Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1471  
Vechi 04.08.2011, 09:22:19
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
am spus dar vad ca nu citesti sau nu gindesti ce am spus ...
e LEGEA NOUA .... intelegi? in NOUL TESTAMENT SE REPeta toate poruncile FARA SABAT ....... SI NT SE BAZEAZA PE CREDINTA in iisus hristos .... asadar daca modifici ceva DIN NOUL TESTAMENT vei fi mic in imparatia cerurilor ... offf offf offff ... nu credeam ca trebuie sa repet ce am spus deja
multa iubire
VT desfiintat PRIN IMPLINIRE ....
MULTA IUBIRE
si ia sa vedem in ce crezi tu , sectaro ...
Iata cateva dintre marturiile duhovnicilor despre ecumenism:
Marturii
Pr. Dumitru Staniloaie: "Eu nu sunt pentru ecumenism! A avut dreptate un sarb, Iustin Popovici, care l-a numit panerezia timpurilor noastre"[/COLOR]
Pr. Gheorge Calciu Dumitreasa: "Eu sunt impotriva ecumenismului! O socot cea mai mare erezie a secolului nostru"[/COLOR]
Pr. Arsenie Papacioc: "Sunt impotriva! Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism?"[/COLOR]
Pr. Ardian Fageteanu: "Ecumenismul este o erezie, erezia secolului XX"[/COLOR]
Pr. Ilie Cleopa: "Noi ortodocsii suntem putini dar suntem Biserica intreaga. Noua nu ne lipseste nimic! Noi n-avem ce imprumuta de la protestanti dar nici de la catolici!"[/COLOR]
Pr. Iustin Parvu: "Ecumenismul nu e nascut din parerile bisericilor, ci din gandirea proprie a unor pastori ce nu au nimic profund crestin si religios in ei ci doar o viata politica"[/COLOR]
Cuv. Paisie Aghioratul: "Cu durere in suflet marturisesc ca, dintre toti filounionistii (ecumenistii n.e.) pe care i-am cunoscut, nu am vazut pe nici unul sa aiba nu miez, dar nici macar coaja duhovniceasca. Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit."[/COLOR]
Sf. Efrem Sirul: "Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei citi murdaresc sfinta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii

si eu ma alatur lor fara sa clipesc
multa iubire
Ia "sectarule" sa vedem, daca cele 10 porunci au fost desfiintate prin implinire, inseamna ca in NT Iisus le-a dat inca o data pe cele 9 (fara sabat)? :)) Daca le-a desfiintat prin implinire dar tu ai totusi 9 porunci, inseamna ca le-a mai dat o data in NT. Cand a facut treaba asta? Tre' sa recunosc ca ai interpretarea cea mai originala pana acum :))

Last edited by Adriana3; 04.08.2011 at 11:14:14.
  #1472  
Vechi 04.08.2011, 09:35:23
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In Ortodoxie totul straluceste de frumusete, sa nu confundam Ortodoxia cu lumea ortodoxa. In Ortodoxie, Hristos ne da puterile Sale Dumnezeiești sau insasi viața Sa dumnezeiasca veșnica prin indumnezeire, pe cand El o are pe aceasta prin fire, deci NU, nu putem spune ca Ortodoxia traieste in litera legii, Ortodoxia reprezinta Duhul Legii, eseta vietii traita in har si adevar.

Noi suntem cei care tindem spre formalism, asemeni fariseilor. Exista un episodul sugestiv in acest sens pe care il gasim in Evanghelia dupa Matei, cand fariseii critica pe ucenici pentru ca i-au vazut mancand sambata, iar Iisus le spune „ine Chirios che tu savvatu” (“Domn este si al Sambetei”), cum apare in vechile manuscrise grecesti. (in ed. 2001 s-a tradus cu "este Domn al sambetei") Pentru ca sambata fusese luata in discutie de catre farisei, Iisus le-a raspuns punctual, insa ceea ce intelegem din afirmatia Sa e ca noi nu putem uita niciodata de Hristos si invatatura Sa, nici macar sambata (cand evreii il cinsteau pe Domnul la templu),sa ne aducem aminte ca aceasta indeamna la pietate si compasiune, la iubire si altruism, deci nu putem cadea in formalismul unor slujitori ai templului, caci "[Cineva] mai mare decât templul" este Iisus, iar acesta niciodata n-a lasat oamenii flamanzi, suferinzi, sau alte gesturi ce implica atitudini necrestinesti, pentru a "respecta" Ziua Domnului. In repetate randuri denuntam ipocrizia fariseilor, insa de multe ori cadem in aceleasi atitudini, atunci cand ne facem un “titlu de glorie” ca noi suntem aceia care implinim Porunca asa cum a lasat-o Dumnezeu in VT, deci cinstim ziua de sambata, sau cand tinand Ziua Domnului duminica, tindem spre inactivitate fizica (“e pacat sa muncesti”) si mai putin spre "odihna" spirituala. In ambele cazuri, ne afirmam in mod superficial orgoliul lipsei de pacat, necunoscand constiinta smerita a imperfectiunii proprii si a delicatetei respectului tainei celorlalte persoane. Noi n-ar trebui sa veneram calendarul, adica ziua de sambata (sau duminica), noi ar trebui sa cinstim Ziua Domnului si sa o pazim, iar pazirea nu se rezume la alipirea ei la o zi calendaristica, ci in primul rand ar trebui sa vizeze pazirea semnificatiei ei, pastrarea sensului ei profund care ni l-a dat Iisus, Mantuitorul nostru.

"Iudeu nu este acela care se arată pe dinafară că este Iudeu; și tăierea împrejur nu este aceea care este pe dinafară, în carne. Ci Iudeu este acela care este Iudeu înăuntru; și tăierea împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în slovă; un astfel de Iudeu își scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu" (Romani 2:28-29).
Ioana,
Sunt deacord ca trebuie facut cum zici, insa din pacate Ortodoxia, prin multimea ritualurilor si prejudecatilor introduse, a cazut exact in formalismul VT. Chiar si faptul ca Liturghia trebuie musai sa fie cea a Sf. Ioan Gura de Aur (cu mici exceptii) este o dovada. In practica, Ortodoxia este foarte rigida. Venind din lume atee in Ortodoxie, iti spun sincer ca m-am simtit prizoniera a prejudecatilor si ritualurilor umane. Citind Biblia, am inteles-o ca si tine, in practica insa m-am izbit de o puscarie a ritualurilor si prejudecatilor ce imi aminteste foarte mult de cea evreiasca. Catolicii sunt mult mai liberi sa simta in practica ceea ce spui tu, anglicanii inca si mai mult, nu stiu restul neo(protestantilor) si sectelor. De aceea sunt putini care vin inspre Ortodoxie si multi care pleaca in sens invers.
  #1473  
Vechi 04.08.2011, 09:38:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Apostolii predicau Legea Noua evreilor sambata, caci acestia erau atunci adunati la sinagoga, de aceia mergeau, nu pentru ca tineau sambata, insa se intalneau si duminica :)
Cele două pasaje postate de mine arată că Pavel le predica și Neamurilor, nu doar evreilor. Ați trecut prea repede peste aspectul acesta.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Apostolul Pavel a mers la sinagoga caci acolo se inchinau evreii:
Ei bine, al doilea text arată clar că Pavel a mers și în mijlocul naturii să se închine în ziua de închinare (sâmbăta). Repostez textul pentru cei degrabă uituci:

"Și în ziua sâmbetei am ieșit în afara porții, lângă râu, unde credeam că este loc de rugăciune și, șezând, vorbeam femeilor care se adunaseră." (Fapte 16,13)


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Apostolul Pavel a spus "Nu, crestinii sa ma intalneasca maine, in prima zi a saptamanii, caci Iisus a inviat Duminica si noi, crestinii, trebuie sa ne intalnim si sa ne inchinam Lui in acea zi?" (Faptele Apostolilor 13: 42:44 )
Aveți mare grijă! Citatul nu e din Faptele Apostolilor, ci din Evanghelia după Sarsailă, acea "altă Evanghelie" despre care vorbea sf.ap. Pavel.
  #1474  
Vechi 04.08.2011, 09:40:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
http://intercer.net/blogs/studiibibl...testament.html
Blogul exprima evident parerea sabat=sambata, exista si parerea celorlalti :)
Părerea "celorlalți" nu contează, chiar de ar fi miliarde! Ceea ce contează cu adevărat e părerea lui Dumnezeu:

"Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei." (Marcu 2,28 -versiunea Anania)

Se găsește în acest text un mare mister ce nu va fi elucidat decât în veșnicie. De ce IPS Bartolomeu Anania a ales să traducă κύριός τού σαββάτου cu Domnul sâmbetei și nu Domnul sabatului?
  #1475  
Vechi 04.08.2011, 09:42:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
trebuie stiut si faptul ca sambata nu a fost data de Dumnezeu ca sarbatoare obligatorie pentru toate popoarele lumii
Tinere agitat, citește Isaia 56 să te lămurești nițel. Sabatul a fost dat și pentru străini, și pentru neamuri, pentru om în general.

"...Sâmbăta a fost făcut pentru om..." (Marcu 2,27)
  #1476  
Vechi 04.08.2011, 09:46:54
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

un crestin nu poate spune ca nu-si suporta semenii. haideti sa dau un exemplu bun de oameni frumosi ce ne credem!
__________________
Lorena Savin
  #1477  
Vechi 04.08.2011, 09:47:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Există o serie de pasaje care menționează clar prima zi a săptămânii (Duminica) ca zi de închinare și comuniune a creștinilor. De exemplu
În toate [cele 8] versetele unde e menționat termenul "prima zi a săptămânii" nu reiese "clar" că duminica ar fi o zi de închinare și comuniune a creștinilor. Ba dintr-unul (vă las pe dumneavoastră să descoperiți acest fapt) reiese clar că duminica era pentru apostoli o zi de lucru obișnuită.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sabatul nu mai este menționat niciodată
Mai numărați o dată. S-ar putea să vă surprindă multitudinea versetelor...
  #1478  
Vechi 04.08.2011, 09:49:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din moment ce noi nu avem obligatia Sabatului, pentru ca nu ne aflam sub legea veche ci sub legea harului, orice discutii sunt de prisos.
Având în vedere că porunca Sabatului face parte integrantă din Decalog (porunca a IV-a) ar însemna conform acestei teorii a dv. că nu mai avem obligația de a ne feri de hoție, curvie, crimă, minciună, etc.?
  #1479  
Vechi 04.08.2011, 09:49:44
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Are rost sa revolutionam si sa distrugem o traditie milenara pentru un simplu moft
Da, are rost, căci acest "moft" este al lui Dumnezeu. Apropos, "tradiția" sabatului este veche de 6.000 de ani - dacă tot aduceți acest argument al vechimii...
  #1480  
Vechi 04.08.2011, 09:56:01
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

Cand scrieti pe forum, amintiti-va ca insusi Domnul Dumnezeu este langa voi! Este El mandru de noi, cand vede ca ne jignim si rastalcim Cuvantul lui, Bilbia? Daca ne-am opri la un singur verset din Biblie, "Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti, iar pe Domnul Dumnezeul tau cu toata puterea ta, cu toata fiinta ta", nu ar fi nevoie de toate aceste discutii; ci am fi fericiti cu totii si ne-am iubi, ca fratii!
__________________
Lorena Savin
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38