Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.07.2012, 13:50:17
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sf Nectarie a lucrat la o fabrica de facut tigari.
Si Maria Egipteanca a fost desfranata.

Acum prin analogie, poti sa lucrezi intr-o fabrica detigari sau sa fi desfranata ca asa au facut si sfintii?
Asta au facut-o inainte de a deveni sfinti.

Mi se pare o fatarnicie sa spui ca contribui la dezvoltarea raului in lume, fara sa fi vinovat de aceasta.
In aceste conditii,nici ginecologul nu e vinovat de avorturile facute, datoria lui e doar sa fie un bun ginecolog, nici purtatorii de cuvant ai asociatiilor pro homosexualitate nu sunt vinovati, repet aceeasi datorie inaintea lui Dumnezeu de a-si face bine treaba.Acum poti sa tehnoredactezi si o carte prin care se aduce blasfemie lui Dumnezeu fara sa te faci vinovat de nimic. Poate doar de apa cu care s-a spalat si Pilat pe maini.

Vanzatorul nu e vinovat ca vinde tigari, barmanul ca vinde bautura, traficantul ca vinde droguri. Poate nici prostituata ca isi vinde trupul. Vinovati sunt cei care cumpara si le folosesc....

Oare, stau si ma intreb, asa a adormit de tare constiinta multora? Ca nu mai avem puterea sa vedem raul si sa ii zicem pe nume? Mai mult, cu fatarnicie il invelim in staniol si ii zicem"cooperare materiala la pacat", dar cu precizarea ca nu e pacat.

Domnule Dragomir, ne-ati mai "imbogatit" si pe alte topicuri cu idei care ridica parul pe spinare, in special cea cu Hristos si tigarea in gura. Poate ar fi cazul sa il mai intrebati si pe Domnul cum stau treburile astea, inainte ca deviatiile sa devina prea mari.

La fel de fatarnic mi se pare sa faci un pacat cu buna stiinta pe premisa ca Domnul ma iarta. Personal, cred ca greu iarta Domnul pacatul facut cu premeditare. Ptr ca prin insasi gandul acesta il sfidezi pe Domnul. E ca si cum ai zice"Ei, ce daca imi insel sotia, pe urma vin cu un buchet de flori si un inel frumos si ma iarta".

Doamne , iarta-ne, ca tot mai mult ne indepartam de Tine!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.07.2012, 13:55:30
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Acum, on topic.
Renuntati la a tehnoredacta cartea, cu rugaciunea. Doamne renunt la asta de dragul Tau.Te rog sa nu ma lasi si sa te ingrijesti Tu de painea mea zilnica.

Si garantat Domnul nu va lasa nerasplatita dragostea de a_i cinsti numele si de a nu contribui la raspandirea raului in lume.

Mai mic e pacatul de a-ti incalca fagaduinta(de fapt e minuscul, infinit mai mic) comparativ cu aceea de a contribui la raspandirea ideilor dracesti(scuze ptr urechile delicate pe care le-am zgariat) in lume.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.07.2012, 14:04:07
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sf Nectarie a lucrat la o fabrica de facut tigari.
Exact asta voiam si eu sa spun. Multi sfinti au trecut prin astfel de dileme.
Vad tot felul de sfaturi de care eu am spus din capul locului ca ma feresc. Oameni buni, toti suntem "mai vrednici"... Cunosc... Dar daca cercetam in trecutul nostru nu tocmai indepartat, pe cati am smintit cu sfaturile noastre, de cate ori am exagerat ceva, de cate ori am luat de buna o informatie, iar altul a dat cu oistea-n gard in timp ce noi eram departe si dormeam linistiti. Oare vamesului ii era usor sa doarma cand avea atatea pe constiinta? Si totusi, Mantuitorul l-a ridicat pe el mai presus de cei care pretindeau ca isi cunosc bine legea si o urmeaza...
Pana la urma, cu ajutorul lui Dumnezeu, o s-o scoata el la capat, dar uite-asa ne cunoastem si noi mai bine...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2012, 14:14:37
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Tu personal ai un duhovnic? L-ai consultat in acest sens?
Și eu aș opta pentru sfatul duhovnicului. Este mai bun decât ale noastre...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.07.2012, 14:21:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La modul general vorbind,
La modul general da. La modul particular e altceva.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.07.2012, 14:37:00
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Acum, on topic.
Renuntati la a tehnoredacta cartea, cu rugaciunea. Doamne renunt la asta de dragul Tau.Te rog sa nu ma lasi si sa te ingrijesti Tu de painea mea zilnica.

Si garantat Domnul nu va lasa nerasplatita dragostea de a_i cinsti numele si de a nu contribui la raspandirea raului in lume.

Mai mic e pacatul de a-ti incalca fagaduinta(de fapt e minuscul, infinit mai mic) comparativ cu aceea de a contribui la raspandirea ideilor dracesti(scuze ptr urechile delicate pe care le-am zgariat) in lume.
corect! corect! corect!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.07.2012, 15:01:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
corect! corect! corect!
Corect? Si inca de trei ori... Sa ne fereasca Dumnezeu sa avem parte in viata de oameni fara de cuvant. Cand ai o intelegere cu cineva, TREBUIE sa ti-o asumi. Faptul ca nu a stiut de la inceput. nu e chiar o scuza. Poate n-a crezut ca e chiar asa. Dar oricum, nu poti acum, dupa atata vreme sa mergi si sa spui cuiva: "Stiti, eu... renunt!" Pune-ti cenusa-n cap dupa aceea, fa canoane, matanii, da foc manuscriselor (glumesc, evident), dar pastreaza-ti coloana vertebrala dreapta, orice-ar fi, fiindca altfel nu-i corect. Daca ar fi pe-asa, n-ar mai lucra nimeni in banci (banu-i ochiu' dracului), nici in baruri, nici in librarii unde se vand si carti "stricate" si tot asa. Pana la urma, nu e el autorul, iar ceea ce face, e o munca cinstita si constiincioasa. Sunt convins ca n-ar recomanda nimanui acel gen, dupa parerea mea...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.07.2012, 15:14:09
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Si cine decide ca acele invataturi sunt pacate? Poate pentru unii oameni vor fi un ajutor.. Am inteles ca este vorba despre indemnuri catre o gandire pozitiva. Haideti sa nu cadem in penibil!
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.07.2012, 16:22:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fratilor, eu nu i-as fi spus nici da, nici ba, ca nu o faceam pe pielea mea, ci pe a altuia.
Dar daca tot ne erijam sa dam asemenea sfaturi, mai bine haideti sa o ajutam concret, cei care putem, cu un ban, sa treaca prin acest hop si sa renunte la dilema.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.07.2012, 16:41:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Domnule Dragomir, ne-ati mai "imbogatit" si pe alte topicuri cu idei care ridica parul pe spinare, in special cea cu Hristos si tigarea in gura.
Dar eu nu am păr pe spinare. Dumneavoastră ?

Citat:

Acum prin analogie, poti sa lucrezi intr-o fabrica detigari sau sa fi desfranata ca asa au facut si sfintii?
Asta au facut-o inainte de a deveni sfinti.
Valabil în privința Sf Maria Egipteanca, raționamentul este invalid în privința Sf Nectarie. De ce ? Fiindcă, în timp ce știm că Sf Maria Egipteanca s-a căit amar pentru păcatele ei, Sf Nectarie nu am auzit să se fi căit. Și știți de ce ? Fiindcă a lucra într-o fabrică de țigări, sau de arme, sau într-o distilerie, ori a fi viticultor sau tehnician oenolog nu sunt păcate decât în mintea dv deviată.

Citat:
Mi se pare o fatarnicie sa spui ca contribui la dezvoltarea raului in lume, fara sa fi vinovat de aceasta.
In aceste conditii,nici ginecologul nu e vinovat de avorturile facute, datoria lui e doar sa fie un bun ginecolog,
Analogie invalidă. Ginecologul este vinovat de avorturile făcute fiindcă există o poruncă de a nu ucide pe care el o încalcă.
Citat:
nici purtatorii de cuvant ai asociatiilor pro homosexualitate nu sunt vinovati,
În ceva mai mică măsură decât ginecologul, și purtătorii de cuvânt de mai sus sunt vinovați de păcat străin, fiindcă fac apologia unor fapte contra firii. Dar, dacă este cineva dactilograf sau electrician ori paznic la acea asociație pro-homosexuală, el nu este vinovat cu nimic.

Citat:
Vanzatorul nu e vinovat ca vinde tigari, barmanul ca vinde bautura, traficantul ca vinde droguri. Poate nici prostituata ca isi vinde trupul. Vinovati sunt cei care cumpara si le folosesc....

Oare, stau si ma intreb, asa a adormit de tare constiinta multora? Ca nu mai avem puterea sa vedem raul si sa ii zicem pe nume? Mai mult, cu fatarnicie il invelim in staniol si ii zicem"cooperare materiala la pacat", dar cu precizarea ca nu e pacat.
Ca să înțelegeți mai bine, dacă aveți bunăvoință (ipoteză pe care, citind postarea dv agresivă, o consider îndepărtată) înlocuiți "editură de cărți New Age" cu "Editura Politică a Partidului Comunist". Așadar: este sau nu este păcat să așezi în pagină sau să culegi litere pentru "Manifestul Partidului Comunist" ? Precizez: nu este vorba de cominternistul care controlează editura, nu este vorba nici de purtătorul de cuvânt al editurii. Aici este vorba despre un om care își folosește competența spre a participa la tipărirea unei cărți a acelei edituri.

Dacă este păcat, a-l face cu gândul de a te spovedi după aceea este inacceptabil: un gând mult mai grav decât eventualul păcat însuși, numit "păcat împotriva Duhului Sfânt". De păcate trebuie să fugim, nu să le facem ca să avem ce spovedi. Dimpotrivă, dacă nu este păcat, nu e nimic de spovedit.

Dar, având în vedere degringolada din BOR, asemenea abordări nu mă mai miră. M-a mirat când am întâlnit în carne și oase un forumist de pe aici care declara sus și tare ce păcat mare e fumatul în timp ce fuma spunându-mi chestia asta. La nedumerirea mea, mi-a spus că fumează cu dezlegare de la preotul său confesor. Asta a adâncit nedumerirea mea: de dezlegare de a face păcate eu nu am auzit. Prima oară m-a mirat când am citit că un om păcătuia ca să se spovedească după aceea când am citit biografia lui Rasputin și câte ceva despre secta ortodoxă al cărei membru a fost acel călugăr. Secta se numea "hlâstî" și se dedau la orgii și la curvii ca să aibă ce "penitență" să facă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locul copilariei dorinastoica14 Generalitati 159 04.07.2011 01:47:33
Locul nasterii Maicii Domnului NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 2 20.01.2011 01:05:02
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21
locul de veci Dia20_diana Eutanasia 4 14.02.2008 21:40:40