Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 25.09.2012, 01:00:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dl Ioan Cezar este un dulce copil ponderat. Mi-a fost dat să citesc adevărate osanale
ridicate ctitorului psihanalizei, părintelui complexelor, titanului isteriei, care susțineau, fără nici urmă de probă credibilă, că Sigmund Șlomo Freud s-ar fi convertit înainte de sfârșitul vieții, devenind bun catolic.

Maestre Ioan Cezar, eu vă dovedesc, simplu, că Freud a fost un păcătos notoriu. Cu propriile arme vă dovedesc asta. Sunteți, probabil, la curent cu faptul că fuma ca un șarpe. Deci, omul comitea păcatul de moarte, incompatibil cu mântuirea, al trasului din țigară. În fond, asta ați susținut pe alt topic. Și asta ați susținut și cu ocazia unei plăcute întrevederi, când vă aflați între două țigări, explicându-mi că e un teribil păcat, pentru care însă aveți dezlegare.

Asta, ca să nu mai vorbesc de păcate care se pot ierta: amantlâc notoriu cu cumnată-sa, avorturi, invidii încă și mai notorii pe colegi.

În privința "persecuției" la care a fost supus "sfântul Sigmund Șlomo", mă amuz de ce scrieți. Spre știința celorlalți: omul s-a cărat de la spital spre a-și deschide propriul praxis. Mult mai bănos. Normal, fusese sărac, dar acum dăduse de bani. Doar s-a însurat cu nepoțica lui Ober Rabin von Hamburg. Na klar ?

S-a umplut lumea de persecutați. Îmi amintesc de cel mai mare persecutat al anilor 90. Ion Iliescu. Din funcția de mahăr al CC al PCR "eșuase" în aceea de director de editură. Ăstora să le plângi de milă, nu celor băgați la zdup cu deceniile pentru "uneltire".
Fals! Freud fuma pipa.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 25.09.2012, 01:06:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Fals! Freud fuma pipa.

__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #193  
Vechi 25.09.2012, 01:17:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de ioan cezar;
Fals! Freud fuma pipa.
Domnu' doctor, nu-nțelegeți? Tabloul e fals, Freud fuma pipă!
Reply With Quote
  #194  
Vechi 25.09.2012, 01:27:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, e un moment de exceptie, anume cand unul dintre nepoti i-a ascuns pipa printre carti, in gigantica biblioteca a maestrului... Si, neavind pipa la indemana, Freud a deschis cutia cu trabucuri cubaneze, oferite cu vreo 5 ani mai nainte de unul dintre fostii sai studenti.
Tocmai atunci, un fotograf care a incalcat conventia terapeutica (nu faci servicii de alta natura, cu exceptia banilor) s-a bagat in seama si a furat o poza...

In rest, Freud fuma pipa. Toata lumea il cunoaste cu pipa.
Pe care o numea "sotie credincioasa", spre deosebire de tigara, pe care nu spun cum o numea... Cum o fi numit trabucul, uite asta chiar nu am habar...:)

Last edited by ioan cezar; 25.09.2012 at 01:33:13.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 25.09.2012, 01:31:21
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doctore Mihnea, pe colegul cu aceasta prezentare (SUMARA) pe Wikipedia il ironizati?
Ma intreb ce ar fi avut de spus Freud despre asta... Probabil v-ar fi incurajat cu un "ihi"...:)

http://en.wikipedia.org/wiki/Sigmund_Freud

Poate am omis sa va spun: EU NU SUNT PSIHANALIST SI NICI FAN AL LUI FREUD.
Am formare doar in terapie cognitiva (pentru numerosii mei depresivi) si in analiza tranzactionala (mai ales pentru mine).
Am pomenit de Freud intr-un context anume, ca avea rost acolo, dar vad ca pe voi va pasioneaza teribil. Spor la joaca!

Last edited by ioan cezar; 25.09.2012 at 01:35:29.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 25.09.2012, 09:34:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă nu propui prezervativul, dar tu l-ai alege, înseamnă că nu ai oferit soluția problemei deschise de mine, deși eu am considerat că alegerea ta este soluția problemei.

Deci revin cu întrebarea: Ce face un cuplu, în cazul în care nu mai dorește copii? Cum se feresesc soții să aibă copii, dar să nu păcătuiască? Concret ce face acel cuplu?
fiecare face ce crede de cuviinta sau mai bine spus CEEA CE ESTE CEL MAI BINE PENTRU CUPLUL RESPECTIV. Eu NU sunt medic si NICI preot ca sa recomand ceva
Reply With Quote
  #197  
Vechi 25.09.2012, 09:35:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și tu ce ai face în locul medicului? L-ai recomanda?
eu NU sunt medic
Reply With Quote
  #198  
Vechi 25.09.2012, 09:36:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Un ortodox nu alege prezervativul ca soluție. Și chiar dacă ar face-o nu ar trâmbița pe aici.

Duhovnic ai?
am spus ceea ce as face eu pentru ca NU sunt un ipocrit, si DA...am un duhovnic
Reply With Quote
  #199  
Vechi 25.09.2012, 10:17:30
pcmarius pcmarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Mesaje: 4
Implicit

Cautati pe net in format PDF :

Patima desfrânării și biruirea ei în viziunea spiritualității ortodoxe : Drd. Liviu PETCU

nu sunt multe pagini dar sunt foarte bune, acest cuvant ""desfrânăre"" nu se refera doar la inselat partenerul ci cuprinde toate derivatele acestui cuvant inclusiv despre abstinenta.

Sau link direct partea 1 si 2:

www.revistateologica.ro/pdf/15%20petcu.pdf

www.revistateologica.ro/pdf/11%20petcu.pdf

Last edited by pcmarius; 25.09.2012 at 10:19:39.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 25.09.2012, 10:36:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
fiecare face ce crede de cuviinta sau mai bine spus CEEA CE ESTE CEL MAI BINE PENTRU CUPLUL RESPECTIV. Eu NU sunt medic si NICI preot ca sa recomand ceva
Păi atunci mai ușor cu epitete de genul "amice, te ratacesti nestiind scripturile" sau "Cand un barbat face dragoste cu sotia lui desfraneaza?". Îți spun că da, desfrânează, dacă scopul îpreunării lor nu este nașterea de prunci. Și da desfrânază folosind prezervativul. Nu știu care dintre noi rătăcește, oricum nu asta e important...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02