Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 23.09.2005, 13:53:50
alecsandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria

Aparatoare Doamna, pentru biruinta multumire, izbavindu-ne din nevoi, aducem tie, Nascatoare de Dumnezeu, noi robii tai. Ci ca ceea ce ai stapanire nebiruita,
izbaveste-ne pe noi din toate nevoile, ca sa-ti strigam tie: Bucura-te Maica, pururea fecioara!
Amin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2005, 16:51:49
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria

Aparatoare Doamna, pentru biruinta multumire, izbavindu-ne din nevoi, aducem tie, Nascatoare de Dumnezeu, noi robii tai. Ci ca ceea ce ai stapanire nebiruita,
izbaveste-ne pe noi din toate nevoile, ca sa-ti strigam tie: Bucura-te Maica, pururea fecioara!
Amin
Alta rugaciune catere Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria!

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea-nevinovata si Maica Dumnezeului nostru.
Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu te marim si te cinstim. Pentru rugaciunile Preacuratei Tale Maici si ale sfintilor parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase, fiul Lui Dumnezeu miluieste-ne si ne mantuieste pe noi!Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2006, 18:11:31
el_popa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare. Este biblic sa te rogi Fecioarei Maria?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2006, 21:42:49
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el_popa
Am si eu o intrebare. Este biblic sa te rogi Fecioarei Maria?
Temeiurile biblice ale Preacinstirii sfintei Fecioare


1. A fost aleasa de Dumnezeu si profetita sa ramana fecioara si dupa nastere (Isaia VII, 14; Ieremia XXXI, 21).

2. A cinstit-o Sfanta Treime; Dumnezeu-Tatal a ales-o, Dumnezeu-Fiul s-a intrupat din ea, Dumnezeu-Sfantul Duh a umbrit-o (Luca 1, 35).

3.Este mai cinstita decat ingerii: "Bucura-te cea plina de dar", a fost vestea Arhanghelului Gavriil (Luca 1, 28).

4. Au binecuvantat-o mamele ca "pe cea aleasa intre femei" (Luca 1, 28).

5. A cinstit-o Elisabeta: "Domnul este cu tine..." (Luca 1, 40-43).

6. Multimea a fericit-o pentru Cel nascut si alaptat (Luca XI, 27-28).

7. Au cinstit-o apostolii (Ioan XIX, 26-27).

8. Insusi Domnul are grija sa-i asigure viata linistita (Ioan XIX, 27), respectand si porunca a V-a (Iesire XX, 12).

9. A fost de neam imparatesc (Matei I, 17; II, 2) si smerita (Luca I, 48);

10. Este intaia intre sfinti langa Tronul dumnezeirii (Maleahi III, 1; Isaia XI, 3; Matei XX, 23) si ea insasi ne-a asigurat ca smerenia Sa a coborat cerul pe pamant si de acum "ma vor ferici toate neamurile" (Luca I, 48), iar la judecata de apoi va sta de-a dreapta Fiului (Ps. XLIV, 10-11; Matei XX, 23).

Maica Domnului nu inlocuieste in credinta sau in cult pe Dumnezeu (Ioan II, 5), ci mult poate rugaciunea mamei pentru imblanzirea Stapanului (Matei XV, 25-28).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2006, 03:07:14
el_popa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chriss-tian78
Citat:
În prealabil postat de el_popa
Am si eu o intrebare. Este biblic sa te rogi Fecioarei Maria?
Temeiurile biblice ale Preacinstirii sfintei Fecioare


1. A fost aleasa de Dumnezeu si profetita sa ramana fecioara si dupa nastere (Isaia VII, 14; Ieremia XXXI, 21).

2. A cinstit-o Sfanta Treime; Dumnezeu-Tatal a ales-o, Dumnezeu-Fiul s-a intrupat din ea, Dumnezeu-Sfantul Duh a umbrit-o (Luca 1, 35).

3.Este mai cinstita decat ingerii: "Bucura-te cea plina de dar", a fost vestea Arhanghelului Gavriil (Luca 1, 28).

4. Au binecuvantat-o mamele ca "pe cea aleasa intre femei" (Luca 1, 28).

5. A cinstit-o Elisabeta: "Domnul este cu tine..." (Luca 1, 40-43).

6. Multimea a fericit-o pentru Cel nascut si alaptat (Luca XI, 27-28).

7. Au cinstit-o apostolii (Ioan XIX, 26-27).

8. Insusi Domnul are grija sa-i asigure viata linistita (Ioan XIX, 27), respectand si porunca a V-a (Iesire XX, 12).

9. A fost de neam imparatesc (Matei I, 17; II, 2) si smerita (Luca I, 48);

10. Este intaia intre sfinti langa Tronul dumnezeirii (Maleahi III, 1; Isaia XI, 3; Matei XX, 23) si ea insasi ne-a asigurat ca smerenia Sa a coborat cerul pe pamant si de acum "ma vor ferici toate neamurile" (Luca I, 48), iar la judecata de apoi va sta de-a dreapta Fiului (Ps. XLIV, 10-11; Matei XX, 23).

Maica Domnului nu inlocuieste in credinta sau in cult pe Dumnezeu (Ioan II, 5), ci mult poate rugaciunea mamei pentru imblanzirea Stapanului (Matei XV, 25-28).
Inainte sa postez mesajul propriuzis, vrea sa anunt pe cine citeste ca raspunsul la mesajul lui Chriss-tian78 este unul destul de lung. Am luat fiecare motiv si l-am analizat. Sper ca faptul ca mesajul lung sa nu va sperie si astfel sa nu-l mai cititi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2006, 03:09:27
el_popa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Raspuns pentru Chriss-tian78 . E biblic sau nu sa te rogi fecioarei Maria?


Imi pare rau sa iti spun dar din cele 10 motive pe care le-ai scris, nici macar o referinta biblica nu justifica inchinarea, rugaciunea la om. Am o gramada de referinte din care reiese clar ca NU ar trebui sa facem asa ceva, dar nu o sa scriu asta ci o sa raspund la fiecare motiv si referinta din cele pe care le-ai dat si o sa imi spun parerea in lumina Cuvantului lui Dumnezeu.
Dumnezeu mi-e martor ca nu am intentii rele ci vreau doar sa vorbesc si sa apar Adevarul lui Dumnezeu.
Domnul sa-mi ajute la aceasta!




<< 1. A fost aleasa de Dumnezeu si profetita sa ramana fecioara si dupa nastere (Isaia VII, 14; Ieremia XXXI, 21).>>

1. Dumnezeu isi face si si-a facut lucrarea prin multi oameni si ingeri. A ales si a prevestit multi oameni, dar asta nu ne obliga sa ne inchinam lor...
Ba mai mult, Il necinstim pe Dumnezeu si pe acei oameni (ei care sunt de acord ca Dumnezeu nu imparte slava cu nimeni si ei doresc ca el sa aiva parte de toata cinstea si slava.).
Oamenii care au facut lucruri mari pentru Dumnezeu, vorbesc in special de apostoli, vorbesc deseori ca toata slava trebuie data doar Domnului. Si ca ei sunt doar niste oameni prin care El lucreaza. Aici o sa dau doua referinte care vorbesc despre primejdia de a te inchina la ingeri sau la oameni care sunt sau au fost slujitori ai lui Dumnezeu.
Apoc. 19.10 ; 22.9 .

Acum tu zici ca a ramas fecioara si dupa nastere, eu iti spun ca Iisus a avut frati Ioan 7.5 . Si daca ai intentia sa spui ca fecioara Maria a fost sfanta cat timp a trait pe pamant, vreau sa spun ca nu e asa pentu ca toti oamenii au pacatuit. Romani 5.12 ; Romani 3.23 ; Romani 3.11 ; Psalmi 14.2;

Asa ca sa luam aminte ca singurul care desi a fost ispitit, a ramas fara pacat, singurul care a intrat in lume fara pacat (nemostenid pacatul stramosesc) ramane Isus Hristos, Slava Lui! El merita TOATA cinstea si gloria!

REFERINTE: Apoc. 19.10 , 22.9 ; Romani 5.12 , 3.23 , 3.11 ; Psalmi 14.2;


<<2. A cinstit-o Sfanta Treime; Dumnezeu-Tatal a ales-o, Dumnezeu-Fiul s-a intrupat din ea, Dumnezeu-Sfantul Duh a umbrit-o (Luca 1, 35).>>

2. Dumnezeu Tatal a ales-o. De acord. Cum spuneam, Dumnezeu alege oameni prin care sa-si implineasca scopul. Toata stima pentru acei oameni prin care Dumnezeu a facut lucrari mari, dar asta nu inseamna ca ar trebui sa ne inchinam, rugam lor.
Isus s-a nascut din fecioara Maria, foarte bine. Repet, am tot respectul pentru ea ca a fost gasita vrednica sa dea nastere Aceluia care este Fiul lui Dumnezeu. Dupa cum ii spune si ingerul: "Binecuvantata esti tu intre femei." Sunt de acord, dar de acolo pana a i te ruga. Insusi Isus a spus "Sa va rugati Tatalui, in Numele Meu."
Si faptul ca Duhul Sfant a umbrit-o, astfel ea ramanand insarcinata, este la fel cum ziceam, lucrarea lui Dumnezeu, lucrare care s-a facut pentru ca Isus sa nu se nasca din pacat. Dar inca odata repet, nu se justifica biblic faptul ca ar trebui sa ne rugam ei.

In toata Biblia, nu exista vreun loc in care Dumnezeu sa aprobe rugaciunea catre alte persoane, obiecte, fenomene....

Sa ascultam dar de invatatura Domnului nostru Isus Hristos care a venit sa ne invete lucrurile pe care Tatal L-a trimis sa ne invete.

Citind referintele pe care o sa le afisez o sa observati ca in fiecare rugaciune, model de rugaciune al lui Isus se vorbeste doar despre Tatal. Isus s-a rugat doar Tatalui, ne-a dat noua model sa ne rugam Tatalui (sa ne rugam tatalui in numele lui Isus), si noi ar trebui sa incercam sa traim ca si Isus. (1 Ioan 2.6)
Plus ca putem lua exemplu din cartea Faptele Apostolilor si din epistole la felul in care au inteles apostolii cui si cum ar trebui sa se roage.

REFERINTE: Matei 6.9-18; Luca 11.2-13; Ioan 17 ; + invataturile apostolilor din cartea Fapte si din epistolele lor.

Ideea e urmatoarea, de cand am fost impacati prin Isus Hristos cu Tatal, avem acces la tronul Tatalui fara alti mijlocitori "Căci este un singur Dumnezeu, şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos" (1 Timotei 2:5). Asa ca nu mai e nevoie de alti intermediari, fratilor, si nici nu e nevoie ca fecioara Maria sa-L imbuneze pe Isus (oare are ea mai multa bunatate, dragoste decat Insusi Dumnezeu care este dragoste ???? ar putea ea sa-i dea lectii de bunatate lui Isus sau lui Dumnezeu Tatal...???), pentru ca El Insusi stie slabiciunile noatre (vorbesc de Isus) "Căci n-avem un Mare Preot, care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre; ci unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca şi noi, dar fără pacat" (Evrei 4:15).

Sa cercetam dar Cuvantul in lumina Duhului Sfant care ne calauzeste in tot adevarul si sa nu cercetem Cuvantul avand in spate preconceptii si doctrine ale unei confesiuni sau alta.


<<3.Este mai cinstita decat ingerii: "Bucura-te cea plina de dar", a fost vestea Arhanghelului Gavriil (Luca 1, 28).>>

3. Din nou o interpretare si rastalmacire a scripturii. Este ceva de genu:
“daca este mai cinstita decat ingerii, ar trebui sa ne rugam ei din momentul ce ne rugam si la ingeri.” .
Asta e singura explicatie pe care o gasesc. In cazul in care vei zice ca nu te rogi la ingeri, atunci motivul 3 nu are nici o valoare.
In cazul in care zici ca te rogi la ingeri, atunci vreau sa iti reamintesc referintele
Apoc. 19.10 ; 22.9 . si mai mult as vrea sa iei inca odata exemplu de la Domnul Isus si de la apostoli in felul in care au reactionat ei.
Eu cred ca Singurul care este vrednic sa primeasca inchinarea noastra, rugaciunile, viata noastra este Insusi Dumnezeu. Si cred ca El este singurul care poate sa indeplineasca cererile noastre. Dumnezeu Insusi se coboara la fiecare om si doreste sa aiva o relatie vie cu copilul Lui, prin asta ne arata dragostea Lui, ca El Insusi vine la noi fara alti intermediari. Ti se pare prea de tot ca Dumnezeul cerului si al pamantului sa vina la tine in camera si sa aplece urechea la rugaciunile tale? Daca El Insusi a promis ca va intra la tine si va cina cu tine, ca avea relatie cu tine, de ce sa-L intristam prin faptul ca in loc sa vorbim cu El, care abia asteapta sa comunice cu copilul Sau, vorbim cu alte persoane, si consideram ca uneori e mai bine sa ne rugam lor decat Tatalui nostru. Tu crezi ca ii face placere vreunui sfant in momentul in care te apuci sa te rogi lui? Ei care au ajuns la desavarsire, care sunt constienti ca toata Slava ii apartine lui Dumnezeu (Apoc 4. 10,11) , si ca ei sunt doar niste “robi netrebnici care au facut ce trebuia sa faca” (Luca 17.10)
Veniti-va in fire fratilor, cercetati scripturile, luati exemple de la primii crestini care au fost gasiti vrednici sa se afle pe paginile Bibliei ca sa ne fie noua modele, si in primul rand luati exemplul lui Isus.


<< 4. Au binecuvantat-o mamele ca "pe cea aleasa intre femei" (Luca 1, 28).>>

4. Da, intradevar, a avut un cel mai mare privilegiu pe care l-ar fi putut avea si care l-ar putea avea o femeie in istorie. Sunt de acord. Afirm cu tarie: “binecuvantata a fost ea intre femei”. Si eu ca om al neamurilor o numesc “fericita”. Dar atat !!! Ea insasi in cantarea din Luca 1.46-55 se recunoaste ca o roaba a lui Dumnezeu care a facut lucruri mari cu ea, si in toata cantarea ii da slava doar lui Dumnezeu. E insasi se considera un vas ales de Dumnezeu si nimic mai mult. Dar de unde pana unde sa ne rugam ei? Este Cuvantul lui Dumnezeu care adevereste toate aceste lucruri… si noi ce facem? Rastalmacim si apoi interpretam si adugam la cuvintele lui Dumnezeu, si apoi ne apucam sa respectam datini omenesti, si nu cuvantul lui Dumnezeu. Doamne lumineaza-ne!

REFERINTE: Luca 1. 46-55; Proverbe 30. 5,6; Isaia 29. 13 b; Matei 15.3


<<5. A cinstit-o Elisabeta: "Domnul este cu tine..." (Luca 1, 40-43).>>

5. Dupa cum am scris mai sus, sunt de acord cu privilegiul pe care l-a avut fecioara Maria. Elisaveta, plina de Duh Sfant, a cunoscut ca Maria era cea din care avea sa se nasca in trup Mantuitorul, si a recunoscut ca Maria este “Binecuvantata intre femei”, si mai mult s-a considerat favorizata datorita faptului ca Maria a venit la ea. La fel cum multi oameni erau entuziazmati cand vreun om al lui Dumnezeu trecea, poposea la ei… la fel si Elisaveta s-a bucurat ca a fost vizitata de Maria, pe care D-zeu o binecuvantase intr-un mod special. Si ce, asta inseamna ca trebuie sa ne rugam la vreun om a lui Dumnezeu?
In Biblia mea nu scrie asa ceva, si nici un om al lui Dumnezeu nu ar dori ca atentia oamenilor sa se indrepte asupra lor si nu aspura lui Dumnezeu. Ce sa mai vorbesc de rugaciuni…
Acum mai exista ipoteza in care o sa zici ca Elisabeta care era o sfanta, daca ea s-a bucurat ca a venit Maria la ea atunci........Raspunsul la aceasta il gasesti in raspunsul de la punctul 3.

REFERINTE: aceleasi de la 3 si 4.

<<6. Multimea a fericit-o pentru Cel nascut si alaptat (Luca XI, 27-28).>>

6. Pai cu referinta asta te-ai contrazis singur. Daca zice in versetul 28 “ferice mai degraba de cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu si il pazesc” .
OBS. In biblia folosita in majoritatea bisericilor ortodoxe versetul suna astfel:
“dar fericiţi sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu şi-l păzesc.“.
Daca cercetati unele bibli in alte limbi o sa observati ca traducerea mai apropiata este “ferice mai degraba…”
Pai ce sa intelegem de aici, ca daca am ajuns sa ne rugam fecioarei Maria, atunci ar fi bine, dupa Cuvantul lui Dumnezeu sa ne rugam tuturor care asculta cuvantul lui Dumnezeu si Il pazesc… ca doar zice “ferice mai degraba….”.
Chiar daca ar fi sa luam traducerea folosita de biserica ortodoxa cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu si Il pazesc sunt la fel “ferice” ca si “pântecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sânii pe care i-ai supt!”… Ce sa intelegem de aici? Ca Insusi Domnul Isus nu ne-a dat indicatii in sensul sa ne rugam Mariei. Ba mai mult, cand o femeie din multime a afirmat ca “ferice de pantece” Domnul Isus a vorbit in asa fel incat oameni sa nu inteleaga ca Maria ar fi ceva deosebit care sa ne atraga atentia. Mai exact, el a bagat-o in aceeasi oala (scuzati-mi expresia) cu toti cei care asculta Cuvantul si il implinesc.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, nici pe voi care cititi, nici pe pantecele care L-a purtat pe Isus, nici vreo confesiune ci vreau doar sa apar Cuvantul lui Dumnezeu.
Doamne ajuta-mi la aceasta!


<<7. Au cinstit-o apostolii (Ioan XIX, 26-27).>>

7. Ce inteleg eu din acest verset este ca, Isus care stia ca nu o sa aiva ocazia sa se ingrijeasca de mama sa de trup, i-a incredintat-o in grija lui Ioan, care era probabil cel mai bun prieten al lui Isus dintre ucenici. Isus a avut grija ca dupa ce El nu va mai avea cum sa se ingrijeasca de mama Sa sa fie cineva care sa-i poarte de grija. Si Ioan ca un prieten adevarat a dus-o pe mama lui Isus in casa lui.
Acum vei zice: “ Daca Isus a avut frati de trup, atunci de ce nu a lasat-o in grija lor?”
Sa nu uitam ca fratii de trup ai lui Isus nu credeau in El in acel moment. Probabil Isus si-a dorit sa ramana in casa cuiva care avea credinta in El.

Imagineaza-ti ca ai un prieten adevarat. Si el vine la tine si iti zice: “Sti, Domnul m-a trimis in misiune in insulele Fiji. Nu stiu cand si daca o sa ma mai intorc. Rugamintea mea este ca pana voi veni (daca voi veni) sa ai grija de mama mea, ca nu am cu cine sa o las. Dar te mai rog ceva, de dragul prieteniei dintre noi, vreau ca mama mea sa fie tratata bine, te rog, daca nu cer prea mult, trateaz-o ca si pe mama ta. ”

Ceva de genu s-a petrecut si cand Isus era pe cruce. Sa nu rastalmacim si sa adaugam de la noi zicand ca daca Isus i-a zis lui Ioan: ”Iata mama ta!” si i-a zis mamei Sale: “Iata fiul tau!” noi toti ar trebui s-o consideram pe Maria mama noastra.
Intradevar suntem fratii lui Isus, dar frati din acelasi Tata, pentru ca am fost nascuti din acelasi Duh (vorbesc de nasterea din nou).

Si motivul pe care l-ai scris tu a fost “au cinstit-o apostolii”. Daca cu adevarat ar fi cinstit-o si i s-ar fi rugat apostolii, si daca cu adevarat Isus ar fi dorit ca noi sa ne rugam ei am fi gasit exemple concrete in cartea Faptele Apostolilor si in epistole.
Sa nu interpretam, deci, un verset izolat si sa facem din el o doctrina. Amin!


<<8. Insusi Domnul are grija sa-i asigure viata linistita (Ioan XIX, 27), respectand si porunca a V-a (Iesire XX, 12).>>

8. Dupa cum ai scris si tu, Domnul a vrut sa-i asigure o viata linistita si nu a avut intentie ca apostolii s-o venereze sau sa i se roage (ca sa pun punct la punctul 7).
Intr-adevar, Domnul a respectat porunca a 5-a, si a avut grija ca parintii Lui, mai exact mama Lui sa primeasca la batranete ajutorul de care are nevoie. Stim ca Domnul Isus a venit sa implineasca Legea si a implinit-o si prin aceasta actiune.
Dar acest lucru nici nu te-ar putea duce cu gandul sa ii te rogi ei. Nu exista nici o legatura intre aceasta actiune si a i te ruga fecioarei Maria.
Acum vei zice: “Da, dar chiar Isus, Dumnezeu, a avut grija sa-i asigure viata”. Isus a fost si om pe pamant, si ne-a dat un exemplu de implinire a Legii, ca om, nu ca Dumnezeu. De fapt toate exemplele pe care ni le-a dat Isus, ni le-a dat cu scopul ca si noi sa calcam pe pasii Lui, pentru ca el a venit ca om pe pamant, dezbracat de slava Sa, si a vrut sa ne arate ca se poate sa invingem pacatul si faradelegea, ca oameni (traind dupa indemnurile Duhului).
Doamne ajuta-ne sa calcam pe urmele Tale, caci Tu ne-ai aratat ca se poate!


<<9. A fost de neam imparatesc (Matei I, 17; II, 2) si smerita (Luca I, 48);>>

9. Partea cu neam imparatesc sunt de acord intr-un anumit fel:
- se descinde din neamul lui David.
- dar versetul Matei 2.2 nu are legatura cu asta. “Imparatul Iudeilor” NU se refera la o imparatie de pe pamant cu a fost cea a lui David, ci la Imparatia Cerurilor.
Vezi Ioan 18. 33-37. Deci nu poti sa spui din versetul acesta ca Maria ar fi de neam imparatesc. Deci Maria nu a fost si nu este Regina in Imparatia Cerurilor datorita faptului ca ea L-a nascut pe Isus. Sa ne amintim ca Isus este de la inceput, si El a fost nascut din Tatal.
Deci, daca partea cu descendenta din David ramane in picioare, ce-o sa zicem acum? Sa ne rugam tuturor care descind din David?


<<10. Este intaia intre sfinti langa Tronul dumnezeirii (Maleahi III, 1; Isaia XI, 3; Matei XX, 23) si ea insasi ne-a asigurat ca smerenia Sa a coborat cerul pe pamant si de acum "ma vor ferici toate neamurile" (Luca I, 48), iar la judecata de apoi va sta de-a dreapta Fiului (Ps. XLIV, 10-11; Matei XX, 23).>>

10. Afirmatiile “intaia intre sfinti langa Tronul dumnezeirii” nu isi au nici un temei biblic in referintele pe care le-ai scris acolo. Doar in Matei 20.23 se spune ca “a şedea la dreapta şi la stânga Mea, nu atîrnă de Mine s-o dau, ci este păstrată pentru aceia pentru care a fost pregătită de Tatăl Meu.”. Asta e singurul lucru care aminteste de tronul lui Dumnezeu, dar nici pomeneala de fecioara maria ca intaia intre sfinti…. Si chiar daca ar fi fost, ne apucam noi sa luam decizia sa ne rugam ei? Dar ce, nu avem cui sa ne rugam?
Sau ce, este ceva ce Dumnezeu nu poate rezolva, este ceva ce Dumnezeu nu vindeca, este ceva ve Dumnezeu nu ne poate explica, este ceva ce Dumnezeu nu poate ierta ??? Doar nu vreti acum sa spuneti ca nu ne ajunge dragostea lui Dumnezeu si mai vrem dragoste si mangaiere si de la atcineva? Glorie Tie Dumnezeule ca ne esti de ajuns!
Zici ca smerenia ei a coborat cerul pe pamant. Eu zic urmatorul lucru. La fel cum Dumnezeu l-a vazut pe Noe om dupa placul Lui si l-a ales ca sa repopuleze pamantul, la fel cum l-a ales pe Moise sa scoata pe Israel din Egipt, la fel cum…. (sunt multe exemple) tot asa a ales-o pe fecioara Maria ca sa dea nastere Mantuitorului. Domnul a vazut smerenia sa si a ales-o. Nu ea L-a ales pe Dumnezeu ci El pe ea.
Textul cu “ma vor ferici toate neamurile” l-am discutat mai sus.
Si dupa toate astea, de ce sa i te rogi ei?
Apoi treaba ca la judecata de apoi va sta de-a dreapta Fiului… nu prea scrie nicaieri. Doar in Matei 25 unde scrie ca “binecuvantatii Tatalui vor sta la dreapta….”, unde Isus va desparti oamenii cum se despart oile de capre. Acest lucru este valabil pentru toti cei care L-au urmat pe Dumnezeu. Deci nici vorba ca Maria s-ar deosebi prin ceva in acesete versete. Daramite sa zici ca din aceste versete gasesti temei sa te rogi ei.





CONCLUZIE: Aceste 10 motive care le-ai enumerat, puse in lumina Cuvantului lui Dumnezeu nu numai ca se dovedesc a fi insuficiente, dar nici nu fac vreo aluzie macar la faptul ca ar trebui sa ne rugam si altcuiva decat lui Dumnezeu.

Nu am vrut ca acest mesaj sa fie unul destructiv, ci am vrut sa fie unul inspirat din Adevar (Cuvantul). Si adevarul creeaza nu nimiceste!

Domnul sa ne binecuvinteze cu intelepciune si cu dorinta de a alege Calea, Adevarul si Viata, cu dorinta de a-L alege pe ISUS. Glorie Lui in veci de veci!



Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2006, 16:02:04
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el_popa
Am si eu o intrebare. Este biblic sa te rogi Fecioarei Maria?
Ce crezi tu, nu ne intereseaza. Dar am si eu o intrebare: E biblic sa fii sectant (in afara Bisericii infiintate de Sf. Apostoli)? E biblic sa afirmi principiul Sola Scriptura, care e contrazis chiar de Biblie? E biblic sa vii pe un forum ortodox pentru a ispiti si pentru a huli credinta altora (parintii tai, stramosii tai s.a. - apropos de porunca respectului de parinti)? V-a lasat Iisus, (personal, ca asa va place sa va maimutariti) "toate cate v-am poruncit voua"? Sau sunteti numai niste impostori?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2006, 23:09:22
el_popa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de el_popa
Am si eu o intrebare. Este biblic sa te rogi Fecioarei Maria?
Ce crezi tu, nu ne intereseaza. Dar am si eu o intrebare: E biblic sa fii sectant (in afara Bisericii infiintate de Sf. Apostoli)? E biblic sa afirmi principiul Sola Scriptura, care e contrazis chiar de Biblie? E biblic sa vii pe un forum ortodox pentru a ispiti si pentru a huli credinta altora (parintii tai, stramosii tai s.a. - apropos de porunca respectului de parinti)? V-a lasat Iisus, (personal, ca asa va place sa va maimutariti) "toate cate v-am poruncit voua"? Sau sunteti numai niste impostori?
Frumoasa fraza: "Ce crezi tu, nu ne intereseaza". Te consideri purtator de cuvant pentru toti vizitatorii forumului?

Ma... si la rubrica asta de pe forum, eu am pus prima oara o intrebare. Am primit un raspuns si apoi am dat si eu un raspuns. Mi se pare ca totul decurge normal. Acum de ce spui ca nu te intereseaza ce spun eu. Am dat referinte biblice pentru ce am scris.

Ca un om politicos o sa-ti raspund la intrebari:

<<"E biblic sa fi sectatant?">>

Eu cred ca Hristos este capul bisericii, si nu cred ca biserica a fost infiintata de apostoli, ci de Hristos. Ei au fost biserica primara a lui Hristos. Avand in vedere ca incerc sa fac intocmai cum ne-a invatat Isus, si cum au facut personajele din cartea Faptele Apostolilor, ma consider parte din biserica lui Hristos. In biblie nu scrie de o anumita confesiune... in biblie scrie ca cei care nu se supun invataturilor lui Hristos si ale apostolilor, aceia nu sunt biserica lui Hristos. Sa nu crezi tu ca apostolii au infiintat o religie...

<<"E biblic sa afirmi principiul Sola Scriptura?">>

Daca inteleg bine ce e acest principiu, se refera la a interpreta un verset separat de resutul bibliei? Cred ca de asta e vorba...

2 Petru 1:20 Fiindcă mai întâi de toate, să ştiţi că nici o proorocie din Scriptură nu se tîlcuieşte singură.
21 Căci nici o proorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt.

Pai eu sunt de acord 100% cu ce spune Petru. E clar ca nici o proorocie nu se interpreteaza de una singura, pentru ca pasajele din Cuvantul lui Dumnezeu(care este unitar), fiind inspirate de Duhul Sfant, se completeaza unul pe celalalt, ca oamenii sa poata avea o intelegere corecta a Cuvantului, din mai multe unghiuri, ca sa nu interpretam gresit si sa nu ne insusim invataturi gresite...
Pai chiar lucrul asta am vazut ca il faci tu, cand mi-ai adus anumite argumente, ai venit cu cate un verset izolat(al carui sens luat izolat putea fi interpretabil, "rastalmacibil")... care nu se completa in nici un caz cu invataturile din Biblie.


<<"E biblic sa vii pe un forum ortodox pentru a ispiti si pentru a huli credinta altora (parintii tai, stramosii tai s.a. - apropos de porunca respectului de parinti)?">>

In primul rand nu am venit pe forum pentru a ispiti pe nimeni. Am venit, am pus intrebari, am dat raspunsuri. Nu cred ca am atacat credinta in Isus Hristos. Ar fi fost culmea, sa vorbesc impotriva mea.
Am venit si am spus adevarul care se intampla in biserica ortodoxa(NU SA HULESC O CREDINTA, apropo exista o singura credinta in cea ce ne priveste pe noi crestinii), am venit ca sa incurajez oamenii sa citeasca Cuvantul lui Dumnezeu, sa-I ceara Lui sa-i lumineze in privita Cuvantului... Am venit sa le spun oamenilor ca pe Dumnezeu nu il intereseaza cat de des merg ei la biserica, cate cruci isi fac, cate lumanari aprind, cate multe alte ritualuri fac...

PE DUMNEZEU IL INTERESEAZA VIATA NOASTRA, EL VREA SA-L INVITAM CA DOMN SI MANTUITOR IN VIATA NOASTRA, SI SA-L LASAM PE EL TRAIASCA PRIN NOI, PENTRU CA EL NE IUBESTE, PENTRU CA LUI II PLACE DE NOI, PENTRU CA EL NE VREA TOT BINELE DIN LUME. AM FOST INFIATI OAMENI BUNI, SUNTEM COPII AI LUI, PE EL IL INTERESEAZA SA AVEM PARTASIE, RELATIE CU EL... SA-L LASAM SA NE CALAUZEASCA IN TOT ADEVARUL... SI ASTFEL BUCURIA NOASTRA VA FI DEPLINA...

Acum vi cu chitibusuri de genu "nu ai respect fata de parinti". De ce, pentru ca nu le respect orbirea spirituala? Ca nu le respect "religiunea" lor, faptul ca sunt, au fost bisericosi si nu credinciosi?
Sau vrei sa zici ca Domnul Isus a avut pacat prin faptul ca nu i-a respectat pe stramosii Lui atunci cand le-a zis fariseilor:

"Luca 11:44 Vai de voi, cărturari şi Farisei făţarnici! Pentru că voi Sunteţi ca mormintele, care nu se văd, şi peste care oamenii umblă fără să ştie.”
45 Unul din învăţătorii Legii a luat cuvântul, şi I-a zis: „Învăţătorule, spunând aceste lucruri ne ocărăşti şi pe noi.”
46 „Vai şi de voi, învăţători ai Legii” a răspuns Isus. „Pentru că voi puneţi pe spinarea oamenilor sarcini grele de purtat, iar voi nici măcar cu unul din degetele voastre nu vă atingeţi de ele.
47 Vai de voi! Pentru că voi zidiţi mormintele proorocilor pe care i-au ucis părinţii voştri.
48 Prin aceasta mărturisiţi că încuviinţaţi faptele părinţilor voştri; căci ei au ucis pe prooroci, iar voi le zidiţi mormintele.
49 De aceea Înţelepciunea lui Dumnezeu a zis: „Le voi trimite prooroci şi apostoli; pe unii din ei îi vor ucide, iar pe alţii îi vor prigoni,
50 ca să se ceară de la acest neam sângele tuturor proorocilor, care a fost vărsat de la întemeierea lumii:
51 de la sângele lui Abel până la sângele lui Zaharia, ucis între altar şi Templu; da, vă spun, se va cere de la neamul acesta!
52 Vai de voi, învăţători ai Legii! Pentru că voi aţi pus mâna pe cheia cunoştinţei: nici voi n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre, i-aţi împiedicat să intre.” "

Si Isus vorbea despre stramosii Lui... Unde ti-e latzul pe care mi l-ai intins?

<<V-a lasat Iisus, (personal, ca asa va place sa va maimutariti) "toate cate v-am poruncit voua"? Sau sunteti numai niste impostori?>>

O sa incep cu ultima intrebare... Din moment ce il propavaduim pe Isus si Evanghelia Lui nu cred ca suntem impostori. Ba mai mult, ca la orice om pe care Il cauta pe Dumnezeu, El ne-a dat Duhul Sfant in vederea nasterii noastre din nou si in vederea cresterii noastre spirituale. Ne-a binecuvantat cu Putere de sus in vederea propovaduirii Cuvantului, propovaduirie insotita de semne si minuni... Ne-a binecuvantat cu darurile spirituale din 1 Corinteni 12, etc... dar mai mult de atat, ne-a dat pacea Lui si ne-a dat certitudinea ca suntem fii ai Dumnezeului Celui viu, frati ai lui Isus Hristos,....

Romani 8:17 "Şi, dacă suntem copii, suntem şi moştenitori: moştenitori ai lui Dumnezeu, şi împreună moştenitori cu Hristos, dacă suferim cu adevărat împreună cu El, ca să fim şi proslăviţi împreună cu El."...

Si vrei sa sti daca Hristos ne-a lasat personal? DA!!! Pentru ca Dumnezeu vrea o relatie personala cu fiecare dintre noi. Personal ne-a constientizat de starea noastra de pacat si de nevoia intoarcerii la EL, personal ne-a nascut din nou, personal ne poarta pe brate, personal ne imbarbateaza... pentru ca Duhul Sfant traieste in fiecare dintre noi (vorbesc de adevaratii crestini, nu cei crestini cu numele - indiferent de confesiune)... si se ingrijeste de noi personal... Si noi toti impreuna suntem trupul lui Hrisos, biserica Lui, si El e capul nostru... si El a promis ca va avea grija de biserica, mireasa Sa.

Si in cele din urma... personal vom sta in fata scaunului de judecata si vom da socoteala de faptele noastre.


Si acum? Iar o sa ma condamni pentru ce am spus? Ce am spus rau?

Incearca sa analizezi obiectiv si nu fi subiectiv, religios... Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2006, 22:11:57
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Rugaciune catre Nascatoarea de Dumnezeu la necazuri si suparari

[size=3]"Imparateasa mea preabuna si nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea strainilor si ajutatoarea saracilor, bucuria celor mahniti, acoperitoarea necajitilor, vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul; ajuta-ma ca pe un neputincios, hraneste-ma ca pe un strain. Necazul meu il stii; dezleaga-l precum vrei, ca nu am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica, nici alta mangaietoare buna in afara de tine, Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor. Amin[/size]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2006, 22:39:23
raziel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Matei 13:53 *Dupa ce a ispravit Isus pildele acestea, a plecat de acolo.
54 *A venit in patria Sa si a inceput sa invete pe oameni in sinagoga; asa ca cei ce-L auzeau, se mirau si ziceau: „De unde are El

intelepciunea si minunile acestea?
55 *Oare nu este El fiul tamplarului? Nu este Maria mama Lui? si Iacov, Iosif, Simon si Iuda, nu sunt ei fratii Lui?
56 *si surorile Lui nu sunt toate printre noi? Atunci de unde are El toate lucrurile acestea?”

Marcu 3:31 *Atunci au venit mama si fratii Lui, si, stand afara, au trimis sa-L cheme.
32 *Multimea sedea in jurul Lui, cand I-au spus: „Iata ca mama Ta si fratii Tai sunt afara si Te cauta.”
33 *El a raspuns: „Cine este mama Mea si fratii Mei?”
34 *Apoi, aruncandu-si privirile peste cei ce sedeau imprejurul Lui: „Iata” a zis El „mama Mea si fratii Mei!
35 *Caci oricine face voia lui Dumnezeu, acela imi este frate, sora si mama.”

Luca 11:27 *Pe cand spunea Isus aceste vorbe, o femeie din norod si-a ridicat glasul si a zis: „Ferice de pantecele care Te-a purtat si

de tatele pe care le-ai supt!”
28 *si El a raspuns: „Ferice mai degraba de cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu, si-L pazesc!”

Ioan 2:3 *Cand s-a ispravit vinul, mama lui Isus I-a zis: „Nu mai au vin.”
4 *Isus i-a raspuns: „Femeie, ce am a face Eu cu tine? Nu Mi-a venit inca ceasul.”

Galateni 4:4 *Dar cand a venit implinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau, nascut din femeie, nascut sub Lege,
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
Rugăciune către Pr. Arsenie Boca. viorels Rugaciuni 6 30.11.2014 03:12:14
Rugaciune catre Sf Nectarie T E O L O G U L Rugaciuni 1 18.12.2010 20:57:10
Rugaciune de milostivire si de multumire catre Dumnezeu ortodox4life Rugaciuni 2 12.10.2008 17:35:07
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 13:39:39