Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.04.2019, 20:25:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
E bine ca Societatea sau uneori Biserica a sesizat o situatie si a inceput sa faca ceva . Chiar daca la inceput pasii sunt mici, dar cu timpul probabil vot fi mai multi si mai mari.
Ma bucur cand aud stiri cand se face ceva pr oameni. Sau cand se face ceva ptr tineri cum ai aratat in acest topic.
Poate în timp, în fiecare țară va fi câte un ”minister al singurătății”, într-o localitate din România cineva din Biserică s-a gândit să îmbine idei creative într-o viziune misionară înaintea altor actori sociali.

Dacă am înțeles bine din reportaje această cafenea sau librărie avea și un after school, era și un fel de „școala altfel”, unde atmosfera e mai degajată decât la catedră, la școală deja profesorului îi e teamă să nu iasă din șabloanele trasate de diferiți seculariști.
În caz că ora de religie va fi scoasă de tot din multe școli unde nu se mai formează clase pt că nu se mai face cerere, vor trebui regândite diferite ocazii de întâlnire pentru tineri.

Deja sunt licee unde tot mai puțini fac ora de religie, Dumnezeu știe ce va urma.

Mai sunt câteva proiecte educative și cu valoare socială pe care le-am văzut pe Trinitas pe care le-aș fi împărtășit cu drag aici, dar nu o să mai postez, am avut ghinion să fac threadul când a scăpat un trol pe forum care nu se potolește deși a fost rugat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.04.2019, 21:47:43
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Poate în timp, în fiecare țară va fi câte un ”minister al singurătății”, într-o localitate din România cineva din Biserică s-a gândit să îmbine idei creative într-o viziune misionară înaintea altor actori sociali.

Dacă am înțeles bine din reportaje această cafenea sau librărie avea și un after school, era și un fel de „școala altfel”, unde atmosfera e mai degajată decât la catedră, la școală deja profesorului îi e teamă să nu iasă din șabloanele trasate de diferiți seculariști.
În caz că ora de religie va fi scoasă de tot din multe școli unde nu se mai formează clase pt că nu se mai face cerere, vor trebui regândite diferite ocazii de întâlnire pentru tineri.

Deja sunt licee unde tot mai puțini fac ora de religie, Dumnezeu știe ce va urma.

Mai sunt câteva proiecte educative și cu valoare socială pe care le-am văzut pe Trinitas pe care le-aș fi împărtășit cu drag aici, dar nu o să mai postez, am avut ghinion să fac threadul când a scăpat un trol pe forum care nu se potolește deși a fost rugat.
Ce e un troll?
Dacă te referi la vsovi-Moroco, că așa îmi pare, atunci un troll e un om care spune adevărul și încearcă să facă pace întrre useri și are capacitatea de a participa și a face un dialog creștin cât mai politicos?

Dacă te-a deranjat pe tine personal ce a spus asta nu înseamnă că tu ai dreptate ci eu cred că el are dreptate așa că te rog să mă numești și pe mine troll căci și eu vreau să ajung să dialoghez așa ca el pe forum, frumos, politicos, susținînd adevărul și ortodoxia din oameni.

Eu nu mă pricep și nu înțeleg ce te-a deranjat la mine, cu atât mai puțin la el, probabil ai fi dorit să obții numai laude dacă tu ai lăudat ceva ce nu e pe placul tuturor, dar am impresia că el te-a apărat pe tine și că ți-a fost chiar prieten.

Deci dacă ar fi să aleg între caracterul lui și al tău atunci l-aș alege pe el. Trebuie să fiu drept.

Tu practic ți-ai bătut joc de mine, el m-a respectat, tu mi-ai vorbit foarte urât deși nu ți-am adus nicio jignire iar pe el văd că deja l-ai făcut troll vrând poate să fie rebanat. Cine ? Tocmai cel care ții-a fost prieten și a discutat și cu tine și cu mine atât de politicos, căutând pacea.

Asta spune mult despre tine. Deci care e rostul ortodox de a semnala inițiative ortodoxe când caracterul îți lasă de dorit și nu pare a fi nici măcar creștin?

Păi dacă eu mi-am spus părerea despre diferite inițiative asta te-a jugnit pe tine sau biserica? Dar dacă prietenul tău, care ți-a luat apărarea și-a spus părerea lui asta te-a jignit și mai mult?

Practic el are dreptate deoarece cafeaua, ceaiul negru, țigara sunt droguri interzise de Dumnezeu iar cine mărturisește altfel atunci acela este adevăratul troll chiar dacă neconvenindu-i adevărul începe să arunce vina pe alții.

Îmi pare rău dar cafeaua e cu adevărat un drog și cofeina este folosită de medici în situații extreme. Pentru asta l-ai făcut troll? Atunci și eu sunt troll căci și eu cred că ăsta este adevărul. Cafeaua poate fi foarte nocivă. Eu am văzut cu ochii mei destui oameni dependenți de cafea care aproape că au înnebunit din cauza consumului excesiv de cafea. Astea sunt fapte reale de care vorbesc.

Tu ce aperi defapt? Viitorul creștinilor ortodocși, viața și credința lor sau threadul tău cu orice preț?

Ți-am bolduit textul unde ai depăsșit cu mult măsura unui dialog creștin faptă ce te caracterizează în așa fel încât eu nu îți pot fi complice.

Practic te las cu threadul tău și prefer să merg să postez acolo unde se dialoghează creștinește. Acolo unde ”Trolul„ mă bine dispune prin postările lui pline de Har.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 17.04.2019 at 22:34:50.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.04.2019, 22:45:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Practic te las cu threadul tău și prefer să merg să postez acolo unde se dialoghează creștinește.

Eu nu mă pricep și nu înțeleg ce te-a deranjat la mine, cu atât mai puțin la el, probabil ai fi dorit să obții numai laude dacă tu ai lăudat ceva ce nu e pe placul tuturor, dar am impresia că el te-a apărat pe tine și că ți-a fost chiar prieten.
Petru, nu înțeleg ce rost au avut toate aceste reinserări, repetate iar și iar, odată dacă ți-ai fi zis părerea în una sau în două postări aș fi trecut peste fără nicio problemă, nu am făcut acest thread pentru nicio laudă, înțeleg că mai bine nu-l făceam deloc, tăceam.

Dar nu înțeleg de unde atâta înverșunare până la urmă. Am priceput din prima toate obiecțiile nu trebuiau să fie repetate iar și iar.
Eu oricum dialogasem cu alți oameni pe fir .

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dacă te-a deranjat pe tine personal ce a spus asta nu înseamnă că tu ai dreptate ci eu cred că el are dreptate așa că te rog să mă numești și pe mine troll căci și eu vreau să ajung să dialoghez așa ca el pe forum, frumos, politicos, susținînd adevărul și ortodoxia din oameni.
Uite mai precis ce m-a deranjat, pe lângă reluarea acelorași teme iar și iar:

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Ca să nu le strecori oamenilor îndoiala și neîncrederea în mâncarea și beutura lor nu înseamnă că ar fi bine să le recomanzi babilonul tuturor mâncărurilor și băuturilor gLhumii devenind insistent și plin de oferte patronate de ortodoxie.
Eu nu am încercat să fiu insistent cu nimic, nu cunosc personal proiectul, nu fac reclamă la cafea, nu voi ajunge poate vreodată acolo.

Am vorbit ca simplu telespectator.
Dialogasem cu alți oameni și iarăși a venit o observație sâcâitoare, se pierde coerența threadului și a ideilor.

Pe lângă asta avem voie să spunem și ce se face cât de cât bine în B.O.R., măcar ca intenție pe un forum creștin-ortodox ?

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Deci dacă ar fi să aleg între caracterul lui și al tău atunci l-aș alege pe el. Trebuie să fiu drept.
Nu ai decât.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Tu practic ți-ai bătut joc de mine, el m-a respectat, tu mi-ai vorbit foarte urât deși nu ți-am adus nicio jignire iar pe el văd că deja l-ai făcut troll vrând poate să fie rebanat. Cine ? Tocmai cel care ții-a fost prieten și a discutat și cu tine și cu mine atât de politicos, căutând pacea.
Eu nu te cunosc, nu știam că vei posta pe thread, nu mi-am bătut joc de tine, pe mine m-a durut că tu loveai nemilos cu acuzații de furt și interese meschine în niște oameni pe care îi cred bine intenționați și apoi m-ai făcut și pe mine comunist când am încercat să exemplific pe statistici de ce e nevoie de o pastorație.
Îmi cer scuze pentru ce ți-am greșit dar nu te poți arunca așa în oricine face câte ceva prin Biserică.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Păi dacă eu mi-am spus părerea despre diferite inițiative asta te-a jugnit pe tine sau biserica? Dar dacă prietenul tău, care ți-a luat apărarea și-a spus părerea lui asta te-a jignit și mai mult?
În primul rând vsovi nu e prietenul meu, nu îl cunosc personal și nu am avut niciun dialog până la acest thread de când sunt pe forum, nu-mi doresc nici discuții cu el.
Am semnalat clar că nu aveam nevoie de nicio apărare de la nimeni.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Practic el are dreptate deoarece cafeaua, ceaiul negru, țigara sunt droguri interzise de Dumnezeu iar cine mărturisește altfel atunci acela este adevăratul troll chiar dacă neconvenindu-i adevărul începe să arunce vina pe alții.
Am înțeles că nu e bună cafeaua, dar domnule dacă nu s-ar fi băut deloc cafea acolo mai era ceva de comentat așa de acid ?

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Eu am văzut cu ochii mei destui oameni dependenți de cafea care aproape că au înnebunit din cauza consumului excesiv de cafea. Astea sunt fapte reale de care vorbesc.
Am înțeles și asta, dar nu cred că esența era să meargă la cafea acolo, ci comuniunea cu alții.
Să știți că sunt călugări care beau ei cafea, nu erau dependenți îi ajuta la priveghere, așa și mâncarea ar putea fi o dependență și orice.
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Ți-am bolduit textul unde ai depăsșit cu mult măsura unui dialog creștin faptă ce te caracterizează în așa fel încât eu nu îți pot fi complice.
Nici nu trebuie, am cerut doar mai multă răbdare și atât și nu tot felul reluări de postări cu aceleași și aceleași acuze, ajungea să-ți fi spus părerea de două ori și gata.
Tot felul de mustrări îngreunează cititul threadului, devin sâcâitoare par a fi făcute pentru a stârni.

Acum dacă v-ați făcut plăcerea să mă tot certați, vă rog lăsați acest thread liber și mă iertați pt ce v-am greșit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.04.2019 at 23:05:35.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.04.2019, 23:04:20
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Tu chiar nu pricepi că pe tine nu te acuză nimeni și că nu era vorba de tine ci de o părere personală despre câte ceva? De ce ai luat-o tu personal nu știu. Poate că dacă ai deschis un thread ai pus stăpânire pe el și ai început să-l aperi de parcă era viața ta în joc sau a bisericii. Dar oricine poate avea orice părere. De ce nu tolerezi asta și treci la jigniri? Ce crezi tu că am eu cu tine personal ceva ca să-ți „demolez” threadul? Erau părerile unui oarecare Petru7 și tu nu poți să respecți alte păreri pe threadul tău. Moroco sau vsovi chiar te-a apărat și ți-a însuflețit threadul și am văzut că l-ai jignit mai rău ca și pe mine. Deci ai clar o problemă de caracter dar eu nu vreau să te jignesc. Te las să aperi inițiative ortodoxe însă când se strecoară drogul în biserică și sunt puși copiii în pericol, eu ca un știutor al realității mă sesizez din oficiu. Îmi spun cinstit părerea chiar dacă deranjează pe cineva.

Uite, deci n-am plecat ca să nu te jignesc și ți-am răspuns din nou, deși....... nu sunt convins că are vreun rost. Tu o ții pe a ta și te autoîndreptățești jignind. Dacă și eu am făcut-o și te simți jignit atunci te rog mă iartă. Sunt și eu supus greșelilor așa ca orice om.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 17.04.2019 at 23:07:16.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.04.2019, 23:25:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Tu chiar nu pricepi că pe tine nu te acuză nimeni și că nu era vorba de tine ci de o părere personală despre câte ceva? De ce ai luat-o tu personal nu știu. Poate că dacă ai deschis un thread ai pus stăpânire pe el și ai început să-l aperi de parcă era viața ta în joc sau a bisericii. Dar oricine poate avea orice părere.
Nu am luat-o personal, dar nu putem vb de rău pe acei preoți implicați în proiect.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
De ce nu tolerezi asta și treci la jigniri? Ce crezi tu că am eu cu tine personal ceva ca să-ți „demolez” threadul? Erau părerile unui oarecare Petru7 și tu nu poți să respecți alte păreri pe threadul tău.
Am înțeles domnule, ai postat vreo 2 păreri, m-am abținut după care sub diferite forme ai criticat, dacă răspundeam ziceai că te jigneam, așa că am cerut doar să nu se mai scrie pe thread - aceleași critici și observații.
Dacă faci o observație de 5 ori deja e o ceartă, e redundantă și se pierde ideea threadului, comuniune în Biserică.


Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Moroco sau vsovi chiar te-a apărat și ți-a însuflețit threadul și am văzut că l-ai jignit mai rău ca și pe mine. Deci ai clar o problemă de caracter dar eu nu vreau să te jignesc. Te las să aperi inițiative ortodoxe însă când se strecoară drogul în biserică și sunt puși copiii în pericol, eu ca un știutor al realității mă sesizez din oficiu. Îmi spun cinstit părerea chiar dacă deranjează pe cineva.
Eu nu am nevoie de însuflețiri, sau apărări de la oameni care sunt în grupări religioase de tipul NIP pe care B.O.R. nu le recunoaște, nu înseamnă că jignesc un om dacă-i cer să mă lase în pace.
Am înțeles părerea că e rea cafeaua, domnule să nu o bea cine nu vrea și gata.
Și zahărul e considerat adictiv, darămite cafeaua.

Dar o librărie simplă în care se fac lansări de carte și evenimente nu trebuie distrusă din fașă.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Uite, deci n-am plecat ca să nu te jignesc și ți-am răspuns din nou, deși....... nu sunt convins că are vreun rost. Tu o ții pe a ta și te autoîndreptățești jignind. Dacă și eu am făcut-o și te simți jignit atunci te rog mă iartă. Sunt și eu supus greșelilor așa ca orice om.
Nu vreau să jignesc, ai spus că nu ești sensibil și nu-ți place să te victimizezi.
Repet, petru ți-ai spus părerea, nu-ți place threadul, nu-ți place ideea, ignoră-le, iartă-mi și mie lucrurile care te deranjează.

Hai să nu facem chat pe thread, te rog frumos.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.04.2019, 23:50:30
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
.......
Hai să nu facem chat pe thread, te rog frumos.
Nu înțeleg de ce pentru tine e ok să nu-ți respecți aproapele cu care dialoghezi pe motiv de thread ?

Domnul a spus să ne iubim unii pe alții și mai ales pe apropiații cu care dialoghezi, cu care trăiești în comun. Tu găsești motive de dezbinare lovind iată în credința lui vsovi și în mine direct în plin pe motiv că e important un thread? Ca să arate cum? Păi nu e făcut el pentru a dialoga userii pe el? Vrei să-l idolizăm? Cum ai vrea tu să arate el în lipsa iubirii dintre participanții la dialog? Dumneata iubești fățărnicia? Asta vrei să faci din acest thread? Un dialog fățarnic pe placul unor fățarnici pentru un scop mai ”important„?

Credeam că dacă suntem creștin ortodocși avem datoria să ne asumăm poruncile Domnului. Să nu acuzăm și să nu judecăm pe nimeni, să nu facem procese de intenție, să nu batjocorim credința ortodoxă a semenilor,mai ales pe aia pe care nu o înțelegem, să nu ne jignim ci să ne asumăm trăirea și mărturisirea Adevărului.

Tu spui că nu vrei să facem chat pe thread? Dar ce vrei? Dacă nu vrei să se posteze pe forum pe threadul tău atunci te rog să avertizezi userii ca să știe că sunt nedoriți.

Sau poate vrei să posteze numai cei de aceiași părere cu tine. Păi ăla nu mai e un dialog ci se apropie de un monolog ce se îndreaptă spre terorism căci nu suportă alte opinii, poate mai drepte și mai adevărate.

Trebuie măcar ca ortodocși să ne tolerăm. Păi Domnul a stat de vorbă cu păgâni și cu tot felul de hulitori și a discutat creștinește și politicos. Noi nici ortodocși între ortodocși nu putem să ne respectăm?
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 17.04.2019 at 23:55:23.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.04.2019, 10:53:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Mulțumesc sf. Petru7 pentru părerile domniei tale referitoare la mine. Mă bucur că măcar pe placul unui singur forumist am reușit să dialoghez.

Sigur că prietenul meu drag, Iorest, atunci când m-a făcut iarăși troll a folosit exact limbajul preluat de la prietenul meu AlinB. Dar dragă Iorest, dacă ai fi făcut doar o comparație între numărul meu de mesaje și al lui AlinB ai fi putut pricepe instant și trage concluzia că ''cine zice ăla e... troll''. Dar eu te-am iertat și pe tine Iorest, căci practic tu îmi răstignești credința mea în NIP și asta te deranjează deși pe forum sunt tot felul de oameni cu tot felul de credințe și l-am iertat pe vremuri și pe AlinB dar și pe cel ce m-a banat pentru liniștea celor ce mă pârau lui ''mințind pentru Mine'' și nu doresc să dezgropăm cărbunii fumegători ai duhului de ceartă punând paie sau chiar benzină pe foc ca să întențim scandalul. Nu se cade. Suntem creștini. Suntem ortodocși. Suntem datori să dialogăm creștinește, politicos, cât mai frumos cu putință, nu cu o cuviință de fațadă dar fără să depășim măsura față de fratele sau aproapele nostru. Eu am fost trimis pe vremuri și poate și astăzi mă simt la fel ca să-mi respect credința mea pe forum fără să-mi apăr postările în mod necredincios și viclean confundând autoapărarea cu răzbunarea, jignind și aruncând vina pe colegi în loc să rabd cu fruntea sus și cu pace duhovnicească în suflet.

Poate am greșit iar, cine știe, deci te rog să mă ierți dacă nu am reușit să dau dovadă de cucernicie sfântă.

Da, dragul meu Iorest, m-ai rugat să te las în pace, așa este, dar postarea mea despre cafea nu era adresată ție și nici threadului tău ci am încercat să responsabilizez consumatorii sau ofertanții de cafea, ceai negru sau alte droguri ușoare punând în general niște întrebări cinstite.

Am postat pe threadurile pe care se dialoghează. Ăsta e forumul, un cheat pe diferite subiecte. Nu este un monolog ci un dialog. La dialog sunt liberi să participe toți cei interesați de subiect. Nu poți confisca subiectul odată ce ai deschis un fir de discuție și nu poți stigmatiza pe cei cu alte opinii sau alte credințe fără să respecți adevărul, dreptatea, onoarea, lepădându-ți credincioșia și caracterul și purtarea cerută de Dumnezeu.

Deci pe tine te-am lăsat în pace să poți promova mai departe diferite inițiative ortodoxe foarte frumoase, de socializare, iar postarea mea nu era menită să te jignească sau să te ispitească pentru ca să te revolți ci era una care să dea de gândit celor cu inițiative pentru a putea ei elimina din start lucrurile nocive care ar putea afecta, de exemplu, chiar pe proprii lor copii duhovnicești sau trupești când sunt mai slabi și mai lipsiți de credința cea tare.

Deci te las și nu mă adresez ție căci nu ție m-am adresat respectând ce m-ai rugat ci celor ce au libere inițiative și lor le mărturisesc efectele cofeinei, teinei sau nicotinei... de care sunt conștient pentru că le-am experimentat cândva.

Aceste droguri ușoare defapt sunt ca niște catalizatori chimici ce scot energia din depozitele de scurtă durată. Efectul pe moment este o deșteptare a creierului, o capacitate mai mare la efort, un tonus psihic mai bun și o tensiune arterială mai mare. La a doua sau a treia cafea luată în ziua respectivă se prea poate ca depozitele de scurtă durată să se golească de tot apărând un efect foarte rău, ciudat, creierul nu mai are energie pentru a funcționa normal și începe să se dezorienteze, să simtă o stare de rău de parcă ar avea numai motive de angoasă și deznădejde, are închipuiri și superstiții ciudate căci nu pricepe de la ce îi e provocată starea de rău și atunci merge și mâncă mult căci organismul îi cere și creierul pentru a-și reface depozitele de scurtă durată... ducând asta la obezitate.

Pe de altă parte, inima capătă un tonus chimic și bate ritmic mult mai puternic așa ca un motor de tanc, lucru simțit ca un fel de bucurie, ca un fel de plăcere însă practic devine surdomută la stimulii neurovegetativi pierzându-și treptat sensibilitatea, deci inima treptat, de la consumul de cafea se pietrifică, devenind ca o piatră seacă, ca un bolovan insensibil și nesimțit care dă putere organismului pentru tot felul de activități, nocturne, muncă, beție, sexualitate dar toate sunt lipsite de sensibilitățile iubirii și ale fricii pozitive care te ajută să rămâi credincios.

Practic în urma consumului îndelungat de cafea, devi un fel de legumă, o buruiană cu inima ca de tanc, insensibilă și nesimțită iar când depozitele de scurtă durată sunt la 0 atunci devi brusc trist, speriat, deprimat, neajutorat, pierdut, rătăcit, superstițios și nu înțelegi ce se întâmplă cu tine de îți este atât de rău... dar nu poți nicicum pricepe că e de la cafea, ceai negru sau tutun.

Asta știu din experiența proprie și din observații și analize ale efectelor pe prietenii mei. Despre alcoolul tare nu mai scriu, căci sunt destule avertizări pe toate canalele.

Iată deci că nu sunt niciun troll ci mi-am făcut datoria creștină de a fi de folos fraților mei ortodocși, creștini, oameni, mărturisind cinstit ceea ce cred și în Cine.

Mulțumesc sf. Pertu7 încă odată pentru vorbele dumitale foarte frumoase și drepte și te invit să intri pe site-ul NIP ca vezi cum a învățat Domnul socializarea între credincioșii ce vor să ducă o viață cât mai curată și sfântă împreună cu Dumnezeu și mă refer la Grădina Întâlnirii și la Casa Întâlnirii, Lucruri așezate de Dumnezeu împreună cu săracii și credincioșii de acolo. Sper că poți să treci de zidul ridicat de necredincioși ca să te bucuri de cunoașterea tainelor Adevărului și să cercetezi cinstit viața curată a unor credincioși ortodocși ce socializează și ei cu cei ce se încumetă să creadă la fel ca ei în ortodoxia creștină milenară ce se reînnoiește mereu prin Cuvânt.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.04.2019 at 11:19:58.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.04.2019, 14:30:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Pentru Iorest

Citat:
În prealabil postat de Iorest
Uite mai precis ce m-a deranjat, pe lângă reluarea acelorași teme iar și iar:

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Ca să nu le strecori oamenilor îndoiala și neîncrederea în mâncarea și beutura lor nu înseamnă că ar fi bine să le recomanzi babilonul tuturor mâncărurilor și băuturilor gLhumii devenind insistent și plin de oferte patronate de ortodoxie.
Eu nu am încercat să fiu insistent cu nimic, nu cunosc personal proiectul, nu fac reclamă la cafea, nu voi ajunge poate vreodată acolo.
Dacă erai atent la ce am scris în postarea respectivă observai că vorbeam cu toți cititorii acestui thread, cu toți domnii și doamnele, cu toți domnișorii și domnișoarele.

Citatul nu se adresează unei persoane anume, ci tuturor și e un fel de impersonal adresat către persoana a II-a, către potențialul om de'' bine'', un fel de comunist travestit în creștin, care pentru a nu strecura îndoiala, necredința lui în consumatori, atunci face invers, e în stare să recomande babilonul tuturor mâncărurilor și băuturilor gLhumii devenind insistent și plin de oferte patronate de... ortodoxie.

Păi tu nu ai făcut asta ci tu ai lăudat niște inițiative nevinovate. Eu în citatul dat nu mă refer la fapta ta de a lăuda inițiative vrednice de laudă ci la un comportament vicios al unor creștin ortodocși care plini de bună intenție, ca să nu greșească, slujesc defapt interesele lumii și ale marelui babilon plămădit din mâncare, desfrânare și răzbunare.

Mă înțelegi dragul meu că nu era vorba de tine și nu făceam aluzie la tine?

Era o concluzie bazată pe unele observații din viața de zi cu zi, lucruri care dealtfel mi se întâmplă mie, practic eu eram cel la care făceam aluzie. Nu are legătură cu tine directă sau indirectă.

Tu ai crezut că bat apropoul și te jignesc pe tine ca să-ți dărâm threadul sau frumoasele cuvinte la adresa celor ce s-au jertfit pentru alții.

Inițiativa lor e bună. Inițiativa ortodoxă a celor ce au investit timp și bani pentru a le oferi copiilor un loc de socializare deci e foarte bună.

Eu vorbeam de cafea și de alte droguri și de viciul creștinilori neînțelepți care pentru a nu băga îndoiala în mâncarea sau băutura oamenilor otrăvindu-i atunci merg și devin slugile babilonului lumii plin de mâncare și băutură, de droguri și desfătări luxoase neânțelegând ei că oamenii se mențin prin ele în lepădare și uitare de Dumnezeu.

Iartă-mă dacă dumneata ai crezut că tangețial mă refer la tine ca la un răufăcător dacă am folosit impersonalul persoanei a II-a. Vorbeam așa cu cineva... din care nici măcar eu nu eram exclus.

Te rog revezi postarea mea și vei constata că nu mă adresez ție ci tuturor celor interesați de acest subiect. Îmi spun cinstit părerea și ceea ce cred iar asta nu trebuie să te jignească dacă am încercat să deosebesc grâul de neghină. Practic am încercat să curăț această inițiativă de lăudat de fermecăturile celui rău care amestecă răul cu un miros dulce de cafea, de alcool, de tutun bun și cu poze sau filmulețe cu fete... și cu tot felul de bârfe și denigrări.

Deci eu vorbeam de viciul cu care avem de luptat, iubind în același timp mântuirea viciosului și respectând interlocutorul care a generat un fir de discuție atât de important și de frumos.

Iartă-mă dacă am clarificat și am lămurit postările mele pentru a nu da naștere la tot felul de interpretări. Dacă tu vezi că am făcut altceva, ești liber să crezi ce vrei. Eu sper că am lămurit postarea mea legată de cafea.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.04.2019 at 14:50:07.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.04.2019, 14:59:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Am impresia sf. Petru7 că prin ultimele două postări iar m-am lăudat. Păcat. Cred că iau o pauză de la postările prea lungi. Oricum nu le citește nimeni. Și pe de altă parte sunt postările unui leneș(eu) care practică autoapărarea vicleană, frenetică, uitând că răbdarea e calea și nu dezvinovățirea pârâcioasă și nici lepădarea cuvântului smerit și nici răzbunarea. Reflexul ăsta de autoapărare... aici e defapt sădit viciul cel mai mare. În loc să facem mai binele răbdând, iubind, îndreptând, răbdând iar... reacționăm răzbunându-ne și urând devenind ''ortodocși'' exclusiviști.... nu față de viciu și de rău ci față de vicioșii care cer iertare și îndreptare.

Iată am scris doar câteva rânduri. Deci se poate... să nu mă laud cu multul, cu mult prea multul.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.04.2019 at 15:05:25.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.04.2019, 20:08:34
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Așa se întâmplă când îți furi singur căciula (Harul Domnului) de ajungi să te lauzi prea mult de parcă tu ai fi făcut bine ceea ce-mi recomanzi mie să fac.

Să nu ne lăudăm pe noi înșine sau între noi ci să iubim mai mult și să vorbim și să scriem cât de mult ne dă Harul. Tu se pare că ai primit din belșug.

Nu stingeți Duhul, nu opriți apa ci lăsați-o să curgă.

Da. Am să intru și am să citesc din Cuvânt. Par niște credincioși ortodocși foarte onorabili. Am văzut filmul lui Cristi Tabără și mi-a plăcut. Am să trec iar zidul ridicat de necredincioși în jurul lor și am să cercetez cum i-a învățat Dumnezeu pe ei să socializeze. Mulțumesc pentru invitație.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare