Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2006, 18:11:52
dianaparis dianaparis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

In loc sa-i vedem pe altii, sa ne uitam la noi.
Asa ca va propun, frati rugatori in duhul ortodoxiei, sa postam aici rugaciunile pe care le simtim mai aproape de sufletele noastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2006, 23:14:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Diana, exista rubrica speciala in acest forum, numai pt. rugaciuni.Acum 2 zile am postat una cu Acatistul Maici Domnului. Oricum iti doresc tot binele din lume ! Dumnezeu sa-ti lumineze calea in viata!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2007, 00:11:09
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaparis
In loc sa-i vedem pe altii, sa ne uitam la noi.
Asa ca va propun, frati rugatori in duhul ortodoxiei, sa postam aici rugaciunile pe care le simtim mai aproape de sufletele noastre.
Exista acum acatiste cintate foarte frumos ca de ex. ACATIETUL SLAVA LUI DUMNEZEU PT.TOATE si ACATISTUL SFINTULUI ACOPERAMINT AL MAICII DOMNULUI care sint cintate de un psalt MARIAN MOISE intr-adevars superb,dar ele se gasesc si carti si pot fi citite. nu ati regreta sa le procurati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.03.2007, 04:54:54
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaparis
In loc sa-i vedem pe altii, sa ne uitam la noi.
Asa ca va propun, frati rugatori in duhul ortodoxiei, sa postam aici rugaciunile pe care le simtim mai aproape de sufletele noastre.
Toate rugaciunile aduse Maicii Domnului si Fiului Sau sint foarte placute sufletului meu, cum de fapt sint sigura ca sint placute de toti credinciosii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2007, 20:35:42
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mardum
Citat:
În prealabil postat de dianaparis
In loc sa-i vedem pe altii, sa ne uitam la noi.
Asa ca va propun, frati rugatori in duhul ortodoxiei, sa postam aici rugaciunile pe care le simtim mai aproape de sufletele noastre.
Toate rugaciunile aduse Maicii Domnului si Fiului Sau sint foarte placute sufletului meu, cum de fapt sint sigura ca sint placute de toti credinciosii.
PRESFANTA TREIME AJUTA-MA!
PREASFANTA TREIME IARTAMA!
PREASFANTA TREIME INTARESTE-MA!
PREASFANTA TREIME IMPUTERNICESTE-MA!
PREASFANTA TREIME INDUMNEZEIESTE-MA!
PREASFANTA TREIME IMBOGATESTE-MA!
PREASFANTA TREIME ACOPERA-MA!
PREASFANTA TREIME IARTA-MA PE MINE PACATOSUL SI DESFRANATUL!
PREASFANTA TREIME LUMINEAZA-MA!
PREASFANTA TREIME IZBAVESTE-MA DE VRAJMASI!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2007, 00:46:14
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaparis
In loc sa-i vedem pe altii, sa ne uitam la noi.
Asa ca va propun, frati rugatori in duhul ortodoxiei, sa postam aici rugaciunile pe care le simtim mai aproape de sufletele noastre.
Rugaciunea care ma linisteste cel mai mult este urmatoarea:

RUGACIUNEA ULTIMILOR STARETI DE LA OPTINA

Doamne, daruieste-mi sa primesc cu luniste sufleteasca tot ce imi va aduce ziua de azi.
Invredniceste-ma sa ma dau intru totul Sfintei Voii Tale. In tot ceasul astazi, povatuieste-ma si in toate ma sprijineste.
Oricare vor fi vestile pe care le voi primi in timpul zilei, invata-ma sa le primesc cu sufletul linistit si intarit in credinta ca peste toate este Sfanta Voia Ta.
In toate faptele si cuvintele mele, Tu calauzaste-mi gandurile si simtirile. In toate intamplarile neasteptate, nu ma lasa sa uit ca totul vine de la Tine.
Invata-ma sa fiu deschis si intelep cu fiecare din madularele familiei mele duhovnicesti, pe nimenea amarand, pe nimenea intristand.
Doamne, da-mi putere sa port osteneala zilei de aztazi si toate intamplarile din vremea ei.
Calauzeste-mi voia si INVATA-MA SA MA ROG, SA NADAJDUIESC, SA CRED, SA IUBESC, SA RABD SI SA IERT. AMIN ! DOAMNE AJUTA-NE !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2007, 08:32:17
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaparis
In loc sa-i vedem pe altii, sa ne uitam la noi.
Asa ca va propun, frati rugatori in duhul ortodoxiei, sa postam aici rugaciunile pe care le simtim mai aproape de sufletele noastre.
cea mai aproape rugaciunea este Doamne Iisuse Hristoase MILUIESTE_MA PE MINE PACATOSUL! este rugaciunea care cuprinde in ea toata teologia, este rugaciunea sfintilor parinti, este rugaciunea pustnicilor, este rugaciunea INIMII, auzi ?? a Inimii!! ce poate fi mai mare decat inima?? decat sufletul?? ce ne foloseste Topata averea de ne vom pierde sufletul? Desartaciune sunt toate. sa ne pstram pacea inimii prin Doamne Iisuse miluieste-ma pe mine pacatosul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2007, 20:11:30
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Citat:
În prealabil postat de dianaparis
In loc sa-i vedem pe altii, sa ne uitam la noi.
Asa ca va propun, frati rugatori in duhul ortodoxiei, sa postam aici rugaciunile pe care le simtim mai aproape de sufletele noastre.
cea mai aproape rugaciunea este Doamne Iisuse Hristoase MILUIESTE_MA PE MINE PACATOSUL! este rugaciunea care cuprinde in ea toata teologia, este rugaciunea sfintilor parinti, este rugaciunea pustnicilor, este rugaciunea INIMII, auzi ?? a Inimii!! ce poate fi mai mare decat inima?? decat sufletul?? ce ne foloseste Topata averea de ne vom pierde sufletul? Desartaciune sunt toate. sa ne pstram pacea inimii prin Doamne Iisuse miluieste-ma pe mine pacatosul. CCCCC
-Cu siguranta cea mai puternica si scurta rugaciune, a mintii si a inimii,se cutremura iadul cand este zisa cum trebuie,trebuie smerenie multa dar suntem datori sa o zicem dupa puterile noastre si cu ajutorul lui Dumnezeu o putem dobandi.
-Cand ne simtim slabi,cazuti sau ispititi de o patima putem zice cu regret pt.pacatul facut sau potential:"Doamne IIsuse Hristoase fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pacatosul si desfranatul,trandavul,maniosul,cartitorul...etc.,d upa caz si Dumnezeu ne va ajuta sa ne ridicam repede din caderea noastra.
-Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2010, 19:18:10
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Rugaciunea Parintelui Gherontie Puiu

Intradevar Rugaciunea Mintii, sau rugaciunea Sufletului, sau Rugaciunea Inimii, sau Rugaciunea Calugarului (e una si aceeasi) e cea mai puternica si mai atotcuprinzatoare
daca e spusa cu multa smerenie si trezvie (marturisesc ca nu-mi iese tot timpul, caci imi fuge gandul la 100 de griji Doamne iarta-ma ) eu o zic sub o forma mai extinsa :
" Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu Miluieste-ne pe noi!" adica o rugaciune e numai pt mine cealalta e pentru toata lumea! efectul cred ca e acelashi...
mai stiu o Rugaciune frumoasa a Preotului Staretz de la Manastirea Busteni:
"Doamne ,intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei Amin!"
se zice de 30 de ori pe zi timp de 40 de zile ( asa ca un canon,dar nu o luati ca pe un canon , "retzeta" trebuie luata Direct de la Doctor nu asa dupa ureche )
Doamne Ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 15:37:44