Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2301  
Vechi 05.03.2022, 16:14:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce mai faceți domnule cristiboss, cum sunteți, nu am mai văzut o postare de la dvs de vreun an de zile ?
Mă puteți urmări și pe Facebook ( Cristian Ștefan Popescu ) , acolo veți afla și câte ceva despre mine.
Oricum mulțumesc frumos de întrebare :)
Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2302  
Vechi 14.03.2022, 11:21:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

16: Dar cu cine voi asemana neamul acesta? Este asemenea copiilor care sed in piete si striga unii catre altii,

17: zicand: Din fluier v'am cantat si n'ati jucat; de jale v'am cantat si nu v'ati jelit.

18: Ca a venit Ioan, nici mancand, nici band, si spun: are demon...

19: A venit Fiul Omului, mancand si band, si spun: Iata om mancacios si bautor de vin, prieten al vamesilor si al pacatosilor!... Dar intelepciunea s'a dovedit dreapta din faptele ei".

20: Atunci a inceput Iisus sa mustre orasele in care se facusera cele mai multe din minunile Sale, ca nu s'au pocait:

21: "Vai tie, Horazine! Vai tie, Betsaido! Ca daca in Tir si in Sidon s'ar fi facut minunile ce s'au facut in voi, de mult s'ar fi pocait in sac si'n cenusa.

22: Dar va spun Eu voua: Tirului si Sidonului le va fi in ziua judecatii mai usor decat voua!

23: Si tu, Capernaume, inaltatu-te-ai oare pan'la cer?: pan'la iad te vei cobori; ca daca s'ar fi facut in Sodoma minunile ce s'au facut in tine, pana astazi ar fi ramas.

24: Dar va spun Eu voua ca pamantului Sodomei ii va fi in ziua judecatii mai usor decat tie!"

25: In vremea aceea, luand Iisus cuvantul, a zis: "Multumescu-Ti Tie, Doamne al cerului si al pamantului, ca ai ascuns acestea de cei intelepti si priceputi si le-ai descoperit pruncilor.

26: Da, Parinte, ca asa ai binevoit Tu.

27: Toate Mi-au fost date de catre Tatal Meu si nimeni nu-L cunoaste pe Fiul decat numai Tatal, si nici pe Tatal nu-L va cunoaste nimeni decat numai Fiul si cel caruia va vrea Fiul sa-i descopere.

28: Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati, si Eu va voi odihni!

29: Luati jugul Meu asupra voastra; si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima, si veti afla odihna sufletelor voastre!

30: Ca jugul Meu este bun si povara Mea este usoara".

Evanghelia dupa Matei 11 (16-30)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2303  
Vechi 15.03.2022, 09:11:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

37: Cel ce-si iubeste pe tatal sau ori pe mama sa mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine; cel ce-si iubeste pe fiul sau ori pe fiica sa mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine.

38: Si cel ce nu-si ia crucea sa si nu-Mi urmeaza Mie, nu este vrednic de Mine.

39: Cel ce si-a castigat viata, O va pierde; iar cel ce si-a pierdut viata pentru Mine, acela O va castiga .

40: Cel ce va primeste pe voi, pe Mine Ma primeste; si cel ce Ma primeste pe Mine Il primeste pe Cel ce M'a trimis pe Mine.

41: Cel ce primeste profet in nume de profet, rasplata de profet va primi; si cel ce primeste pe un drept in nume de drept, rasplata dreptului va primi.

42: Si cel ce in nume de ucenic va da de baut numai un pahar cu apa rece unuia din acestia mici , adevar va graiesc: Nu-si va pierde rasplata".

Evanghelia dupa Matei 10 (37-42)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2304  
Vechi 16.03.2022, 09:47:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

13: Nimeni nu s'a suit la cer, decat Cel Care S'a pogorat din cer, Fiul Omului, Cel ce este in cer.

14: Si dupa cum Moise a inaltat sarpele in pustie, tot asa trebuie sa Se inalte Fiul Omului,

15: pentru ca tot cel ce crede intr'Insul sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.

16: Ca intr'atat a iubit Dumnezeu lumea, incat pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut L-a dat, pentru ca tot cel ce crede intr'Insul sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.

17: Ca Dumnezeu nu L-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci pentru ca lumea sa se mantuiasca printr'Insul.

Evanghelia dupa Ioan 3 (13-17)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2305  
Vechi 17.03.2022, 09:11:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

34: Si chemand la Sine multimea, laolalta cu ucenicii Sai, le-a zis: "Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie.

35: Ca tot cel ce va voi sa-si scape viata, O va pierde; iar cel ce-si va pierde viata pentru Mine si pentru Evanghelie, acela o va mantui .

36: Ca ce-i foloseste omului sa castige lumea intreaga si sa-si pagubeasca sufletul?

37: Sau ce ar putea sa dea omul in schimb pentru sufletul sau?

38: Ca tot cel ce se va rusina de Mine si de cuvintele Mele in neamul acesta desfranat si pacatos, de acela si Fiul Omului Se va rusina cand va veni intru slava Tatalui Sau, cu sfintii ingeri".

Evanghelia dupa Marcu 8 (34-38)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2306  
Vechi 18.03.2022, 09:00:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

23: Si venind El in templu, in timp ce invata s'au apropiat de El arhiereii si batranii poporului si I-au zis: "Cu ce putere faci tu acestea? Si cine ti-a dat aceasta putere?"

24: Raspunzand, Iisus le-a zis: "Va voi intreba si Eu pe voi un cuvant; de-Mi veti raspunde la el, va voi spune si Eu cu ce putere fac acestea:

25: Botezul lui Ioan, de unde a fost?: din cer, sau de la oameni?" Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: "De vom zice: Din cer!, ne va spune: Atunci, de ce nu i-ati dat crezare?;

26: iar de vom zice: De la oameni!, ne temem de popor, fiindca toti il au pe Ioan ca profet".

27: Si ei, raspunzandu-I lui Iisus, au zis: "Nu stim". El le-a zis: "Nici Eu nu va spun cu ce putere fac acestea...

Evanghelia dupa Matei 21 (23-27)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2307  
Vechi 19.03.2022, 09:59:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce asculta cuvantul Meu si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si la judecata nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viata.
Adevarat, adevarat zic voua, ca vine ceasul si acum este, cand mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si cei ce vor auzi vor invia.
Caci precum Tatal are viata in Sine, asa I-a dat si Fiului sa aiba viata in Sine;
Si I-a dat putere sa faca judecata, pentru ca este Fiul Omului.
Nu va mirati de aceasta; caci vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui,
Si vor iesi, cei ce au facut cele bune spre invierea vietii si cei ce au facut cele rele spre invierea osandirii.
Eu nu pot sa fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis.

Sfanta Evanghelie dupa Ioan 5 (24-30)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2308  
Vechi 19.03.2022, 10:01:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Si trecand, a vazut pe Levi al lui Alfeu, sezand la vama, si i-a zis: Urmeaza-Mi! Iar el, sculandu-se, I-a urmat.
Si cand sedea El in casa lui Levi, multi vamesi si pacatosi sedeau la masa cu Iisus si cu ucenicii Lui. Ca erau multi si-I urmau.
Iar carturarii si fariseii, vazandu-L ca mananca impreuna cu vamesii si pacatosii, ziceau catre ucenicii Lui: De ce mananca si bea Invatatorul vostru cu vamesii si pacatosii?
Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit sa chem pe cei drepti ci pe pacatosi la pocainta.

Sfanta Evanghelie dupa Marcu 2 (14-17)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2309  
Vechi 20.03.2022, 12:06:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ev. Marcu 2, 1-12

În vremea aceea, intrând iarăși Iisus în Capernaum, după câteva zile s-a auzit că este în casă. Și îndată s-au adunat așa de mulți, încât nu mai era loc nici înaintea ușii, iar Dânsul le grăia cuvântul (lui Dumnezeu). Și au venit la El, aducând un slăbănog, pe care-l*purtau patru oameni. Dar, neputând ei din pricina mulțimii să se apropie de El, au desfăcut acoperișul casei unde era Iisus și, prin spărtură, au coborât patul în care zăcea slăbănogul. Iar Iisus, văzând credința lor, i-a zis slăbănogului: Fiule, iertate îți sunt păcatele tale! Și erau acolo unii dintre cărturari, care ședeau și cugetau în inimile lor: Pentru ce vorbește Acesta astfel? El hulește. Cine poate să ierte păcatele, fără numai singur Dumnezeu? Și îndată, cunoscând Iisus cu duhul Lui că așa cugetau ei în sine, a zis lor: De ce cugetați acestea în inimile voastre? Ce este mai ușor, a zice slăbănogului: Iertate îți sunt păcatele, sau a zice: Scoală-te, ia-ți patul tău și umblă? Dar ca să știți că putere are Fiul Omului a ierta păcatele pe pământ, a zis slăbănogului: Zic ție: Scoală-te, ia-ți patul tău și mergi la casa ta! Și s-a ridicat îndată și, luându-și patul, a ieșit înaintea tuturor, încât erau toți uimiți

Ev. Ioan 10, 9-16

Zis-a Domnul: Eu sunt ușa: De va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla. Furul nu vine decât ca să fure, să înjunghie și să piardă. Eu am venit ca oile Mele viață să aibă și din belșug să aibă. Eu sunt Păstorul cel bun. Păstorul cel bun își pune sufletul pentru oile Sale. Iar cel plătit, care nu este păstor și ale cărui oi nu sunt ale lui, când vede lupul venind, lasă oile și fuge; iar lupul le răpește și le risipește. Cel plătit fuge, pentru că este plătit și nu are grijă de oi. Eu sunt Păstorul cel bun și cunosc oile Mele și ale Mele Mă cunosc pe Mine. Precum Mă cunoaște Tatăl și Eu cunosc pe Tatăl. Și sufletul îmi pun pentru oi. Am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc; ele vor asculta de glasul Meu și va fi o turmă și un păstor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2310  
Vechi 21.03.2022, 12:42:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

45: Se mai aseamana imparatia cerurilor cu un negutator care cauta margaritare bune;

46: si afland un margaritar de mare pret, s'a dus, a vandut toate cate avea si l-a cumparat.

47: Se mai aseamana imparatia cerurilor cu un navod aruncat in mare si care aduna tot felul de pesti;

48: iar cand s'a umplut, l-au tras pescarii la mal si au sezut si au ales in vase pe cei buni, iar pe cei rai i-au aruncat afara.

49: Asa va fi la sfarsitul veacului: vor iesi ingerii si vor desparti pe cei rai din mijlocul celor drepti

50: si-i vor arunca in cuptorul de foc; acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor.

51: Inteles-ati toate acestea?" Zis-au Lui: "Da, Doamne!"

52: Iar El le-a zis: "De aceea, orice carturar cu invatatura despre imparatia cerurilor este asemenea unui om gospodar care scoate din vistieria sa noi si vechi".

53: Si dupa ce Iisus a sfarsit aceste parabole, a plecat de acolo.

54: Si venind in patria Sa, ii invata in sinagoga lor, incat ei erau uimiti si ziceau: "De unde are el intelepciunea aceasta si puterile?

Evanghelia dupa Matei 13 (45-54)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30