Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2007, 12:33:20
annan annan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2007
Mesaje: 4
Implicit

Buna ziua,
Am fost la biserica la slujba,si s a citit pt toata lumea de dezlegare,Moliftele sf Vasile,daca nu gresesc,as vrea sa stiu cum si daca simti ceva in momentul ala,deoarece,eu am simtit niste frisoane..adica ,in limbaj popular,mi se facea pielea de "gaina"si simteam un fior pe sira spinarii,nu am mai fost niciodata la o slujba de dezlegare, si nu stiu daca e bine,sau nu ,cum m am mai simtit...
va rog,sa mi raspunda cineva care a mai trecut prin asta...
va multumesc din suflet
o sapt placuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2007, 13:17:52
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

La Molifte am participat si eu, nu la toate bisericile se citesc, iar participantii trebuie sa tina post in ziua aceea.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2007, 13:28:53
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parca am inteles ca era vorba despre ce am simtit asistand la o asemenea slujba...nu cum trebuie sa ne pregatim inainte...si nu e regula sa se tina post in acea zi.

Revenind la subiect : fiecare simte mai mult sau mai putin sau nimic in timp ce preotul oficiaza aceasta slujba.
Unii simt asa cum ai simtit si tu,altii nimic iar unii(cei mai putini din fericire) au manifestari destul de agreesive (adica nu se rezuma doar la a avea o stare mai deosebita)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2007, 13:30:48
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Ai tinut post?
Slujba este deosebita, iar datorita cuvintelor ti se zburleste parul... parca ti-e frica....

Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2007, 13:39:09
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Asa stiu ca se tine post pt ca sunt f. puternice si de asemenea si preotul trebuie sa fie pregatit.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2007, 13:46:37
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Prima data cand am auzit Molitvele Sf.Vasile a fost intr-o zi de 1 ianuarie,la o biserica de mir,cu ceva ani in urma.Am fost impresionata,dar nu mi-a fost frica.In schimb,dupa cativa ani,am asistat la rugaciunile de dezlegare la o manastire ,unde erau prezenti cativa demonizati,saracii.Va spun sincer,imi tremurau si mainile si picioarele,cand ii auzeam cum racneau,vorbeau de-avalma,faceau zgomote de credeai ca esti intr-o ferma,sau ,fereasca Dumnezeu,in iad.Ca sa scap de frica aceea,am inceput sa spun"Doamne Iisuse..."si m-am linistit.De atunci ,de cate ori stau la slujba de dezlegare, zic rugaciunea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.03.2007, 14:49:39
annan annan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Parca am inteles ca era vorba despre ce am simtit asistand la o asemenea slujba...nu cum trebuie sa ne pregatim inainte...si nu e regula sa se tina post in acea zi.

Revenind la subiect : fiecare simte mai mult sau mai putin sau nimic in timp ce preotul oficiaza aceasta slujba.
Unii simt asa cum ai simtit si tu,altii nimic iar unii(cei mai putini din fericire) au manifestari destul de agreesive (adica nu se rezuma doar la a avea o stare mai deosebita)
multumesc din suflet pt raspunsurile voastre,ce i drept ,nu am tinut post,pt ca nu stiam ca trebuie,dar dupa slujba,incepand de ieri,ma simt altfel...nu stiu sa explic in cuvinte,dar mi a facut bine,pt suflet a fost ca un pansament,
va doresc multa pace sufleteasca si sanatate,de Sfintele Pasti
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2007, 19:33:56
ancutaelena ancutaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 13
Implicit

DOAMNE AJUTA,Molitvele SFANTULUI VASILE CEL MARE sunt rugaciuni foarte puternice de dezlegare,dar nu orice parinte le face pana la sfarsit,sunt anumiti parinti care le fac in manastiri,se citesc si la SF.MASLU dar nu toate.Molitvele SF.VASILE e bine sa se citeasca toate doar pentru cineva care are facute vraji puternice,iar inainte trebuie sa vorbeasca cu un parinte.Cititi cartea parintelui ILARION ARGATU se dau multe detali despre Molitvele lui VASILE CEL MARE cum se fac si ce trebuie sa faci,cum trebuie sa ti postul.DoAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2007, 22:54:20
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Ancutaelena,asa este in legatura rugaciunile de dezlegari,si cu Sfintii Parinti care le citesc,dar inainte este bine ca cei care participa la aceasta Sfanta Slujba a Sfantului Maslu si ale rostirii rugaciunilor de dezlegari de legaturile duhurilor necurate,de farmece,vraji,blesteme,afurisenii,descantece, facaturi,practici necurate(ca yoga,spiritism,ghicitoria,vrajitoria,dracuitul=inj uratura,blestemarea,etc)toti acestia sa se spovedeasca si sa se impartasesca,inainte ca toate acestea sa aiba efect,sau sa nu intre duhuri necurate(cum am vazut eu,la fata locului,in ce fel s-a indracit o fata la o Manastire Sfanta,nu ii amintesc aici numele),mie una,pot sa spun ca au fost momente cand m-am simtit bine la Slujba si dupa,dar au fost si exceptii cand mi-a venit rau in momentul in care se manifestau si dezlantuiau cu multa rautate si violenta duhurile rele din persoanele posedate,si chiar mi-a trecut o caldura prin tot corpul,dupa care nu mai auzeam nimic,imi vajaiau urechile decat,mi se intunecase totul inaintea ochilor,am cazut cu fata la pamant(eu fiind inainte de aceasta in genunchi)dar tuturor celor de fata le-a venit rau(au avut manifestari ca ale mele dupa cum am putut constata),intrucat era acolo o Maica posedata(practicase yoga inainte de a intra la Manastire)cu foarte multe duhuri necurate si era o atmosfera tensionata si greu de suportat:urla de durere,se dadea cu capul de podea,de pereti,de soba(o dadea de fapt vrajmasul cu capul si cu tot trupul de tot ce intalnea in cale)o arunca in rau iar ea nu vroia sa fie ridicata decat de fecioare si de femei vaduve iar nu de barbati(se lasa grea ca plumbul si nu ingaduia sa fie ridicata de jos).Este cumplit sa vezi asa ceva pe viu,Parintele meu Duhovnic ma tot chema sa ma spovedesc,dar stiu ca o perioada nu m-am dus de frica justificata sau nu,nici eu nu mai stiu asta,dar daca Parintele ma tot chema sa merg sa ma spovedeasca si sa ma impartaseasca,trebuia sa fac ascultare,nu?Erau acolo mai multe persoane posedate si mai multi indraciti si cand aveau crize toti deodata.....mi se zbarlea pielea,mi se facea ca de gaina,nu stiu daca isi poate cineva imagina,decat cine a participat in direct stie aceasta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2007, 03:35:16
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annan
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Parca am inteles ca era vorba despre ce am simtit asistand la o asemenea slujba...nu cum trebuie sa ne pregatim inainte...si nu e regula sa se tina post in acea zi.

Revenind la subiect : fiecare simte mai mult sau mai putin sau nimic in timp ce preotul oficiaza aceasta slujba.
Unii simt asa cum ai simtit si tu,altii nimic iar unii(cei mai putini din fericire) au manifestari destul de agreesive (adica nu se rezuma doar la a avea o stare mai deosebita)
multumesc din suflet pt raspunsurile voastre,ce i drept ,nu am tinut post,pt ca nu stiam ca trebuie,dar dupa slujba,incepand de ieri,ma simt altfel...nu stiu sa explic in cuvinte,dar mi a facut bine,pt suflet a fost ca un pansament,
va doresc multa pace sufleteasca si sanatate,de Sfintele Pasti
Molitvele Sfantului Vasile cel mare sunt niste slujbe foarte puternice, nu orice preot se incumeta sa le citeasca chiar pe toate din cauza ca cel rau il ataca pe el( " Cel ce se roaga ia, in chip launtric asupra sa, in parte, suferintele celui pentru care se roaga, si, in afara de aceasta, responsabilitatea pentru acel om in fata lui Dumnezeu"). Cunosc personal un preot de mir care a facut si face rugaciuni de dezlegare doar persoanelor prezente la aceste slujbe ( nu si acelora care isi dau pomelnicele la neamuri sau prieteni sa le duca la biserica pentru ei) si citeste de 7 sau de 9 ori aceste rugaciuni si stiu ca a avut un accident groaznic in care i-a murit fiica, sotia este paralizata iar dansul desi a fost in coma, si-a revenit si continua slujbele ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic. Efectiv se lupta cu cel rau. In alta ordine de idei, va marturisesc ca am avut ocazia sa particip la Sfanta Slujba a Sfantului Maslu, la o manastire, unde erau doua persoane indracite, a fost graznic ce-am vazut si cat de mila mi-a fost de ele. Pana n-am vazut cu ochii mei aceste persoane, am crezut ca se prefac, ca joaca teatru, ca se dau in spectacol, insa maicutele din manastire ne spuneau , sa nu ne fie frica de ele, nu fac rau nimanui, ca le este rau mai tare atunci cand se rostesc aceste rugaciuni, le munceste graoznic cel rau, dar incet incet se linistesc. Feresca Dumnezeu pe toata lumea de asa ceva. Sa ne rugam sa fim mai buni unii cu altii, sa traim in pace si armonie si in incheiere va scriu o pilda ce am primit-o si eu de la o tanara crestina si sper din suflet sa va faca placere sa o cititi si aplica : " Iata o cale scurta si usoara spre mantuire - FII ASCULTATOR, INFRANAT, NU OSANDII, PAZESTE-TI MINTEA SI INIMA DE GANDURILE CELE RELE, SI GANDESTE-TE CA TOTI OAMENII SUNT BUNI SI DOMNUL II IUBESTE. PENTRU ACEST GAND SMERIT, HARUL DUHULUI SFANT VA VIA INTRU TINE SI VEI ZICE -Milostiv este domnul -" DOAMNE AJUTA-NE ! icamilin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 08:26:34
Evanghelia ce se citeste la Sf. Liturghie Geony Sfanta Liturghie 0 05.03.2011 22:13:22
Ce simti tu cand te gandesti la...? tigerAvalo9 Generalitati 39 13.12.2010 19:47:06
citeste si da mai departe carmina Stiri, actualitati, anunturi 1 01.02.2010 21:14:13
Cum se citeste Evaghelia? costel Reguli in Biserica 4 13.01.2009 08:23:23