Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2009, 00:19:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Invidia

Invidia sau părerea de rău pentru binele aproapelui și satisfacția, bucuria pentru nenorocirea și suferința aproapelui. Câți nu sunt cei ce se hrănesc efectiv din nenorocirea sau necazul celui de lângă ei. Sfânta Scriptură ne avertizează:" Unde este pizmă și zavistie, acolo este neorânduială".Din invidie se nasc: ura , clevetirea, uciderea, precum slăbirea puterilor sufletești și trupești. Invidia sufoca Dragostea de Dumnezeu
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2009, 01:31:18
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

"Cum o floare se usuca daca nu primeste apa, asa se intampla si cu sufletul omului care e otravit cu mandrie."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2009, 02:46:42
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Mare pacat invidia asta. Trebuie sa recunosc ca si eu m-am lasat impins in acest pacat de cateva ori, cu toate ca acum imi dau seama cat greseam. Realizez acum ca e mult mai usor si mai frumos sa ma bucur de vreun succes al aproapelui, decat sa-l invidiez.
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2009, 08:33:58
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu toata invidia este patimasa, dupa cum nu toata tinerea de minte a raului

Aceste sentimente sunt un amestec de ceva involuntar si voluntar, ultima doar la cei ce lucreaza patimile.

Aparitia acestor sentimente este fie rezultatul înselarii (crezi ca cutare a facut sau gândeste ceva rau când de fapt el e nevinovat) fie un raspuns la nedreptaatile facute de celalalt. Virtutea consta în a nu urma aceste simtaminte prin fapte, cuvinte sau gânduri de ura, fiindca mânia omului nu lucreaza dreptatea lui Dumnezeu. Dar totodata ele pot fi semnaul unor nedreptati realizate de persoana fata de care simtim sentimentele de pizma/ura.

Deci nu trebuie sa ne atribuim tot ce simtim fiindca sentimentele rele sunt de la draci iar cele bune de la Dumnezeu si îngeri. Trebuie sa avem grija ce facem cu trupul, limba si gândurile, aceasta e responsabilitatea noastra.

iar cei care se cred invidiati, sunt de fapt oameni patimasi, îmbibati de mândrie si frustrati, care vor sa se ridice deasupra celorlalti si care vad în invidia celorlalti (reala sau imaginara) un barometru al propriului succes, cum era un citat pe alt topic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2009, 11:11:06
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu toata invidia este patimasa, dupa cum nu toata tinerea de minte a raului

Aceste sentimente sunt un amestec de ceva involuntar si voluntar, ultima doar la cei ce lucreaza patimile.

Aparitia acestor sentimente este fie rezultatul înselarii (crezi ca cutare a facut sau gândeste ceva rau când de fapt el e nevinovat) fie un raspuns la nedreptaatile facute de celalalt. Virtutea consta în a nu urma aceste simtaminte prin fapte, cuvinte sau gânduri de ura, fiindca mânia omului nu lucreaza dreptatea lui Dumnezeu. Dar totodata ele pot fi semnaul unor nedreptati realizate de persoana fata de care simtim sentimentele de pizma/ura.

Deci nu trebuie sa ne atribuim tot ce simtim fiindca sentimentele rele sunt de la draci iar cele bune de la Dumnezeu si îngeri. Trebuie sa avem grija ce facem cu trupul, limba si gândurile, aceasta e responsabilitatea noastra.

iar cei care se cred invidiati, sunt de fapt oameni patimasi, îmbibati de mândrie si frustrati, care vor sa se ridice deasupra celorlalti si care vad în invidia celorlalti (reala sau imaginara) un barometru al propriului succes, cum era un citat pe alt topic.
Traditie1, vrei sa spui ca a avea ganduri de invidie, dar a nu actiona dupa aceste ganduri nu e un pacat asa mare si ca ni se intampla tuturor?
Interesant punct de vedere.
Eu, de cate ori imi trece prin minte un astfel de gand, ma rusinez apoi de gandul meu si imi pare rau ca am gandit asa. Ma simt vinovat. Si este firesc sa fie asa. Insa tu spui ca e firesc sa apara si gandul ala. Am inteles bine?
Astept si alte pareri, daca se poate. Multumesc.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2009, 12:33:13
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Gândurile au trei surse, dracii, Dumnezeu si noi însine.

Gândurile de invidie nu vin de la noi ci de la draci. Însa asa cum am spus, unii oameni sunt urâti pentru câstigurile nedrepte facute si asta e, cred, de la Dumnezeu, e o forma de a vadi nedreptatea respectivilor.

Ce spui tu ca simti rusine e mai degraba închipuire de sine, ti se pare ca esti bun fiindca simti rusine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2009, 21:07:13
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Sarpele invidiei...

[SIZE=3] Cumplit trebuie sa sufere aceia pe care sarpele invidiei i-a muscat de inima... Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa nu-i simtim vreodata muscatura, sa ne bucuram mereu pentru binele si fericirea aproapelui![/SIZE]
[SIZE=3] Mereu i-am admirat pe cei din jur pentru implinirile lor...de orice natura... N-am tanjit niciodata dupa nimic material. Nimic nu voi lua cu mine DINCOLO...doar faptele mele!!![/SIZE]
[SIZE=3] Am tanjit in schimb si tanjesc inca dupa Dumnezeu si dragostea Lui...Si aici, DA...am simtit o oarecare mahnire impletita insa cu bucurie si admiratie pe toti aceia care se roaga mai mult, care postesc mai aspru decat mine , care pot sa faca mai mult bine decat reusesc eu sa fac... Sa fie oare invidie??? Sa-mi fie oare pacat???[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2009, 21:36:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sf. Ioan Gură de Aur explică astfel păcatul invidiei :

"căci de nicăieri nu vine invidia , decât din faptul de a te lipi cu trupul și sufletul de cele de aici, sau mai bine zis, de toate relele. Pentru că dacă ai crede cu adevărat că averea , ca și slava lumii acesteia nu inseamnă nimic, nu i-ai invidia pe cei care au. Dar , fiind că privești aceasta cu lăcomie, le admiri și-ți tremură inima gândindu-te la ele , de ceea te și muncește gândul de slavă deșartă, iar toate acestea vin din faptul că tu le admiri pe cele din viața de aici ."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2009, 19:35:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Invidiosul , este mâncat pe dinlăuntru și este secătuit de patimă. Invidiosul urâște pe cel ce il intrece cu situația, cu bogăția, cu cinstea. Invidiosul iși dorește mereu bunurile aproapelui său, urăște pe cei frumoși și buni. Invidiosul se hrănește cu nenorocirea aproapelui său.
"Invidia este cea mai nedreaptă dintre toate patimile , dar și cea mai dreaptă : pe de o parte, izgonește tot binele, iar pe de alta chinuie pe cel care o are " . ( Sf. Grigorie Teologul ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.02.2011, 00:53:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Parintele Rafail Noica facea referire la existenta unei invidii cu caracter pozitiv - invidia sfinta:

Ce este sfânta invidie? Un nevoitor s-a dus la Sfântul Antonie cel Mare și îi spune: „Antonie, eu mă nevoiesc mai mult decât tine, dar tu ai mai mult har. Cum se face?“.

Antonie nu i-a ascuns-o, ci i-a zis: „Fiindcă eu iubesc pe Dumnezeu mai mult decât tine“. I-a arătat taina lui pentru ca nevoința acestui om să fie mai deplină.

Nevoitorul acesta invidia harul pe care-l avea Antonie, dar pentru această invidie îl iubea (!) pe Antonie, astfel încât a avut încrederea să se ducă la el și să-i spună: tu cum ai ajuns la asta și eu nu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invidia Delirul Generalitati 11 18.04.2012 22:53:36
Invidia distructiva - despre Cain si Abel ioan cezar Generalitati 2 19.02.2012 17:51:45
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 19:19:57