Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.11.2017, 16:00:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă."
Sunt 2 cuvinte importante in fraza de mai sus:

1. MAI INTAI - adica exista o lista de lucruri importante care trebuiesc cautate si nu neglijate iar cautarea Imparatiei NU exclude lupta pentru viata de zi cu zi

2. SE VOR ADAUGA - adica se "adauga" la ceva ce noi avem ceva, adica la viata de zi cu zi, intr-un proces de adaugare si nu de inlocuire completa.
Dumnezeu adauga la ce muncim noi, si nu inlocuieste munca noastra.

Formularile evanghelice sunt de o precizie monumentala.

Last edited by gpalama; 29.11.2017 at 16:02:35.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2017, 17:47:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E vorba ca la cautarile spirituale se vor adauga implinirea necesitatilor materiale, desigur in limitele a ceea ce este cu adevarat necesar :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2017, 19:33:51
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Scurt și la obiect. :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.11.2017, 21:18:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunt 2 cuvinte importante in fraza de mai sus:

1. MAI INTAI - adica exista o lista de lucruri importante care trebuiesc cautate si nu neglijate iar cautarea Imparatiei NU exclude lupta pentru viata de zi cu zi

2. SE VOR ADAUGA - adica se "adauga" la ceva ce noi avem ceva, adica la viata de zi cu zi, intr-un proces de adaugare si nu de inlocuire completa.
Dumnezeu adauga la ce muncim noi, si nu inlocuieste munca noastra.

Formularile evanghelice sunt de o precizie monumentala.
La fel de mare precizie se cere si in filtrarea si adoptarea cu prioritate a invataturii.

Daca este scris MAI INTAI inseamna ca e prioritara ca munca de zi cu zi, iar la asta El va adauga noua satisfacerea necesitatilor noastre trupesti la fel precum pasarilor hrana si crinului frumusetea straielor.

Daca la un anumit moment al zilei lucram pentru cele pamantesti, inseamna ca la acel moment noi am schimbat prioritatea si calcam MAI INTAI-ul.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E vorba ca la cautarile spirituale se vor adauga implinirea necesitatilor materiale, desigur in limitele a ceea ce este cu adevarat necesar :)
Ma bucur sa te citez si sa remarc postarea ta ca foarte ziditoare.

24. Cele mai de seamă lucruri în viața omului sunt apa, pâinea, haina și o casă, pentru adăpost.(Sirah29,24)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 29.11.2017 at 21:23:08.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.12.2017, 01:45:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
24. Cele mai de seamă lucruri în viața omului sunt apa, pâinea, haina și o casă, pentru adăpost.(Sirah29,24)

Si un Galaxy S8+ sau IphoneX in varianta moderna :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.12.2017, 11:54:51
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

am citit ce s-a scris mai sus si cu ce au fost coechipierii de acord, dar imediat am observat permanentele doua masuri ale lor, matei spune asa:

25. De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiți pentru sufletul vostru ce veți mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veți îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana și trupul decât îmbrăcămintea?
26. Priviți la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitnițe, și Tatăl vostru Cel ceresc le hrănește. Oare nu sunteți voi cu mult mai presus decât ele?
27. Și cine dintre voi, îngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot?
28. Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiți? Luați seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Și vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceștia.
30. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este și mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puțin credincioșilor?
31. Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; știe doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveți nevoie de ele.
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.
34. Nu vă îngrijiți de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.

vrea sa spuna cu totul si cu totul altceva, in esenta, ca sa inteleaga tot omul, daca veti crede cu adevarat El se va ingriji sa nu va lipseasca nimic. deci nu trebuie sa va preocupe lumescul.

ps.d'aia si vedeti sunci in post...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2017, 00:10:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...:)) Păi și ce s-a spus mai sus și ce am aprobat, nu explicația lui Alin? Dar de la atâtea șunci, nici nu mă mir...

Last edited by simpllu; 05.12.2017 at 00:13:01.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2017, 03:23:20
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

nu pot sa scriu ca cine razi pt ca pe mine ma va bana ala imediat. aia e, ca coechipierul tau bate campii si voi ii dati dreptate. ceea ce-mi demonstreaza inca o data ca numai gura este de voi, ca habar n-aveti de nimic. mai bine sincer ca mine decat "credinciosi" ca voi.

si asta e si motivul pt care ti-am zis ca vezi sunci in post, pentru ca nu sunteti sinceri, ca deh... iarta popa.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.12.2017, 14:46:14
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...:)) Și te-ai găsit tu dășteptu să dai lecții "habarniștilor".

Eu ți-am spus de unde ți se trage, asta așa ca părere personală, nu văd de ce nu am fost sincer.

Nu înțeleg de ce nu-ți vezi tu de treaba ta, dacă tot nu ai cu cine discuta și nu sunt ca tine sau cum ai vrea tu să fie?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.12.2017, 19:27:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

habarnisti, dar in cazul tau si-al aluia si nesinceri. si nu ma refer la atacurile la persoana ci la cele doua masuri pe care le folositi dupa cum va convine.

apoi, nu asta e rostul oricarei discutii? ne prezentam punctul de vedere, cititorul poate trage o concluzie cat mai corecta.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare