Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.09.2013, 13:00:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nici eu nu inteleg de ce unii spun ca este interzis sa ne spalam duminica. De unde provine aceasta idee, stie cineva?
Inteleg sa faci baie duminica, dar chiar sa speli rufe...

Hristos a sfintit duminica prin Invierea Sa, iar noi trebuie s-o cinstim prin cele duhovnicesti, demne de Sfanta Inviere. Daca insistam sa fim prea frumosi pe dinafara, uitam interiorul... Si tare mult conteaza.

Last edited by antoniap; 30.09.2013 at 13:03:31.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.09.2013, 13:08:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Inteleg sa faci baie duminica, dar chiar sa speli rufe...
Si daca in loc sa speli rufe, mergi la o bere, sau te uiti la o telenovela e mai ok?

Adica sa vedem, cine e mai virtuos, cel care munceste pentru familia lui sau cel care se distreaza duminica?

Ca sa nu mai vorbim ca:
1. cel care spala duminica, nu o face in nici un caz din placere
2. a spala rufe in ziua de azi inseamna a le pune in masina de spalat, a le scoate, a le pune la uscat.
Asta ta activitate intensiv-pacatoasa.

Citat:
Hristos a sfintit duminica prin Invierea Sa, iar noi trebuie s-o cinstim prin cele duhovnicesti, demne de Sfanta Inviere. Daca insistam sa fim prea frumosi pe dinafara, uitam interiorul... Si tare mult conteaza.
Sugestiile tale pentru sfintit duminica dupaamiaza, fiind care?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.09.2013, 13:08:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu este pacat.
Asta da atitudine de duhovnic cu autoritate. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.09.2013, 14:41:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca in loc sa speli rufe, mergi la o bere, sau te uiti la o telenovela e mai ok?

Adica sa vedem, cine e mai virtuos, cel care munceste pentru familia lui sau cel care se distreaza duminica?

Ca sa nu mai vorbim ca:
1. cel care spala duminica, nu o face in nici un caz din placere
2. a spala rufe in ziua de azi inseamna a le pune in masina de spalat, a le scoate, a le pune la uscat.
Asta ta activitate intensiv-pacatoasa.



Sugestiile tale pentru sfintit duminica dupaamiaza, fiind care?
Alin, daca din diverse motive, lucram duminica, e cazul sa ne smerim si sa ne cerem iertare, nu sa ne indreptatim.

De asemenea, duminica este ziua Domnului, nu ziua pacatului. Ceea ce face omul zilelor noastre din ziua duminicii nu e bine. Ce telenovele? Ce sa inveti de acolo? Ce carciuma? Crestinul n-are ce cauta la carciuma dupa Sfanta Liturghie.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/abe...i-de-sarbtoare

Eu nu am sugestii personale, altele in afara celor propuse de Sfintii Parinti: lecturi duhovnicesti, milostenie, rugaciune, fapte bune.

Last edited by antoniap; 30.09.2013 at 14:45:30.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.09.2013, 15:21:40
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Inteleg sa faci baie duminica, dar chiar sa speli rufe...

Hristos a sfintit duminica prin Invierea Sa, iar noi trebuie s-o cinstim prin cele duhovnicesti, demne de Sfanta Inviere. Daca insistam sa fim prea frumosi pe dinafara, uitam interiorul... Si tare mult conteaza.
Superstitii si calugarisme!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.09.2013, 16:37:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Superstitii si calugarisme!
Vezi ca ai citat gresit pentru sentinta asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.09.2013, 19:01:12
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Dracul muncii de duminica !

Acu' cativa ani in urma,am fost bantuit de un drac foarte puternic (nu stiu din ce sursa mi-o fi venit si pripasit prin ograda !).
Cert e ca faceam un pacat regulat si destul de grav !

In fiecare duminica, in loc sa ma duc la biserica,dracul ma punea sa fac exercitii de culturism cu greutati,si inca pe tonuri de muzica fascista (marsuri militare germane !)

As fi avut vreme si in alte zile din saptamana, insa dracul era strict si nemilos si tinea cu o cerbicie de caine sa ma puna numai duminca la ..."lucru" !!!

Am inceput relativ rapid sa realizez ca nu e lucru curat !

Imi dadeam seama de pacatul pe care il fac, si eram perfect constient ca nu e bine, insa dracul cu pricina imi dadea o satisfactie si o placere, extraordinare !

A durat o vreme (din fericire, nu chiar foarte mult !) pana cand, m-am hotarat sa infrunt acest drac bezmetic,si asa am facut ca am inceput incet, incet, sa merg regulat la biserica,iar efectul a fost unul bun,ca dracul a fugit mancand pamantul !!!
Acuma respect Duminca, si nu mai lucrez nimica !
Cred ,ca ar trebui data o lege nationala in privinta interzicerii muncii duminca !
Singurele munci permise, ar trebui sa fie doar cele in domeniul zootehniei, sigurantei publice,si sectoarelor cu foc non-stop (hidroelectrica,distrigaz,apa si canal,smurd, urgente medicale...etc...)!

Last edited by guardian knight; 30.09.2013 at 19:14:18.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.10.2013, 20:07:08
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un mesaj care se potrivește și acestui topic:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=595
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.10.2013, 20:33:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In strainatate, aproape toate magazinele sunt inchise duminica, trebuie sa faci aprovizionarea de sambata, altfel risti sa ramai fara provizii in ziua urmatoare... Numai in aceasta tara ortodoxa sunt mai toate deschise duminica si oamenii sunt nevoiti sa lucreze, pentru ca mereu se vor gasi cumparatori.
Nu zic, si pe mine ma mai apuca sa imi fac niste cumparaturi duminica, dar nu imi place deloc, pentru ca imi pierd toata linistea sufleteasca pe care am dobandit-o, in nebunia de la cozi si in goana dupa reduceri.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde