Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.09.2011, 22:49:51
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
da. intr-adevar, un loc binecuvantat de Dumnezeu...
Asta pentru cei ce se plang ca n-o sa aiba cu ce sa-si creasca copiii.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.09.2011, 22:53:09
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De care credinta sunt africanii . Ce porunci implinesc ei ? Cui se supun si de cine asculta ? Cui se inchina si in ce adevar traiesc ?

Cind vei raspunde la aceste intrebari nu vei mai avea intrebari de genul pe care le pui ?
REFUZ sa cred ca in sec. XXI poti face astfel de afirmatii stimate domn! Cred ca majoritatea africanilor care o duc mizerabil, sunt mai curati sufleteste decat 95% din cei de pe acest forum, sa fiu iertat. Nu pot accepta ca o persoana care se declara crestina, judeca atata lume...In Africa sunt multi crestini, dar si din cei la care n-a ajuns cuvantul Domnului, Dumnezeu va mantui poate pe chiar mai multi numeric vb, decat o va face cu indivizi care se proclama drepti si crestini, etc....Numai bine!
ps. cand va spovediti, marturisiti cat judecati si va condamnati fratii? pt OAMENI suntem cu totii!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.09.2011, 23:04:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Asta pentru cei ce se plang ca n-o sa aiba cu ce sa-si creasca copiii.
Nu cred ca e cineva care n-ar putea sa-si creasca copii daca ar avea 100 de oi, 50 de capre, 70 de vaci, etc. Asta suna cam ca-n Vechiul Testament...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.09.2011, 23:31:48
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Nu cred ca e interzis sa visezi.
Era o ironie,dar cred ca ti.ai dat seama
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.09.2011, 23:38:41
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
bunica-sa are 1000 de ani si e undeva la tara
Multi inainte! Si sa-și vada cat mai multi nepoti!

On-topic: rata natalitatii in Europa este de 1,5.
Altfel spus, o familie are un copil, alta doi, si tot asa. Asta e media in Uniune.

De ce nu fac europenii mai multi copii? E simplu: nu au bani.
Păi daca ar avea cu ce sa-i creasca... ar face 5 per familie.
Dar daca ioropenii sunt saraci...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.09.2011, 23:54:50
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Just!

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Multi inainte! Si sa-și vada cat mai multi nepoti!

On-topic: rata natalitatii in Europa este de 1,5.
Altfel spus, o familie are un copil, alta doi, si tot asa. Asta e media in Uniune.

De ce nu fac europenii mai multi copii? E simplu: nu au bani.
Păi daca ar avea cu ce sa-i creasca... ar face 5 per familie.
Dar daca ioropenii sunt saraci...
Ca de obicei, in felul dvs. rafinat, usor ironic, ati punctul pe i, stimate domn. Euroizii suntem saraci tare...in virtute. Suntem la limita supravietuirii...duhovnicesti.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.09.2011, 00:03:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Am mai postat acest link pe alt thread, dar mi se pare bun in aceasta discutie: cum se descurca o familie cu 6 copii si o singura sursa de venit (dar uneori nici aia). Bineinteles fara tv, fara telefoane mobile, fara pampers, dar cu gradina proprie si multa organizare.
http://theprudenthomemaker.com/aboutus.aspx
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.09.2011, 00:28:26
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?
Cunoaste Dumnezeu mai bine ca noi toate acestea. Stie El bine cati copii se cuvine sa ne daruiasca.
Asta nu inseamna ca trebuie sa fim iresponsabili, ci sa admitem ca Dumnezeu e infinit mai responsabil ca noi.
Primim totul in viata aceasta din mana Lui. Iar daca El ne ofera copiii, nu se cuvine sa strambam din nas, sau sa ne gandim la modalitati prin care sa-L impiedicam sa ni-i daruiasca.
Parca avem prea mare incredere in noi insine, in puterile noaste, si prea putina in Dumnezeu, uitand, din pacate, ca El ne ofera rezolvarea tuturor problemelor pe care le avem.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.09.2011, 10:32:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cateodata, mai are si Dumnezeu grija.
Nu cateodata, ci de fiecare data!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.09.2011, 10:50:09
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
o, da, m-ai lasat fara cuvinte.
Iata ca se poate.
si asa cred ca s-a raspuns la intrebare: oamenii nu mai fac copii din comoditate. e greu sa te trezesti noaptea de 3-4 ori ca unul vrea la baie, altuia ii e sete, altul a visat urat.E greu sa speli, sa calci, sa gatesti ptr 5 ,6,7 guri.E mult mai usor ptr 2-3.
Femeia din montaj,Ioana cocea cate 10 paini la 2 zile. Oamenii cresteau animale, lucrau pamantul impreuna cu copiii lor.Toti munceau.de dimineata pana seara.dar statul pe scaun la calculator e normal sa dezvolte acest simt al comoditatii.De aceea nu mai facem copii.
Drept ii ca acolo unde se hranesc 4 guri(2 parinti si 2 copii) una, doua guri in plus nu prea se simt.Iar hainele trec de la un copil la altul, dar la Pasti la Craciun e binevenit un schimb nou.
Gradinita, la stat, costa in jur de 170 ron, program prelungit.
Deci, aritmetic scotit...se poate.Dar conditia e asa cum zicea si Doamna Maria, sa creasca decent si fara mofturile parintilor(un tricou cu Hana Montana e cu 5-7 lei mai scump decat unul simplu).Sa fie invatati cu simplitateatea, cu bunul simt, nu sa fie imbracati conform ultimului trend.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02