Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2011, 14:11:45
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Petrecere in fata Manastirii

Tocmai spuneam in tpopicul anterior "Adormirea Maicii Domnului" ca omului ii place sa petreaca. Se pare ca aceasta stare de a petrece trece peste orice limita. Un grup de oameni au inceput sa chefuiasca chiar in fata Manastirii Curtea de Arges netiinand cont de Sfintenia si linistea locului. Sa ne rugam pentru dansii ca Dumnezeu sa le lumineze mintea. Doamne ajuta.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2011, 15:17:24
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Tocmai spuneam in tpopicul anterior "Adormirea Maicii Domnului" ca omului ii place sa petreaca. Se pare ca aceasta stare de a petrece trece peste orice limita. Un grup de oameni au inceput sa chefuiasca chiar in fata Manastirii Curtea de Arges netiinand cont de Sfintenia si linistea locului. Sa ne rugam pentru dansii ca Dumnezeu sa le lumineze mintea. Doamne ajuta.
Imi aduc aminte cand eram mica si am mers un grup mare de prieteni de famile la Sihastria.Si s.au gasit adultii sa faca un mare chef (gratar) chiar in fata manastirii de ispiteau si nasurile cele mai infundate.Si un calugar a venit la noi sa ne intrebe de unde suntem si sa ne binecuvinteze.Noi amabili l.am invitat sa ia loc si sa se infrupte dintr.un copan.Parintele bineinteles ca a refuzat spunand ca ei au o anumita randuiala,dar a stat cu noi si ne.a vorbit de Domnul apoi ne.a intrebat pe mine si pe sora mea (care avea 4 ani pe atunci) daca vrem zahar ( nu zahăr).Eu nu stiam ce e acela,dar am zis DA.Ne.a dus parintele in chilie,ne.a dat zahăr,eugenii,nuga,o cruce si o icoana cu sfantul caruia ii port numele.A doua zi ne.am mai intalnit cu el prin curtea manastirii si ne.a rugat sa il pomenim in rugaciuni.Pe atunci aveam 12 ani,nu mergeam la biserica,dar iata ca dupa 12 ani de atunci si eu si ai mei ne amintim cu drag de( pacatosul -asa a insistat sa il pomenim)Gherontie si de dragostea cu care s.a apropiat atunci de noi pacatosii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2011, 15:26:52
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Imi aduc aminte cand eram mica si am mers un grup mare de prieteni de famile la Sihastria.Si s.au gasit adultii sa faca un mare chef (gratar) chiar in fata manastirii de ispiteau si nasurile cele mai infundate.Si un calugar a venit la noi sa ne intrebe de unde suntem si sa ne binecuvinteze.Noi amabili l.am invitat sa ia loc si sa se infrupte dintr.un copan.Parintele bineinteles ca a refuzat spunand ca ei au o anumita randuiala,dar a stat cu noi si ne.a vorbit de Domnul apoi ne.a intrebat pe mine si pe sora mea (care avea 4 ani pe atunci) daca vrem zahar ( nu zahăr).Eu nu stiam ce e acela,dar am zis DA.Ne.a dus parintele in chilie,ne.a dat zahăr,eugenii,nuga,o cruce si o icoana cu sfantul caruia ii port numele.A doua zi ne.am mai intalnit cu el prin curtea manastirii si ne.a rugat sa il pomenim in rugaciuni.Pe atunci aveam 12 ani,nu mergeam la biserica,dar iata ca dupa 12 ani de atunci si eu si ai mei ne amintim cu drag de( pacatosul -asa a insistat sa il pomenim)Gherontie si de dragostea cu care s.a apropiat atunci de noi pacatosii.
Frumoasa intamplare. Trebuie sa stim si sa credem ca nimic din ceea ce ni-se intampla in viata nu este intamplator, coincidenta etc. Totul este randuit.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2011, 16:13:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Imi aduc aminte cand eram mica si am mers un grup mare de prieteni de famile la Sihastria.Si s.au gasit adultii sa faca un mare chef (gratar) chiar in fata manastirii de ispiteau si nasurile cele mai infundate.Si un calugar a venit la noi sa ne intrebe de unde suntem si sa ne binecuvinteze.Noi amabili l.am invitat sa ia loc si sa se infrupte dintr.un copan.Parintele bineinteles ca a refuzat spunand ca ei au o anumita randuiala,dar a stat cu noi si ne.a vorbit de Domnul apoi ne.a intrebat pe mine si pe sora mea (care avea 4 ani pe atunci) daca vrem zahar ( nu zahăr).Eu nu stiam ce e acela,dar am zis DA.Ne.a dus parintele in chilie,ne.a dat zahăr,eugenii,nuga,o cruce si o icoana cu sfantul caruia ii port numele.A doua zi ne.am mai intalnit cu el prin curtea manastirii si ne.a rugat sa il pomenim in rugaciuni.Pe atunci aveam 12 ani,nu mergeam la biserica,dar iata ca dupa 12 ani de atunci si eu si ai mei ne amintim cu drag de( pacatosul -asa a insistat sa il pomenim)Gherontie si de dragostea cu care s.a apropiat atunci de noi pacatosii.
intradevar, frumoasa si fericita intamplare!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2011, 16:15:09
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:35:53.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.08.2011, 16:18:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Tocmai spuneam in tpopicul anterior "Adormirea Maicii Domnului" ca omului ii place sa petreaca. Se pare ca aceasta stare de a petrece trece peste orice limita. Un grup de oameni au inceput sa chefuiasca chiar in fata Manastirii Curtea de Arges netiinand cont de Sfintenia si linistea locului. Sa ne rugam pentru dansii ca Dumnezeu sa le lumineze mintea. Doamne ajuta.
si nu numai...de fiecare data la Pastele Blajinilor (la mine in oras are loc in Duminica Tomii) cand se binecuvinteaza mormintele, unii "crestini" fac petrecere cu gratare si lautari in curtea cimitirului, netinad cont ca acest lucru deranjeaza pe ceilalti oameni si pe preotii din cimitir, ca sa nu mai zic de fumul de la gratarele lor.Trist! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2011, 16:36:50
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Cu această ocazie aș vrea să îți spun că odată am intrat pe un forum (nu zic care, că nu vreau să îi stric reputația) și am văzut pe un user care ne povestea despre păcatele altora.

Văd că ești un om al rugăciunii, așa că aș vrea să te întreb pe tine dacă ai putea să te rogi pentru el, să i se lumineze mintea.

Mersi mult.
Cu totii putem fii oameni ai rugaciunii, de fapt asta ar trebuii sa facem. Prin rugaciune putem comunica cu Dumnezeu, si oricine poate vorbi cu El. Nu exista "pe mine nu ma asculta". Cat timp suntem creatia Lui ne asculta pe toti dar nu trebuie sa ne indoim. Trebuie sa ne rugam cu credinta in inima ca rugaciunea ne este ascultata. Raspunsul il vom primi, mai devreme sau mai tarziu dupa voia Lui.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2011, 16:40:22
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:37:47.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.08.2011, 16:41:54
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si nu numai...de fiecare data la Pastele Blajinilor (la mine in oras are loc in Duminica Tomii) cand se binecuvinteaza mormintele, unii "crestini" fac petrecere cu gratare si lautari in curtea cimitirului, netinad cont ca acest lucru deranjeaza pe ceilalti oameni si pe preotii din cimitir, ca sa nu mai zic de fumul de la gratarele lor.Trist! Doamne ajuta!

Cu totii suntem pacatosi si fiecare dintre noi avem pacatele noastre, dar prin exemplul nostru ii putem schimba pe ceilalti din jurul nostru. Nu trebuie sa cerem schimbarea celuilalt caci se va mania. Trebuie sa ne schimbam noi si vazand exemplul nostru se va schimba si el. Tot ce putem face este sa-i sfatuim. Unii urmeaza sfatul nostru altii nu. Dar cei care nu urmeaza sfaturile noastre vor vedea ca Dumnezeu este bun cu noi si ca ne trimite ajutor si ne vor intreba cum de ne merge asa bine? Raspunsul nostru ar trebui sa fie ca datorita milei lui Dmnezeu fata de noii pacatosii, caci gresim dar ne iarta si ne ajuta. Si atunci sunt sigur ca si cei necredinciosi se vor intoarce la credinta.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.08.2011, 16:43:11
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Bine atunci, o să mă rog și eu pentru el. Mersi pentru sfat. :D
Doamne ajuta.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mahomed in iconografia bolnitei manastirii Horezu ioanna Religia Islamica 4 09.08.2011 17:12:46
Dotarile manastirii idealist Calugarul 5 04.07.2010 14:59:32
Staretul manastirii idealist Preotul 17 27.06.2010 21:23:37
Imagini din biserica cea noua a Manastirii Sinaia cod_gabriel Intamplari adevarate 8 27.04.2007 15:03:35