Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.09.2011, 16:48:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

in timisoara se plateste 7 ron pe zi, la orice gradinita de stat.(deci sub 170)am zis 170 cu taxele de sapun, hartie igienica s.a
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.09.2011, 17:15:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am vazut un caz cutremurator in America, cum o femeie normala, cu un sot bun si o casa frumoasa a facut depresii dupa a doua sarcina. A luptat cu ele, si-a revenit cumva si a hotarat sa mai faca un copil, apoi a aparut iarasi depresia, cu o forma mult mai accentuata, alaturi de grijile si mai mari . Apoi doctorul i-a spus sa faca tot posibilul sa nu mai ramana insarcinata si sa nu mai faca copii fiindca, se poate imbolnavi si mai tare si poate sa simta ca se impotmoleste si sa iasa destul de urata situatia.
Aceasta a ignorat sfatul medicului, mai ales ca intre timp s-a si pocait si a hotarat sa se dedice cat mai mult Domnului. Prin consideratia pocaintei ajunsese sa-si de-a si casa, si masa si sa locuiasca intr-un autobuz, cu toata familia, il terminase pe sotul ei, dar acesta dorea sa ramana oricum, impreuna. Apoi a ramas iarasi insarcinata cu al 4 lea copil, depresiile au reaparut, de fapt, nu disparusera complet, doar devenisera mascate de timp, la a 4a sarcina, insa, a capatat forme diverse si amestecate cu asazisa pocainta profunda, au inceput sa-i afecteze viata in mod evident.
A fost diagnosticata cu tulburari psihice, dar a continuat sa-si vada de viata ei, chiar daca avea apucaturi mai ciudate, din cand in cand. Apoi a facut si al 5 lea copil, singurul baietel, care, dupa cum sunt baieteii, s-a dovedit putin mai obraznicut, si cum depresiile ei capatasera forme deloc de neglijat, iar pocainta ei devenise tot mai bizara....intr-o zi si-a omorat toti copii. A considerat ca " asa ajung ei in rai inainte de-a deveni oameni adulti si plini de pacate " .
Asadar, este usor sa spunem : " Fa multi copii ca are Dumnezeu grija de ei ! "
Da, Dumnezeu are grija, dar nu singur, ci, asa, pe langa propria-ti responsabilitate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 30.09.2011 at 17:57:35.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.09.2011, 18:50:27
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Sunteti cumva preot ca sa vorbiti in numele bisericii? Mi-am spus o parere ca majoritatea celor de aici.
Cu atat mai rau daca nu sunteti si jigniti lumea gratuit.
Am revenit pe acest site dupa ce am mai iesit o data pentru ca am fost jignita de catre cineva de pe forum.
Dupa cum stiti este democratie si avem voie sa ne spunem parerea.
A, vai, si eu mi-am spus asisderea tot o parere , precum multi altii . Din care spuse ale mele ati dedus ca vorbesc in numele bisericii ? Pai dvs. cind sunteti la piata si faceti un calcul pt. cit v-ar costa 138 grame de salam insemneaza ca vorbiti in numele intregii aritmetici (ca matematica este si asa cu mult prea mult decit aritmetica) daca il corectati la calcul pe vinzator ... si exemple asemanatoare sunt cu nemiluita !
Pai cel care vorbeste in numele bisericii asa procedeaza ? Daca credeti ca acestea sunt criteriile de identificare , care chipurile le-ati sesizat la mine , veti vedea ca mai sunt inca multi care ,,vorbesc in numele bisericii" aici pe forum , lucru care nu este intocmai !
Va propun sa va reveniti si sa renuntati la vanitate , desigur daca si aveti bunavointa !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 30.09.2011 at 19:23:36.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.09.2011, 19:35:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Am vazut un caz cutremurator in America, cum o femeie normala, cu un sot bun si o casa frumoasa a facut depresii dupa a doua sarcina. A luptat cu ele, si-a revenit cumva si a hotarat sa mai faca un copil, apoi a aparut iarasi depresia, cu o forma mult mai accentuata, alaturi de grijile si mai mari . Apoi doctorul i-a spus sa faca tot posibilul sa nu mai ramana insarcinata si sa nu mai faca copii fiindca, se poate imbolnavi si mai tare si poate sa simta ca se impotmoleste si sa iasa destul de urata situatia.
Aceasta a ignorat sfatul medicului, mai ales ca intre timp s-a si pocait si a hotarat sa se dedice cat mai mult Domnului. Prin consideratia pocaintei ajunsese sa-si de-a si casa, si masa si sa locuiasca intr-un autobuz, cu toata familia, il terminase pe sotul ei, dar acesta dorea sa ramana oricum, impreuna. Apoi a ramas iarasi insarcinata cu al 4 lea copil, depresiile au reaparut, de fapt, nu disparusera complet, doar devenisera mascate de timp, la a 4a sarcina, insa, a capatat forme diverse si amestecate cu asazisa pocainta profunda, au inceput sa-i afecteze viata in mod evident.
A fost diagnosticata cu tulburari psihice, dar a continuat sa-si vada de viata ei, chiar daca avea apucaturi mai ciudate, din cand in cand. Apoi a facut si al 5 lea copil, singurul baietel, care, dupa cum sunt baieteii, s-a dovedit putin mai obraznicut, si cum depresiile ei capatasera forme deloc de neglijat, iar pocainta ei devenise tot mai bizara....intr-o zi si-a omorat toti copii. A considerat ca " asa ajung ei in rai inainte de-a deveni oameni adulti si plini de pacate " .
Asadar, este usor sa spunem : " Fa multi copii ca are Dumnezeu grija de ei ! "
Da, Dumnezeu are grija, dar nu singur, ci, asa, pe langa propria-ti responsabilitate.
Aia deja nu mai era depresie,ci o psihoza.Da,cumplit...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.10.2011, 16:26:35
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Horatiu imi placi, dar, acum cu ceea ce ai scris m-ai dezamagit....
Scopul meu pe forum e sa fac schimb de opinii cu alti utilizatori si sa intru in dezbateri, nu sa va multumesc pe dumneavoastra ori pe altcineva.

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Adevarul ca nu greutatile sunt acum prea mari ci pretentiile. Si pretentiile astea sunt ale parintilor nu a copiilor. Copiii nu se nasc cu mofturi ci noi parintii cream mediul propice dezvoltarii acestor mofturi la copii....din pacate.
Ce e rau in a avea pretentii, standarde? Cand fac un lucru, vreau sa-l fac bine, nu de mantuiala. La fel si cu copiii. Daca aleg sa nu fac si sa nu cresc un copil, pentru ca stiu ca nu pot indeplini anumite standarde, se numeste ca sunt realist si cu discernamant, iar nu egoist. Imi place sa traiesc cu cat mai putine responsabilitati si griji. Cu totii vrem asta.

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Nimeni nu spune ca trebuie sa le dam copiilor sa manance mamaliga sau paine cu magiun (cu toate ca daca stau sa ma gandesc sunt mai sanatoase).
Nu mai vad o mamica sa spele scutece acum toate au nevoie (pentru confortul lor) de scutece de unica folosinta care din pacate determina un copil sa nu mai faca la olita pana pe la 2 ani.
Compromisuri de genul asta poate sunteti dumneavoastra dispusa faceti pentru propria odrasla. Eu n-as face pentru a mea.

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Mancarea bebelusului e musai sa fie in tot felul de borcanele pline de E-uri cumparate de prin supermarket ca na! nu mai stie nimeni sa faca o lingura de mancare bebelului ca e greu dom'le! Foarte greu! Se duc banii pe o gramada de sampoane si sapunele care de care mai parfumate si pe o gramada de alifii exorbitante care fac pielea bebelului catifelata si moale ca-n reclama! Fas, fasss! Praf in ochi la fraieri si la mamici snoabe!
Serios? Eu credeam ca e plina tara de romani care n-au bani sa-si ia o casa, care consuma, in medie, un tub de pasta de dinti pe an, care traiesc dintr-o agricultura de subzistenta sau din salariul minim pe economie, de tinere cupluri care nu-si permit sa traiasca dintr-un singur salariu. Sau poate vreti sa vorbim de cei plecati in strainatate sa-si rupa salele pentru ca nu gasesc nimic de munca in tara. Astia ce compromisuri sa mai faca, saracii? Ca au facut destule si nu prea mai e loc.

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
La noi in Ardeal este o vorba: Daca stai sa samalesti(socotesti) din cate e facuta o placinta apai nu mai mananci in veac!
De aici reiese ca mergeti pe ideea "un copil trebuie facut, pana la urma, orice-ar fi". Eu daca nu pot sa cresc un copil cum imi place, atunci nu-l fac. In veac. Care-i problema?

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Asa si cu copiii daca stai sa te gandesti cate cheltuieli ai cu ei nu mai faci copii niciodata.
In conditiile actuale, cam asa e. Pentru oamenii rationali facerea de copii e contraindicata in economia asta.

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Eu cand am ramas insarcinata cu fiul meu am fost atat de necajita nu pentru ca nu-mi doream copii ci doar ca nu vroiam atunci...nu aveam casa, stateam cu parintii mai multe.
Daca ma intrebi insa care e cea mai mare realizare din viata mea ti-as spune cu siguranta ca baiatul meu.
Draga doamna, sunt sigur ca si mama lui Hitler era mandra de el. Ce vreau sa spun e ca un parinte, in general, isi iubeste copilul in mod neconditionat si nu-l va percepe altfel decat ca pe o mare realizare, indiferent de realitate.

Avem si noi in Capitala o vorba: pentru unii muma, pentru altii ciuma. Anecdota dumneavoastra nu conteaza nici cat negru sub unghie in economia generala a cresterii copiilor.

Ma acuzati de egoism, de narcisism, insa dati dovada de un egoism pur, cu origini genetice.

Ca sa nu mai spun ca sunt oameni ca mine, care detesta pur si simplu ideea de a avea copii, deoarece consideram ca prin facerea unui copil se pierde o oarecare suveranitate.

Un copil e o povara, pe care unii aleg s-o suporte pentru ca sunt de parere ca supliciul de a creste progenitura va fi compensat mai tarziu. Pentru mine si pentru cei ca mine, nimic nu poate compensa timpul, nervii si resursele pierdute. De condamnat nu sunt eu, ci cei care, in ciuda tuturor neajunsurilor, aleg sa faca copii, uneori chiar pe banda rulanta.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.10.2011, 16:51:30
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce egoist mai esti, Horatiu !
Cumnatul meu gandeste la fel, impreuna cu sotioara lui...mi-e sila, fara copii nici macar nu poate exista conceptul de familie.
Familia o sa existe tot timpul, fie doar si pentru ca unii aleg sa toarne copii pe banda. In China, India si Afganistan se inmultesc oamenii ca sobolanii, in cadrul familiei traditionale (chiar daca la cei din urma traditia e sa ai mai multe mame).

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Sa traiesti doar pentru tine trebuie sa fie foarte trist, sa nu ai deloc griji trebuie sa fie la fel de trist...ele infrumuseteaza viata, fara urat nu poti avea ideea de frumos, iar frumoasul se naste cu truda.
Nici nu stiti ce bine ma simt fara copii. Nu sunt trist de loc, ba chiar sunt fericit si productiv. Ma uit la niste colegi de munca de varsta mea care au ales sa faca copii si ii vad posomorati, nedormiti si irascibili, cu nervii mancati. De cand au copii viata lor parca s-a terminat. Sunt disperati sa nu-si piarda locul de munca pentru ca daca se intampla asta nu mai au cu ce sa intretina progenitura si nevasta casnica.

Decat asa, mai bine fara.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Am citit pe undeva si mi-a placut foarte mult :"cine nu da viata unui om, nu a meritat sa o primeasca pe-a lui ! "
Trecand peste faptul ca citatul respectiv e o platitudine ordinara si de un patetism colosal, zicalele de genul asta nu tin de foame si nici de cald. Cel putin pentru noi, cei care traim in lumea reala, care avem ochi sa vedem, urechi sa auzim si minte sa judecam.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Inteleg, este greu sa faci si sa cresti 4-5, sau 10 copii, dar ca sa cantaresti " greul " prin prisma unui singur copil este deja o imensa prostie, alaturi de un narcisism sora cu stupizenia de oglindire din poveste.
Vezi mesajul meu de mai sus, adresat lui maria40.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cum poti gandi asa Horatiu, acum inteleg ca inteligenta ta vine din egoism ?!
Nici nu va dati seama cat sens da vietii, o viata ! Nu exista factor de comparatie decat prin viata insasi, iar daca nu esti capabil si nu vrei sa o daruiesti, atunci s-ar putea sa fi disparut in neant, inainte de-a pieri cu adevarat.
Din nou, aratati cu cata disperare vreti sa lasati ceva in urma. Va e frica sa nu fiti uitata mai rau decat va e frica de moarte. Sa nu cumva s-ajungeti mancare la viermi fara sa aveti ocazia sa va raspanditi genele mai departe. De fapt asta e o incercare de a aduce in planul ratiunii imboldurile cauzare de instinctul de reproducere, cel mai puternic instinct la om, mai puternic chiar decat cel de supravietuire.

Uitati, insa, ca exista modalitati mai nobile de a ramane in memoria speciei umane.

Atat pentru azi, data viitoare o sa vorbesc barbatilor de pe forum despre de ce e casatoria o idee extraordinar de proasta.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 01.10.2011 at 16:54:47.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.10.2011, 20:59:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul

Decat asa, mai bine fara.


Atat pentru azi, data viitoare o sa vorbesc barbatilor de pe forum despre de ce e casatoria o idee extraordinar de proasta.
Hihi, ne mai intalnim pe forum peste vreo 10 ani? :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.10.2011, 21:21:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Atat pentru azi, data viitoare o sa vorbesc barbatilor de pe forum despre de ce e casatoria o idee extraordinar de proasta.[/quote]

Sunt curioasa care e alternativa dvs . "recomandata" la casatorie : abstinenta sau videochatul?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.10.2011, 22:00:27
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Pentru Horatiu

Gata!Ma retrag! Am inteles! Pentru tine copiii sunt progenituri iar femeile un fel de obiect de care ai nevoie din cand in cand!

Tot confortul asta de care spui tu ca ai parte si lipsa de griji iti marturisesc foarte sincer ca nu mi le-ar trebui pentru nimic in lume. Prefer sa am pentru ce sa-mi fac griji, prefer sa ma lupt si sa ma zbat si seara sa cad lata de oboseala decat sa am o viata fara griji. Mancarea e mai buna cand esti flamand, somnul e mai dulce cand esti obosit de roadele muncii tale te bucuri mai tare daca ai depus efort pentru asta.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.10.2011, 22:11:18
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Atat pentru azi, data viitoare o sa vorbesc barbatilor de pe forum despre de ce e casatoria o idee extraordinar de proasta.
Sunt curioasa care e alternativa dvs . "recomandata" la casatorie : abstinenta sau videochatul?[/quote]

Pai intr-o relatie trebuie sa depui efort sa o mentii ori el ne-a declarat clar ca nu-i trebuie griji.
Eu zic ca o scorbura (la propriu) i-ar fi buna! Sa ne fereasca Dumnezeu sa nu intalnim de acest gen de barbati
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02