Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.03.2009, 13:46:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Din cate zice acolo Sfanta Mucenita Pelaghia a sarit de acolo ca ii era amenintata fecioria ; adica se dorea a fi violata.
Eu am vazut o viata aproape identica pe siteul OCA (orthodox church of america) a Sfintei Mucenite Drosida.
Mi se pare ciudata imaginea cu pastorul si oile ca aia pare cam catolica iar nu crestin ortodoxa.
Cat despre ce scrie pe siteul OCA ca Domnul nostru Iisus Hristos ar fi vorbit cu "O" ca oratorii eu in Sfintele Evanghelii nu am vazut pe Domnul nostru Iisus Hristos vorbind asa.

Este pomenit in cuvantarile Sfantului Ioan Gura de Aur de la EIBMBOR caci Sfanta Mucenita Drosida s-ar fi urcat singura pe rug si aci e alta ciudatenie ca zice rug iar nu cuptor.
Nu zice daca rugul ardea sau nu.Unii inteleg ca rugul ardea cand s-a urcat da acolo nu zice asa ceva.

Oricum respectiva predica a Sfantului Ioan Gura de Aur e tradusa dupa Patrologia Greaca a lui Migne, un scolastic catolic si nu stiu cat de mult ne putem increde in autencitatea ei.
Lui Migne i-a ars tipografia la care tiparea diverse lucrari.
Mie mi se pare mustrarea lui Dumnezeu (adica a lasat Dumnezeu diavolii sa ii arda tipografia). Migne a ajuns mai apoi sarac.Cand i-a ars tipografia nu a patit nimeni nimic. Afara de paguba materiala.

O alta ciudatenie este ca respectiva viata apare pe 25 martie si nicidecum pe 22 martie cand s-a serbat Sfanta Mucenita Drosida.
Alta ciudatenie este ca in BO Ortodoxa a SUA care tine de patriarhia Constantinopolului in calendar nu e trecuta Sfanta Mucenita Drosida:
http://www.goarch.org/chapel/datecel...=3&d=22&y=2009
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.03.2009, 18:25:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Daca relatarea este adevarata si aceste femei s-au aruncat singure nesilite de nimeni avem urmatoarele situatii:

- Nu erau un mintile lor, ceea ce inseamna ca nu erau sfinte cu adevarat
- Poate erau simple femei care sufereau de boli terminale, cumplite si dureroase si s-au folosit de ocazie sa-si puna capat zilelor, insa "telefonul fara fir" le-a catalogat ca fiind martire
- sau pur si simplu sunt inventii de tipul protestate fitiliste scrise chiar atunci de rauvoitori ai miscarii crestine
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.03.2009, 22:50:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ce mi se pare ciudat este ca zice ca Sfanta mucenita Drosida s-a aruncat in foc dupa ce scapase de soldati.
Asta in versiunea Ziarul Lumina,OCA,Biserica Antiochiana Ortodoxa.
Cei de la BO Ortodoxa de tine de patriarhia ecumenica din SUA nu o pomenesc deloc.

La Sfantul Ioan Gura de Aur zice ca s-a urcat singura pe rug dar rugul fusese aprins de chinuitori care o amenintau ca de nu se leapada de Hristos o ard pe rug.
Zice caci tiranul ca s-o inspaimanteze a poruncit ca sa ii fie adus rugul in fata ei.Si apoi sa fie aprins.Asta cam inseamna ca era prinsa.
(rugul nu prea seamana cu cuptorul si Sfantul Ioan Gura de Aur zice clar caci rugul ardea si flacarile se inaltau spre cer.)

Niciun cuvant despre faptul caci imparatul Train ar fi facut un cuptor si ar fi scris ca cei care cred in Hristos (si nu vor sa jerfeasca la idoli versiunea OCA) sa se duca sa se arunce singuri spre a-i scapa pe romani de osteneala si crestinii se duceau si se aruncau acolo si isi luau cununile.
Niciun cuvant despre botezul de unul singur la Sfantul Ioan Gura de Aur.


Acum Dumnezeu sa ma ierte dar sunt cam diferite versiunile.
Nici omilia atribuita Sfantului Ioan Gura de Aur nu e prea de incredere ca e tradusa de la Migne si Migne a cam luat peste picior Sfintii rasariteni.


Cat despre cealalta Sfanta Mucenita Pelaghia din Antiohia aceea s-a aruncat de pe acoperis ca sa isi salveze fecioria.Dar pe toate siteurile de resurse ortodoxe viata sa coincide.
Sfanta Tecla ca s-a rugat la Dumnezeu sa o salveze de niste tineri care voiau sa o violeze si s-a deschis o stanca si a primit Sfantul sau trup dar nu a a murit imediat ci a mai vietuit acolo.



Pe linkul de la calendar-ortodox.ro si la Sfantul Nicolae Velimirovici iar e prezentata altfel.
Dar zice ca in a opta zi pe cand se ruga si-a dat sufletul in mainile Domnului.
Pe linkul de la sfaturi ortodoxe tot altfel dar si acolo zice ca dupa opt zile si-a dat duhul in mainile Domnului pe cand se ruga.

Caci zice ca fugind de la imparatul Traian si fiind in pustie in timp ce se ruga la Dumnezeu ce sa faca si in a opta zi si-a dat duhul.
La fel si in viata postata aci pe site care e identica cu cea de pe sfaturiortodoxe.
[COLOR=#810081]http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/03-22-sf-cuv-mc-vasile-pr-din-ancira-sf-drosida-fiica-imparatului-traian-dezlegare-la-ulei-si-vin[/COLOR]
Dar acolo deja avem ca imparatul Traian care a pus inscriptia de acolo.
Dar nu scrie nicidecum ca s-ar fi dus vreun crestin sa se arunce in cuptor.
Acum cum o fi fost de fapt viata Sfintei Mucenite Drosida Dumnezeu stie.


Aci vedeti viata Sfintei mare mucenite Tecla :
[COLOR=#810081]http://www.crestinortodox.ro/vietile-sfintilor/73027-viata-si-patimirea-sfintei-marii-mucenie-tecla[/COLOR]
Sfanta Tecla a fost pazita de Dumnezeu fiind inchisa in munte.
Este interesant ca se arata ca pentru rugaciunile acestei Sfinte Mucenite o femeie nebotezata a fost mantuita.


Este insa clar ca Sfanta Drosida este o Sfanta mucenita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O bucata din interviul cu IPS Ierotheos pentru ziarul Lumina pus pe catholica.ro mihailt Generalitati 3 30.04.2010 02:07:57
Diavolul care s-a transformat in inger de lumina ortodox4life Generalitati 28 30.10.2008 14:30:39
Articol de contine erezii in ziarul Lumina mihailt Biserica Ortodoxa Romana 7 23.09.2008 14:13:45
Ziarul Lumina C-tin Resurse ortodoxe on-line 3 27.06.2008 00:01:58