Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2020, 00:53:41
Iulidor91 Iulidor91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2020
Mesaje: 1
Implicit Persoana potrivita

Doamne ajuta , am si eu o intrebare , eu am aproape 30 de ani si inca sunt singur , am avut cateva relatii cu fete nu foarte lungi dar s-au terminat prost si ultima chiar recent in care am fost mai mult amagit pentru ca dupa mai multe luni mi-a zis ca nu vrea nicio relatie, nu se vede in nicio relatie , sa lasam timpul sa treaca si niciodata nu a venit vreo initiative din partea ei. Situatia mea este mai complicata , eu locuiesc intr-un oras mai mic , grupul meu de prieteni aproape toti s-au casatorit sau urmeaza si eu am ramas pe dinafara , uneori imi e greu , imi doresc si eu pe cineva dar unde sa intalnesc acea persoana , de la o varsta e mai greu sa gasesti pe cineva , prietenii se distanteaza ca ajung la casele lor , la locul de munca nu sunt multe fete tinere si care sunt au deja pe cineva si pe Facebook daca incerc sa adaug pe cineva sa vorbim ori nu accepta ori nu raspunde si alte variante nu stiu , asa pe strada mi s-ar parea ciudat sa ma bag in seama cu cineva , nu ramane decat sa ma rog sa am nadejde ca va fi cineva candva si pentru mine dar e greu , de multe ori sunt trist , chiar si ultima fata cu care am vorbit si iesit mai multe luni si care merge la acelasi duhovnic ca mine nu este potrivita pentru mine , asa mi-a zis si duhovnicul si incerc sa ma obisnuiesc cu gandul. Nu este usor singur , oricat ai incerca sa te minti ca esti fericit singur , liber , iti petreci timpul cum vrei cand se lasa seara , sau cand iesi la o plimbare parca ai vrea sa ai pe cineva cu care sa vorbesti , sa fie alaturi de tine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2020, 01:50:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

În timp de pandemie nu prea văd ce poți face, fiind limitate aglomerările, concertele, evenimentele.

Altfel, caută o Biserică unde sunt mai mulți tineri, dacă stai într-un oraș mic e mai greu, dar trebuie să fie cel puțin una unde preotul e mai tânăr și se îngrijește să atragă și oameni apropiați de vârsta lui.

Am observat că oamenii se oglindesc în vârsta preotului în unele cazuri, exemplu preot până-n 40 de ani, mai mulți oameni tineri la slujbe, preot de 70 de ani, parohia pe sfârșite dpdv biologic al participanților, nu e o regulă fixă, dar dacă nu e un preot harismatic de 70 de ani, tinerii nu prea se înghesuie.

Caută pelerinaje care nu se organizează numai cu oameni de vârsta a 3-a, aproape în fiecare pelerinaj sunt oameni care umblă pe la Ierusalim, Grecia și prin țară, etc pt a se ruga pt căsătorie.

La nevoie schimbă orașul, dacă meseria îți permite și nu e ceva imobil care se găsește doar într-un oraș mic.

Societatea nu mai pune accent pe căsătorie și responsabilitate, de aceea e tot mai greu, dacă în 1989 era greu să stai necăsătorit, acum e invers, deja în Occident sunt generații întregi care stau necăsătoriți, singuri, va fi preluat și de români trendul.

Dacă nu vei reuși să te căsătorești, măcar ai încercat, cine știe, poate va fi infernal de greu să educi tinerele generații ca părinte, pt că vor fi îndoctrinați la școală cu idei care să-i rupă de o rânduială de viață așezată.

La ora actuală cu gradul de divorțuri și al siguranței zilei de mâine, căsătoria e mult mai grea decât în anii 70, 80, așa că nu se mai pot compara generațiile între ele, iar ăi bătrâni nu au niciun merit că s-au născut într-o perioadă mai așezată a omenirii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.07.2020 at 01:54:24.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2020, 19:59:51
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Bine ai venit, Iulidor91!
Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
asa pe strada mi s-ar parea ciudat sa ma bag in seama cu cineva
Daca nici tu nu te bagi in seama, cine crezi ca te va baga?
Toti cocosii se baga in seama, nicio gaina nu fuge dupa cocos.
Citat:
nu ramane decat sa ma rog sa am nadejde ca va fi cineva candva si pentru mine ...
Daca Dumnezeu va asculta rugaciunea ta, atunci vei ramane cu Hristos (si nu cu vreo "fata batrana"), fiindca El vrea mai mult invierea ta, decat sa faci ce fac ceilalti oameni.
38. Căci precum în zilele acelea dinainte de potop, oamenii mâncau și beau, se însurau și se măritau, până în ziua când a intrat Noe în corabie,
39. Și n-au știut până ce a venit potopul și i-a luat pe toți, la fel va fi și venirea Fiului Omului.(Mt24,38-39)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2020, 22:56:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
Doamne ajuta , am si eu o intrebare , eu am aproape 30 de ani si inca sunt singur , am avut cateva relatii cu fete nu foarte lungi dar s-au terminat prost si ultima chiar recent in care am fost mai mult amagit pentru ca dupa mai multe luni mi-a zis ca nu vrea nicio relatie, nu se vede in nicio relatie , sa lasam timpul sa treaca si niciodata nu a venit vreo initiative din partea ei.
Uită toate eșecurile, importantă e ultima relație care se transformă în căsnicie și care va urma.

Nu te focaliza mental pe nereușite pt că altfel te vei învârti într-un cerc al negativismului și-ți vei tăia singur inițiativa care te-ar putea duce spre succes.

Nu mai pierde timpul, cu termene de gândire, persoane neserioase, nehotărâte care mai visează încă la o vârstă spre 40 de ani, pt că timpul e irecuperabil și de la tine trece, la un moment dat se vor trezi toți din indolență, dar pt unii va fi prea târziu.

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
Situatia mea este mai complicata , eu locuiesc intr-un oras mai mic , grupul meu de prieteni aproape toti s-au casatorit sau urmeaza si eu am ramas pe dinafara , uneori imi e greu , imi doresc si eu pe cineva dar unde sa intalnesc acea persoana , de la o varsta e mai greu sa gasesti pe cineva , prietenii se distanteaza ca ajung la casele lor ,
Caută să vezi ce evenimente se mai fac prin orașul tău și printr-un oraș apropiat de tine, sau în ce hobbyuri ai putea întâlni tineret, nu neglija sportul amator, sunt șanse mari să descoperi mereu oameni noi și pe același segment de vârstă care se apucă de alergat, de sală, care se implică în diferite voluntariate apolitice.

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
la locul de munca nu sunt multe fete tinere si care sunt au deja pe cineva si pe Facebook daca incerc sa adaug pe cineva sa vorbim ori nu accepta ori nu raspunde
Și facebookul e o știință, să-ți faci un profil abordabil - ”approachable” la care să ți se răspundă, trebuie să ai cunoștințe de marketing.

Eu nu cred în net, sau că netul ar fi soluția, netul e doar o pierdere de timp și e cauza principală împreună cu televiziunile, pt care oamenii stau mai mult prin case, nu se mai implică nici social, nici civic, nici gospodăresc, s-au umplut de spaime și de bănuială (știrile negative) față de cel din jur.

Păi cum dacă ai o lume virtuală unde să-ți storci creierii, de ce să fii dinamic, gândește omul modern.

Netul e doar 10% să vezi la ce oră are loc un eveniment, sau să faci o conversație minimă, poate nu-ți place ce vezi în realitate față de ce vezi pe net.

Nici anunțurile pe hârtie, care se pun la unele magazine la secțiunea caut/ofer, nu mi se par prea inspirate, cine să sune la un nr de tel lăsat la mica publicitate, sau pe o panoplie la un hypermarket ?

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
si alte variante nu stiu , asa pe strada mi s-ar parea ciudat sa ma bag in seama cu cineva
Nu chiar pe stradă ca și cocalarii care se bagă în seamă, dar dacă ai crescut într-un cartier, ai putea vorbi cu fetele din cartier, sau din parohie care te știu măcar din vedere.

Avantajul când ieși din casă e că ai șanse mai mari să dai de oportunități, de o întâlnire nebănuită cu cineva, decât dacă ai sta izolat.

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
nu ramane decat sa ma rog sa am nadejde ca va fi cineva candva si pentru mine dar e greu , de multe ori sunt trist , chiar si ultima fata cu care am vorbit si iesit mai multe luni si care merge la acelasi duhovnic ca mine nu este potrivita pentru mine , asa mi-a zis si duhovnicul si incerc sa ma obisnuiesc cu gandul.
Cu riscul să supăr pe cineva, uneori și duhovnicii pot face rău, în ce sens, în sensul că-ți subestimează calitățile, pt că atunci când îi spui la spovedanie tot sufletul tău, inevitabil îi spui mai mult părțile negative ale tale, pt că alea trebuie dezlegate.

Dar ca întreg ești mai valabil decât niște păcate și tare peste care ai trecut, or duhovnicul dacă nu face un calibraj corect, poate rămâne cu falsa impresie că ești un om slab doar pt că ți-ai deschis sufletul și ai multe poticneli, zbateri, eșecuri, dar el nu vede și reușitele tale și părțile bune, calități, spirit de luptă, realizări, pt că alea nu se spun la spovedanie.

Au fost duhovnici care au distrus posibile șanse de căsătorie, printr-o anumită abordare rudimentară față de un enoriaș cinstit, corect, onest, care a venit cu toate ale sale și nu a făcut o spovedanie formală, cine știe ce au transmis celeilalte părți.

Dacă o căsătorie nu se poate face în opinia duhovnicului, să spună duhovnicul motivul, care e cauza la tine, la fată, la părinți, nu așa cu ocolișuri, dacă-ți spune că ești prea slab pt o căsătorie, tu fiind sănătos psihic, s-ar putea ca el să te subestimeze și să-ți submineze încrederea.

Or primul lucru într-o relație de duhovnicie e cunoașterea reciprocă și punerea în demnitatea corectă, la justa lui valoare societală a celui din fața ta care se spovedește la tine.

Nu toți spoveditorii au discernământ și unii sunt cam superficiali, vai și de cel care din superficialitate și nepregătire aduce vătămări la spovedanie.

Una e să fii un simplu spoveditor, alta e să fii duhovnic, duhovnicia se învață tată, trebuie să înzestrări să povățuiești pe alții.

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
Nu este usor singur , oricat ai incerca sa te minti ca esti fericit singur , liber , iti petreci timpul cum vrei cand se lasa seara , sau cand iesi la o plimbare parca ai vrea sa ai pe cineva cu care sa vorbesti , sa fie alaturi de tine.
Nu trebuie să te minți, iei ca atare că singurătatea e greu de dus și te lupți cu asta, dacă nu-ți iese, tot ai trecut prin niște lecții de viață care măcar te liniștesc și în care simți ocrotirea lui Dumnezeu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.07.2020, 16:25:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
Doamne ajuta , am si eu o intrebare , eu am aproape 30 de ani si inca sunt singur , am avut cateva relatii cu fete nu foarte lungi dar s-au terminat prost si ultima chiar recent in care am fost mai mult amagit pentru ca dupa mai multe luni mi-a zis ca nu vrea nicio relatie, nu se vede in nicio relatie , sa lasam timpul sa treaca si niciodata nu a venit vreo initiative din partea ei....
Ai zis o chestie care tie nu iti atrage atentia, dar care este foarte grava - multe relatii. Nu duhovniceste, ci pentru ca nu poti sa stai langa altcineva mult timp.
Prima intrebare este cine a iesit din relatie - tu sau ea? De fiecare data? Pentru ca asta este exact punctul in care trebuie sa lucerzi, si sa faci o analiza de ce s-a intamplat asa ceva... Pentru ca ai depasit de fiecare data un nivel de toleranta care nu era ok.

Sunt 3 directii in care trebuie sa lucrezi:

1. La tine - trebuie sa vezi sa fii in stare sa fii langa o femeie.... iar daca nu esti in stare, sa corectezi lucrul asta. Multe relatii - cu siguranta ca ai si tu niste probleme de rezolvat... In principiu vorbeste cu cineva deschis sa iti spuna cum esti vazut si ce ai putea sa corectezi, ca si tu ai problemele tale cu siguranta. De multe ori problema este in propria personalitate, de aceea nu suntem tolerati de altii.

2. Asezarea asteptarilor de la un parteneriat de tipul acesta - aici asculta de Biserica, si sa te setezi pentru un setup de tipul casatorie si nu relatie.

3. Sa te rogi sa gasesti pe cineva potrivit - aici iti trebuie un canon de rugaciune, pentru ca Dumnezeu sa iti dea pe cineva.

Apropo, spovedeste-te si impartaseste-te.
Fa sport. Creste ca om, ca barbat.

Spor

Last edited by gpalama; 20.07.2020 at 16:30:41.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2020, 16:38:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
Doamne ajuta , am si eu o intrebare , eu am aproape 30 de ani si inca sunt singur , am avut cateva relatii cu fete nu foarte lungi dar s-au terminat prost si ultima chiar recent in care am fost mai mult amagit pentru ca dupa mai multe luni mi-a zis ca nu vrea nicio relatie, nu se vede in nicio relatie , sa lasam timpul sa treaca si niciodata nu a venit vreo initiative din partea ei. Situatia mea este mai complicata , eu locuiesc intr-un oras mai mic , grupul meu de prieteni aproape toti s-au casatorit sau urmeaza si eu am ramas pe dinafara , uneori imi e greu , imi doresc si eu pe cineva dar unde sa intalnesc acea persoana , de la o varsta e mai greu sa gasesti pe cineva , prietenii se distanteaza ca ajung la casele lor , la locul de munca nu sunt multe fete tinere si care sunt au deja pe cineva si pe Facebook daca incerc sa adaug pe cineva sa vorbim ori nu accepta ori nu raspunde si alte variante nu stiu , asa pe strada mi s-ar parea ciudat sa ma bag in seama cu cineva , nu ramane decat sa ma rog sa am nadejde ca va fi cineva candva si pentru mine dar e greu , de multe ori sunt trist , chiar si ultima fata cu care am vorbit si iesit mai multe luni si care merge la acelasi duhovnic ca mine nu este potrivita pentru mine , asa mi-a zis si duhovnicul si incerc sa ma obisnuiesc cu gandul. Nu este usor singur , oricat ai incerca sa te minti ca esti fericit singur , liber , iti petreci timpul cum vrei cand se lasa seara , sau cand iesi la o plimbare parca ai vrea sa ai pe cineva cu care sa vorbesti , sa fie alaturi de tine.
Dacă vrei ceva trebuie sa lupți pentru asta.... Eu am renunțat la alcool, țigări, acum merg la sală, am o alimentație sănătoasă, am renunțat la anturajele proaste, la o relație care a ținut 4 ani și în care doar am suferit ambii.... Și știu ceva?.... Am doar de câștigat. Schimba-te tu și vei vedea ca problema este la tine.... Fă-le sa te dorească ele, dacă nici tu nu te placi, și ai o atitudine proasta fata de tine, cum vrei sa te placa sau abordeze altcineva. Și nu lasa pe nimeni sa ia decizii în locul tău. Nici familia nici duhovnicul nici prieteni, da e important sa ceri un sfat, dar decizia ia-o mereu singur... Nu contează ce decizie vei lua, ce femeie vei alege, nimic nu e perfect asa de la sine, mereu trebui muncă și răbdare și înțelepciune.... Așa că asumați orice alegi.... Fi bărbat!!!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2020, 13:12:52
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
Doamne ajuta , am si eu o intrebare , eu am aproape 30 de ani si inca sunt singur ,
Trebuie sa schimbi modul de abordare, faptul cum pui problema in fata lor. Incearca sa schimbi ceva la tine in sensul acesta, dar si cum abordezi fetele. Ele sunt atrase de plus valoare. Incearca sa le oferi plus valoare iar ele vor veni spre tine.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Tags
persoana potrivita

Thread Tools
Moduri de afișare