Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.07.2011, 21:25:09
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Ortodocsii trecuti la Protestantism probabil vor ajunge in iad

Adevarul este ca daca treci de la ortodoxie adica de la Biserica stabilita de IIsus in anul 33, la Biserica stabilita de Gigel, Ionel sau Vasilica , probabil ca vei ajunge in iad?

De ce e probabil ca vei ajunge in iad prin trecerea la protestanmtism?

Pentru ca iesirea din Biserica adevarata e un pacat mare si pentru ca Portestantismul a renuntat la spovedire care sa stearga acest pacat.

Daca s-a intamplat asta, revenirea la ortodoxie e ceva ce trebuie facut neaparat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2011, 21:28:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Inseamna ca toti protestantii vor ajunge in iad. Pentru ca daca ajung astia care trec la ei si cei botezati de mici nu, ar fi o nedreptate. Ori Dumnezeu nu e nedrept, nu?
Oricum, poate-i forteaza sa se mantuiasca.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2011, 21:31:18
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cei nascuti in protestantism vor avea oare pacatul trecerii de la Biserica lui IIsus la Biserica lui Vasilica?

Inaintasii Portestantilor de azi care au fost ortodocsi pentru 1000 de ani, probabil ca vor fi speriatin de Protestantism:

1. Nu Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica Ioan 6:53-58
2. Nu Spovedire pentru stergere pacate
3. Nu rugaciuni pentru cei decedati
4. Nu rugaciuni de intercesiune, Nu sfinti, Nu minuni si multe alte nu uri.

Daca aveti prieteni, rude, cunostinte care au facut aceasta trage-tii de mana si spuneti-le ce am spus aici si ii veti ajuta si veti avea mare plate in rai.

Spunea cineva ca a fost in iad si era acolo un om cu sange pe maini si l-a intrebat pe IIsus ce e cu omul acela ce are sange pe maini. Si IIsus a spus ca omul acela stia adevarul si nu i-a indreptat pe altii si prin asta a facut pacat.

Last edited by spre_rasarit; 30.07.2011 at 21:43:07.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2011, 21:50:47
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Adevarul este ca daca treci de la ortodoxie adica de la Biserica stabilita de IIsus in anul 33, la Biserica stabilita de Gigel, Ionel sau Vasilica , probabil ca vei ajunge in iad?

De ce e probabil ca vei ajunge in iad prin trecerea la protestanmtism?

Pentru ca iesirea din Biserica adevarata e un pacat mare si pentru ca Portestantismul a renuntat la spovedire care sa stearga acest pacat.

Daca s-a intamplat asta, revenirea la ortodoxie e ceva ce trebuie facut neaparat.
cei care parasesc ORTODOXIA sunt slabi in credinta si sunt cumparati cu ceva bunuri materiale.acestia trecand la sectanti (penticostali adventisti iehovisti mormoni baptisti etc) nu isi dau seama ca se preda de buna voie in mainile spurcatilor draci

Last edited by gdf-fdc; 30.07.2011 at 21:53:38.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2011, 21:55:51
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Bine ca pot trece inapoi.

Aici e o carte evadarea din iad care trateaza lucurl acela: http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

Daca stiti pe cineva care a trecut la p[rotestantism puteti sa-i trimiteti un email anonim de aici http://www.sendanonymousemail.net/ in care sa-l avertizati cu primul de mesaj din threadul acesta si cu linkul de la cartea aceasta http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad . Rugati-l sa faca la fel cu altii.

Abcul vietii eterne: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12927

Minunile ortodoxiei: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12926

Last edited by spre_rasarit; 30.07.2011 at 22:05:58.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.07.2011, 22:11:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ortodocsii trecuti la Protestantism probabil vor ajunge in iad
"Nu judecați" exact asta înseamnă: să nu ne punem noi în locul Judecătorului care este Hristos. A condamna noi pe oarecine la Iad din varii motive este INTERZIS.

Poate că eterodoxul fost "ortodox" va ajunge un ortodox adevărat în viitor și se va mîntui, fie si în ultima clipă. Nu avem noi de unde să știm cu certitudine cine va ajunge în Rai și cine la adînc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2011, 22:43:19
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pai daca nu atragem atentia nu e bine.
Daca judecam nu e bine.

De aceea am spus probabil ca sa atrag atentia ca pacatul iesirii din Biserica este forte mare si ca nu exista spovedire in protestantism. Daca se intorc la oprtodoxie atunci nu mai e valabil ce am spus.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2011, 22:58:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Pai daca nu atragem atentia nu e bine.
Daca judecam nu e bine.

De aceea am spus probabil ca sa atrag atentia ca pacatul iesirii din Biserica este forte mare si ca nu exista spovedire in protestantism. Daca se intorc la oprtodoxie atunci nu mai e valabil ce am spus.
Dacă atragem atenția, criticînd, e bine. Sîntem datori să o facem:

Iezechiel 33
8. Când Eu voi zice păcătosului: "Păcătosule, vei muri", și tu nu-i vei grăi nimic, ca să vestești pe păcătos să se abată de la calea lui, atunci păcătosul acela va muri pentru păcatele sale, iar sângele lui îl voi cere din mâna ta.
9. Iar dacă tu ai vestit pe păcătos să se abată de la calea lui și să se întoarcă de la ea, și el nu s-a abătut de la calea lui, atunci el va muri pentru păcatele lui, iar tu ți-ai scăpat viața.

Dacă judecăm (condamnăm) nu e bine. Nu e voie:

Iacov 4
12. Unul este Dătătorul legii și Judecătorul: Cel ce poate să mântuiască și să piardă. Iar tu cine ești, care judeci pe aproapele?

Sînt două lucruri diferite pe care și mulți creștini le confundă din nefericire.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2011, 23:24:28
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
Ortodocsii trecuti la Protestantism probabil vor ajunge in iad.
Aici pe forum nu stiu sa mai fie un alt Protestant in afara de Scotland The Brave.

Dupa cum ma pricep eu la oameni, daca Scott va ajunge in Iad, ne vom putea continua si acolo discutiile de pe forum.
Pentru ca doar 2-3 useri vor absenta.

Sunt si avantaje: nu va mai fi nevoie sa scriem.
Ne vom putea striga frustrarile confesionale dintr-un cazan spre alt cazan...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2011, 00:04:51
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Aici pe forum nu stiu sa mai fie un alt Protestant in afara de Scotland The Brave.Dupa cum ma pricep eu la oameni, daca Scott va ajunge in Iad, ne vom putea continua si acolo discutiile de pe forum. Pentru ca doar 2-3 useri vor absenta. Sunt si avantaje: nu va mai fi nevoie sa scriem. Ne vom putea striga frustrarile confesionale dintr-un cazan spre alt cazan...
:) Va rog sa nu ma puneti in cazan cu un englez.Chiar si acolo lucrurile se vor termina in acest mod: Freedom :) Noapte buna umanitate,Tatal nostru Ceresc sa ne aiba-n paza Lui binecuvantata.

Last edited by Scotland The Brave; 31.07.2011 at 00:07:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog protestantism-ortodoxie Ioana-Andreea Secte si culte 1 18.09.2012 14:06:04
Cum pot ajunge la Manastirea Petru Voda? Anca20 Generalitati 13 13.09.2012 20:34:29
Ce popor vom ajunge ? alinnasser2010 Generalitati 335 19.07.2011 12:12:46