Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.07.2015, 13:39:54
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Este regretabil ca fostul patriarh Athenagoras a cazut din har, netinand seama de sfatul duhului celui ce avea sa devina, peste multi ani, sfantul emilian al mallului Timisoarei, adevaratul far al ortodoxiei de internet, sfintia sa insusi un sinaxar in miniatura.
Ce folos avem din operele Sf. Nicodim Aghioritul? In comparatie cu interventiile calauzite de adanca inspiratie ale lui emilian noul sfant internautic, zero. Athenagoras, hotarat lucru, era capul, de sus desigur, al coloanei a cincea. Cum adica "care coloana a cincea"? Aia basoreliefata cu inscriptii masonice in franco-latina. Voi ati auzit de anonimi ca Sf. Augustin de Hippo sau de Sf. Ieronim? Nici eu. Insa de emilian noul www-calauzitor, am auzit cu totii, nu?

Acum vorbind serios, mai deschide si tu igore un manual de istorie: "copti" este numele alternativ al vechilor sau adevaratilor egipteni, cei care candva aveau ca monarh un faraon de drept divin. Ei au existat ca popor si rasa cu mult, foarte mult inaintea crestinismului, cu cel putin 5000 de ani inainte. E stupid sa ii suprapui unei confesiuni, fie ea si chipurile eretica. Mai deschide si tu altceva decat pagini care il lauda pe defunctul diliu Romanides, si pe alti ciudati filetisti greco-slavi.

Last edited by Vitiate; 04.07.2015 at 13:51:42.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.07.2015, 14:13:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Veselă replica anterioară...

Mă întrebam cu îngrijorare ce să fac cu Patericul egiptean... că versiunea care a ajuns până la noi a fost sintetizată cu mult după Chalcedon. Să-l arunc pe foc, așa cum poruncește magisteriul bănățean? Sau să-mi fac avionașe și bărcuțe din paginile lui?.... Văd eu !!!

Dar ce să se facă creștinătatea cu Evloghionul lui Serapion, cea mai veche colecție de rugăciuni liturgice din istoria Bisericii, păstrat tot de copți? Că dispeceratul ortodoxiei după ureche din Iulius Mall Timișoara l-a declarat nul!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 04.07.2015 at 14:16:50.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.07.2015, 14:34:07
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Veselă replica anterioară...

Mă întrebam cu îngrijorare ce să fac cu Patericul egiptean... că versiunea care a ajuns până la noi a fost sintetizată cu mult după Chalcedon. Să-l arunc pe foc, așa cum poruncește magisteriul bănățean? Sau să-mi fac avionașe și bărcuțe din paginile lui?.... Văd eu !!!

Dar ce să se facă creștinătatea cu Evloghionul lui Serapion, cea mai veche colecție de rugăciuni liturgice din istoria Bisericii, păstrat tot de copți? Că dispeceratul ortodoxiei după ureche din Iulius Mall Timișoara l-a declarat nul!
Nasol. Tu ai auzit de unu', Sf. Antonie cel Mare, sau de altu', cica Sf. Pachomius?! Auzi, copti. Cica acel Antonie l-a umilit pe principele sulfuric de Jos. Nu ca ar conta prea mult, daca sfantul patriarh al intregului etaj de iulius mall ii decreteaza ca nuli pe personajele astea, asa o fi.
Pentru binele Romaniei, sau a ce mai ramas din ea, sa ne rugam ca igor sa isi gaseasca o cariera banoasa in videoceat, sau in lucrul manual, dar NU preot!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.07.2015, 15:01:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Nasol. Tu ai auzit de unu', Sf. Antonie cel Mare, sau de altu', cica Sf. Pachomius?! Auzi, copti. Cica acel Antonie l-a umilit pe principele sulfuric de Jos. Nu ca ar conta prea mult, daca sfantul patriarh al intregului etaj de iulius mall ii decreteaza ca nuli pe personajele astea, asa o fi.
Pentru binele Romaniei, sau a ce mai ramas din ea, sa ne rugam ca igor sa isi gaseasca o cariera banoasa in videoceat, sau in lucrul manual, dar NU preot!
Ca să nu mai zic de atâtea moaște de sfinți mari ai ecclesiei universale sechestrate de ereticii copți. Printre ei și grabnic-ajutători cum e mucenicul Mina, la care inclusiv ortodocșii fug iute să se milogească atunci când îi strânge viața mai tare cu ușa.

Eu mă gândesc să-i propunem flăcăului de la pangarul bazilicii consumiste de rit nou San Jullius, dacă tot clocotește râvna într-însul precum smoala în cazanele lui năpârlici, să mobilizeze la cruciadă voinici de pe la școlile profesionale de popi din țară și alți binevoitori, ca să elibereze moaștele tuturor sfinților egipteni din mâinile ereticilor. Că-i strigător la cer să vezi cum mii de ortodocși se închină anual în bisericile copților spurcați.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.07.2015, 15:28:13
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

MihailC, mai usor cu Sf. Mina, ca mai ai putin si o sa spui ceva si despre manastirea Sf. Mina.

Si atunci ai dat-o direct in erezie, pentru ca magistrul de Mall a decretat deja ca nu au coptii decat o singura manastire, a Sf. Antonie. Pai vrei sa-l contrazici pe domnul doctorand ? Sa nu fie !

Sigur, eu, care nu-s ortodox si deci nu ma tem de anatemele lui, imi pot permite sa-i spun ca mai au coptii si alte nenumarate manastiri. A Sf. Macarie, a celor 3600 mucenici din Esna etc.

Last edited by GMihai; 04.07.2015 at 15:33:11.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.07.2015, 15:43:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Coptii sunt fascinanti. Am avut sansa, la inceputul acestui an, sa-i cunosc fata in fata.Datorita unui prieten copt am avut sansa sa vizitez Biblioteca din Alexandria si laboratoarele de acolo. Este ceva incredibil. Vechile manuscrise crestine sunt restaurate atat de copti cat si de tinere cercetatoare musulmane, care lucreaza la ele imbracate traditional.Trebuie sa vezi cum fac, bucatica cu bucatica, cat de complex este procesul, ca sa intelegi. Cand au avut in Egipt probleme cu Fratiile Musulmane, si era pericolul ca Biblioteca sa fie distrusa de fundamentalisti, au iesit toti angajati impreuna, copti, evrei si musulmani si au facut un lant uman in jurul ei, tinandu-se de maini. Inspirati de ei tinerii din Alexandria li s-au alaturat si au salvat Biblioteca si manuscrisele ei. Un dialog cu un copt este ceva deosebit, au ceva de copil in credinta lor.Aveam o idee despre ei dar abia dupa ce i-am cunoscut am inteles anumite lucruri. Pentru mine experienta cunoasterii lor a fost ceva ce m-am impresionat profund, mult peste ce mi-am imaginat, la inceput eram sceptic. Cumva parca te intorci in timp, vizitandu-le tara, lacasurile de cult si ascultandu-i.

PS: dupa ce am vazut Alexandria, cu spiritul ei multicultural, l-am inteles mai bine si pe Origen si fermentul cultural in care a trait, la sfarsit de Antichitate :) Cumva ceva din aceea lume inca mai exista cumva, poate intr-o alta forma, poate in alt context, dar ceva din spiritul ei a ramas. Cand am citit introducerea parintelui Ioan Ica Jr la cartea ,,Origen" a lui Henri Crouzel,mi s-a parut ca idealizeaza putin contextul lui Origen si ca forteaza o paralela cu timpul nostru. Trebuie sa admit, dupa ce am vazut acele locuri si am cunoscut spiritul lor, ca dansul a avut perfecta dreptate, a facut o analiza impecabila si o paralela mai mult decat actuala.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.07.2015, 16:55:54
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Origen este unul din uriașii pe ai căror umeri se reazemă dogmatica creștinismului baseline. Indiferent ce spun/scriu unii fanatici, autohtoni sau nu, internauți sau nu.
Scotty, Mihai si Mihail, va multumesc mult de postari. Caci crestinii datoreaza enorm poporului marilor anahoreti si teologi.
Sper ca "teologul de mall" va avea decenta sa taca, macar pe acest subiect.

Last edited by Vitiate; 04.07.2015 at 18:02:52.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.07.2015, 17:01:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
PS: dupa ce am vazut Alexandria
Dragnea e bine?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.07.2015, 17:12:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragos :) Personal nu mi-a transmis nimic dar intrucat la egipteni sistemul evidentei populatiei nu este extrem de exact cred ca s-ar descurca bine :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.07.2015, 17:19:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Este regretabil ca fostul patriarh Athenagoras a cazut din har, netinand seama de sfatul duhului celui ce avea sa devina, peste multi ani, sfantul emilian al mallului Timisoarei, adevaratul far al ortodoxiei de internet, sfintia sa insusi un sinaxar in miniatura.
Ce folos avem din operele Sf. Nicodim Aghioritul? In comparatie cu interventiile calauzite de adanca inspiratie ale lui emilian noul sfant internautic, zero. Athenagoras, hotarat lucru, era capul, de sus desigur, al coloanei a cincea. Cum adica "care coloana a cincea"? Aia basoreliefata cu inscriptii masonice in franco-latina. Voi ati auzit de anonimi ca Sf. Augustin de Hippo sau de Sf. Ieronim? Nici eu. Insa de emilian noul www-calauzitor, am auzit cu totii, nu?
Of course, Master Darth Vitiate, igor the insect and the traytor, it's delighted to help you. :)

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Acum vorbind serios, mai deschide si tu igore un manual de istorie: "copti" este numele alternativ al vechilor sau adevaratilor egipteni, cei care candva aveau ca monarh un faraon de drept divin. Ei au existat ca popor si rasa cu mult, foarte mult inaintea crestinismului, cu cel putin 5000 de ani inainte. E stupid sa ii suprapui unei confesiuni, fie ea si chipurile eretica. Mai deschide si tu altceva decat pagini care il lauda pe defunctul diliu Romanides, si pe alti ciudati filetisti greco-slavi.
Mai adaogă 508 ani, și erai la Facerea lumii.
Egiptenii faraonilor, sunt de acum 4000 de ani, adică cu 2000 de ani înaintea lui Hristos. Pământul, azi are 7523 ani, de la Facerea lumii și când a venit Hristos, pământul avea avea 5508 ani, conform Bibliei.

Nu suprapun unei confesiuni, ci mă refer la egiptenii creștini. Cred că știi deja că egiptenii faraonilor, s-au întrerupt brusc, nimeni nu știe de ce, dar au dispărut și nu se știe nimic despre asta. Unii pun asta pe cele 10 plăgi trimise lor prin Moise, alții, că au fost cuceriți de babilonieni, fel de fel de teorii. Ideea e că și acum se vede pe fundul Mării Roșii, care de război, ce erau de cai, din egiptul epocii faraonilor.

Da, am citit per total, mai multă literatură din laici, din filosofi, istoria lumii, istoria religiilor, și egiptologie, decât am citit literatură creștină. Dar sper să recuperez. :)

Să-ți dea Dumnezeu, măcar 20% din mintea care a avut-o Romanides, care desigur, era departe de-a fi fost diliu, ci profesor universitar în America și apoi Grecia. Eh... se naște unu ca el, unu la o generație, odată la 20 de ani.

Spor la cercetări.

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Nasol. Tu ai auzit de unu', Sf. Antonie cel Mare, sau de altu', cica Sf. Pachomius?! Auzi, copti. Cica acel Antonie l-a umilit pe principele sulfuric de Jos. Nu ca ar conta prea mult, daca sfantul patriarh al intregului etaj de iulius mall ii decreteaza ca nuli pe personajele astea, asa o fi.
Pentru binele Romaniei, sau a ce mai ramas din ea, sa ne rugam ca igor sa isi gaseasca o cariera banoasa in videoceat, sau in lucrul manual, dar NU preot!
Yeeeees, Master ! Tell me more of your wisdom ! Uuuuu... you are so wise and magnific, Master. You rule the Universe, with tha patiance of the stones... Isn't it ? :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.07.2015 at 17:31:13.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copți monofiziți nicodim

Thread Tools
Moduri de afișare