Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2016, 02:34:27
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit Bucatar neinstruit, solicit ajutor de urgenta!

.... Fratilor, sunt cel mai prost bucatar din lume!
In afara de omleta, ceai si cafea - nu ma pricep sa fac nimic comestibil la aragaz sau in jurul lui...! Nici macar laptele fiert nu-mi iese; mereu ard oala iar cand n-o fac, totusi (urmare a unei vigilente extreme), sunt lac de sudoare si indispus pentru toata ziua...
Ce-i de facut?
M-am gandit ca, poate, or mai fi alti nefericiti ca mine sau, poate, ca unora dintre baietii de pe forum le-o placea sa gateasca; ori poate au experienta in mestesugul culinar si ar dori sa ajute un semen aflat la necaz...
Ati dori sa lasam deoparte, cand si cand, diferentele de opinie in cestiuni doctrinare sau de alta orientare filosofica si sa impartasim din ale gatitului?
Pe vremuri mai schimbam impresii pe tema asta (si chiar in privinta gradinaritului) cu Ovidiu si cu CristianR.
Astazi poate ca sunt si alti doritori!

P.S. As vrea sa termin, deocamdata, mancarea de gutui pe care am inceput-o acum o ora. Singurul rezultat pana acum e ca am rupt un cutit, am umplut de ulei aragazul (nu stiam ca gutuile proaspat spalate nu se pun direct pe uleiul incins...), am ars gutuile (in carte zicea sa fie "rumenite") si am murdarit juma de bucatarie... Mai mult, am spalat cana in care pusesem ulei peste gutuile din chiuveta si asta mi-a complicat serios munca: a trebuit sa separ clabucii de la samponul de vase de mireasma gutuilor...
Urmeaza partea cea mai grea: cum sa transform zaharul alb ca neaua, in caramel?...

P.P.S. E necesar sa cumpar prosoape noi? carpele de pe calorifer sunt deja inutilizabile...

P.P.P.S. Fetelor, nu ne lasati va rog! Iertati badaraniile noastre trecute (si viitoare) si dati-ne o manuta (delicata dar priceputa) de ajutor!

Cu multumiri,
un bucatar netalentat dar care nadajduieste inca.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2016, 02:40:24
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

In caz ca voi reusi sa trec peste incercarea cu gutuile, avansez deja doua subiecte noi:
1) Cum sa fac oua-ochi direct in apa? (fara prajeala, ulei etc.)
2) E posibil sa fac o mancarica de ... gogonele? (zice un crestin de la noi ca asta e mancare traditionala, ba inca de pe vremea dacilor!...:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2016, 03:13:54
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Intrebari de urgenta!
1) De ce faina face cocoloase? Cum sa le dizolv fara sa rup lingura?
2) De ce zaharul caramelizat nu s-a facut o pasta omogena, cum scrie in carte, ci un fel de scoarta de copac (crocanta si buna la gust, ce-i drept - dar frige foarte tare!) pe care nu reusesc sa o inmoi cu nici un chip?...
3) Cum sa desprind caramelul care s-a lipit de fundul vasului? Dar pe cel care s-a lipit de lingura cu care incercam sa pacalesc cratita?
4) Cum sa ma calmez si sa nu mai mananc, in tot acest timp, din gutuile rumenite? Nu de alta, dar sunt pline de ulei...

Vai, cartile astea savante iti spun tot ce sa faci DAR nu sufla un cuvant despre ce sa Nu faci!...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2016, 08:30:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
.... Fratilor, sunt cel mai prost bucatar din lume!
In afara de omleta, ceai si cafea - nu ma pricep sa fac nimic comestibil la aragaz sau in jurul lui...! Nici macar laptele fiert nu-mi iese; mereu ard oala iar cand n-o fac, totusi (urmare a unei vigilente extreme), sunt lac de sudoare si indispus pentru toata ziua...
Pentru lapte folosesc o oală cu fundul gros. E mai scumpă, dar o dată o cumperi. De preferat una relativ înaltă, depinde de cantitatea de lapte.

Trebuie să stai acolo lîngă el pînă fierbe și apoi dai focul la minim, amestecînd în continuare cîteva minute cu o lingură [de lemn] cînd are tendința să dea în foc.

Pentru cine nu are surse de la țară, există lapte la piața clasică, la piețele volante și la automate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2016, 08:35:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
1) Cum sa fac oua-ochi direct in apa? (fara prajeala, ulei etc.)
Eu fierb ouăle ără să le sparg. Le pun de la început în apa rece și după ce încep a fierbe le las cam 4 minute, ca să nu iasa tari.

Fără ochiuri, fără omletă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2016, 11:19:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Uite, de-aia iubim femeile, nu? Că fac să pară simple niște chestii care pe noi ne pot pune la grea încercare.
Văd că problema era urgentă pe la unu noaptea. Sper că ai supraviețuit până acum și n-ai aruncat bucătăria în aer.
Totuși, pentru cineva care nu știe decât să facă omletă, te-ai aruncat la ceva cam tare. Să caramelizezi zahăr nu-i la îndemâna oricui. Ai constatat între timp că apa nu se pupă cu uleiul. Sigur, feliile de gutui ar fi trebuit uscate întâi. Ți-ar fi utile niște prosoape de hârtie pentru asta. Sau mai bine ar fi fost ca gutuile să fie spălate doar înainte de a le curăța. Iar ulei în tigaie să nu fie mult.
Iarăși, ca să nu facă făina cocoloașe nu-i treabă de începător. Se adaugă câte puțină apă peste făină, amestecând mereu, așa cum faci la ness.
Dar una dintre părțile bune ale internetului sunt tutorialele care au apărut pe tot felul de teme. Pentru că trebuie să vezi cum se face, nu-i de ajuns să citești. Ca în orice meserie, nu?

Am și găsit Mâncare de gutui.

Nici ochiurile românești nu sunt prea ușor de făcut. Eu n-am reușit până acum, însă uite aici cum se fac, dacă nu le vrei fierte în coajă, cum ți-a spus Florin.

Cu fierberea laptelui nu mi se pare mare filosofie. Mă punea mama la treaba asta de pe la 10 ani. E drept că o dată l-am fiert vreo 4 ore, stricând iremediabil oala și afumând bucătăria, însă alte probleme n-am avut :)
Trebuie doar să fii cu ochii pe el, să îl observi când se umflă și atunci să dai focul mic, amestecând în el vreo două minute.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 15.10.2016 at 11:25:20.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2016, 11:46:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Intrebari de urgenta!
1) De ce faina face cocoloase? Cum sa le dizolv fara sa rup lingura?
2) De ce zaharul caramelizat nu s-a facut o pasta omogena, cum scrie in carte, ci un fel de scoarta de copac (crocanta si buna la gust, ce-i drept - dar frige foarte tare!) pe care nu reusesc sa o inmoi cu nici un chip?...
3) Cum sa desprind caramelul care s-a lipit de fundul vasului? Dar pe cel care s-a lipit de lingura cu care incercam sa pacalesc cratita?
4) Cum sa ma calmez si sa nu mai mananc, in tot acest timp, din gutuile rumenite? Nu de alta, dar sunt pline de ulei...

Vai, cartile astea savante iti spun tot ce sa faci DAR nu sufla un cuvant despre ce sa Nu faci!...
Suna la 112.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.10.2016, 11:47:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Uite, de-aia iubim femeile, nu? Că fac să pară simple niște chestii care pe noi ne pot pune la grea încercare.
Văd că problema era urgentă pe la unu noaptea. Sper că ai supraviețuit până acum și n-ai aruncat bucătăria în aer.
Totuși, pentru cineva care nu știe decât să facă omletă, te-ai aruncat la ceva cam tare. Să caramelizezi zahăr nu-i la îndemâna oricui. Ai constatat între timp că apa nu se pupă cu uleiul. Sigur, feliile de gutui ar fi trebuit uscate întâi. Ți-ar fi utile niște prosoape de hârtie pentru asta. Sau mai bine ar fi fost ca gutuile să fie spălate doar înainte de a le curăța. Iar ulei în tigaie să nu fie mult.
Iarăși, ca să nu facă făina cocoloașe nu-i treabă de începător. Se adaugă câte puțină apă peste făină, amestecând mereu, așa cum faci la ness.
Dar una dintre părțile bune ale internetului sunt tutorialele care au apărut pe tot felul de teme. Pentru că trebuie să vezi cum se face, nu-i de ajuns să citești. Ca în orice meserie, nu?

Am și găsit Mâncare de gutui.

Nici ochiurile românești nu sunt prea ușor de făcut. Eu n-am reușit până acum, însă uite aici cum se fac, dacă nu le vrei fierte în coajă, cum ți-a spus Florin.

Cu fierberea laptelui nu mi se pare mare filosofie. Mă punea mama la treaba asta de pe la 10 ani. E drept că o dată l-am fiert vreo 4 ore, stricând iremediabil oala și afumând bucătăria, însă alte probleme n-am avut :)
Trebuie doar să fii cu ochii pe el, să îl observi când se umflă și atunci să dai focul mic, amestecând în el vreo două minute.
Dar nu este mai simplu sa mananci fructe? sau legume in starea lor naturala?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.10.2016, 12:06:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

E mai simplu, dacă-ți place; și dacă place și familiei.
Dacă nu, e chiar mai complicat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.10.2016, 12:26:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nici ochiurile românești nu sunt prea ușor de făcut.
Secretul este sa pui un pic de otet in apa clocotita inainte de a arunca ouale acolo. Otetul serveste ca sa tina albusul adunat, fiindca altminteri se raspandeste in toata craticioara. Odata facute, se iau cu spumiera si se adauga, in farfurie, un zar de unt.

Pofta buna!

P.S.: Pentru Ioan: Spumiera este lingura aceea mare si cu gauri. A nu se confunda cu strecuratoarea, care e cratita cu gauri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.10.2016 at 12:28:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare