Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.11.2009, 22:20:04
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Cand o spui simplu,fara sa-ti dai seama,nu are vreun impact.Multora le mai scapa cate o batjocura la adresa fratelui,insa cand batjocoresti din inima (constient si cu o mare dorinta) atunci batjocura este sincera.De cea din urma trebuie sa te iei.

Ai avut tu impresia ca cineva si-a batut joc de neamul nostru (aici pe thread) in mod constient,repetat si accentuat?
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.11.2009, 22:25:10
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Cand o spui simplu,fara sa-ti dai seama,nu are vreun impact.Multora le mai scapa cate o batjocura la adresa fratelui,insa cand batjocoresti din inima (constient si cu o mare dorinta) atunci batjocura este sincera.De cea din urma trebuie sa te iei.

Ai avut tu impresia ca cineva si-a batut joc de neamul nostru (aici pe thread) in mod constient,repetat si accentuat?
Citeste din nou primele pagini din threadul asta. Nu observi nimic anormal sau totul e "ok"?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.11.2009, 22:34:22
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Citeste din nou primele pagini din threadul asta. Nu observi nimic anormal sau totul e "ok"?
Si atunci te intreb pe tine : Tu nu patezi memoria lui Hristos?Eu nu patez memoria lui Hristos?

Eu zic ca o patez,caci am injurat pana mi s-a uscat limba si nu am vreo varsta.

deci nu ei sunt de vina ca au facut o gluma(inocenta,caci repet ,ei nu au urat pe stramosi din suflet).Eu sunt de vina,tu esti de vina ca nu ne vedem barna din ochiul nostru.

Eu te inteleg antonio ca ai un repect fata de stramosi,insa ai atacat prea agresiv,ca si cum ai ochit un dusman inversunat al neamului (si eu nu cred ca dna sofiaiuga este asa ceva)

Ai afisat un iz de agresivitate,cand puteai formula putin mai calm posturile(si uite ca acum te judec si eu,vezi unde se ajunge?)
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.11.2009, 22:49:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Si atunci te intreb pe tine : Tu nu patezi memoria lui Hristos?Eu nu patez memoria lui Hristos?

Eu zic ca o patez,caci am injurat pana mi s-a uscat limba si nu am vreo varsta.

deci nu ei sunt de vina ca au facut o gluma(inocenta,caci repet ,ei nu au urat pe stramosi din suflet).Eu sunt de vina,tu esti de vina ca nu ne vedem barna din ochiul nostru.

Eu te inteleg antonio ca ai un repect fata de stramosi,insa ai atacat prea agresiv,ca si cum ai ochit un dusman inversunat al neamului (si eu nu cred ca dna sofiaiuga este asa ceva)

Ai afisat un iz de agresivitate,cand puteai formula putin mai calm posturile(si uite ca acum te judec si eu,vezi unde se ajunge?)
De la " SA zambim un pic " - la " Sa ne certam un pic " . . .-
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.11.2009, 22:57:00
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oops! Se pare ca pe-aici nu mai... zambeste nimeni! Vad ca s-au incins spiritele, ba unii chiar sunt suparati rau si tin sa-i supere si pe altii...
Iertare, oameni buni! Nu se merita, credeti-ma! Cui folosesc polemici si vorbe grele? E tarziu. Multi dintre noi mergem la culcare. Eu de obicei ma intreb in fiecare seara daca am reusit sa fac un bine in timpul zilei, sau daca am necajit pe cineva cu vorbele mele, sau chiar cu gandul. In general stau binisor, dar mai am si nemultumiri uneori. Ati incercat vreodata acest "exercitiu de constiinta"? Nici nu stiti ce efect benefic are... Incercati-l si transmiteti-l si altora; n-o sa va para rau!
Noapte buna, la toti!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.11.2009, 22:57:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De la " SA zambim un pic " - la " Sa ne certam un pic " . . .-
Asa este, Cristi! Bine, eu m-am amuzat la parodia aceea, insa ma gandesc acum cu mahnire... daca pentru niste versuri ne certam intre noi, crestinii, dar cand om avea pricini mai grele? Fereasca Dumnezeu! Oameni buni... calm, calm, ca suntem crestini!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.11.2009, 23:17:35
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit

chiar suntem? sau poate ca doar ne place sa credem asta.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.11.2009, 23:44:51
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Iertare frati si surori! Insa, sa lasam stramosii in pace pentru ca nu e placut in fata Stapanului sa radem (chiar copilareste) despre ei. Daca in parodia aia nu era marele Mircea ci bunicul,bunica sau alt raposat foarte aproape noua?

Daca un derbedeu ar face o "mistocareala" din asta despre mama sau tatal vostru mort tot asa ati reactiona? "Haha"... Nu cred!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.11.2009, 23:47:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Iertare frati si surori! Insa, sa lasam stramosii in pace pentru ca nu e placut in fata Stapanului sa radem (chiar copilareste) despre ei. Daca in parodia aia nu era marele Mircea ci bunicul,bunica sau alt raposat foarte aproape noua?

Daca un derbedeu ar face o "mistocareala" din asta despre mama sau tatal vostru mort tot asa ati reactiona? "Haha"... Nu cred!
Corect , foarte corect, dar te rog , spune ceva în ton cu titlul topicului, pentru a încheia ziua de 3 noiembrie în ton optimist și cu zâmbetul pe față !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.11.2009, 00:06:55
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Corect , foarte corect, dar te rog , spune ceva în ton cu titlul topicului, pentru a încheia ziua de 3 noiembrie în ton optimist și cu zâmbetul pe față !
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul! Noapte buna!
Reply With Quote
Răspunde