Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 05.02.2010, 15:40:49
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Amarius

In unele traduceri este cuvintul EU dar in altele nu este.
EU totusi cred ca e tradus gresit pentru ca IISUS nu a vorbit pe ascuns niciodata si nu o va face vrodata.
N-a vorbit in ascuns ci in particular.
  #162  
Vechi 05.02.2010, 16:00:52
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Imi pare rau daca tot ceea ce scriu eu ti se pare ironic. Nu sunt ironica, iar tot ce spun, o spun din inima, fiindca sectantii cu speculatiile si interpretarile lor "moderne" mi-au rapit pe cineva foarte drag...
Incerc sa inteleg, de ce cautati altceva, cand Dumnezeu este doar UNUL, de ce vreti ceva mai "modern" cand Dumnezeu este acelasi dintotdeauna (si El nu va deveni niciodata "modern", cum Il vreti voi), de ce schimbati sensul Biblic, cand Dumnezeu ne spune clar sa nu o facem...
Si apropo': de ce crezi ca Imparatia lui Dumnezeu va fi un paradis "terestru"?
imi pare sinecr rau dar cred ca nu trebuie sa tii asta la inima.roaga-te lui Dumnezeu pentru mai bine.Poate pentru persoana respectiva este mai bine asa.Nu judeca strimb.

Nu vreau ceva mai "modern" ci vreau ceva mai "corect" si care sa pot intelege.Daca te-ai nascut s traiesti intr-un mediu ortodox nu inseamna ca este religia perfecta (de fapt nici nu exista religia perfecta; asta este o inventie umana si cum omul este imperfect...)
Nu poti sa-i condamni pe musulmani, pe budhisti sau pe altii.
Asa este , Dumnezeu este UNUL dar drumul catre el poate fi diferit.Asta nu inseamna ca a umbla la cravata si a distribui reviste si a te ruga inainte de masa si a participa la reuniuni este drumul corect.Conteaza partea spirituala.

Mat 6 :10 Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ.
Psa 37 :29 Iar drepții vor moșteni pământul și vor locui în veacul veacului pe el.
  #163  
Vechi 05.02.2010, 16:03:33
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Dar daca ati vazut ca un om a ratacit, v-ati luat dupa el ? Cornilescu de vre-o 7 ori a spus ca vine apocalipsa dupa el siiiiiiiiiii ? V-ati luat dupa el asta e raspunsul !! Deci credeti ce vreti dar pacat de voi, caci Domnul nu vrea sa aduca pe cineva spre El cu frica si minciuni si false nascociri de apocalipsa (caci scris este in Cartea Sfanta ca doar Tatal stie momentul) ci cu Dragoste si Iubire, cu Adevar si Lumina, cu Viata. Crucea pe care S-a rastignit nu o iubiti, de ce ? pentru ca pe Ea a curs sangele Mantuitorului nostru care a spalat pacatele intregii lumi, nu a mea sau a voastra ci a tuturora. La Maica Domnului care L-a nascut nu va rugati si nu O iubiti cum se cuvine, desi a facut atatea pentru noi, si inca mai face. Deci rog pe cei care nu sunt de credinta ortodoxa sa nu mai intre pe acest site pentru ca destul sunt rataciti, nu mai are sens sa-i rataceasca si pe alti. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
  #164  
Vechi 05.02.2010, 16:10:06
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Inteleg ca martorii sunt urmariti si pedepsiti daca incalca regulile?
Cat despre calugarii ortodocsi sa stii ca muncesc pentru a-si duce existenta; au diferite ascultari fie la camp fie la animale iar daca unii crediciosi fac donatii pentru ei este cu totul altceva!!!!!
Nimeni nu este urmarit si pedepsit.
Singura pedeapsa este ca poti fi exclus (pentru un pacat grav) dar poti reveni daca demonstrezi ca te-ai cait.Iar excluderea se face numai atunci cind nu iti recubnosti pacatul, sau in fine consideri ca este bine ce-ai facut.99% din excluderi se fac pentru adulter sau fornicare(prea-curvie).
De-asemenea poti sa te retragi singur adresind o scrisoare congregatiei.

Cit despre calugari, a fost o gluma, doar un contra-exemplu.Chiar am o stima aparte pt. ei.Cind eram mai tinar ma batea si pe mine gindul, dar...
  #165  
Vechi 05.02.2010, 16:18:15
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Focul in sens biblic inseamna distrugere definitiva (in acest context).

Rev 21:8 Iar partea celor fricoși și necredincioși și spurcați și ucigași și desfrânați și fermecători și închinători de idoli și a tuturor celor mincinoși este în iezerul care arde, cu foc și cu pucioasă, care este moartea a doua.
Rev 11:18 Și neamurile s-au mâniat, dar a venit mânia Ta și vremea celor morți, ca să fie judecați, și să răsplătești pe robii Tăi, pe prooroci și pe sfinți și pe cei ce se tem de numele Tău, pe cei mici și pe cei mari, și să pierzi pe cei ce prăpădesc pământul.
Mat 25:46 Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.
2Th 1:8 În văpaie de foc, osândind pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu și pe cei ce nu se supun Evangheliei Domnului nostru Iisus.
2Th 1:9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veșnică de la fața Domnului și de la slava puterii Lui,
In care verset vezi tu ca o sa distruga raul ca eu nu vad.
Spune clar ca vor fi aruncati in iazul cu foc,vor fi in osinda vesnica,in vapaia de foc,pieirea vesnica de la fata DOMNULUI si de la slava si ca asta inseamna a 2 moarte nu ca nu o sa mai existe.
E o interpretare gresita pe care o crezi tu.
  #166  
Vechi 05.02.2010, 16:19:53
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Mat 6 :10 Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ.
Psa 37 :29 Iar drepții vor moșteni pământul și vor locui în veacul veacului pe el.[/quote]

Da,dar e inventata de Hristos.A voastra de cine e inventata si dupa cate secole?Mai bine citeste dovezile din Biserica primara,nu te mai lua dupa pastori,ca va manipuleaza.

Citat:
Nu poti sa-i condamni pe musulmani, pe budhisti sau pe altii.
Dar ei il pot condamna pe Iisus,in cartile lor nebunesti?Stii ca la musulmani(si la evrei) scrie ca ei au voie sa-i omoare pe crestini?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #167  
Vechi 05.02.2010, 16:38:16
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Dar daca ati vazut ca un om a ratacit, v-ati luat dupa el ? Cornilescu de vre-o 7 ori a spus ca vine apocalipsa dupa el siiiiiiiiiii ? V-ati luat dupa el asta e raspunsul !! Deci credeti ce vreti dar pacat de voi, caci Domnul nu vrea sa aduca pe cineva spre El cu frica si minciuni si false nascociri de apocalipsa (caci scris este in Cartea Sfanta ca doar Tatal stie momentul) ci cu Dragoste si Iubire, cu Adevar si Lumina, cu Viata. Crucea pe care S-a rastignit nu o iubiti, de ce ? pentru ca pe Ea a curs sangele Mantuitorului nostru care a spalat pacatele intregii lumi, nu a mea sau a voastra ci a tuturora. La Maica Domnului care L-a nascut nu va rugati si nu O iubiti cum se cuvine, desi a facut atatea pentru noi, si inca mai face. Deci rog pe cei care nu sunt de credinta ortodoxa sa nu mai intre pe acest site pentru ca destul sunt rataciti, nu mai are sens sa-i rataceasca si pe alti. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Dragul meu , traiesti intr-o lume de vis.Eu nu m-am luat dupa nici-un Cornilescu.In plus a fost preot ortodox.Personal m-am facut martor (si aici vreau sa fac specificatia ca nu vorbesc in numele martorilor ci al meu personal ca martor!) pentru ca este religia care a putut sa-mi explice niste lucruri si drumul de urmat.Faptul ca te-ai nascut si ca ai fost botezat ca aveai citeva saptamini nu inseamna nimic sau ca postesti si te duci la biserica asta e insuficient.
Nu vad nici-o logica si nici-un sens de a iubi crucea (sau stilpul , sau lemnul...) pe care a murit Cristos.Asta este idolatrie pt. mine.Sensul sacrificiului Lui este important.Pe fecioara Maria o respectam in masura in care a fost aleasa de Dumnezeu pentru a-l naste pe fiul Sau.De rugat ma rog doar lui Dumnezeu ca asa m-a invatat Isus prin invaturile date si apoi transmise de ucenicii sai.
Vorbiti cu atita usurinta de sectanti !Multi dintre ei fac multe sacrificii iar altii trec prin situatii dificile sau penibile.Pt. ce? Ca sa faca ceea ce voi nu faceti, sa vorbeasca despre Dumnezeu si despre iubirea Sa pentru noi si drumul de urmat.
Eu sint in somaj de un an de zile si n-a venit nici-un martor sa-mi dea servici. S-au oferit citiva sa ma ajute dar n-au reusit.
Si de ce sa nu participam la acest forum?Ca sa va desfatati voi (unii !) in calomnii si minciuni?Ca sa nu spunem care este adevarul ?
  #168  
Vechi 05.02.2010, 16:41:31
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul

Dar ei il pot condamna pe Iisus,in cartile lor nebunesti?Stii ca la musulmani(si la evrei) scrie ca ei au voie sa-i omoare pe crestini?
Banuiesc dar asta este problema lor!
  #169  
Vechi 05.02.2010, 17:16:12
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
imi pare sinecr rau dar cred ca nu trebuie sa tii asta la inima.roaga-te lui Dumnezeu pentru mai bine.Poate pentru persoana respectiva este mai bine asa.Nu judeca strimb.

Nu vreau ceva mai "modern" ci vreau ceva mai "corect" si care sa pot intelege.Daca te-ai nascut s traiesti intr-un mediu ortodox nu inseamna ca este religia perfecta (de fapt nici nu exista religia perfecta; asta este o inventie umana si cum omul este imperfect...)
Nu poti sa-i condamni pe musulmani, pe budhisti sau pe altii.
Asa este , Dumnezeu este UNUL dar drumul catre el poate fi diferit.Asta nu inseamna ca a umbla la cravata si a distribui reviste si a te ruga inainte de masa si a participa la reuniuni este drumul corect.Conteaza partea spirituala.

Mat 6 :10 Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ.
Psa 37 :29 Iar drepții vor moșteni pământul și vor locui în veacul veacului pe el.


Nu tin nimic la inima si nu judec pe nimeni. Dar, crede-ma, persoana la care ma refer, era mult mai pocaita inainte, cand era ortodocs, decat acum ca s-a ... "pocait". Deci nu vad de ce ar fi mai bine asa... poate doar pentru faptul ca toata suferinta asta m-a apropiat pe mine, personal, de Dumnezeu.
Eu nu cred ca ortodoxia este religia perfecta, ci STIU CA ORTODOXIA ESTE RELIGIA ADEVARATA. Sunt de acord ca Dumnezeu este UNUL, dar in acelasi timp cred ca drumul spre el este tot UNUL singur.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #170  
Vechi 05.02.2010, 17:21:12
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si de ce sa nu participam la acest forum?Ca sa va desfatati voi (unii !) in calomnii si minciuni?Ca sa nu spunem care este adevarul ?[/quote]



Dar este forumul NOSTRU, al ORTODOCSILOR, pricepi?
Iar "adevarul" vostru este cea mai mare erezie dintre toate ereziile!
cand o intra un ortodox pe forumul vostru n-aveti decat sa -i povestiti ce vreti, atata timp cat noi suntem la noi acasa, putem discuta ce vrem!
Si nu uita ca, dintre toate sectele de pe pamant, cea a martorilor lui Iehova a fost interzisa, fiind considerata o secta periculoasa;
Iar de nu-ti convine...ia-ti talpasita cu pasi marunti


Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 10:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 18:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 21:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 22:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43