Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.09.2011, 21:21:06
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Binenteles :)
Doar ca riscurile sunt mai mari daca gresesti..
Mult mai mari..
Sansele sa gresim sunt atat de mici incat merita sa ne asumam aceste riscuri mari.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.09.2011, 03:58:23
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

In intelegerea mea . teologia este derasupra stiintei ocupandu-se cu notiuni ce nu pot fi intelese pe deplin de mintea umana, ce sunt deasupra capacitatii de intelegere deplina.
Stiinta se ocupa cu notiuni ce pot fi intelese pe deplin de mintea umana.

In stiinta notiunile se obtin prin experienta directa, in teologie prin revelatie plus experienta directa.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.09.2011, 15:54:42
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
In intelegerea mea . teologia este derasupra stiintei ocupandu-se cu notiuni ce nu pot fi intelese pe deplin de mintea umana, ce sunt deasupra capacitatii de intelegere deplina.
Stiinta se ocupa cu notiuni ce pot fi intelese pe deplin de mintea umana.

In stiinta notiunile se obtin prin experienta directa, in teologie prin revelatie plus experienta directa.
Daca eu nu pot intelege nebunii nu inseamna ca acestia imi sunt superiori.
Stiinta explica religia prin defectele mintii umane. De aceea nu e nevoie sa explice si ceea ce tu intelegi prin "deasupra capacitatii de intelegere deplina".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.09.2011, 16:26:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai ai2, am inteles ca nu crezi in Dumnezeu, dar nu te mai obosi atat in a ne demonstra ca lipsa ta de credinta in El, inseamna si inexistenta Sa. El exista indiferent daca eu sau tu credem in El.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.09.2011, 12:58:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sansele sa gresim sunt atat de mici incat merita sa ne asumam aceste riscuri mari.
Asta spunand-o cineva care specualeaza, adica in deplina inconstienta de cauza..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.09.2011, 12:59:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca eu nu pot intelege nebunii nu inseamna ca acestia imi sunt superiori.
Stiinta explica religia prin defectele mintii umane. De aceea nu e nevoie sa explice si ceea ce tu intelegi prin "deasupra capacitatii de intelegere deplina".
Esti cam confuz nene.
Stiinta e una, ateismul matale e altceva..

Suferi de defectul protestantilor, de a crede ca Dumnezeu inseamna ca pricep ei din Biblie.

Probabil daca vei deveni vreodata religios, tranzitie e musai sa fie printr-un soi de protestantism.

Old habits die hard.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.09.2011, 07:59:27
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Stiinta explica religia prin defectele mintii umane.
Stiinta nu explica religia. Pseudostiinta propune diferite teorii (nici macar satisfacatoare), dar nu a reusit sa demonstreze inca nimic. Orice teorie nedemonstrata nu este stiinta, ci e crediinta.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 21.09.2011 at 08:06:53.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.09.2011, 16:02:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Stiinta nu explica religia. Pseudostiinta propune diferite teorii (nici macar satisfacatoare), dar nu a reusit sa demonstreze inca nimic. Orice teorie nedemonstrata nu este stiinta, ci e crediinta.
Si tu incepi cu pseudo?
E ca si cum ateii ar afirma ca religia este de fapt o pseudo-religie, de ce? Pentru ca nu confirma ateismul. Si ca singura religie adevarata este cea care confirma ateismul.
Ti se pare aberant? E, la fel de aberanti sunt si acei credinciosi care numesc stiinta pseudo-stiinta, pentru simplul fapt ca nu confirma existenta vreunei divinitati.

Stiinta are si ea partea ei de cercetare, care naste teorii. Este firesc sa nu fie toate confirmate ulterior. Dar asta nu inseamna ca stiinta este pseudo.
Marele atu al stiintei este ca se autocorecteaza.
Religia face asta? NU!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.09.2011, 16:04:58
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Stiinta are si ea partea ei de cercetare, care naste teorii. Este firesc sa nu fie toate confirmate ulterior. Dar asta nu inseamna ca stiinta este pseudo.
Marele atu al stiintei este ca se autocorecteaza.
Religia face asta? NU!
Nu inteleg de ce tot puneti in opozitie stiinta si teologia, comparandu-le metodologiile ca si cand ar fi aceleasi.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.09.2011, 16:10:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Nu inteleg de ce tot puneti in opozitie stiinta si teologia, comparandu-le metodologiile ca si cand ar fi aceleasi.
Se pare ca nu prea urmaresti acest forum.
Ce scriu eu sunt doar niste reactii la ce citesc aici.
Nu eu am incercat sa gasesc o relatie intre ele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miracolul Bibliei de la Plopis – Lovita de fulger, Cartea Sfanta a supravietuit vlad90 Stiri, actualitati, anunturi 7 13.09.2011 14:02:10
Miracolul lui Moise se intampla an de an (?) carmina Generalitati 8 19.07.2010 11:25:16
Miracolul de Craciun pentru Chelsea patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 2 27.12.2008 00:45:00