Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2010, 05:19:13
mihai_m mihai_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit mi-e frica sa ma duc la spovedanie :(

Am 22 de ani si pana acum nu am fost la spovedanie, din cauza timiditatii. Aproape a trecut postul si imi tot zic ca o sa ma duc in urmatorul post, este foarte greu sa stai cu pacatele pe suflet . Nu stiu cum sa fac sa scap de aceasta problema. Ieri dimineata imi ziceam ca trebuie sa merg la un preot, dar pana seara m-am razgandit din cauza timiditatii. Imi puteti da un sfat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2010, 05:38:09
mihai_m mihai_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit mi-e frica sa ma duc la spovedanie :(

Din neatentie am postat mesajul unde nu trebuia, imi cer scuze.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2010, 09:05:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Poate ar fi bine sa detaliezi motivele care te impiedica. "Timiditatea" este un termen foarte larg.

Ti-e rusine de preot ? Nu te crezi vrednic de iertarea pacatelor ? Ti-e frica ca nu vei face o spovedanie buna ?

Oricare ar fi motivul, se poate rezolva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2010, 22:54:29
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Ai putea să mergi la una dintre mânăstirile care sunt chiar în oraș. De exemplu Mânăstirea Radu-Vodă, sau Mânăstirea Antim. Acolo poți întreba pe un preot călugăr, când poți veni pentru a face o spovedanie generală.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2010, 19:44:38
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Roaga-l pe preot sa te intrebe el diferite pacate si tu doar sa zici "da" sau "nu".
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2010, 13:08:28
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Spovedania nu conteaza ca o faci in post sau nu, important este sa o faci. Daca n-ai mai facut-o niciodata inseamna ca nu stii si de aceea iti e teama inafara ca esti si o persoana timida.
Ideea este ca pentru inceput trebuie sa te hotarasti la ce preot sa mergi pentru ca preotul duhovnic nu il schimbi la fiecare spovedanie. E bine sa iti alegi un preot la care sa te spovedesti permanent....cu cat el te va cunoaste mai bine cu atat te poate sfatui mai bine.
Daca nu cunosti preoti, intreaba...depinde unde locuiesti, ar fi minunat ca preotul sa fie de mir, nu din manastire. Cei de mir inteleg altfel pacatele mirenilor, asa cum si ieromonahii (preotii din manastiri) inteleg altfel pacatele calugarilor.
Apoi fa-ti o lista in care sa scrii tot ce iti aduci aminte...te poti ajuta si cu o carte de spovedanie in care sunt scrise pacate.
Dupa ce toate astea le-ai rezolvat mergi pur si simplu si citesti din lista iar daca preotul te mai intreaba cate ceva raspunzi fara sa intri in detalii...anumite pacate este bine de stiut in ce imprejurari au fost facute, astfel duhovnicul sa isi dea seama cat a fost vina ta si cata a conjuncturii.
Prima data e greu ca nu stii cum e si ce se intampla, dar iti garantez ca dupa prima spovedanie doar aripi iti mai trebuie sa simti cum zbori ca in rest esti mai usor decat fulgul...iar urmatoarele spovedanii deja vor fi mult mai simple daca vei respecta ce te invata duhovnicul.
Daca nu stii preoti duhovnici buni te rog sa intrebi chiar aici pe forum ca sigur vei fi informat si vei alvea de unde alege.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2011, 23:22:21
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Imi cer scuze daca sfatul meu nu este unul care sa-ti insufle credinta si convingere, ci ma leg de altceva.

Daca esti timid sau ti-e rusine cu pacatlee tale, du-te la un alt preot decat cel de la Biserica ta. Adica multi se feresc de jena de parinte, ca aud ceilalti ce spun si te cunosc sau sa nu spuna parintele.

Poti sa te duci si la o Manastire, daca stii una mai departe. Si sa te duci intr-o zi acolo, cam in timpul slujbei(in jeneral au in fiecare zi slujba), ca sa te familiarizezi cu fata Duhovnicului si sa-i rogi pe ceilalti sa-l roage pe preot sa te spovedeasca, sau sa-l rogi direct la miruire sau cand crezi. Si in general, ei spovedesc in camere separate, nu langa ceilalti.

Si-ti poti cumpara un Indreptar pentru spovedanie, iti notezi de acolo pacatele pe o hartie sau ti le subliniezi direct si le citesti. Si daca ti-e jena sa-ti descopere cineva Indreptarul, arunca-l si ia-ti altul la urmatoarea spovedanie.

Si poti vorbi cu Duhovnicul inainte sa-i zici ca esti mai timid si sa ti-l faci un fel de prieten ca sa-l poti intreba orice nelamurire ai, oricand.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2011, 23:23:16
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Roaga-l pe preot sa te intrebe el diferite pacate si tu doar sa zici "da" sau "nu".
Pai nu-ti poate cunoaste preotul toate pacatele, aia e o spovedanie mai sumara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 15.08.2010 23:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52