Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2007, 17:17:34
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt clausemi

draga mea,se pare ca tie credinta nu iti foloseste prea mult,din moment ce dai raspunsuri atat de sarcastice!un suflet ratacit cauta niste raspunsuri binevoitoare care sa il lumineze,nu trimiteri la consumul de piftelute cu dulceata!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.03.2007, 17:23:10
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
pt clausemi

draga mea,se pare ca tie credinta nu iti foloseste prea mult,din moment ce dai raspunsuri atat de sarcastice!un suflet ratacit cauta niste raspunsuri binevoitoare care sa il lumineze,nu trimiteri la consumul de piftelute cu dulceata!
Ok!!!
Iarta-ma daca asta ai inteles...vorbim limbaje separate si in atare situatie voi cauta sa te ocolesc...tu vrei sa auzi raspunsurile care sa-ti convina,in caz contrar te consideri asuprita...iar eu nu sunt dispusa sa fac pe plac nimanui riscand sa-i gadil mandria si sa-l afund mai rau in propria-i negura.
Inca o data iarta-ma.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.03.2007, 17:25:52
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si inca un amanunt draga mea : nu te-am trimis sa mananci chiftele cu dulceata..te-am intrebat daca ai consumat asa ceva..eu am consumat iar intrebarea mea avea un scop...nu este obligatoriu ca toti sa si inteleaga....fiecare cu modul sau de perceptie si gandire...am mai spus si in alte randuri : de cele mai multe ori suntem ceea ce vrem sa fim.
Iarta-ma.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.03.2007, 17:33:55
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu am de ce sa te iert pentru ca pe mine nu m-ai suparat cu nimic.insa ai fi mai convingatoare in ceea ce spui daca ai folosi un ton mai bland(serios!).din putinele mele cunostinte biblice si religioase,niciodata nu am auzit ca Isus ar fi fost ironic cu cei pe care ii invata.si nici un mare dascal nu foloseste un astfel de ton.eu pot sta de vorba bucuroasa cu tine si iti multumesc pentru informatiile pe care le oferi tuturor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.03.2007, 17:48:01
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

alex190
Din pct meu de vedere acest subiect este incheiat...sper sa existe cineva sa-ti lumineze drumul si sa-ti satisfaca asteptarile,sa-ti dea raspunsurile pe care le astepti sau le doresti.
Numai bine!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.03.2007, 23:03:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
... dar de ce avetzi impresia ca pe barbat nu l-a pedepsit Dumnezeu ci numai pe femeie? Poi scrie mai departe ca dupa ce i-a alungat din Rai, i-a dat-o lui pe Eva, deci ?! :)
Ovidiu, este interesant ce spui, nu m-am gindit la aspectul asta.
:D
Deci, Adam a fost pedepsit de doua ori. O data ca i-a dat-o pe Eva si a doua oara cind au fost alungati din Rai.:D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.03.2007, 01:29:11
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca ma gandesc bine,inferioritatea femeii fata de barbat este cauzata tot de om nu de Dumnezeu.din cate stiu,pedeapsa e aceeasi pentru toti.asa cum spunea cineva ca virgula conditia umila a femeii in islamism este creata de barbati,care interpreteaza legea islamica asa cum vor ei.Dumnezeu ne ofera dragostea Sa nemarginita indiferent ca suntem femei sau barbati,pacatosi sau drept-credinciosi(ex. pilda fiului risipitor),intelectuali sau simpli muncitori etc
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.03.2007, 05:49:57
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
imi poate explica cineva de ce unui calugar i se permite sa aiba parul lung,in timp ce unei calugarite, nu?
si de ce unui preot/calugar i te poti spovedi,in timp ce unei calugarite,nu?
Unui calugar nu te poti spovedi. NUMAi un PREOT poate spovedi pt. ca lui, ca apostolilor lui Iisus Hristos, i s-a dat harul sa dezlege pacatele oamenilor, sa le dea canon si sa-i impartaseasca.
Un calugar nu are acest har deci un calugar/calugarita nu poate spovedi, dar amindoi pot da sfaturi sa-i ajute pe oameni in drumul lor spre calea cea dreapta.
Calugari si calugaritele au parul lung pt. ca in momentul cind se calugaresc sint tunsi. Dupa aceea nu se mai tund. Daca vorbesti cu un calugar sint sigura cati explica mai bine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.03.2007, 05:54:43
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
daca ma gandesc bine,inferioritatea femeii fata de barbat este cauzata tot de om nu de Dumnezeu.din cate stiu,pedeapsa e aceeasi pentru toti.asa cum spunea cineva ca virgula conditia umila a femeii in islamism este creata de barbati,care interpreteaza legea islamica asa cum vor ei.Dumnezeu ne ofera dragostea Sa nemarginita indiferent ca suntem femei sau barbati,pacatosi sau drept-credinciosi(ex. pilda fiului risipitor),intelectuali sau simpli muncitori etc
Da, dar in pilda fiului risipitor, el se intoarce la Tatal, se caieste, spunindu-i ca nu poate fi numit fiu si sa-l faca argat.
Daca pacatuiesti si nu te caiesti , nu te spovedesti si cu avisul duhovnicului, nu te impartasesti, atunci nici Bunul Dumnezeu nu-ti poate ierta pacatele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.03.2007, 13:23:56
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Deci, Adam a fost pedepsit de doua ori. O data ca i-a dat-o pe Eva si a doua oara cind au fost alungati din Rai.:D
Cand Dzeu i-a dat-o lui Adam pe Eva nu i-a dat-o sa-l pedepseasca...ci i-a dat-o in grija.
Pr.Staniloaie vorbeste extraordinar de frumos despre acest lucru,explicand totodata si Taina Cununiei...cu alte cuvinte cam asta se intampla in acel moment...femeia este data in grija barbatului...BARBATUL jura in fata lui Dzeu s-o iubeasca si s-o ocroteasca,sa-i poarte de grija...pt ca va da socoteala in fata lui Hristos de cum si-a indeplinit aceasta datorie...iar FEMEIA jura sa-l iubeasca,sa-i fie credincioasa si sa-l asculte...

Ideea este ca ,la ora actuala, aceste lucruri au cam fost rastalmacite dupa bunul plac si dupa mintea fiecaruia cum i-a convenit mai bine indepartandu-se de la esenta...asta este motivul pt care FEMEIA este considerata ca un bun al BARBATULUI iar acesta ca posesor al ei poate face ce vrea cu ea iar ea sa taca si sa faca...cand de fapt realitatea este alta.
Barbatul uita adesea ca ,inainte de toate datoria lui este sa asculte de Hristos care-i este CAP si asa mai departe femeia sa asculte de barbat...pt greselile FEMEII,BARBATUL va da socoteala caci avand-o in grija n-a stiut cum sa o ocroteasca...iar pt greselile BARBATULUI,FEMEIA va da socoteala ca nu l-a iubit indeajuns sa-l inteleaga si sa-i sprijine neputinta.Asta inseamna in scurte cuvinte casnicia...adica,purtati-va unul altuia sarcina...asta ati ales de buna voie si nesiliti de nimeni,asta ati jurat sa faceti in fata lui Hristos,nimeni nu v-a obligat...asa cum si calugarul la calugarie(care este tot un fel de Cununie) jura sa indeplineasca niste conditii dar fata de Hristos de asta data...deci jura in fata lui Hristos ,pt.Hristos...EL e MIRELE.

Analizand corect si obiectiv lucrurile au fost bine stabilite de Dzeu iar daca ar fi si respectate sigur totul ar fi numai armonie si egalitate...din pacate OMUL nu s-a folosit intotdeauna de Libertate spre a-i fi bine,motiv pt care s-a ajuns unde vedem singuri fara sa ne gandim ca NOI suntem singurii vinovati de situatia in care ne aflam...asta am ales...
Oare de ce ne mai plangem?...ca si cum ar fi singura si ultima solutie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare