Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2010, 21:19:50
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Exclamation Scrisul ortografic

Frati crestini in special cei care ma bat la cap sa ma corectez
desi am mai spus ca nu ma intereseaza si nu vreau s ama corectez
de ce nu intelegeti ca daca ceva nu e scris de mine asta e nu cititi
auzi la o persoana ca o sa creada adminul ca sunteti analfabeti
dar el nu vede cine scrie
asi credeti ca adminul nu poate dormi ca nu scriu eu cum trenuie sa fim seriosi
pana al urma acest forum e sa ne invatam unii pe altii
si sa dam sfaturi crestinesti
nu mai conteaza ca x nu stie sa scrie sau altceva
atata timp cat nu vb urat in rest sa fiti sanatosi
deci in special pt ce car ma bat la cap va rog nu mai incercati ca oricum tot cum vreau eu fac
mai degraba dati un sfat util
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2010, 21:29:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
oricum tot cum vreau eu fac
Citat:
mai degraba dati un sfat util
O contradicție între cele două propoziții ? La asta folosește ortografia și gramatica în general: vedem mai ușor contradicțiile.

Sfat util ? Rugați-vă sfinților: Ieronim și Silvan (Silas, împreunămergător cu Sf Pavel), care au fost propuși ca patroni ai gramaticii. Ajutorul lor e binevenit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.12.2010 at 21:33:47.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2010, 21:59:18
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
deci in special pt ce car ma bat la cap va rog nu mai incercati ca oricum tot cum vreau eu fac
Ipocrizia crestinului atinge cote maxime. Esti rugat sa scrii corect ca sa ai si tu niste posturi cat-de-cat inteligibile si tu in loc sa incerci macar sa te conformezi, bati cu pumnul in piept ca nu te vei schimba. Crestineste intr-adevar.
Hai sa-ti explic eu cum e cu forumurile astea: lumea de aici reprezinta o comunitate si incercam sa ne respectam unii pe altii. Faptul ca te roaga lumea sa scrii frumos si corect si tu refuzi, doar ca sa fi "al dracu'" denota lipsa de respect pe care o ai fata de comunitate. In plus, mai faci si un thread intreg doar ca sa tii coada sus.

Pana acum n-am facut niciun comentariu la cele spuse de tine (pe forum) doar ca te-am vazut mai 'deprimat' asa si mai suparat pe viata. "But not this time".

Bafta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2010, 22:07:47
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Frati crestini in special cei care ma bat la cap sa ma corectez
desi am mai spus ca nu ma intereseaza si nu vreau s ama corectez
de ce nu intelegeti ca daca ceva nu e scris de mine asta e nu cititi
auzi la o persoana ca o sa creada adminul ca sunteti analfabeti
dar el nu vede cine scrie
asi credeti ca adminul nu poate dormi ca nu scriu eu cum trenuie sa fim seriosi
pana al urma acest forum e sa ne invatam unii pe altii
si sa dam sfaturi crestinesti
nu mai conteaza ca x nu stie sa scrie sau altceva
atata timp cat nu vb urat in rest sa fiti sanatosi
deci in special pt ce car ma bat la cap va rog nu mai incercati ca oricum tot cum vreau eu fac
mai degraba dati un sfat util
Ionut,scrie cum vrei,intr-o zi,poate atunci cand nu o sa te "bata lumea la cap" o sa faci ceea ce vrei tu cu-adevarat.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2010, 22:25:41
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ai dreptate....normal e sa dai un sfat o singura data iar apoi daca ti se pare lipsa de respect fata de tine sau de altii faptul ca persoana respectiva nu l-a urmat pur si simplu nu ii mai citesti posturile.....in caz contrar intentiile tale risca sa devina discutabile.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2010, 22:50:15
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Scrisu ortografic

Rearbottoms PT

ITI DAI SEMA DE ASTA NU PUTEAIS ACITESTI SAU S APOSTEZI
VB ALTCUIVA DACA ITI CONVINE BINE DACA NU V....A
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2010, 23:03:13
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
VB ALTCUIVA DACA ITI CONVINE BINE DACA NU V....A
E mai mult valabila pentru tine replica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.12.2010, 23:10:39
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

A scrie cat de cat corect denota respect fata de cititorii celor scrise de noi, inseamna ordine in gandire si in idei, impune respect fata de cele scrise(daca nu sunt aberatii).

Iar daca nu incercam sa ne corectam inseamna ca nu vrem sa le aratam respectul cuvenit, nu dam autoritate celor scrise de noi, dam senzatia dezordinii in gandire, cu alte cuvinte deranjam. Daca dorim sa deranjam in continuare pe cei care citesc cele scrise aici suntem liber sa o faceti. Plus ca scade coerenta textului atunci cand e scris gresit.

Cum Dumnezeu este un Dumnezeu al ordinii, nu al dezordinii, sa incercam sa fim si noi la fel, pe cat putem.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.12.2010, 23:42:56
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

A scrie si vorbi corect limba romana arata respect fata de ceilalti si fata de limba romana insasi.E usor a scrie gresit,dar la fel cum e si usor a nu te spala,sau a fi neingrijit in imbracaminte sau murdar,la fel scrierea neingrijita si neatenta nu face placere nimanui.

Atat timp cat traim intr-o societate,avem un set de reguli de conduita..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2010, 15:45:26
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dincolo de sfaturi utile, de blandete si intelegere, cred eu ca e nevoie si de acea reciprocitate care sa nu dezamageasca in asteptari pe nimeni. Nimeni nu spune ca trebuie sa facem dovada de perfectiune in toate, dar TREBUIE sa-i respectam si pe cei care ne aproba si pe cei care sunt impotriva noastra.
La Ionut, pe langa acea durere expusa in toate threadurile, (sarac, urat si tigan), mai este si rautatea nedisimulata si nevoia de razbunare pe oricine nu este tocmai de acord cu ideile lui. NU accepta sfaturi, desi pare ca le cauta peste tot, si bate pasul pe loc cu o incapatanare inexplicabila si contradictorie, daca ar fi sa ne luam dupa zbuciumul care reiese din toate mesajele lui. Din pacate, suntem un grup virtual, si nu stiu la ce anume se asteapta el de la noi? Nu putem fi de acord cu orice, dar macar acele lucruri de bun simt care le spun mai multe persoane, poate ar trebui luate in calcul, daca ne dorim intr-adevar sa schimbam ceva in viata noastra.
Atat un serviciu bun, cat si un suflet aproape, poate fi aflat atunci cand, desi nu cunosti, pari dispus sa inveti. Cu incapatanare, rautate si indaradnicie, nimeni nu-si bate capul si imi imaginez ca e de doua ori mai greu sa-ti gasesti un echilibru in societate, nu fiindca nu te accepta ea pe tine, ci fiindca tu nu te adaptezi ei, din mers!
Reply With Quote
Răspunde