Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2009, 23:02:43
Cipri1 Cipri1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit E pacat sa pariezi ?

Buna seara

O sa fiu scurt si la obiect : e pacat sa pariezi ?

Multi spun ca da . Din ce am inteles , in BIBLIE este specificat ca jocurile de noroc si pariurile sunt un pacat .

Astept pareri , opinii si sugestii .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2009, 23:28:55
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cipri1 Vezi mesajul
Buna seara

O sa fiu scurt si la obiect : e pacat sa pariezi ?

Multi spun ca da . Din ce am inteles , in BIBLIE este specificat ca jocurile de noroc si pariurile sunt un pacat .

Astept pareri , opinii si sugestii .

Salut! Am deschis si eu un topic in trecut despre pariuri, unde am incercat sa "justific" aceasta "munca". Dar defapt ma inselam singur. Da, e pacat sa pariem pentru ca totul se bazeaza pe NOROC! Acum tu poti zice ca analizezi meciul, forma jucatorilor, vremea, te uiti la meci, pierzi timp, s.a.m.d. Daca ai timp sa cauti, sunt si cateva canoane a Sfintilor Parinti care interzic jocul cu zarurile.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2009, 23:32:53
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit

Poti sa astepti pareri, opinii si sugestii cate doresti. Adevarul e unul singur. E pacat. Sugestia mea e sa-ti cumperi un indrumar de spovedanie si sa-l citesti. Iti poate fi indrumar si in viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.11.2009, 23:55:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa iti spun eu ce cred (e pareea mea personala, deci luati-o ca atare).Pariind, tu speri sa castigi niste bani, or, acei bani nu sunt munciti, nu sunt ai tai, sunt rodul hazardului si al ignorantei unora, care isi dau banii, care sunt castigati de altii. Deci tu nu muncesti pentru acei bani, nu ii dobandesti in mod cinstit si onest. Plus ca te increzi in noroc, in soarta, in intamplare cand pariezi. Daca castigi, nu castigi rodul muncii tale, ci rodul altor amagiti. Ca sa nu mai spun ca sunt o gramada de inselatorii cu aceste pariuri, sunt oameni care joaca sume fabuloase, viciati. De ce sa nu te multumesti tu mai bine cu ce iti da Dumnezeu, sa ii multumesti pentru ce ai si sa iti chibzuiesti banii cat mai bine?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2009, 00:01:48
Cipri1 Cipri1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

De pariat pariam rar ( de vreo 3 ani , de 3,4 ori / an , miza o suma mica ) , dar din martie si pana in toamna aceasta intram la concursuri pe forumuri de pariuri si cu castigurile de acolo am jucat la casele de pariuri online .... pana la urma am scos o suma bunicica , dar m-am lasat de mai bine de 1 luna ( pt ca eu credeam/cred ca pariurile sunt un pacat ) . Am dorit sa aflu si parerea voastra , deoarece mai existau si cateva voci care spuneau ca pariurile nu sunt un pacat ...

Astept in continuare opinii .

@glykys de acord . Imi asum ca am gresit pana acum ( jucand la pariuri , chiar daca rar ) .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2009, 00:08:05
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cipri1 Vezi mesajul
De pariat pariam rar ( de vreo 3 ani , de 3,4 ori / an , miza o suma mica ) , dar din martie si pana in toamna aceasta intram la concursuri pe forumuri de pariuri si cu castigurile de acolo am jucat la casele de pariuri online .... pana la urma am scos o suma bunicica , dar m-am lasat de mai bine de 1 luna ( pt ca eu credeam/cred ca pariurile sunt un pacat ) . Am dorit sa aflu si parerea voastra , deoarece mai existau si cateva voci care spuneau ca pariurile nu sunt un pacat ...

Astept in continuare opinii .

@glykys de acord . Imi asum ca am gresit pana acum ( jucand la pariuri , chiar daca rar ) .
Celelalte voci sunt doar niste voci inselate de actualul modernism inovator, modernism care m'a inselat si pe mine in trecut.

Personal am jucat la betfair, astra si alte agentii offline. Insa acum, multumesc lui Dumnezeu c'am iesit din "boala asta", pentru ca daca nu reusesti sa te auto-controlezi, devine ca un drog.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2009, 00:12:24
Cipri1 Cipri1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Celelalte voci sunt doar niste voci inselate de actualul modernism inovator, modernism care m'a inselat si pe mine in trecut.

Personal am jucat la betfair, astra si alte agentii offline. Insa acum, multumesc lui Dumnezeu c'am iesit din "boala asta", pentru ca daca nu reusesti sa te auto-controlezi, devine ca un drog.
Sunt multi care pariaza intens si sume mari ... cunosc pe cineva care a pierdut o suma imensa ( 10 000 euro ) pe 2 meciuri la tenis , asa zise ,,sigure" ... a pariat in timpul meciului ...

Inca o intrebare : daca urmaresti ce joaca alti oameni la pariuri ( fara sa pariezi ) , e pacat ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.11.2009, 00:22:56
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cipri1 Vezi mesajul
Sunt multi care pariaza intens si sume mari ... cunosc pe cineva care a pierdut o suma imensa ( 10 000 euro ) pe 2 meciuri la tenis , asa zise ,,sigure" ... a pariat in timpul meciului ...

Inca o intrebare : daca urmaresti ce joaca alti oameni la pariuri ( fara sa pariezi ) , e pacat ?
Vorbesti de "chess" de pe e-pariuri?

Eu personal ma uit doar la scorul final. Asa mai discut cu tovarasii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.11.2009, 00:25:39
Cipri1 Cipri1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Vorbesti de "chess" de pe e-pariuri?

Eu personal ma uit doar la scorul final. Asa mai discut cu tovarasii.
E vorba de adi_h007 ... l-am urmarit si pe chess ...

Intrebarea ramane valabila : daca urmaresti ce joaca alti oameni la pariuri ( fara sa pariezi ) , e pacat ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.11.2009, 00:34:53
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cipri1 Vezi mesajul
E vorba de adi_h007 ... l-am urmarit si pe chess ...

Intrebarea ramane valabila : daca urmaresti ce joaca alti oameni la pariuri ( fara sa pariezi ) , e pacat ?
Cred ca cel mai bine e sa scoatem toate radacinile si nu doar sa taiem o craca. Ne uitam la meci la fel cum faceam inainte de a descoperi lumea beturilor.

Si da, cred ca tot pacat e.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07