Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.04.2014, 22:53:10
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
^Aia nu-s atei....

Ateilor nu le pasa, pentru ca nu cred, dar ei nu incearca sa le bage pe gat si altora ideile lor. Cunosc familii de atei, carora copiii le merg la Biserica si cred in Dumnezeu.
Ateii adevarati nu baga nici copiilor idei in cap, ii lasa sa creada in ce vor ei.
De atei militanti agresivi care fac parte din organizatii ateiste, plini de ura impotriva crestinilor ati auzit?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.04.2014, 22:56:07
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Copiii ce varsta au?

Tanti de care era vorba pe topicul asta, nu e atee, e anti-tee.

Cred ca majoritatea ateilor sunt asa, chiar daca vor sa lase alta impresie, mai devreme sau mai tarziu latura luciferica iese la iveala.

Nu stiu tu, dar eu n-am cunoscut din astia pretinsi atei care sa nu fie si anti-tei.

De fapt, cred ca a-teii perfecti sunt cei care zic ca sunt crestini, dar nu actioneza ca atare, asa zisii "crestini nepracticanti".
Adica existenta lui Dumnezeu pentru ei e o chestiune care in general ii lasa rece, cel putin in viata de zi cu zi, nu inseamna mai nimic.
Deci pentru ei, ideea ca Dumnezeu ar exista (idee cu care sunt teoretic de acord) sau ca nu ar exista (ceea ce demonstreaza prin faptele lor) sunt perfect egale ca sanse de adevar.

Tanti din topic, daca nu era anti-tee, ii era indiferent ce face copilul, in sensul ca asa cum are cine stie ce jocuri fanteziste care trec o data cu copilaria si impotriva carora sigur nu are nimic, putea fi macar indiferenta si fata de credinta lui si modul de manifestare, cu atat mai mult cu cat nu avea nimic ce sa reproseze efectiv si la obiect sistemului moral care ii era predat la ora de religie pentru ca pana la urma la asta se reduce chestiunea cu religia.

Si chiar nu am vazut un ateu care sa aiba de facut vreun repros sistemului moral crestin sau care sa ofere o alternativa viabila la el.
Bine ati puncat cu latura luciferica, sunt perfect de acord, buna ideea ati avut! Si sunt de acord si cu ideea crestinilor nepracticanti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2014, 20:02:24
Dharma Dharma is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 33
Implicit Religie?

Problema ateilor (si nu numai) e faptul ca ora de religie e de fapt ora de ortodoxism. Nu cred ca ar fi asa de mare problema daca ar fi vorba de istoria religiilor sau macar sa le prezinte alte religii mari. Chiar daca se insista pe crestinism. Si nu mi se pare ok nici cand un copil de 8 ani este invatat la scoala termenul de "jidov" - caz real, nepotica mea m-a intrebat daca iubitul meu e jidan (desi cunostea termenul de evreu) si daca o sa arda in iad.
__________________
Obedience is doing what you are told regardless of what is right. Morality is doing what is right regardless of what you are told.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2014, 20:23:23
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Problema ateilor (si nu numai) e faptul ca ora de religie e de fapt ora de ortodoxism. Nu cred ca ar fi asa de mare problema daca ar fi vorba de istoria religiilor sau macar sa le prezinte alte religii mari. Chiar daca se insista pe crestinism. Si nu mi se pare ok nici cand un copil de 8 ani este invatat la scoala termenul de "jidov" - caz real, nepotica mea m-a intrebat daca iubitul meu e jidan (desi cunostea termenul de evreu) si daca o sa arda in iad.
Nu stiam de ce a inghetat apa la 25 de grade.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2014, 01:18:10
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit Rectificare: Ortodoxie (în loc de ... -ism)

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Problema ateilor (si nu numai) e faptul ca ora de religie e de fapt ora de "ortodoxism".
ORTODOXIE !

Citat:
Nu cred ca ar fi asa de mare problema daca ar fi vorba de istoria religiilor sau macar sa le prezinte alte religii mari. Chiar daca se insista pe crestinism.
De ce ar trebui ca ora de religie sa devina o babilonie? Au oare copiii capacitatea de a distinge Adevarul de iluziile fluturate de unele pretinse religii?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2014, 08:27:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

N-or avea capcitatea, da ti se pare corect sa fie indoctrinati direct cu "Adevarul"??
N-am nimic cu ora de religie, nici n-am avut vreodata; pentru mine era o materie care imi ridica media in fiecare an, iar in liceu mai degraba era ora de filosofie; faceam mai multa filosofie l religie decat faceam la filosofie...

Pretinse religii sau nu, ele exista, si ca sa nu mai fie probleme cu ora de religie (pe care oricum majoritatea copiilor nu o baga in seama ca se plictisesc) nu vad de ce nu s-ar preda o istorie a religiilor, sa aibe sens ora pentru toti, nu doar pentru unii. Subtil, poti si in predarea istoriei religiilor sa le subliniezi elevilor ca ortodoxia e cea Adevarata.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2014, 09:00:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Te rog frumos, șterge-ți de la profil "ortodox" dacă folosești o formulare de genul "Adevărul".
Asta una la mână.

A doua la mâna: ora de curs numită generic "religie" s-a introdus după '90 tocmai la insistențele BOR, ar fi culmea să se predea tot felul de aiureli vă trec vouă, căldiceilor/ateilor/uatevăr, prin mintea, din păcate, pervertită.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2014, 09:57:27
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

unu la mana, de ce sa imi sterg, ca nu-ti convine tie? da, "Adevarul", pentru ca nu pentru toata lumea Adevarul e Adevar; vezi bine in fraza a doua ca e fara ghilimele, si e intentionat fara ghilimele. Pentru parintii atei sau de alta religie care totusi si-au lasat copiii la ora de religie acel Adevar e doar "Adevar"; nu am pus gilimelele alea de flori emar, tot asa cum nu le-am scos apoi de flori de mar.
Exista si alte religii? Exista. Asa ca de ce n-ar avea dreptul? Doare putina cultura generala sau e frica de a fi atras copilul de alta religie?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2014, 10:09:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu știi să citești? Poți s-o faci?
80% din populația recenzată s-a declarat ortodoxă. E logic, ca de vreme ce se face oră de religie, să fie nu de prostii generaliste ci specifice cultului fiecărei comunități.

Și zic să-ți scoți nu pentru că așa vreau eu ci pentru că o minciună în plus afișată de tine te poate afunda mai mult în greșeală.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.06.2014, 10:12:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ora de religie trebuie sa fie ora de religie.

Istoria religiilor este o cu totul alta materie.

Tu sau ateii, puteti face lobby pentru introducerea materiei "istoria religiilor".
Ar fi chiar amuzant sa vad asta.

Ora de religie in schimb, lasati-o in pace, ca nu va priveste.
Daca aveti copii care vreti sa-i cresteti ca atei "multicultural dezvoltati", faceti o cerere si ii scoateti de acolo.
Lasati restul de 80% in pace.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare