Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2017, 13:55:17
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit Tarul Fiodor III, crescut de calugarul catolic Simeon Polozki, a ars MARTIRI de vii!

Ce a adus influienta Vestica, mai ales cea Catolica, in Poporul lui Isus Cristos, cel Ortodox.

Fiodor III a fost fiul Tarului Alexei I. El a fost educat de Calugarul si Poateul Catolic Simeon Polozki. Venit din regiuniea Bielorusiei
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2017, 22:01:28
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Awwakum Petrow a fost un Martir al Ortodoxiei.

El s-a opus politicii de "inoire" a Bisericii Ortodoxe.

Vesticii s-au infiltrat in Rusia si in Moskowa. Ei au adus SCLAVIA.

In anul 1600 Tarul Gudrunow a intr-o dus SCLAVIA dupa model Vestic, adica Iobagia, si in Rusia.

Rusii care erau de 10.000 de ani oameni liberi, se nasteau liberi si copiii lor traiau liberi, s-au revoltat.

A urmat Vremurile Tulburi, dupa ele Rusii au reusit sa ii alunge oficial pe Polonezi si Catolici, dar au pastrat "Principiul Vestic" cel al Sclaviei.

Deci oamenii se revoltau in continuare. De aceea era nevoie sa se faca multe "disciplinari" prin poporul ortodox.

Si vedem ca si Ortodocsi au urmat cam acelasi DRUM ca si Catolicii.

Dupa Sclavie 1600 a urmat in anul 1652 o "Reforma a Credintei", care tintea spre a cimenta Sclavia. La suprafata au fost cateva modificari superficiale.

Razboiul inter cei care se supuneau Vestului (Sclavagistii) si cei care nu voiau societatea vestica (Ortodocsii vechi) a luat amploare.

La 60 de ani dupa ce au aduptat SCLAVIA au trecut la "Arderea Oamenilor de Vi". Drum pe care l-au parcus si Vesticii:
1. 499 au introdus SCLAVIA Imparatul Chlowin I (adica Ludwig I).
2. De la anul 1049 "Arderea de Viu" era o institutie stabila pentru 900 de ani.

Awwakum Petrow
https://de.wikipedia.org/wiki/Awwakum
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2017, 23:23:52
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Eine grosse Scheisse.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2017, 12:54:07
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Ai exprimat perfect ceea ce si nemtii cred, dar nu spun.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2017, 13:04:48
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Dumnezeu este de obicei lent si reactia lui si pedeapsa lui vine in timp. Ne spun preotii si inteleptii, constatam si noi.

Dar in acele zile de primavara, Dumnezeu a rectionat se pare foarte repede.

In data de 27.aprilie 1682 a fost ars de viu Martirul Orthodox (al tuturor Orthodocsilor) Awwakum Petrow, la porunca Tarului Fiodor III crescut si invatat de Calugarul Catolic Polonez din Bielorusia Simeon Polozki.

Dupa numai 10 Zile, probabil insus Dumnezeu si-a luat mana de pe Tarul Fiodor III si aceasta a murit la varsat de numai 21 de ani, nu avea numai 20 de ani.

Unde se chinuie si acum Tarul Fiodor III? https://de.wikipedia.org/wiki/Fjodor_III.
https://en.wikipedia.org/wiki/Avvakum
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2017, 13:18:48
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Asa reactie rapida din partea Divinitatii nu am prea auzit.

dar totusi se va mai intampla...


In cazul Papei Pius X.

"Telegramm des bayerischen Gesandten beim Heiligen Stuhl am 26. Juli 1914: „Der Papst billigt ein scharfes Vorgehen Österreichs gegen Serbien“. Und auch der österreichische Gesandte bestätigte seinem Außenminister am 27. Juli, Kardinalstaatssekretär Merry del Val hoffe, die Monarchie werde „bis zum Äußersten gehen“."

La data de 26.iulie 1914 a fost trimisa o telegrama de la Ambasadorul Bavariei la Vatican: "Papa binecuvanteaza o actiune dura a Austro-Ungariei impotriva Serbiei". Si chiar Ambasadorul Austro-Ungariei a confirmat la data de 27.julie 1914 ca se spera la vatican ca Monarhia (Habsburg) "va merge pana la limita maxima" sau "va merge pana la violenta maxima".

vedeti si aici Dumnezeu nu bate cu bata, ci si-a luat mana de pe acest om si...


dupa 24 de zile, la data de 20.08.2014 Papa Pius X moare.


desi l-au facut SFANT CATOLIC, poate pentru ca in Razboi au fost posibila eliminarea multor Otodocsi, si suprafete intinse din Europa si Asia si Africa, locuite de o populatie Orthodoxa...au devenit neortodoxe.


Sa nu credeti ca o duce bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2017, 22:57:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruB Vezi mesajul
Ce a adus influienta Vestica, mai ales cea Catolica, in Poporul lui Isus Cristos, cel Ortodox.

Fiodor III a fost fiul Tarului Alexei I. El a fost educat de Calugarul si Poateul Catolic Simeon Polozki. Venit din regiuniea Bielorusiei
Nu am stiut de acest calugar greco-catolic, cel mai interesant e ca a avut o influenta asupra deciziilor de la Sinodul rus din 1666. La acest sinod s-a afirmat ca nu L-a vazut nimeni pe Dumnezeu Tatal si, de aceea, nu poate fi reprezentat in icoane. https://en.wikipedia.org/wiki/Symeon_of_Polotsk Se pare ca aceste conceptii erau de sorginte catolica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2017, 23:14:04
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ai primit explicații, ți s-au recomandat niște cărți spre documentare, dar nimic. Anii trec, dar tot netul rămâne referința de bază.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2017, 21:34:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ai primit explicații, ți s-au recomandat niște cărți spre documentare, dar nimic. Anii trec, dar tot netul rămâne referința de bază.
Eu am scris pentru cei ce sunt interesati de adevar, pe tine nu as putea sa te conving de ceva pentru ca, in primul rand, pe tine nu te intereseaza adevarul, ci doar sa-ti sustii parerile personale pana in panzele albe, indiferent de argumente si de cat de eronate sunt si, in al doilea rand, ai aratat ca nu ai susficiente cunostinte ca sa intelegi ce spune invatatura ortodoxa (exemplul cel mai recent, iconoclasmul). Asadar, tu ai dat niste articole cu informatii complet false, la fiecare informatie eronata am aratat care e adevarul. Dar a rezultat o discutie fara sens pentru ca tu nu intelegeai nici articolele pe care le dadeai, cu atat mai mult argumentele si ai continuat repetand aceleasi lucruri, la nesfarsit, fara sa te intereseze ca sunt gresite. Informatiile false din acele surse au fost urmatoarele:
1. Se afirma ca nimeni nu L-a vazut pe Dumnezeu Tatal, o afirmatie absurda pe care o contraziceau tot acele surse, Avraam vazand pe Dumnezeu Tatal si Sfanta Treime.
2. Se afirma ca argumentul cu viziunea din Daniel 7 e gresit, pentru ca sfintii ar spune ca acolo e descris doar Dumnezeu Fiul. Un fals evident, toti sfintii au spus ca e Dumnezeu Tatal si Fiul. Am gasit ca aceasta afirmatie apartine, de fapt, nu sfintilor, ci unui autor protestant din Anglia.
3. Mai spuneau aceste surse ca, din aceste motive, Dumnezeu Tatal nu poate fi reprezentat in icoane si e o erezie acest lucru. O alta afirmatie complet falsa, atat Erminia picturii bizantine cat si alte surse descriind clar infatisarea lui Dumnezeu Tatal in icoane.

Iar toata aceasta dizertatie impotriva acestor icoane, are ca argument si punct de plecare tocmai acest Sinod din 1666. Ale carui hotarari, asa cum am aflat acum, au fost elaborate de un greco-catolic format la scoala iezuita, care era considerat un mare teolog de catre tarul Rusiei. Iar cei ce sustin azi aceste lucruri sunt doar cativa, un preot din Portugalia si 1-2 autori putin cunoscuti de prin SUA, acestea sunt sursele date. Acestia, la randul lor, sustin ceea ce spunea Losski, un teolog laic, care readusese pe tapet, dupa sute de ani, hotararile acelui sinod (dupa ce fusese amintit si de Sfantul Nicodim). In zilele noastre aproape toate hotararile acelui sinod au fost anulate. Aceste hotarari au fost:
1. Condamnarea Patriarhului Nikon. La scurt timp acesta a fost reabilitat si a fost anulata acea condamnare. Chiar Tarul i-a cerut iertare inainte sa moara. Culmea e ca, desi l-au condamnat pe Patriarh, sinodul a aprobat toate reformele facute de acesta si i-a anatemizat pe cei ce nu le respecta.
2. Sinodul a condamnat vechiul rit si ia anatemizat pe cei ce il mai practica. Ceva complet absurd, ar insemna ca timp de aproximativ 600 de ani rusii s-ar fi aflat in ratacire, practicand acel rit. E ca si cum noi am fi anatemizat vechiul calendar, atunci cand s-a schimbat. La Sinodul de la Moscova din 1917-1918 vechiul rit rus a fost rebilitat, anulandu-se condamnarea lui de la Sinodul din 1666. Iar la Sinodul din Moscova, din 1971, s-au ridicat anatemele pentru rascolnici, anulandu-se cele date la acelasi Sinod din 1666. In 2015 Mitropolitul Moscovei a tinut o slujba in ritul rus vechi.
3. Si ultima hotarare, cea despre zugravirea lui Dumnezeu Tatal. Sinodul spunea ca nu poate fi zugravit pentru ca nimeni nu L-a vazut, o afirmatie gresita, asa cum am spus, chiar Sinodul acreditand icoana care il zugravea pe Avraam si Sfanta Treime. Era o intelegere gresita a invataturii, scrie ca nimeni nu L-a vazut pe Dumnezeu Tatal in Fiinta Sa, in schimb S-a aratat oamenilor sub diverse infatisari, la fel ca si in cazul lui Avraam sau in Daniel 7. O dovada ca n-a avut niciun efect aceasat hotarare este ca dupa aceea s-au zugravit o multime de icoane care Il infatisau si pe Dumnezeu Tatal.
P.S. Nu vreau sa particip la nicio polemica, ai spus pana acum ce ai avut de spus, eu am scris doar care e adevarul, daca mai citeste altcineva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.12.2017, 23:20:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut. (Ioan 1, 10)

P.S. Sfințirea icoanelor are legătură cu iconoclasmul cum are legătură ideea "împărtășirii" pruncului din pântecele mamei când mama se împărtășește. Altă grozăvie care îți aparține...și multe altele.

Last edited by simpllu; 06.12.2017 at 23:23:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare