Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2014, 20:42:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit "Spalatul creierului la ora de religie"

Am o colega la munca si azi a venit cu o problema existentiala.
Are un copil si la scoala face religie. In afara de faptul ca ea era oricum revoltata de faptul ca face religie, azi a dus problema la urmatorul nivel.
Ea nu crede in Biserica. Nu e neaparat ca nu crede in Dumnezeu, dar nu crede in Biserica, in preoti... etc. Necrezand in asa ceva, nu si-a invatat copilul sa isi faca cruce, sa se roage, de Dumnezeu... nimic.
In parte pot sa inteleg asta. Exista oameni care nu cred. Exista oameni care cred in altceva. Este greu sa convingi pe cineva sau sa ii schimbi convingerile. Asta e o realitate si nu cred ca solutia este sa ocolesti altii oameni indiferent de convingerile lor religioase. Asa ca, revenind la subiect, nu mi se pare foarte ciudat ca nu si-a invatat copilul sa se roage. Nici macar in a-si face cruce.
Doar ca la scoala pe copil l-au invatat de Dumnezeu, de rugaciune, de fapte bune, de mers la biserica... Asa ca, a venit contrariata ca vrea copilul sa isi faca rugaciune seara. A incercat sa il convinga ca nu e chiar asa, ca nu trebuie sa creada chiar tot ce ii spune profesorul (este de apreciat ca un astfel de profesor a reusit sa convinga un copil, la o ora pe saptamana sa se roage, atat timp cat acasa nu i s-a vorbit niciodata). Dar copilul nu a vrut sa accepte. Asa ca are o problema: cum isi convinge copilul ca "practicile astea sunt superstii si prostii"? Ca ii "spala astia copilului creierul".
Dar, spre deosebire de majoritatea, ce ma contariaza pe mine, nu este faptul ca ea nu crede sau ca nu vrea sa creada nici copilul ei. Ma contrariaza faptul ca o astfel de persoana, care evident considera ca a depasit "barierele manipularii si indoctrinarii", care nu vrea sa ii "prosteasca" nimeni copilul si sa ii impuna acestuia convingeri face exact asta. Ok, tu nu crezi. Nu vrei sa ii impuna nici copilului tau cineva sa creada. "Credinta este pentru inapoiati". Dar oare cand tu vrei sa iti convingi copilul ca propria ta credinta este cea corecta, cand ii iei libertatea de a alege nu faci exact ce ii acuzi ca fac pe cei care iti invata copilul religie?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2014, 21:45:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Am mai auzit și eu expresia "cred în Dumnezeu dar nu cred în preoți", de parcă preoții ar fi invizibili și ți-ar trebui credință să certifici existența lor. Poate că topicul ar trebui să se numească "Spălatul creierului prin consumul excesiv de gogoși mediatice antibisericești", convins fiind că am întâlnit cu toții victime ale setării mentale de tipul celei la care a făcut referire Lucian și am avea ce să povestim pe-aici. Probabil că femeia respectivă nu e la curent cu unele statistici oneste care contrazic atât prejudecata stupidă cu "credința este apanajul proștilor ", cât și aia cu "ora de religie teroristă". Oare venerabilul gânditor Mihai Șora, o conștiință excelentissimă a României, o fi un ignorant consumator de superstiții și basme băbești, din moment ce se declară credincios și fiu al Bisericii? Sau Pleșu sau cam trei sferturi din elita artistică contemporană? Să fie Dan Puric un obscurantist înapoiat? Până și un număr însemnat de vedete cartonate din showbiz-ul autohton se laudă că au duhovnic și suferă enorm când ratează în câteo duminică Sfânta Liturghie fiindcă au avut sâmbătă noaptea recital la vreun club.
Și la ce i-ar dăuna băiatului dacă spune o rugăciune seara? Era mai ok să asculte hitul preferat sau să piardă vremea pe facebook?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2014, 22:06:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Deviez de la propriu-mi subiect

Dar a spus Mihail ceva foarte interesant si mi-am adus aminte de ceva. Exista foarte multi oameni care spun ca ei cred in Dumnezeu (sau ca exista Dumnezeu), dar nu cred in Biserica si in preoti.
Si oamenii respectivi au pretentia ca sunt destupati la minte si ca stau bine la capitolul logica. Dar dupa logica mea se cam contrazic ideile.
Daca existe Dumnezeu si daca Dumnezeu a creat lumea a avut un scop. In afara de faptul ca oamenii respectivi nu si-au pus niciodata problema asa si ca nu s-au gandit care este scopul existentei lor si ce fac ei pentru implinirea lui, dar ... daca si-ar fi pus problema, cred, ca ar fi ajuns la concluzia ca Dumnezeu trebuie sa fi creat o cale de legatura intre om si El. Si ca Dumnezeu ar fi vrut ca omul sa Il cunoasca. Deci trebuie sa i se fi revelat. Trebuie sa existe o legatura, "o sursa de informatie" pe care Dumnezeu trebuie sa o fi lasat-o omului pentru ajunge la El. Acum, asta nu inseamna automat pentru un om care incepe sa caute ca va avea instant revelatia ca aceasta este Biserica Ortodoxa. Nu. Dar ca trebuie sa existe "o forma de Biserica" unde se gasesc astfel de informatii. Dar oamenii care "au ajuns atat de evoluati" si la astfel de concluzii de fapt nu si-au pus, cei mai multi dintre ei, niciodata aceste probleme si nu au incercat niciodata sa inteleaga ce au respins. Si totusi au crezut ca ce resping nu e bun. Nu din alt motiv, doar pentru ca nu servea nevoilor lor. Si totusi: care erau nevoile lor?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2014, 22:23:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Să aibă ce băga-n gură și... (nu mai continui că e extrem de vulgar).
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2014, 13:03:33
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

E simplu. Va explic eu cum gandeste doamna. Din perspectiva dumneaei, ea nu incearca sa-si indoctrineze copilul si nici sa aleaga pentru el in ce sa creada, ci se confrunta cu un inceput de prostire a acestuia de catre profesorul de religie, exponent al masinariei propagandistice a bisericii. Ea cauta acum o metoda care sa faca reversibil acest proces de indoctrinare.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.04.2014, 13:33:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Un prost daca vrei sa-l faci destept, zice ca-l indoctrinezi.

Ma intreb daca si cand vine Mos Craciun ii zice ca nu exista Mos Craciun, sa nu care cumva sa se indoctrineze.
Sau Doamne fereste sa-i citeasca vreo poveste, ca poate chiar crede.

Oamenii astia nu de "indoctrinare" se tem, ci de Cel care i-ar scoate din barlog, la lumina si s-ar vedea pe sine cat sunt de bubosi si rapciugosi.
Nu pot suferi mustrarea care o primesc nici chiar prin copii lor.
Dar daca n-au sa o primeasca asa, au sa o primeasca altfel, si Doamne fereste sa nu o primeasca tot prin copii lor "neindoctrinati" sa vada de ce e in stare un om fara Dumnezeu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.04.2014 at 13:36:30.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.04.2014, 16:58:38
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
"Credinta este pentru inapoiati". Dar oare cand tu vrei sa iti convingi copilul ca propria ta credinta este cea corecta, cand ii iei libertatea de a alege nu faci exact ce ii acuzi ca fac pe cei care iti invata copilul religie?
In cazul asta , probabil doamna doreste ca al ei copil sa-i fie clona privind modul ei
de gandire.

Idee e ca Dumnezeu isi poate manifesta existenta in diferite moduri( in functie de cum ti-e inima).
Poate sa-si faca simtita prezenta in mod discret sau chiar poate sa-si faca simita prezenta intr-un mod mai putin discret si poate s-o puna intr-o situatie, nu tocmai placuta pe doamna respectiva, de a alerga pe la doctori pentru fiul sau si nici un doctor sa nu-i gaseasca leac.
Sa vezi tu atunci cum va alerga dupa Hristos si secundele o sa i se para ani pana cand
Dumnezeu o va baga in seama.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.04.2014, 19:03:20
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

problema este urmatoarea : pana cand copilul ei implineste 16 ani , colega dvs. are dreptul de a ii impune ideologia de "om deschis la minte", din nefericire.
Dar aici mai intervine inca o problema, daca dansa se considera "deschisa la minte" de ce nu lasa pe altii in pace ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.04.2014, 20:18:32
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Dar aici mai intervine inca o problema, daca dansa se considera "deschisa la minte" de ce nu lasa pe altii in pace ?
pentru ca "deschiderea la minte" a unora implica "inchiderea mintii" altora.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.04.2014, 20:45:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Dar aici mai intervine inca o problema, daca dansa se considera "deschisa la minte" de ce nu lasa pe altii in pace ?
Aici lucrurile nu stau asa. Ca oricine daca vede ca altul da in gropi are tendinta sa il atentioneze. Si discutiile pe un subiect nu sunt daunatoare. Uneori pot fi constructive. Problema este cu impusul convingerilor si cu rationamentul prin care s-a ajuns la respectivele covingeri. Ca daca tu refuzi credinta, dar de fapt nu stii ce invata Biserica ai o problema. Si ghici ce nu esti? Exact ce ai pretentia sa fii, un om deschis la minte.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare