Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2008, 20:32:46
ellysgiulia ellysgiulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2008
Mesaje: 4
Implicit casatoria crestin-musulman

Buna.sunt noua pe acest forum si as dori niste informatii despre casatoria dintre o crestina si un musulman (indian). Stiu ca este posibila dar nu stiu mai exact care sunt pasii...ce trebuie sa fac eu..el....ce acte trebuiesc si unde.va multumesc si sper sa ma indrumati.O zi buna.
  #2  
Vechi 02.11.2008, 23:27:06
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Renunta, exista pe acest site un caz asemanator. Nu merita pentru ca-ti pierzi mantuirea care-i cel mai important lucru.
  #3  
Vechi 03.11.2008, 00:00:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asculta predicile parintelui Calistrat de pe topicul ,,Politica in biserica''. Cantareste bine. Sufletul tau e mai important decat toate comorile de pe pamant si decat toti barbatii. Daca el se boteaza ortodox si mentineti traditia ortodoxa, atunci ar exista o speranta. Orgoliul masculin si influenta rudelor ofera cu timpul si surprize neplacute. Vei fi nevoita sa observi ca in calitate de sotie nu poti sa faci nimic pentru mantuirea familiei tale si nici pentru mantuirea ta. Inchpuie-ti ce-ai face mai tarziu daca nu ti s-ar permite sa mergi la biserica sau daca nu ti s-ar permite sa-ti botezi copilul ortodox. Mai exista astfel de cazuri, din pacate. Spune de mai multe ori ,,Tatal nostru" si roaga-te sa-ti lumineze Dumnezeu mintea ca sa faci voia Lui.
  #4  
Vechi 03.11.2008, 15:59:22
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin32 Vezi mesajul
renunta, exista pe acest site un caz asemanator. Nu merita pentru ca-ti pierzi mantuirea care-i cel mai important lucru.
exista pe acest site mai multe cazuri asemanatoare!!!!!!!!!!!!
  #5  
Vechi 03.11.2008, 16:05:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Buna.sunt noua pe acest forum si as dori niste informatii despre casatoria dintre o crestina si un musulman (indian). Stiu ca este posibila dar nu stiu mai exact care sunt pasii...ce trebuie sa fac eu..el....ce acte trebuiesc si unde.va multumesc si sper sa ma indrumati.O zi buna.
Of of
Casatorii mixte o pierdere de timp, iti complici viata,lasa-te pagubasa nu se merita, o sa ai o viata incurcata. Fugi de el astia sint pasii care trebuie sa-i faci.
Sa-ti lumineze Domnul calea.
  #6  
Vechi 03.11.2008, 16:10:02
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Buna.sunt noua pe acest forum si as dori niste informatii despre casatoria dintre o crestina si un musulman (indian). Stiu ca este posibila dar nu stiu mai exact care sunt pasii...ce trebuie sa fac eu..el....ce acte trebuiesc si unde.va multumesc si sper sa ma indrumati.O zi buna.
Buna draga mea si bine ai venit printre noi.
Iti explic imediat ce trebuie sa faci:
RETETA:
-una bucata musulman perfid, fara caracter si fara respect fata de femeie
-una bucatica crestina credula si plina de sperante si vise
-in loc de fitil adaugi putin acid sulfuric si potasiu
si...... uite ce reteta rapida ti-am recomandat ptr a prepara un Coctail Molotov!!!!!!!!
Fara a dori sa par grosolana, sper ca dincolo de cuvinte ai citit amaraciunea cu care am postat aici....
asadar, daca nu esti masochista, sfatul meu sincer si dezinteresat este : FUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUGI!!!!!!!!!!!! cat mai ai timp!!!!!!!!!!!!!!!! pana nu va fi prea tarziu!!!!!!!!!!! Cauta un crestin!!!!!!!!!!!!!!!!! crede-ma pe cuvant!!!, te imbratisez cu mult drag, MArina
  #7  
Vechi 04.11.2008, 12:54:38
ellysgiulia ellysgiulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2008
Mesaje: 4
Implicit casatoria crestin-musulman

hmm....nu stiu de ce noi,crestinii suntem impotriva musulmanilor..si ei sunt oameni ca si noi,cred in acelasi Dumnezeu ca si noi.Si credeti ca un ortodox are mai mult respect fata de femeie? total gresit.aici tine de educatie,de caracter nu de religie.poate ca sunt eu mai "credula",dar sunt ferm convinsa de pasul meu si ca nu as face nici o greseala.nu spun ca nu vor fi greutati....dar le putem depasi.dar nu cred ca un crestin e mai bun decat un musulman,din contra,ei respecta femeia.islamul asta ii invata.ca sunt unii rai si nu respecta femeia asta e altceva,nu trebuie sa ii bagam pe toti in aceeasi oala,asta tine de felul lor de a fi.la fel si la noi,Biserica ne invata sa fim buni.dar suntem oare? sa ne uitam intai la noi si pe urma sa judecam.eu nu am cerut sfaturi daca sa ma marit cu el sau nu,doar vreau sa stiu cum se procedeaza in acest tip de casatorie.oricum va multumesc si poate se gaseste cineva mai putin contra musulmanilor care sa ma ajute cu aceasta informatie.
  #8  
Vechi 04.11.2008, 14:03:40
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
hmm....nu stiu de ce noi,crestinii suntem impotriva musulmanilor..si ei sunt oameni ca si noi,cred in acelasi Dumnezeu ca si noi.Si credeti ca un ortodox are mai mult respect fata de femeie? total gresit.aici tine de educatie,de caracter nu de religie.poate ca sunt eu mai "credula",dar sunt ferm convinsa de pasul meu si ca nu as face nici o greseala.nu spun ca nu vor fi greutati....dar le putem depasi.dar nu cred ca un crestin e mai bun decat un musulman,din contra,ei respecta femeia.islamul asta ii invata.ca sunt unii rai si nu respecta femeia asta e altceva,nu trebuie sa ii bagam pe toti in aceeasi oala,asta tine de felul lor de a fi.la fel si la noi,Biserica ne invata sa fim buni.dar suntem oare? sa ne uitam intai la noi si pe urma sa judecam.eu nu am cerut sfaturi daca sa ma marit cu el sau nu,doar vreau sa stiu cum se procedeaza in acest tip de casatorie.oricum va multumesc si poate se gaseste cineva mai putin contra musulmanilor care sa ma ajute cu aceasta informatie.
Chestiunea este f simpla.. de ce nu te duci pe site-ul lor, al musulmanilor, daca tot ii vezi atat de plini de iubire si respect fata de femeie.. poate ei te vor lamuri mai bine...
Iar in caz ca nu ai remarcat, acesta este FORUM CRESTIN ORTODOX unde se cer sfaturi si pareri legate de credinta si nicidecum nu este birou de informatii sau Biroul de evidenta a populatiei ca sa avem noi habar ce acte iti trebuiesc ptr casatorie
  #9  
Vechi 04.11.2008, 14:09:28
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
hmm......si ei sunt oameni ca si noi,cred in acelasi Dumnezeu ca si noi.Si credeti ca un ortodox are mai mult respect fata de femeie? total gresit.aici tine de educatie,de caracter nu de religie.poate ca sunt eu mai "credula",dar sunt ferm convinsa de pasul meu si ca nu as face nici o greseala.nu spun ca nu vor fi greutati....dar le putem depasi.dar nu cred ca un crestin e mai bun decat un musulman,din contra,ei respecta femeia.
Oare de de imi suna atat de cunoscut vorbele astea?????
Doar o vorba mai vreau sa iti spun si daca ai o buna judecata vei intelege:
Cum esti acum, am fost si eu, iar cum sunt eu vei fi si tu, de nu iti bagi mintile in cap!!!!!!!!!!asadar mai reflecteaza cat mai e timp fata draga... imi dau deja lacrimile ptr tineretea si frumusetea ta care vor pali fiindca ai fost indaratnica sa asculti si sfatul unora mai "fraieri" ca noi... Dumnezeu sa te aiba in paza Sa caci numai el mai poate face o minune sa te salveze!!!!!!

  #10  
Vechi 04.11.2008, 19:36:54
ellysgiulia ellysgiulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2008
Mesaje: 4
Implicit casatoria crestin-musulman

Mersi pentru sfaturi...si sa stii ca am intrat si pe site-ul islamic....si am avut parte de pareri pro si contra,ele venind chiar din partea musulmanilor.si nici unul nu mi-a zis ca ar trebui sa ma convertesc,cum se sugereaza pe forumurile de aici...ca daca vreau sa fiu cu un musulman sau cu un catholic acesta trebuie sa isi schimbe religia de dragul meu.chestia asta cu convertirea se face numai in cazul in care chiar iti doresti asta,din dragoste fata de Dumnezeu,nu pentru un baiat sau o fata.zic asta pentru ca am citit mai devreme cateva din cazuri si in majoritatea asta se sugereaza: schimbarea religiei.Eu una religia nu mi-as schimba-o pentru nimic in lume,pentru ca atata timp cat m-am nascut in ea,vreau sa mor tot ca crestina.si el nu ma va forta sa imi schimb religia,imi cunoaste parerea foarte bine.si ei ca si noi cred doar intr-un singur Dumnezeu,chiar daca ei ii zic Allah,iar noi Dumnezeu.Chioar nu inteleg de ce atata ura contra musulmanilor...nu ii apar..dar daca ai avut o experienta proasta cu un musulman..asta nu inseamna ca toti sunt la fel..nici noi nu suntem toti buni..fiecare padure are si uscaciunile ei...eu personal cunosc 2 familii de genul asta si se inteleg destul de bine.Inca o data spun,nu depinde de religie,casta,nationalitate,,depinde de caracterul fiecaruia.si sa nu imi spui tu mie ca daca esti crestina,respecti Biblia cuvant cu cuvant si esti fara de pacat.pentru ca nu exista un astfel de om.Si daca am apelat la acest forum."CRESTIN-ORTODOX"(ai scris cu caractere mari de parca eu nu as fi crestina ca si voi,ci vreo musulmanca),e pentru ca ma bucur ca l-am gasit si am sperat ca pot comunica cu voi si ca imi voi face prieteni pe acest forum.Si sincer te intreb,daca un musulman ar intra pe forumul asta cum ai vorbi cu el? Ca sunt convinsa ca l-ai trata de parca ar avea ciuma.Ceea ce pe forumul islamic nu am intampinat ostilitate,fiind ne-musulmanca,din contra,chiar sunt chiar foarte prietenosi.Nu vreau sa crezi ca ma cert,dar chiar nu inteleg atata ura contra lor...si sper ca poate ma vei ajuta sa intelg asta....
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 14:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 21:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 02:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 23:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 12:00:14