Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 01.12.2011, 06:32:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
Nimeni nu vrea caini pe strazi. Nici ONG-urile, nici oamenii. Indiferent ca ne e mila sau teama de ei, cu totii vrem sa dispara de pe domeniul public. Singurii vinovati si se pare interesati de prelungirea la nesfarsit a situatiei, sunt cei ce ne guverneaza. Acestia au adoptat solutii nerecomandate (eutanasia care s-a practic atatia ani fara rezultat), au omis sa dea legi care sa stopeze/pedepseasca abandonul, iar atunci cand aceste legi au aparut, au uitat sa le aplice. In al doilea rand, cei ce ne guverneaza stiu ca problema cainilor este o sursa importanta de fonduri care ajung direct in visteriile partidelor care guverneaza. Cum se poate urmari numarul de caini ucisi, faptul ca ei au fost vaccinati, sterilizati, tinuti in adapost in vederea adoptiei timp de 30 de zile (implicand hrana, asistenta veterinara, ingrijitori) sau cat cantareau ca sa justifice sumele imense varsate in conturile Prontan SA? Si ceea ce mi se pare cel mai pervers obiectiv e ca vor tergiverseze la nesfarsit situatia, vor omori produsul cainilor care se inmultesc nestingheriti pe strazi, fara sa atace cauza! De asta se impotrivesc STERILIZARII MASIVE pt ca ei stiu ca asa se vor naste sute de mii de caini pe domeniul public iar sutele aste de mii de caini pt ei inseamna zeci de milioane de euro!!
Sursa: "Ziarul de investigatii",autor Roxana Radu
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #172  
Vechi 02.12.2011, 01:06:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asa tara in deriva, asa jurnalism de doi bani.

Citat:
La o examinare mai atenta, vom constata ca prinderea si eutanasierea cainilor prin metode “umane” se dovedesc a fi operatiuni foarte scumpe si de multe ori imposibile.
Scumpe? 10 ron solutia, 3ron/kg incinerarea. Total 50 ron.
Intretinere caine 1 an in adapost = 1000 ron.
Ce e mai scump?

Citat:
Iubitorii de animale isi vor ascunde “protejatii” ori de cate ori se vor organiza prinderi, urletele unui caine prins de hingheri ii fac pe ceilalti “comunitari” sa fuga.
Aiurea, dar daca nu poti fi prinsi, atunci cum sunt sterilizati si vaccinati? Cu pistolul cu microunde? Cu pusca cu vaccin?
Tare desteapta..

Auzi, daca se stie ca sunt vaccinati iubitorii de animale vor ajuta pe domnii hingheri..ce hilar.
Iubitorii de animale stiu doar sa vorbeasca despre caini, nu sa faca ceva pentru caini.

12 euro sterilizarea 8 euro transportul..deja sunt 20 euro, cu 10 euro mai scump decat eutanasierea.

Si n-a suflat un cuvintel despre vaccinare, dar dupa mintea ei de ziarista cainele care urmeaza sa fie eutanasiat trebuie vaccinat si castrat in prealabil.

Citat:
Rata de inmultire este mult mai rapida decat capacitatea autoritatilor de a prinde si omori animalele.
Serios..atunci ce sanse ar fi sa tina pasul cu prinderea si castrarea lor?

Citat:
In plus aceasta rata creste proportional cu rata omorarii. Cainii fara stapan se hranesc cu resturile menajere ale populatiei. Asta inseamna ca intr-un oras ca Bucuresti, un numar maxim de caini poate supravietui in limita cantitatii de resturi disponibile. Chiar daca s-ar reusi exterminarea a 50% din populatia canina, tot nu s-ar face nimic mai mult decat imbunatatirea conditiilor de inmultire si supravietuire a celeilalte jumatati ramase si implicit dublarea spatiului disponibil si a cantitatii de hrana. Acest lucru ar spori imediat rata de inmultire si conform studiilor efectuate, in numai un anotimp de imperechere s-ar ajunge la numarul initial de caini.
Deci cu alte cuvinte, mai bine sa moara de foame pe strazi decat sa fie omorati, ca daca sunt omorati o sa le ramana asa multa mancare incat o sa traga niste chiolhanuri urmate de orgii ametitoare iar numarul lor va creste direct proportional cu cei ucisi, din razbunare canina.

O clipa..dar nu se presupune ca erau sterilizati?

Asadar sa credem ca nu sunt mai multi caini pentru ca saracii n-au ce manca, nu pentru ca sunt castrati doar in imaginarul colectiv, nu pentru ca sunt hraniti de cetatenii iresponsabili, etc.

Sa speram ca vor muri de foame dar nu stiu cum se face ca mancarea asta nu doar ca le ajunge dar mai si prisoseste altfel nu s-ar inmulti de la un an la altul.

Citat:
Diferenta dintre sterilizare in masa si eutanasie este ca prin sterilizare in masa cainii vor ramane pe strada 4-5 ani, numarul lor micsorandu-se drastic in fiecare an (cainii dispar pe cai naturale, varsta, hrana necorespunzatoare, accidente etc), iar prin eutanasie cainii vor ramane pe strada pentru totdeauna.
Sigur ca da, un caine prins si eliberat pe strada moare in 5 ani, un caine eutanasiat..se inmulteste.

Citat:
UCIDEREA IN MASA, AFACERE PROFITABILA
(...)
Doar din Bucuresti s-ar castiga 500.000 de euro, omorandu-se 50 000 de caini.
Doar in Botosani, s-au cheltuit intr-un an cca. 70.000 euro pentru a ingriji 300 caini.
Deci unde este de fapt afacerea?

Doar pentru castrarea a 50.000 caini sunt necesari peste 1.000.000 euro dupa calculele tantei ziariste, fara a mai vorbi si de vaccinare care inseamna probabil inca 2-3 milione de euro..

Daca sunt eutanasiati, treaba e mult simpla, daca sunt adoptati sunt vaccinati si sterilizati pe cheltuiala celui care il adopta - asta inseamna ca nu se va intampla nici in 0.001% din cazuri.
Mai ramane intretinerea de 30 zile care in mod sigur este mult mai umana decat sa fie lasati sa faca foame pe strazi.
Si mai ieftina decat procedura de sterilizare si vaccinare la un loc.

Citat:
In timp ce 100 de femele sunt ridicate din strada, blocand adapostul, cheltuindu-se banii publici pentru hrana, identificare, sterilizare, apoi eutanasie, celelalte 9900 dau nastere altor pui care inlocuiesc imediat cei 100 caini omorati.
In timp ce 1000 femele sunt ridicate pe pe strada blocand adapostul, heltuindu-se banii publici pentru hrana, identificare, sterilizare, celelalte 9900 dau nastere altor pui care se adauga celor 100 care vor fi pusi in libertate.

Citat:
e asta se impotrivesc STERILIZARII MASIVE pt ca ei stiu ca asa se vor naste sute de mii de caini pe domeniul public iar sutele aste de mii de caini pt ei inseamna zeci de milioane de euro!!
Rezolvat problema definitiv cu 50.000 caini = 500.000 euro
Vaccinat, sterilizat 50.000 caini = 3 milioane de Euro.

Citat:
Cum se poate urmari numarul de caini ucisi, faptul ca ei au fost vaccinati, sterilizati,
Cum se poate urmari numarul de caini sterilizati, faptul ca au fost efectiv sterilizati nu doar pentru hartie pentru ca afacerea sa continue multi ani de acum inainte cu pretul a zeci de milioane de Euro?

Concluzia, oare cine ii plateste salariul tantei ziariste de fapt?
Reply With Quote
  #173  
Vechi 02.12.2011, 01:07:22
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Cainii vagabonzi au ajuns astfel tot din vina noastra. Nu ma pot pronunta pro sau contra intrucat nu stiu daca nu cumva exista si alte optiuni prin care populatiile de caini ai strazii sa fie tinute sub control sau diminuate fara a implica eutanasierea. Banuiesc ca eutanasierea este cea mai convenabila fiind mai putin costisitoare si cu rezultate mai rapide.

Nu sunt insa de acord cu cei care-si aduc caini sau pisici la bloc iar dupa ce se satura de ele le arunca in strada si culmea ca acestea ajung sa traiasca printre gunoaie ca si cum ar fi fost aruncate direct in tomberon asemeni oricarui lucru nefolositor. Prima data zic ca ar fi mai bine sa se faca o serie de legi, ca romanul numai prin legi poate fi strunit, prin care cei care au animale de casa in mediile urbane sa-si ia anumite raspunderi asupra lor, iar in cazul in care acestea dispar lipsa lor sa fie declarata.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #174  
Vechi 02.12.2011, 01:10:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Intr-adevar,nu mai invie si nici nu mai face pui,cu toate ca este o solutie barbara (de ce sa nu optezi pentru sterilizare?),insa vor aparea altii si altii,iara altii...din gospodariile si curtile oamenilor.
Aiurea, cei de la tara cand vor sa scape de pui, ii pun intr-un sac si ii arunca in apa. Sau ii abandoneaza in padure. Nu strica nimeni un drum pana la oras sa le dea drumul pe strazi.

Citat:
Dpdv financiar,substanta folosita la eutanasiere este cu multa mai scumpa decat o banala operatie de sterilizare,
costa 2.5Euro. Sterilizare de la 20 Euro in sus (cazul ideal). Vaccinarile inca 50 euro.
Si toate astea ca sa moara in 5 ani de foame, frig, accidente de masina pe strazi.

Citat:
deci ce argumente ar avea stimabilii,decat daca fondurile alocate pentru gestionarea cainilor comunitari nu ar merge direct in buzunarele unei intregi retele mafiote?
Pai da, e mai bine sa mearga in buzunarele retelei mafiote de 4-5 ori mai multi bani si cainii sa ramana in continuare pe strazi.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 02.12.2011, 01:27:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Draga Alin,traiesc cu sentimentul unui dialog al surzilor si orbilor si asta nu doar in ce te priveste pe tine,ci cam pe toti sustinatorii infocati ai eutanasiei.
Poate pentru ca vezi si auzi doar ce iti place?

Citat:
Degeaba le explici ca nimeni nu isi doreste caini pe strada.Tu chiar sincer consideri ca cei care fac protectia animalelor asta vor?
Exacta asta vor. Nu asa zic? Lasati cainii pe strada si au sa moara singuri in 5 ani.

Citat:
Doar pentru ca sunt sustinatorii unor solutii eficiente,dar si umane in acelasi timp care sa solutioneze nu doar un efect de moment,ci si cauza?
Uman nu cred ca este sa lasi un caine sa moara de foame, frig si accidente.
Si cred ca au problema serioase in a face legatura cauza-efect.
Daca pentru ei caine mort = mai multi caini, ce poti sa mai zici..

Citat:
Poti sa extermini toti cainii de pe strazile Romaniei,toti pana la unul si ei vor aparea in cativa ani la loc.Asta e solutia eficace din punctul vostru de vedere?
Vor aparea de unde? Din neant?
Da, poate va mai apare 1 sau 2, dar nu vor fi 2000. Vine ecarisajul, in 30 zile problema este rezolvata definitiv.
Si da, pot fi eutanasiati pe masura ce apar - asa se procedeaza in toate orasele civilizate, au serviciu de ecarisaj care cu asta se ocupa, adunat si eutanasiat caini daca nu sunt adoptati.

Da-mi exemplu de o tara unde sunt sterilizati si li se da drumul inapoi pe strazi.

Asta cu abandonul canin e poveste de adormit copiii, majoritatea cainilor de acum provin din cei abandonati cu muuult timp in urma, daca ar fi fost inca de atunci ridicati si eutanasiati nu se ajungea aici.
"Pest control" iti spune ceva?

Nimeni nu-ti garanteza ca o data ce ai omorat toti gandacii din bucatarie, nu au sa mai apara niciodata.
Dar daca iei masuri cand vezi ca apar 1-2 si nu astepti sa fie 1000, e o treaba usoara si nu foarte costisitoare.

Asta cu ciparea toti cainilor este poveste de adormit copii, ai idee ce inseamna sa sterilizezi TOTI cainii din tara asta si sa le pui cipuri, sa cumperi cititoare, sa faci baze de date interconectate, servere si routere de milioane de euro, SAP, etc.
Si asta ce? Doar ca sa-i dai la cate unul 1000RON amenda ca si-a pierdut cainile. Ca asa o sa zica. Ca l-a pierdut.

Daca tot vorbim de mega-afaceri cainesti, aici nu-ti miroase de una?

Citat:
Sa lasam umanitatea si empatia,pentru ca,observ ca desi ma aflu pe un forum crestin,ele nu sunt trasaturi ce au prea mare cautare,ci sa mergem simplu si logic pe eficienta.
Confuzi "cainitatea" cu "umanitatea".
Umanitatea inseamna sa-ti faci griji pentru oamenii sfasiati de caini, nu pentru cainii care numai de tratament uman n-au parte pe strazi.

La tara daca un animal sufera, este omorat. Si mancat, daca e comestibil.
Un caine care sufera de foame pe strazi, in pespectiva voastra are parte de tratament uman. Mai sa fie..

Citat:
Si ti-am adresat atat tie,cat si altora o intrebare la care nu am primit raspuns: cum se face ca in atatia ani in care s-au ucis intr-un mod mai mult decat barbar caini(nu cred ca doriti sa vedeti imagini din ecarisaje,sa va demonstrez cam ce inseamna eutanasie in Romania,pentru ca sunt mai mult decat socante,insa daca insistati eu o pot face,asta apropo de cei care spun ca e o solutie umana!),cum se face ca in toti acesti ani in care mii de caini au murit,altii erau in numar si mai mare pe strazi cand s-a dat legea Marinescu prima data?Cum,daca asta e eficienta?
Nu stiu unde traiesti tu dar eu n-am vazut asa multi caini ca in ultimii 2-3 ani, exact de cand s-a dat legea de care vorbesti mai sus. Acum am vazut cand a fost data si coincide cu intervalul cand am obs. ca s-au inmultit si cainii aberant de mult.
Nu stiu ce faceau inainte, cum ii eutanasiau, dar treaba era fara doar si poate eficienta.

Exista si solutii "ne-barbare" desi nu stiu daca folosesti termenul potrivit. Ai fost vreodata sa vezi cum rezulta soriciul?

Citat:
Vreau sa inteleg logica voastra!Si cum,dupa experimentul Pitesti,in care un ong a adunat toti cainii de pe strada,in doi ani erau la loc ca numar?
Pai cred ca i-au adunat, le-au tinut niste cursuri de contraceptie si "birth control" dupa care le-au dat drumul inapoi, raportand ca experimentul a fost un succes total iar banii primiti au fost cheltuiti eficient, in loc sa se tripleze numarul lor, doar s-a dublat.

Citat:
Imi spui ca nu e vorba de ura...si atunci,daca nu ar fi vorba de ura,cum de acesti oameni care sustin infocat macelarirea cainilor de pe strada,nu au nici macar o logica a eficientei,nici macar nu isi pun problema intr-un mod constructiv,ci tot ce poti auzi de la ei e una si buna: sa dispara de pe drumuri,sa fie omorati.
Imi pare rau, dar lipsa de logica a eficientei este de partea celor care zic ca un caine omorat se intoarce din morti pe cand un caine (eventual) sterilizat face shutdown automat in 4-5 ani.

Citat:
Ei uite ca au fost omorati,chiar si in anii cand cica era abolita eutanasia,dar o faceau mai cu fereala macar, si cainii nu au disparut,iar problema este la fel de grava,mai grava ca la inceput chiar...asta nu pune pe nimeni pe ganduri?
De gandit la ce?
Omori zece caini dintr-o suta, restul de 90 se inmultesc si se inmultesc si se inmultesc..
Wau..ce proces misterios.

Citat:
Spunea cineva si pe buna dreptate, ca nebunie este ca la acelasi gen de actiuni sa astepti mereu rezultate diferite...
Bine zis. Dai o lege si interzici eutanasia, aplici "sterilizarea" 3 ani de zile, numarul cainilor creste de 3-4 ori si totusi sustii in continuare ca asta e solutia.
Perfectiunea logica in actiune.

Last edited by AlinB; 02.12.2011 at 01:39:10.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 02.12.2011, 05:41:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Alin,tu ori nu ai citit integral ceea ce s-a postat ori pur si simplu nu vrei sa intelegi.In ambele cazuri,insa,nu este vina mea si nici nu am de gand sa explic si sa reexplic,pentru ca stiu ca daca cineva nu vrea,poti sa ii arati si albul imaculat pe negru,ca el tot va spune ca e gri cu picatele albastre.
Tu imi spui butonand din fata calculatorului,mie,care sunt implicata in protectia animalelor de ani de zile,ca fenomenul abandonului puilor nu exista,cand solicitarile si sesizarile din primavara si toamna in privinta puilor de caine sau pisica lasati pe drumuri sunt coplesitoare.
Daca vrei,ti le voi redirectiona si te poti duce singur sa verifici daca e sau nu cum spun eu,insa sa bagi multa benzina,pentru ca va fi nevoie sa alergi de dimineatza pana seara...
Iarta-ma,din fata unui computer si eu pot spune orice,sa filosofez despre activitatile altora si despre ce imi imaginez eu ca este sau nu este.In realitatea imediata,insa se merge pe concret,pe dovezi si pe rezultate...
Ca si concluzie,eu nu am timp sa imi pierd minute din viata pe contradictii fara logica sau care nu duc nicaieri,ce am avut de expus se poate citi in postarile anterioare,cine vrea sa priceapa va pricepe,iar cine nu,este alegerea lui si i-o respect.
Eu nu am postat pentru a convinge pe cineva,ci doar pentru a informa,pentru ca mai departe fiecare are propria inteligenta si liberul arbitru pentru a-si trage concluziile!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 02.12.2011 at 05:43:58.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 02.12.2011, 12:13:40
Hans Dietrich's Avatar
Hans Dietrich Hans Dietrich is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

De parca problema cainilor vagabonzi e cea mai de actualitate, cand sunt atatea probleme ce macina poporul roman. Asta e asa praf in ochi, ca lumea sa isi abata privirea de la chestiunile de zi cu zi ce ii framanta pe fiecare dintre noi.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 02.12.2011, 12:35:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Tu imi spui butonand din fata calculatorului,mie,care sunt implicata in protectia animalelor de ani de zile,ca fenomenul abandonului puilor nu exista,cand solicitarile si sesizarile din primavara si toamna in privinta puilor de caine sau pisica lasati pe drumuri sunt coplesitoare.
Acest lucru il fac tot iubitorii de animale de la oras, care nu se indura sa scape de pui si ii lasa in oras ca sa iaba cineva grija de ei. Daca nu cumva sunt puii facuti in perioada de imperechere tot de cainii maidanezi.
Si eu nu inteleg cum puii sunt de acord sa ii omoare, iar cainii maturi nu, parca nu e acelasi lucru.
Probabil legea Marinescu a dus la cresterea numarului de caini pe strazi. Si Marinescu probabil nu face un pas fara sa fie in masina, ii vede pe caini doar prin parbriz.
Am gasit acum un articol din Adevarul: http://www.adevarul.ro/opinii_la_zi/...437356414.html

"Dacă potăile din București ar arăta ca pufoșeniile din brațele protestatarilor cuțu-cuțu, cu siguranță că toate animalele ar fi adoptate. Pentru așa gingășeli s-ar ridica și moratoriul împotriva adopțiilor internaționale. Numai că pe strada mea câinii nu au botul umed și ochi blânzi, ci sunt vânjoși și turbați. Și nu pun căpșorul pe reverul senatorului Marinescu, ci se adună în haite, în fața blocului."
Reply With Quote
  #179  
Vechi 02.12.2011, 13:24:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Alin,tu ori nu ai citit integral ceea ce s-a postat ori pur si simplu nu vrei sa intelegi.
Deci, daca nu zic ca tine, ori n-am citit, ori nu vreau sa inteleg.
Wow..ce simplu s-a incheiat discutia.

Daca treci cu privirea peste ce am scris, chiar si asa rapid, poate ai sa-ti dai seama ca am raspuns f. punctul la ce ai scris.
Te invit si pe tine sa faci la fel.

Citat:
Tu imi spui butonand din fata calculatorului,mie,care sunt implicata in protectia animalelor de ani de zile,ca fenomenul abandonului puilor nu exista,cand solicitarile si sesizarile din primavara si toamna in privinta puilor de caine sau pisica lasati pe drumuri sunt coplesitoare.
Lasati pe drumuri? De cine? De cainii care sunt deja abandonati de ani de zile?
Sa fim seriosi.
Si chiar daca ar fi asa, sesizarile ar putea merge direct la serviciul de ecarisaj si problema e ca si rezolvata inainte sa ia proportii.

Citat:
Eu nu am postat pentru a convinge pe cineva,ci doar pentru a informa,pentru ca mai departe fiecare are propria inteligenta si liberul arbitru pentru a-si trage concluziile!
Multumesc, concluziile au fost trase deja si ma bucur ca cu 2-3 regretabile exceptii mai sunt totusi oameni cu capul pe umeri care pun aproapele inaintea cainelui si nu invers.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 02.12.2011, 14:53:27
adaria adaria is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2011
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fie tuturor dupa sufletul lor!
Sa-i omoare pe toti,caci numai cainii vagabonzi mai reprezinta raul si defaimeaza Romania in vremurile actuale!Daca intr-adevar acesta este pretul pe care Romania trebuie sa-l plateasca pt a se integra in lumea civilizata,pt a face ca cetatenii ei sa traiasca acolo cu drag si sa poata duce o viata decenta intr-o societate necorupta si morala.
Asa sa fie!
Ader la afirmatiile tale, atatea guri pacatoase si prea putine suflete caritabile. E drept, omul musca de placere si ucide tot din placere si chiar nu sunt decat arar turbati! Ma intreb, ce ne facem cu acesti bipezi care declara ca iubesc dar vor sa distruga tot? Da, sa le fie dupa sufletul lor, daca nimic nu ii poate schimba!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 11:43:36