiecare data, nu stiu, dar stiu ca sunt preoti care se feresc. Daca o sa refuze preotul sa iti dea o binecuvantare fiindca este in afara granitelor parohiei lui, nu stiu. Probabil ca nu.


Probabil ca regula este facuta ca nu doar preotii mai populari din oras sa ia caimacul sfintirilor de casa, maslurilor acasa sau botezuri acasa. Si apoi parohia ar trebui sa fie ca o familie, preotul paroh ca si tata al acelei familii...

Vorbesc eu, care aici nu am fost niciodata la biserica la care ar trebui sa fiu arondata dupa teritoriu. Nici nu stiu exact unde e, dar stiu ca-s un pic cam eretici or se indreapta spre erezie, dupa website. In cazul asta cred ca am dreptul sa fiu parte dintr-o parohie in care stiu ca sunt hranita spiritual asa cum trebuie.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.05.2011, 09:53:41
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Înțelegeți și știți că Biserica se întreține din banii credincioșilor. Dar nu ne spuneți: cum anume ar trebui să procedeze ?
mda ... Biserica se poate intretine si din donatii dar si din bani dati din suflet nu "trasi de urechi" ....

Cat despre canoanele date de episcopi privind savarsirea diverselor ierurgi sau a sfintelor taine in afara parohiei sunt de parere ca este cel mai bun lucru savarsit de ei in ultimii 2-3 ani...De ce?Eu consider ca asa "pilele" sau preiteniile vor fi din ce in ce mai nesemnificative si fiecare preot poate beneficia de putinul din parohia sa.

Last edited by alinnasser2010; 25.05.2011 at 10:00:45.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.05.2011, 10:23:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Atunci credinciosii il cauta pe preot iar acesta are credinciosi. Dar astfel incepe lupta intre preoti care i-a furat credinciosii cui. Eu de exemplu nu-l plac pe preotul in al carui sector locuiesc. Nici biserica de care apartin nu-mi place.
Și eu, ca orice om, am preferințe pentru anumiți preoți. Însă nu apelez la ei decât pentru sfaturi duhovnicești și spovedanie sau îi frecventez pentru a le auzi predicile. Însă pentru celelalte nevoi apelez la preotul de parohie, întrucât consider că, chiar dacă îmi place mai puțin, nu trebuie să ignor harul sfințitor pe care îl are. Pe de altă parte, la preoții și duhovnicii buni aleargă multă lume și ei sunt suprasolicitați. Nu fac nici ei față.

Cât privește bunăstarea materială a lor, care trebuie să fie o consecință a vredniciei, în vremurile mai vechi așa era. Părintele Galeriu a fost întrebat cum a supraviețuit - el și familia - în anii de după război, cu foametea și apoi cu arestarea Părintelui. A răspuns că dacă ești vrednic oamenii te țin în palmă; își rup ei de la gură ca să dea preotului.

Cred că așa ar fi trebuit să rămână lucrurile, cum erau odată. Cine are mult să dea mai mult, cine are puțin să dea mai puțin; și după inima fiecăruia. De fapt, aici e problema: dacă preotul nu reușește să ajungă la inima omului, acesta nu va da din ale sale Bisericii sau va da numai forțat. Iar „obiectul de lucru” al preotului tocmai acesta este: inima credinciosului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.05.2011, 11:12:49
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu poti sa alegi tu de ce biserica sa apartii? Sczue, nu prea stiu cum stau treburile. Credeam ca tu alegi biserica. Din cate am inteles de la ai mei, daca nu iti platesti taxele de ex. nu te ingroapa pana nu dai inapoi tot. Macar sper ca daca tot iau niste bani, sa ii ajute pe cei care cer ajutorul bisericii.
Din cate am citit eu si invatat pe la scoala, statul a cam luat toata averea bisericii, care inainte se intretinea singura, a inceput cu Cuza Voda si pana in prezent. Asa ca intr-un fel e de inteles de ce cer bani, dar nu enormal sa ii ia asa cu japca. Asta inseamna ca anumiti preoti vad biserica ca pe o sursa de venit, nici de cum ca o inclinatie si dragoste. O fac pentru bani cu alte cuvinte. Se stie ca deja a inceput sa intre cel rau si in sanul bisericii.
Daca sunteti curiosi si aveti timp:

Parintele Calciu Dumitreasa: Cuza Voda vs Biserica Ortodoxa Romana = Antihrtist vs Biserica
http://www.youtube.com/watch?v=alt7Pv2Il0U http://foaienationala.ro/al-cuza-patriarhia-bor-2.html

Crucea ,Steaua lui David si Semiluna in Biserica Orthodoxa Romana: Antihristul este pe pamant! Preotul paroh al bisericii Sf. Ilie din cartierul bucureștean Titan, Ilie Costescu și-a smintit enoriașii printr-o inițiativă dubioasă, care, din păcate, a fost validată de însuși PF Patriarh Daniel.
http://www.youtube.com/watch?v=cNYV87-kbak
cred ca a-ti vazut asta la stiri deja. Pey daca se fac asmenea chestii in biserica in prezent, de ce sa ne mai miram de aceste taxe?

Scuze daca am plictisit pe careva.

Last edited by Laura19; 25.05.2011 at 11:16:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 15:40:57
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 19:01:57
Aprox. 400 de crime comise zilnic in Romania... pe banii nostri laurastifter Morala Crestina 60 24.07.2013 21:43:23
Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete. hydro314 Generalitati 3 12.02.2012 23:10:41
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 22:00:07