Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2015, 20:38:33
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit Ortodoxia copta, pilda admirabila de eroism multisecular

http://inliniedreapta.net/coptii-din...lsii-crestini/
http://ziarullumina.ro/bisericile-or...ent-30317.html
http://www.noutati-ortodoxe.ro/biser..._l5953_p0.html
http://www.dreaming.ro/crestini-copti/

Si, inainte sa puna cineva din ce numesc eu "partida fanatica" citate din latraturile lui prostologeticum, saccsiv si ale altora, reamintesc ca ierarhia ortodoxa este cea care a recunoscut adevarul ortodoxiei coptilor, in lungile convorbiri purtate, din anii '70 pana foarte recent. Tot ce mai este de facut este unirea intru acelasi Potir.

Last edited by Vitiate; 02.07.2015 at 21:26:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2015, 21:50:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mie îmi plac icoanele lor.. :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2015, 22:06:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Sfântul Sinod al IV-lea ecumenic... erezia monofizită ?

A se vedea în istorie, ce s-a întâmplat acolo... ce spun monofiziții și ce spun ortodocșii...

Și apoi de ce au rămas doar egiptenii monofiziți, altfel numiți copți...

Treziți-vă ! (vreți ?)

Vă recomand cărțile:

1. Istoria Creștină Generală - 2 volume - înainte și după 1054 (Marea Schismă)
și
2. Acceptăm unirea cu monofiziții ? - un volum (scrieri uimitoare)
și
3. Despre credința ortodoxă și despre erezii - florilegiu Patristic (nu o mai pot pune în imagine, căutați-o pe net)

__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.07.2015 at 22:22:26.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2015, 23:06:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, vezi că ai în biserică un sfânt monofizit.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2015, 08:17:30
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, vezi că ai în biserică un sfânt monofizit.
Si o multime de anahoreti si stalpnici...
Auzi, "sfantul" mall-ului din Timisoara, tu stii dupa cine si-a scris Sf. Nicodim Aghioritul o carte de meditatii si rugaciuni, dupa metoda cui s-a inspirat? Nu ghicesti? Dupa a Sf. Ignatiu de Loyola, ma baiatule. Papistas! Tradator! Eretic!
Ortodoxia datoreaza mult "papistasilor" si "monifizitilor". Si romano-catolicii, la randul lor, altor rituri si teologii intracrestine. Etc. Toti am luat de la toti. E concluzie evidenta pentru cineva vrea sa gandeasca. Evident, fanaticii, de orice parte, nu stiu decat aglutinarea sub steag.
Emilian, little insect, the Force is weak with you.

Last edited by Vitiate; 03.07.2015 at 08:39:50.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2015, 10:47:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Si o multime de anahoreti si stalpnici...
Auzi, "sfantul" mall-ului din Timisoara, tu stii dupa cine si-a scris Sf. Nicodim Aghioritul o carte de meditatii si rugaciuni, dupa metoda cui s-a inspirat? Nu ghicesti? Dupa a Sf. Ignatiu de Loyola, ma baiatule. Papistas! Tradator! Eretic!
Ortodoxia datoreaza mult "papistasilor" si "monifizitilor". Si romano-catolicii, la randul lor, altor rituri si teologii intracrestine. Etc. Toti am luat de la toti. E concluzie evidenta pentru cineva vrea sa gandeasca. Evident, fanaticii, de orice parte, nu stiu decat aglutinarea sub steag.
Emilian, little insect, the Force is weak with you.
:) Măi tu ești figură mare...

Dar ești foarte sensibil, lucru de apreciat, și eu sunt la fel. Dar sincer, prefer "igor, little insect" :)
Yeees Maaaaster, insect igor is your servant, just order me and i will obey to you, Master. Ooo...! The Great Master of the Universe Darth Vitiate, you are the source of the Force... Isn't it? :)
Revenim.
Te bagi cu mine în puțină cercetare?
Cu Hristos alături de noi.
Dar îți mărturisesc că ne așteaptă vânturi puternice.
Ți-e frică? Să nu-ți fie.

Compară scrierile Sfântului Nicodim Aghioritul (1749-1809), apropo canonizat în 1955, după 200 de ani, (când alți Sfinți sunt canonizați în maxim 20 de ani de la adormire, Sfântul Paisie Aghioritul, Sfântul Porfirie Kavsokalivitul), Sfântul Nicodim, cel care la băgat pe "fericitu" Augustin și Ieronim în Calendarele Ortodoxe la 1982 (manevre politice pro-ecumenism, cred că-i limpede), pentru că Sfântul Nicodim a lăsat în scrierile lui cu inistențe și recomandări și elogii, să bage Biserica pe "Sfinții" Augustin și Ieronim în Calendare, iar Biserica desigur, s-a supus, doar e Sfânt, Nicodm, nu? Canonizat la 1955. S-a supus totuși puțin sceptică, că Adevărul e în ea, i-a trecut cu titlul de "fericiți"; deci compară scrierile lui cu scrierile Sfântului Ioan Gură de Aur, Sfântul Grigorie de Nazians, Teologul, sau Sfântul Simeon Noul Teolog, sau chiar Sfântul Ignatie Briancianinov.
Ce diferență în gândire între scrierile lor! De simțire, de trăire, de mișcare a rărunchilor ființei noastre simți la Sfântul Ioan Hrisostom, față de Sfântul Nicodim.
Din punctul meu de vedere, Sfântul Nicodim Aghioritul are cele mai slabe scrieri existente la un sfânt, din întreaga pleiadă de Sfinți a Ortodoxiei, a lui Hristos Iisus, Mântuitorul, (the Real Master and source of the Force in the Univers - insect igor betray you, ha ha ha,for Almighty Christ !!!) :)
Deci?
Nu spun că nu-i Sfânt, Nicodim Aghioritul e sfânt, dar e pus acolo, probabil, cred eu de cei din interiorul Bisericii, care slujesc în ascuns fără ca nimeni să știe, masoneriei și iluminaților. Nu sunt mulți, nu știu cine sunt, dar simt că sunt.
Îmi dai voie să dovedesc?
Fi atent:
Ignațiul de Loyola (1491-1556), (eretic) este fondatorul ordinului iezuiților și "Primul General Principal" al acestora. Se știe deja că iezuiții, executau asasinate la ordinele Patriarhului eretic al Romei. Tot ei au fost printre principalii și cei mai "activi" inchizitori. Și astăzi se zvonește, că mai fac asta. Dumnezeu să-i ierte.
Iluminații când au apărtut? În 1 mai 1776.
Se știe deja că iluminații sunt un upgrade major al iezuiților.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Illuminati - citește acolo în pagină la "istorie", mai jos puțin.
Deci?
Sfântul Nicodim a trăit între 1749-1806. Iar iluminații apăruți la 1776 când Sfântul Nicodim avea 27 de ani, au văzut că el înclină în scrierile lui, spre scrierile generalului iezuiților Ignațiu de Loyola, și l-au racolat pe Sfântul Nicodm, l-au plătit din belșug, să scrie întro scolastică ortodoxă, (ăsta-i stilul lui) și să presare pe-acolo idei și atitudini iezuito-iluminate, pe care eu le-am simțit, printre rânduri, citindu-l pe Sfântul Nicodim. L-au racolat deci pentru asta, probabil l-au și amenințat că dacă nu face asta, îl vor omoră, etc. Ca să nu spun mai mult, să nu spun că Sfântul Nicodim, era iezuit și iluminat pe ascuns. În fine, cum au făcut, cum n-au făcut, dar au reușit: Augustin e în calendare, Biserica se tot slăbește pentru cea mai mare erezie a tuturor timpurilor, ecumenismul, Sfântul Nicodim e din Sfântul Munte Athos, nimeni nu se îndoiește de el, are o poziție perfectă, "elementele" din "the big plan" reușesc.

Nu, noi nu avem nevoie de nimic din alte religii, sau alte "confesiuni". Franco-latinii ("romano-catolicii") au luat din duhovnicia și isihasmul nostru, în tentativa de reformă a lor, au imitat discernământul nostru, la sinoadele de la Vatica, I și II, rezultându-le o adaptare după dreapta noastre socotință și trezvie, făcându-le mincinoase, se simte, iar musulmanii din islam, au copiat și ei, destul de fidel, muzica noastră răsăriteană, bizantină, încă din anii 650, la puțin timp după ce-au apărut și mulți alții. Noi, ortodoxia, nu am avut nevoie să luăm nimic de la nimeni. Alții au luat de la noi, însetați după Adevăr, tot ce-au putu, dar numai Adevărul nu...
Vai nouă...

Dar frățior Vitiate... cine să vadă asta? Cine să asculte asta? "Forța" întunericului e enormă, fiindcă noi o alimentăm, cu nepăsare, cu neglijarea Sfintei Ortodoxii, cu lâncezeală, cu akedie, cu falsă înțelepciune care presupunem că o avem și o folosim din plin, ne transformăm, la rândul nostru, din fii ai Biserici, în dușmani ai ei, care lovesc necontenit în ea.
Dar nu știm că defapt luptăm împotriva Mielului... "Soarta" fiindu-le pecetluită, celor care luptă împotriva Mielului lui Dumnezeu...

Te iubesc în Domnul, fratele meu drag "Vitiate".

Ca și încheire, îți ofer 4 imagini de umanitate vie adevărată:



__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.07.2015 at 11:17:47.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2015, 08:43:44
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Mie îmi plac icoanele lor.. :)
Si mie, mult. Mai ales oamenii lor imi plac. Umanitatea lor este vie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2015, 22:51:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Iconografia coptă – „un copil” ce ne umple inima de bucurie sfântă

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Si mie, mult. Mai ales oamenii lor imi plac. Umanitatea lor este vie.
Asa este !:)

Corabia lui Noe

Expresivă, sinceră, naivă, radiind o inocentă bucurie, astăzi iconografia coptă ne cucerește asemeni unui copil nostim și dulce.
Totuși nu e de prisos să știm că tradiția iconografică coptă s-a format sub influența artei grecești și egiptene. Trăsăturile caracteristice ale stilului iconografic copt se disting chiar în primele icoane datate din sec. al IV-lea: ochi mari, urechi mici în raport cu un cap mare, linii sigure, naivitatea imaginilor. De fapt copții sunt siguri că iconografia lor a luat naștere în Egipt, iar drept argumente sunt aduse similitudinile dintre canonul iconografic copt și arta egipteană timpurie. Apropo, cea mai răspândită icoană este bineînțeles, cea care reprezintă fuga în Egipt a Sfintei Familii. Din anii ’60 ai sec. al XX-lea tradiția iconografică coptă este urmată de școala igonografică neo-coptă. Vă invităm să urmăriți în continuare o uimitoare galerie de icoane copte mai noi și mai vechi.

Trecerea Mării Roșii

Fuga în Egipt a Sfintei Familii


Mai multe aici :

copilortodox.wordpress.com/2012/02/07/iconografia-copta-un-copil-ce-ne-umple-inima-de-bucurie-sfanta/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2015, 22:52:47
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Multumim, Cristiboss.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2015, 23:00:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Multumim, Cristiboss.
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copți monofiziți nicodim

Thread Tools
Moduri de afișare