Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2011, 13:35:09
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit cati copii ati vrea in conditiile actuale ?

intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?

daca te pazesti ca sa nu ramai insarcinata de frica ca nu vei avea cu ce sa iti cresti copiii, nu este pacat? eu asa stiu, ca este pacat ... dar... cand vezi ca ai un salar de 10 mil tu 10 mil sotul, si din astia, trebuie bani pentru ce am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?

si inca o intrebare : este pacat sau nu legarea trompelor?

sper sa nu se repete, daca da, sa imi dati link-ul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2011, 13:59:15
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Copil = cheltuieli, stres, timp pierdut, nopti nedormite, nervi, o responsabilitate majora in plus, un parinte care nu munceste o lunga perioada de timp ca sa aiba grija de odrasla etc.

Pur si simplu nu renteaza in ziua de azi sa faci un copil. In plus, de ce sa alegi voluntar sa-ti pui piatra de gat, cand poti foarte bine sa traiesti liber si fara griji?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2011, 14:08:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce egoist mai esti, Horatiu !
Cumnatul meu gandeste la fel, impreuna cu sotioara lui...mi-e sila, fara copii nici macar nu poate exista conceptul de familie. Sa traiesti doar pentru tine trebuie sa fie foarte trist, sa nu ai deloc griji trebuie sa fie la fel de trist...ele infrumuseteaza viata, fara urat nu poti avea ideea de frumos, iar frumoasul se naste cu truda.
Am citit pe undeva si mi-a placut foarte mult :"cine nu da viata unui om, nu a meritat sa o primeasca pe-a lui ! "
Inteleg, este greu sa faci si sa cresti 4-5, sau 10 copii, dar ca sa cantaresti " greul " prin prisma unui singur copil este deja o imensa prostie, alaturi de un narcisism sora cu stupizenia de oglindire din poveste.
Cum poti gandi asa Horatiu, acum inteleg ca inteligenta ta vine din egoism ?!
Nici nu va dati seama cat sens da vietii, o viata ! Nu exista factor de comparatie decat prin viata insasi, iar daca nu esti capabil si nu vrei sa o daruiesti, atunci s-ar putea sa fi disparut in neant, inainte de-a pieri cu adevarat.
Oricum, aici s-a pus problema numarului copiilor conceputi, deci, lucrurile capata o alta abordare.
Sunt de-acord, este destul de greu sa concepi mai multi copii intr-o lume aflata intr-o continua decadere materiala/spirituala, desi, inainte cand familiile erau mai numeroase lumea era mult mai saraca, dar nu exista constiinta venitului superior, al pretentiilor de genul " sazutului la calculator " pana ti se atrofiaza muschii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 29.09.2011 at 14:14:58.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2011, 14:11:53
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Talking

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Copil = cheltuieli, stres, timp pierdut, nopti nedormite, nervi, o responsabilitate majora in plus, un parinte care nu munceste o lunga perioada de timp ca sa aiba grija de odrasla etc.

Pur si simplu nu renteaza in ziua de azi sa faci un copil. In plus, de ce sa alegi voluntar sa-ti pui piatra de gat, cand poti foarte bine sa traiesti liber si fara griji?
Iti doresc sa ti se intample ceva la fel de minunat ca si colegului nostru de forum de aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=11564&page=2


P.S: Mai discutam peste cativa ani! Sau, sper, chiar si mai repede... :)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2011, 14:54:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?
Pe vremea bunicilor nostri vremurile erau mult mai grele, ci totusi nasteau copii si nu unu-doi, ci de la 5 in sus.Si crede-ma nu sunt mai grele vremurile ca atunci(foamete mare,razboi).
S-a schimbat insa ceva...S-a racit credinta noastra.si totodata si dragostea.
Parintele Arsenie recomanda 3-4 copii in ordine fireasca ca femeia sa-si pastreze echilibrul emotional si duhovnicesc.
Si acolo unde se naste un copil, Domnul trimite si o paine(adica tot ceea ce ii este de folos pentru a creste). si asta nu o spun din carti. o spun din putina experienta .
Citat:
daca te pazesti ca sa nu ramai insarcinata de frica ca nu vei avea cu ce sa iti cresti copiii, nu este pacat?
acest fapt denota in primul rand o credinta putina. Neincrederea ca Dumnezeu iti poarta de grija, dupa cum a fagaduit in cuvantul Sau. Or Domnul intotdeauna isi tine promisiunile.asadar, ce motiv avem sa ne indoim de cuvantul Domnului?
si da, este pacat sa te feresti , deoarece incalci unul dintre scopurile casatoriei si ii iei lui Dumnezeu dreptul de a decide momentul cand sa trimite viata, facandu-te pe tine un mic dumnezeu care sa hotarasti daca vrei sa vina sau nu viata in lume. daca opresti venirea pe lume a unui geniu?sau a unui mare medic? sau a unui sfant?
Citat:
eu asa stiu, ca este pacat ... dar... cand vezi ca ai un salar de 10 mil tu 10 mil sotul, si din astia, trebuie bani pentru ce am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?
Cred ca raspunsul ar fi asa:direct proportional cu credinta fiecaruia.
Citat:
si inca o intrebare : este pacat sau nu legarea trompelor?
Da, este de 2 ori pacat: ca opresti actul procreatiei si ca ii faci organismului tau, care este templu al Duhului Sfant, un rau.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2011, 14:58:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dincolo de problematica morala a conceptiei si contraceptiei, Biserica condamna auto-mutilarea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2011, 15:01:14
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Si acolo unde se naste un copil, Domnul trimite si o paine(adica tot ceea ce ii este de folos pentru a creste).
Si prin Africa de ce nu trimite, ca pe acolo mor de foame?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.09.2011, 15:03:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?

daca te pazesti ca sa nu ramai insarcinata de frica ca nu vei avea cu ce sa iti cresti copiii, nu este pacat? eu asa stiu, ca este pacat ... dar... cand vezi ca ai un salar de 10 mil tu 10 mil sotul, si din astia, trebuie bani pentru ce am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?

si inca o intrebare : este pacat sau nu legarea trompelor?

sper sa nu se repete, daca da, sa imi dati link-ul.
eu mi-as dori 2 copii, baiat si fata. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2011, 15:10:43
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Talking

Eu minim 3 ! Ideal ar fi 4-5 ! Sa vad insa ce zice si Domnul, daca e de acord!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2011, 15:14:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
(...) am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?
Depinde de posibilitatile fiecaruia, doar copilului trebuie sa-i asiguri un trai decent si o educatie, sa te ocupi de el, nu sa-l plasezi in grija statului (orfelinat) sau a fratilor mai mari. Eu mi-as dori doi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02