Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 24.03.2010, 00:01:05
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Ce au iehovistii de castigat? Absolut nimic. Ca si adventistii si ceilalti sectari. Sunt oameni impulsionati de instinct, cuprinsi de teama, adepti ai conspiratiilor.

E destul sa prezici apocalipsa in cativa ani, si sa explici salvarea prin religia ta, si o sa ai o multime de adepti.

Totul se bazeaza pe instinctul secretului (de a sti toate secretele ca sa poti supravietui - deci instinctul de supravietuire) si instinctul de "risti si castigi" (acel evidend la impatimitii jocurilor de noroc).

E foarte greu sa actionezi rational si logic coplesit de instincte. Si mai ales de unul dintre cele mai puternice - cel de supravietuire. De asta sunt o gramada de secte. Una mai buna ca alta... Sau daca simti ca credinta moare, o reinvii cu o noua data apocaliptica, "calculata" din Biblie. Adventistii si iehovistii sunt considerati cei mai "prosti", scuzati cuvantul, dar e ilar, ca au avut vreo 3-4 date din astea.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
  #282  
Vechi 19.04.2010, 01:18:43
Ionela13 Ionela13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: London ON
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit Un Martor,ex ortodox

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ce au de castigat "martorii lui Iehova"? Pe Satana pentru vesnicie, daca nu se intorc DE URGENTA la dreapta credinta, Ortodoxia.
Daca te informezi mai bine,ortodoxia nu este credinta adevarata,are numai inclinatii.Gadila auzul si nimic mai mult.Sunt o multime de oameni care merg la biserica si habar nu au de ce ?Se intalnesc sa barfeasca si sa mai adauge ceva la cutia milei ,de ochii lumii.Macar martorii nu abuzeaza sexual sau material.Vai capul vostru,deschideti ochii
  #283  
Vechi 19.04.2010, 01:27:06
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionela13 Vezi mesajul
Daca te informezi mai bine,ortodoxia nu este credinta adevarata,are numai inclinatii.Gadila auzul si nimic mai mult.Sunt o multime de oameni care merg la biserica si habar nu au de ce ?Se intalnesc sa barfeasca si sa mai adauge ceva la cutia milei ,de ochii lumii.Macar martorii nu abuzeaza sexual sau material.Vai capul vostru,deschideti ochii
De ce ai intrat pe un forum crestin ORTODOX? Ca sa ne "deschizi" ochii? Stai linistita draga mea... Nu esti prima si nici ultima... Dar poate prin mila Domnului, iti vom deschide noi tie ochii... dar de data asta spre ADEVARUL ADEVARAT
Doamne ajuta si iarta-ma daca te-am suparat
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #284  
Vechi 19.04.2010, 01:50:05
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Ptr mine martorii lui iehova sunt niste oameni violenti.....am deschis usa unor iehovisti si ptr ca am refuzat revista lor eram sa fiu lovita,am avut noroc de sotul meu ,daca nu ar fi fost acasa nu stiu ce s-ar fi intamplat....
E si normal avand in vedere mediile din mijlocul carora au fost recrutati...
  #285  
Vechi 19.04.2010, 01:53:42
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Angry

Citat:
În prealabil postat de Ionela13 Vezi mesajul
Daca te informezi mai bine,ortodoxia nu este credinta adevarata,are numai inclinatii.Gadila auzul si nimic mai mult.Sunt o multime de oameni care merg la biserica si habar nu au de ce ?Se intalnesc sa barfeasca si sa mai adauge ceva la cutia milei ,de ochii lumii.Macar martorii nu abuzeaza sexual sau material.Vai capul vostru,deschideti ochii
La voi chiar si denumirea credintei voastre este gresita.Martor inseamna sa fii martor prezent intr-un anume loc sau imprejurare.:))))) Daca vb despre Dumnezeu nu esti martor ci marturisitor pentru ca marturisesti pe Dz.
  #286  
Vechi 04.05.2010, 20:31:49
Ionela13 Ionela13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: London ON
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit Martorii lui Iehova

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Hm... asta cred ei, ce sa facem? Este ridicol, dar ce secte nu sunt? Ei evident crad ca au ceva de castigat, si pe de alta parte, martorii lui iehova sunt atat de retrasi si izolati de lumea inconjuratoare, incat practica de incerca sa converteasca oameni este o activitate care li se pare normala. Biserica lor incurajeaza asa ceva, parintii lor au facut-o din totdeauna deci asa cred ca trebuiesc sa se comporte. Sunt invatati acolo cum sa vorbeasca cu oamenii despre Iisus etc. si, dupa parerea mea, nu prea au experiente proprii multe cu lumea in afara de aceste iesiri. Sunt foarte controlati din America, de unde vin si se traduc acele carticele(demodate) cu savana utopica... Incercati sa ganditi ca ei... stiu ca par ciudati, dar din perspectiva lor asa e lumea. (sau daca stie cineva mai bine, sa ma corecteze)
Martorii lui Iehova sunt oameni obișnuiți, confruntându-se cu probleme economice, afective și de sănătate. Nefiind nici perfecți, nici infailibili, nici înzestrați cu puteri supranaturale, ei fac uneori greșeli, dar încearcă să învețe din ele și studiază cu sârguință Biblia pentru a se corecta. Ei s-au dedicat lui Dumnezeu pentru a face voința lui și se străduiesc să trăiască la înălțimea dedicării lor. În toate activitățile lor, ei se lasă îndrumați de Cuvântul lui Dumnezeu și de spiritul său sfânt.
Pentru Martorii lui Iehova este deosebit de important să-și bazeze convingerile religioase pe Biblie, nu pe teorii omenești sau pe crezuri religioase. Ei sunt animați de aceleași sentimente ca și apostolul Pavel, care a scris sub inspirație: „Dumnezeu să fie găsit adevărat, chiar dacă orice om ar fi găsit mincinos“ (Romani 3:4). Față de doctrinele prezentate ca adevăruri biblice, Martorii adoptă atitudinea manifestată de bereeni care, după ce l-au auzit predicând pe apostolul Pavel, „au primit cuvântul cu cea mai mare însuflețire, examinând cu grijă Scripturile în fiecare zi ca să vadă dacă aceste lucruri erau așa“ (Faptele 17:11). Martorii lui Iehova consideră că toate învățăturile religioase — indiferent că este vorba despre învățăturile lor sau ale altor confesiuni — ar trebui supuse unui astfel de test care să le permită cititorilor să vadă dacă ceea ce citesc este sau nu în armonie cu Scripturile inspirate. Ei vă invită și vă încurajează să faceți acest lucru când stați de vorbă cu ei.
Iehova Dumnezeu a avut martori pe pământ cu mii de ani înainte de nașterea lui Isus. După ce în capitolul 11 al cărții Evrei sunt enumerați câțiva dintre acești oameni ai credinței, în Evrei 12:1 se spune: „Astfel, deoarece suntem înconjurați de un nor așa de mare de martori, să ne debarasăm și noi de orice greutate și de păcatul care ne prinde cu ușurință în mreje și să alergăm cu perseverență cursa care ne este pusă înainte“. Isus a spus înaintea lui Ponțiu Pilat: „Pentru aceasta m-am născut și pentru aceasta am venit în lume: ca să depun mărturie despre adevăr". El este numit „martorul fidel și adevărat“ (Ioan 18:37; Revelația 3:14). Isus le-a spus discipolilor lui: „Veți primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi, și îmi veți fi martori atât în Ierusalim, cât și în toată Iudeea și Samaria și până în cea mai îndepărtată parte a pământului“. — Faptele 1:8.
  #287  
Vechi 04.05.2010, 21:27:22
Ionela13 Ionela13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: London ON
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Ne-ai spus care nu e credinta adevarata, dar care e?
Ce treaba ai tu cu aceia? Tu cum stai la capitolul asta? Esti convinsa ca stii de ce mergi?
Cine, ortodocsii? Iti propun sa faci un tur al bisericilor si ai sa vezi ca pe la toti se intampla asa. Se gasesc cate unii oriunde sa stii.
Dar cine o face totusi? Spune exact, nu te feri.
Ne cerem scuze ca nu suntem la fel de luminati.
Isus a întemeiat o singură religie creștină adevărată. Prin urmare, astăzi trebuie să existe numai o organizație, sau un grup, de adevărați închinători ai lui Iehova Dumnezeu (Ioan 4:23, 24; Efeseni 4:4, 5). Biblia învață că numai un număr mic de oameni se află pe calea îngustă care duce la viață. Biblia a profețit că, după moartea apostolilor, în congregația creștină urmau să se strecoare lent învățături false și practici necreștine. Unii oameni aveau să-i atragă pe credincioși pentru a-i urma pe ei în locul lui Cristos (Matei 7:15, 21–23; Faptele 20:29, 30). Din cauza aceasta vedem astăzi atât de multe religii diferite care pretind că sunt creștine. Cum îi putem identifica pe adevărații creștini? Cel mai remarcabil semn al adevăraților creștini este faptul că au o adevărată iubire între ei . Ei nu sunt învățați să creadă că sunt mai buni decât oamenii care aparțin unei alte rase sau au o altă culoare a pielii. Ei nu sunt învățați nici să-i urască pe oamenii din alte țări . Astfel, ei nu iau parte la războaie. Adevărații creștini se poartă unii cu alții la fel ca frații și surorile.
Adevărații creștini se iubesc unii pe alții, respectă Biblia și predică despre Regatul lui Dumnezeu.Un alt semn al religiei adevărate este faptul că membrii ei au un respect profund față de Biblie. Ei o acceptă ca pe Cuvântul lui Dumnezeu și cred ce spune ea . Ei consideră Cuvântul lui Dumnezeu mai important decât ideile sau obiceiurile omenești . Ei se străduiesc să trăiască potrivit Bibliei în viața de fiecare zi. De aceea, ei nu predică una și fac alta. Religia adevărată trebuie, de asemenea, să onoreze numele lui Dumnezeu (Matei 6:9). Isus le-a făcut cunoscut altora numele lui Dumnezeu, Iehova. Adevărații creștini trebuie să facă același lucru . Cine sunt persoanele din localitatea ta care le vorbesc altora despre numele lui Dumnezeu? Adevărații creștini trebuie să predice despre Regatul lui Dumnezeu. Isus a făcut lucrul acesta. El a vorbit întotdeauna despre Regat . El le-a poruncit discipolilor săi să predice același mesaj pe tot pământul . Adevărații creștini cred că numai Regatul lui Dumnezeu va aduce adevărata pace și securitate pentru pământ.Discipolii lui Isus trebuie să nu facă parte din această lume rea . Ei nu se amestecă în afacerile politice ale lumii și în controversele sociale. Ei evită comportamentul, practicile și atitudinile dăunătoare care sunt răspândite în lume . Poți identifica un grup religios din localitatea ta care posedă aceste semne ale adevăratului creștinism?
  #288  
Vechi 07.05.2010, 19:32:37
odrade odrade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Mesaje: 3
Implicit Ce au Martori lui Iehova de castigat?

Vad ca nimeni nu a raspuns la intrebare ..... am sa o fac eu !
BANI asta au de castigat toate cultele si bisericile de la facerea lor... BANI ... in lumea asta totul se invarte in jurul banilor si ELE fac parte din lumea asta. In esenta deci , niste ofertanti de servicii inutile se folosesc de nevoia Omului de a crede in ceva pentru a trai ei bine. TOTI fac asa !!!! Si daca o firma mare ere destui " saraci cu duhul ", o firma capusa poate profita de pe urma marerialului cotizant, furandu-l !
  #289  
Vechi 14.08.2010, 14:03:05
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Urasc martorii lui Iehova , ei sunt niste antihristi care vor sa ne traca in iad dupa ei. Daca mergi in secta lor satanica si te intorci inapoi te urmaresc si te omoara.

Antiiehovisti

Imi pare rau ca zic "urasc" dar pentru ceea ce fac nu imi plac deloc.
  #290  
Vechi 14.08.2010, 14:11:17
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Imi este teama ca exageram. Este evident ca neavand credinta intreaga au probleme si genereaza probleme, dar noi care avem credinta intreaga profitam asa cum se cuvine? Cati dintre crestinii ortodocsi practicanti credeti ca sunt la inaltime? De celalti nu mai zic nimic.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43