Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.03.2022, 00:39:28
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
...

Deci până la urmă cum e? Oare e posibil să fiți doar o religie instaurată de un rege păgân în urma unui edict politic? ...
Nu inteleg ce rege pagan?...Ce edict politic?...
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.03.2022, 04:08:25
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit Împăratul Constantin

În mod sigur Nietzsche se referă la împăratul Constantin și la Edictul din Milan din anul 313, când creștinismul a ieșit din ilegalitate din perspectiva romană.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.03.2022, 16:20:41
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
În mod sigur Nietzsche se referă la împăratul Constantin și la Edictul din Milan din anul 313, când creștinismul a ieșit din ilegalitate din perspectiva romană.
Vrei sa spui Sf. Imparat Constantin?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.03.2022, 14:21:12
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Care este pozitia bisericii ortodoxe față de acest război? Adică vorbim de un război între două țări ortodoxe care însumează cam 70% din comunitatea creștin ortodoxă. Unde este puterea bisericii dacă frații în credință au ajuns să se macelareasca intre ei? Pentru că presupun în fiecare biserică se fac rugăciuni zilnic pentru pace intre popoare, cu atât mai mult ortodoxe. Ce s-a întâmplat, nu mai are putere rugăciunea? Că dacă privim in lume, e pace, in Asia, Africa, America de Sud sau Nord, Australia, Europa de Vest e liniste si voie bună, numai in sânul bisericii ortodoxe exista un conflict sângeros. Păi e posibil ca "turma lui Hristos" să se automăcelărească? Biserica pretinde că este deținătoarea adevărului, și doar în interiorul ei există posibilitatea de mântuire, interior care la ora actuală este dezbinat și credincioși se masacrează feroce.

Sfânta Evanghelie după Marcu
Cap. 3
25. Și dacă o casă se va dezbina în sine, casa aceea nu va mai putea să se țină.

Deci până la urmă cum e? Oare e posibil să fiți doar o religie instaurată de un rege păgân în urma unui edict politic? Mai mult decât evident, realitatea nu ne poate minții!
Mi-a aparut in feed random pe Facebook, important de citit: https://ziarullumina.ro/actualitate-...I0MV-Q5Bby2KPI

Si important, multi preoti fac campanie pentru ajutorul refugiatilor ucrainieni sau orice minoritati din Ucraina care se intorc in tara noastra.

Biserica intotdeauna a fost impotriva razboaielor, conflictelor. Si da intr-adevar toti se roaga pentru pacea lumii. Dar vezi tu, Aghiutza e infiltrat in orice tara indiferent ca e SUA, Romania, sau Rusia, China...oriunde dupa cum spunea un inalt preot de la noi. Diavolul e infiltrat in orice popor pentru a semana ura/raul/etc.... mai este si omul care acum a cazut cu mult in pacate.

Este cumplit sa vezi doua popoare crestin-ortodoxe sa se razboiasca intre ele. Inainte catolicii se razboiau cu musulmanii (Cruciadele) si a atras mania lui Dumnezeu cumplit. Au facut o greseala strigatoare la cer, si si-au dat seama mai tarziu ca nu e bine sa obligi pe cineva sa adere la religia ta, ci sa vina din inima lor. Nu-mi pot imagina ce poate aduce mania lui Dumnezeu dupa conflictul acesta ruso-ucrainean.

Diavolul intotdeauna cauta sa amageasca omenirea si sa faca rau, ca lui nu ii place lucrarea lui Dumnezeu si e infiltrat oriunde.

Eu, pe Vladimir Putin, pentru interesele lui politice, nu il vad ca pe un crestin ortodox, e un amarat de păgân.Un crestin ortodox lider trebuie sa fie un lider adevarat sa decurga la diplomatie, sa respecte VOINTA LIBERA a unor state (daca vor sa adere la UE/NATO lasa-i in pace, Dumnezeu respecta vointa libera de exemplu) nu sa ameninti cu razboaie si cu lansare de nucleare asupra Europei (nu este fake news, asta a zis Putin cu gura lui in limba lui, lumea e martora la ce a spus). Normal ca toti oligarhii si toti generalii din preajma lui se uita ciudat la el ca si-a scapat din control, este posibil sa fie un fel de posedare a raului. Poate vezi la urma urmei sa se indeplineasca profetia lui Baba Vanga ca Putin va fi asasinat de unul din generalii sau din garda lui de corp.

Vedeti filmari peste tot cu Zelenski care e considerat erou, doar ce a declarat ca o biserica a fost atacata de armata lui Putin (acel Putin pe care celalalt putinist zis si arhiepiscopul Tomisului spunea ca a ctitorit biserici multe si ii lua apararea). Si zicea Zelenski: "ce o sa atace data viitoare? Biserica Sf. Andrei, Sf. Sofia...??"

Vin sanctiuni peste sanctiuni asupra lor...ce va urma nu se va sti. Dar nu e normal ca doua popoare ortodoxe sa se razboiasca unul impotriva altuia. Plus sa fim seriosi multi sunt crestini ortodoxi doar cu numele, nu si cu faptele (exemplu Vladimir Putin care este un fățarnic).

Al nostru al Tomisului este bagat cu Sosoaca care amandoi sunt putinisti si de extrema dreapta. Ati vazut si Sosoaca care tot apara biserica si chestii...a fost si ea la vami sa filmeze pe sinistrati, in loc sa ii ajute sa le ofere ceva (cum a facut Becali, Becali sa stiti ca este un MARE OM, chiar daca are tente de trufie) mai mult se lua la intrebari cu oameni pe acolo si conspiratii si interoga lumea pe acolo cu prostiile si mizeriile ei.

Si sa stii ca niciodata nu va fi pace in nici o parte a lumii, intotdeauna apare ceva din cauza diavolului si a omului cazut in pacat foarte mult. In general toate lucrurile rele care se intampla in lume sunt din cauza omului ca a cazut in pacat foarte mult, si Dumnezeu ingaduie aceste lucruri rele ca sa ne pocaim si sa ne intoarcem la el!..pace inseamna Raiul si Imparatia lui Dumnezeu, unde nu mai exista certuri, suferinta, ucideri, moarte, razboaie...aia este pacea adevarata.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2022, 14:52:23
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Arrow

https://www.stiripesurse.ro/purtator...n_2275420.html
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2022, 15:55:26
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

https://ortodox.md/video-icoana-maic...kSY2gQvbFet2Lg
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.03.2022, 13:16:27
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
uite am gasit si asta, cu o biserica ortodoxa rusa din Olanda care rupe legaturile cu Patriarhia Moscovei din cauza razboiului lui Putin si din cauza patriarhului Kiril care il sustine pe Putin.

https://epochtimes-romania.com/news/...gn41rl2wNIczl8

Tot din articol: "Reamintim, în acest context, că liderul spiritual al lumii ortodoxe, patriarhul Bartolomeu I al Constantinopolului, a cerut încetarea focului în Ucraina și a lăudat puternica rezistență a națiunii împotriva forțelor invadatoare ruse.

Urmărim drama poporului ucrainean și admirăm rezistența sa puternică împotriva invadatorului. Facem apel la încetarea imediată a focului... războiul trebuie să se încheie. Carta Națiunilor Unite interzice în mod explicit folosirea violenței în relațiile internaționale și obligă toți membrii organizației să-și rezolve divergențele prin mijloace pașnice. Un război nedrept se petrece în inima Europei, sângele uman este vărsat, copiii și femeile sunt uciși și orașele și satele distruse. Gândurile noastre sunt la frații noștri, a afirmat Bartolomeu, în timpul unei liturghii la care a participat și premierul grec Kyriakos Mitsotakis."
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 15.03.2022 at 13:18:31.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.03.2022, 22:33:49
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Vrei sa spui Sf. Imparat Constantin?
Vrei să spui science fiction când abreviezi Sf?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.03.2022, 22:51:45
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Stăteam așa ca prostul, spun prost pt că îmi place să observ cât sunt de limitat, și meditam la acest an, ce de abia a început. Si observ un amănunt interesant. Suntem în anul 2022. Bun, și ce e cu asta? Ai descoperit cumva apa caldă măi țărane? Aș putea spune eu așa trufaș, că e mai mult decat caldă, chiar radioactivă:))). Evident îmi place să mă măgulesc cu retorici imbecile, însă ăsta e farmecul suspansului chiar dacă așa zisa "revelație" ar putea fi un fâs amărât al superficialității. Da și nu prea, ca să-l citez pe un contemporan al ștaifului dietei fast-food, domnul Lenghel "nu știu ce să zic" influencer:)). Așa că nu o să vă mai plictisesc mult cu subtilitățile și sub asurzirea gândurilor celor care citesc sătui de această tergiversare, o să spun răspicat cifra 22. Da, ați citit bine, cifra 22! De ce 22 și nu alt număr? Pt că Biblia se termină cu capitolul 22 versetul 21, lasând loc viitorului prin posibilitatea versetului 22. Interesant, nu? E ca și cum Apocalipsa începe cu anul 2000 și se încheie cu anul 2022 din punct de vedere al capitolelor, cât și al domniei omului pe pământ și lasă posibilitatea revelației lui Cristos odată cu sfarsitul versetului 21 și posibilitatea versetului 22. Ce spune versetul 21? "Harul Domnului Iisus Hristos, cu voi cu toți! Amin." Exact! Revelația harului lui Cristos să fie cu voi, adică să ajungeți să-L cunoașteți. Din acest motiv eu cred că domnia omului pe acest pământ prin națiunea unită sub dorința de putere și influența ia sfârșit. Adică, popoarele așa cum le știm vor suferii răni grave, ce va duce la o nouă mentalitate în ceea ce privește forma de existența civilă. Iar acest proces se poate produce doar prin război, evident mondial ce distruge puterea gigantului popor național în realitatea conștiinței, eliberând individul de această influență, făcându-l accesibil posibilității cunoașterii harului spiritual hristic fără ca societatea să influențeze această cunoaștere, așa cum la ora actuală ea se manifestă prin cea mai importantă armă de manipulare a comunității, religia.
Deci, eu cred că acest an nu se va sfârși până nu vom vedea distrugeri masive ale unui război mondial ce va marca conștiința societății pentru milenii de acum încolo, sau posibilitatea versetului 22 din capitolul 22 al Apocalipsei.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.03.2022, 21:22:32
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

https://www.stiripesurse.ro/o-biseri...u_2302110.html
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare