Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2010, 21:27:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit In DIRECT la TRINITAS TV - Canonul Sfantului Andrei Criteanul

La Catedrala Patriarhala din Bucuresti , Slujba Pavecernitei Mari , in cadrul careia se citeste Canonul Sfantului Andrei Criteanul , va incepe in fiecare seara la ora 16.00 . TRINITAS Tv . , postul de televiziune al Patriarhiei Romane va transmite in direct slujbele din Catedrala Patriarhala .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.02.2012, 20:51:03
nelia87 nelia87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Mesaje: 2
Implicit sa cugetam

am obs. un lucru ciudat la Pavecernita Mare,nu se zice rugaciunea sf efrem sirul,apoi preotul a zis o rugaciune in genunchi,cu spatele la sf altar unde se afla sf impartasanie si sf moaste si cu fata la credinciosi.Oare unde e Hristos,la rasarit sau la apus?Iar patriarhul a pus accentul pe viata sf andrei criteanul cu tot felul de date nefolositoare as zice ca a tinul o lectie de istorie.Nu stiu cu ce folos a plecat credinciosul acasa, cat s-a folosit.

Last edited by nelia87; 27.02.2012 at 20:57:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.02.2012, 23:10:00
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La Catedrala Patriarhala din Bucuresti , Slujba Pavecernitei Mari , in cadrul careia se citeste Canonul Sfantului Andrei Criteanul , va incepe in fiecare seara la ora 16.00 . TRINITAS Tv . , postul de televiziune al Patriarhiei Romane va transmite in direct slujbele din Catedrala Patriarhala .
Da, mulțumim mult pentru acest anunț deosebit de folositor!
Se transmite în direct și la Radio Trinitas, de la aceeași oră și tot de la Patriarhie.
Slujba Canonului Sf. Andrei Criteanul este o rânduială de o deosebită profunzime teologică, o slujbă înălțătoare, ce-ți trezește în suflet dorința sinceră de întoarcere la Tatăl ceresc.

Miluiește-ne, Dumnezeule, miluiește-ne, pentru rugăciunile Sfântului Andrei Criteanul cel care, cu ajutorul Tău, a dăruit Bisericii acest minunat canon de pocăință!
Umple, Doamne, inimile noastre de pocăință adevărată și de bucurie duhovnicească, de smerenie și nădejde neclintită în iubirea Ta!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 27.02.2012 at 23:15:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canonul cel Mare al Sfantului Andrei Criteanul cezar_the_priest Intrebari utilizatori 3 25.02.2015 21:26:17
Canonul Sfantului Andrei Criteanul Marius22 Generalitati 15 20.03.2013 23:13:23
CANONUL SFANTULUI ANDREI CRITEANUL MarinaAlca Rugaciuni 7 03.03.2009 00:28:57
CANONUL SFANTULUI ANDREI CRITEANUL georgeval Generalitati 9 14.04.2008 10:36:17
Canonul Sfantului Andrei Criteanul alecsandru Resurse ortodoxe on-line 1 21.03.2007 16:58:48