Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 03.10.2017, 17:51:54
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepeautostrada
Îmi pare rău că am râs, n-ar fi trebuit.
Ei si tu ,n-ai ras ,ai chicotit ...Sunt de acord cu tine forumul asta produce si umor involuntar de cea mai buna calitate.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #402  
Vechi 03.10.2017, 21:00:55
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e vorba doar de ras, mai mult de cuvantul "patologii".
Spune tu ca il consideri pe Remus a fi perfect normal.

In alta ordine de idei, daca a ajuns la manastire la muntele Athos, poate ii e mai bine acolo.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #403  
Vechi 05.10.2017, 12:24:28
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va recomand acest filmulet despre, monahismul ortodox. Este subtitrat in limba romana!https://www.youtube.com/watch?v=CjvoQzoLAl4&t=522s

Veti vedea cat de departe santem noi cei care cautam duhovnici pe net. Cei care cautam minuni stand in fotoliu acasa. Cei care nu facem NIMIC niciun efort de a intelege macar ortodoxia...dar asteptam sa se faca o minune in viata noastra. Si daca ea nu se produce...de vina este Domnul....
Reply With Quote
  #404  
Vechi 24.10.2017, 22:22:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eh, am recitit astazi întreg topicul și îmi mențin părerea că Emilian era smintit rău de tot și probabil frustrat de neîmplinirile pe plan social în general și amoros în particular;

Pe de altă parte, dacă omul char a ajuns la mînăstire în Sfântul Munte și a rezistat până acum (sau au rezistat ei...) aceasta spune ceva.

Pe termen lung, nu se știe unde e cel mai bine pentru fiecare; poate că la un moment dat Emilian, în urma experienței monahale, chiar va avea ceva de spus, de care să ne folosim noi ceilalți. Sau poate ne folosim încă de pe acum de rugăciunile lui.

Până la urmă, un Emilian la mînăstire, care citește zilnic Ceaslovul, nu poate fi inutil pentru noi restul, care citim rapoarte, bilanțuri contabile sau sentințe judecătorești.

Emiliane, dacă ești pe recepție și dacă nu ai ascultare în sensul de a nu scrie pe net, dă de veste. Dacă nu, roagă-te.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #405  
Vechi 26.10.2017, 10:26:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Daca in Athos da peste niste monahi buni se poate aduna repede ca om in cateva luni... mai este si Dumnezeu care vede ravna fiecaruia si micile greseli pe care le facem.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 27.10.2017, 00:03:58
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eh, am recitit astazi întreg topicul și îmi mențin părerea că Emilian era smintit rău de tot și probabil frustrat de neîmplinirile pe plan social în general și amoros în particular;
In schimb noi putem devenii nu doar inutili, ci de-a dreptul nocivi ptr cei din jur, cu anumite cuvinte gen "smintit rau de tot" spuse in public.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #407  
Vechi 27.10.2017, 00:13:05
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Emiliane Dumnezeu sa te binecuvinteze pe drumul pe care ai apucat.
La un moment dat am vazut un user cu numele Emilian Botos activ si nu mai stiu celalalt nume logat, deci nu asta Igor Paslusnik, dupa ce erai plecat la Sfantul Munte Athos de cateva luni.M-am gandit atunci la tine, si am vrut sa iti scriu dar am amanat din lipsa de timp. Igor ,in primul rand ai grija de lumea reala ,priveste oamenii in fata si le zambbeste ,tot mai multi oameni vor avea nevoi de empatie in anii ce vor urma. Aici pe Internet este o problema reala cu comunicarea, si prea usor se ajunge la conflicte si vorbe grele . Nu privi inapoi !

Lumea va avea nevoie in anii ce vor urma de oameni cu care sa relationeze in lumea reala,cu oameni care sa le zambeasca,cu oameni cu care sa vorbeasca,oameni cu care sa empatizeze. Nu stiu ce a fost cu acea logare pe celalt cont cred, dar oricum iti doresc sa ramai ancorat in realitate ,acolo unde de fapt ai ascultare.
Dumnezeu sa te aiba in paza Sa!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #408  
Vechi 27.10.2017, 17:09:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Acum cateva saptamani am dat, din intamplare, peste facebook-ul lui Remus, unde scria ca se va casatori in 15 octombrie, anul asta. Deci s-a casatorit, nu s-a mai facut calugar.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 27.10.2017, 17:10:23
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Igor până la urmă cine e? Emilian sau Remus? Că m-ați zăpăcit. Sau toți trei sunt una și aceeași persoană?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #410  
Vechi 27.10.2017, 17:12:25
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

I-am găsit contul de facebook, da, e aceeași persoană. Păi, succes soției...
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde