Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2012, 17:07:04
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Cum va petreceti timpul liber?

Cum va petreceti timpul liber?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2012, 12:37:18
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Uitandu-ma pe youtube la filmulete cu oameni duhovnicesti sau pe forumul asta. Cititul si rugaciunea mai rar din pacate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2012, 02:11:33
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Ma uit la filme, citesc o carte, ma mai joc cate-un RPG, ma plimb cu prietena mea, mai ies cu prietenii in oras la karaoke... De-astea, tineresti. Poate ca nu e chiar crestinesc ce fac eu, insa toti ati facut lucruri din acestea in tineretea voastra (mai mult sau mai putin) :)

Last edited by razvan_andrei; 26.02.2012 at 03:50:04.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2013, 15:21:18
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Parintele meu duhovnic spunea ca cel mai pretios timp este cel petrecut in rugaciune, acesta este timpul care nu se pierde ci se castiga. Dupa rugaciune, pe locul doi pentru mine este cititul. Recunosc ca din cand in cand simt nevoia sa ma uit si la un film, sa urmaresc o emisiune, sa ma intalnesc cu cineva drag, etc.

Parintele Arsenie Papacioc spunea: Nu-i nimic mai scump la Dumnezeu ca timpul pe care ni-l da sa-l traim, de aceea cred ca trebuie sa ne bucuram de fiecare clipa si sa petrecem timpul cu folos, pe cat se poate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2013, 15:54:38
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Danion zicea in cartea lui, "Problemele tinerilor", ca timpul liber trebuie petrecut frumos, dar nu doar in rugaciuni si matanii.
Recomanda plimbarile in parc, lectura (si nu doar carti religioase), si chiar si Internetul poate fi bun, dar numai atat timp cat esti stapanul si nu sclavul lui.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2013, 17:07:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Danion zicea in cartea lui, "Problemele tinerilor", ca timpul liber trebuie petrecut frumos, dar nu doar in rugaciuni si matanii.
Recomanda plimbarile in parc, lectura (si nu doar carti religioase), si chiar si Internetul poate fi bun, dar numai atat timp cat esti stapanul si nu sclavul lui.
mai adaug și un film, o piesă de teatru.
mie îmi plac plimbările cu bicicleta și ieșirile pe munte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2013, 19:49:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Danion zicea in cartea lui, "Problemele tinerilor", ca timpul liber trebuie petrecut frumos, dar nu doar in rugaciuni si matanii.
Dureros când luăm de bun ce spune unul și altul. Mai nou ducem lipsă de cărți bune, de părinți înduhovniciți care au scris și care ne sunt de folos?

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Recomanda plimbarile in parc, lectura (si nu doar carti religioase), si chiar si Internetul poate fi bun, dar numai atat timp cat esti stapanul si nu sclavul lui.
Desigur că cititul sau plimbatul prin parc sau pe munte sunt plăcute...dar rugăciunea o poți avea oriunde ești. Dureros că ne luăm după oricine își dă cu părarea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.01.2013, 17:21:42
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

In ultima perioada mi-am petrecut timpul liber: la calculator (e-mailuri, forum, stiri, informatie accesata datorita e-mailurilor sau topic-urilor), televizor, citesc, vorbesc cu cei apropiati (mai mult pe skype, mai putin la telefon), fac curat, f rar gatesc, foarte rar am iesit in ultimult timp in oras, inclusiv la cumparaturi.
Am calatorit mai mult luna trecuta (familie), luna aceasta lucrez si in weekend...cam putin timp liber. Si am inceput sa socializez mai putin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa facem in timpul liber? alexdu Generalitati 18 31.12.2010 07:29:41
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Unde va petreceti Sfanta Sarbatoare a Pastelui? diviner Generalitati 6 22.01.2010 04:50:59
Liber la droguri si prostitutie?!? coralina Generalitati 230 01.10.2009 15:21:17