Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 17.06.2010, 18:21:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Anna21 - eu in firul acela de discutie de unde citezi am scris ce este cu tine.
N-ai inteles nimic, absolut nimic din ceea ce am scris.
Am spus tocmai invers, ca trebuie sa traim lumeste in lume si apoi vom vedea. Deocamdata nu stim nimic.
Asta este voia lui Dumnezeu, de aia suntem pe pamant, ca sa traim lumeste.
Nu stiu ce vrei de la mine. Eu la manastire nu ma pot duce.
Ti-am mai spus si iti repet in fiecare mesaj daca vrei.
Poate ca tu asa simti si gandesti si ai gresit ca nu ti-ai ales drumul manastirii, sau cineva te indruma rau.
Tu spui ca nu sunt ai tai copiii tai. Iti dai seama ce spui?
Ai familie Anna, ai copii. Nu stiu daca ai serviciu, alte hobbiuri. De ce nu traiesti cu ei si pentru ei? De ce nu traiesti in lume, daca ai ales acest drum?
De ce ma insulti in permanenta si imi ceri sa ma duc eu la manastire?

N-ai inteles nici ce am spus pe acest fir mai devreme si ma intrebi de unde stiu.
Anna, eu nu am duhovnic asa cum trebuie. Poate ca voi aveti.
Suntem milioane de oameni, de crestini si numai cateva mii de preoti. Pe calugari nu-i numar aici. Asta spuneam.
Noi de unde vrei sa aflam cum este corect? Unul spune intr-un fel si altul invers si noi la mijloc.
Ce vrei de la mine?
Imi ceri sa nu mananc, sa nu ma imbrac, sau eventual sa port un sac, sa nu mai am sot, sa nu fac copii. Totul, totul este un pacat.
Poate imi si spui pana la urma ca e mai bine sa mor.
Eu incerc sa aflu singura ceea ce ar trebui sa mi se spuna la biserica.

Cum iti permiti sa judeci oamenii si sa spui ca suntem toti ne-curati?
Cine te-a invatat asa ceva? Cine ti-a spus ca suntem ne-curati?
Ti-am mai spus: noi suntem oameni, nu Dumnezeu si nu sfinti.
Pentru tine este tot una?
Noi traim pe lumea asta asa cum ne-a facut Dumnezeu: cu hormoni, cu o anumita biologie, trebuie sa mancam, sa ne imbracam, sa facem copii.
Tu ce vrei sa traim ca duhurile pe lumea asta si ca oamenii pe lumea cealalta? Acolo avem voie pe urma sa avem familie si copii, sa mancam?

Chiar trebuie sa ma retrag din acest forum, ca imi face tot mai rau.
Numai bajocura.

P.S Eu fac ceea ce stiu ca place lui Dumnezeu si Maicii sale. Dar se pare ca tocmai aici este diferenta de opinii.
Si nu-mi mai vorbi de poftele trupesti, cand nu stii cum traiesc eu, da?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.06.2010 at 18:29:25.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 17.06.2010, 18:45:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
N-ai inteles nimic, absolut nimic din ceea ce am scris.
Am spus tocmai invers, ca trebuie sa traim lumeste in lume si apoi vom vedea. Deocamdata nu stim nimic.
Stiu ce ai scris.
Intelegi perfect sfaturile care ti se dau.
Intelegi si nu le accepti. Te revolti.

Imi pare rau ca te-am suparat. Nu a fost intentia mea sa te jignesc.
Eu spun ceea ce cred, iti dau sfaturile pe care mi le dau si mie.
Ai cerut sfaturi, te-ai intrebat (retoric?) de unde stie Anna? Ti-am raspuns cu citat.

Daca tonul meu te-a suparat, iarta-ma.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 17.06.2010, 21:04:31
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
sa mai incerc si eu o data (ca datori suntem sa incercam pana murim)...

Sophia.... fiecaruia Hristos ii spune altceva prin gura parintilor duhovnici pentru ca fiecare suntem unici in felul nostru. Insa asta nu inseamna ca Dumnezeu-Hristos nu a lasat pentru toti aceleasi reguli. Ca altfel nu le-ar mai fi lasat. Insa ele se aplica diferit, tocmai pentru a sublinia caracterul unic al fiecarui individ luat in parte.

Eu pana la urma nu inteleg de ce te superi tu pe diverse "reguli" expuse aici pe forum de unii si altii? Daca tie duhovnicul tau (a se citi Hristos prin gura duhovnicului tau) iti spune sa faci intr-un fel, inseamna ca asa trebuie sa faci si n-ai nici o treaba cu ce le spune altora.

Daca insa contesti faptul ca insusi Domnul Hristos vorbeste cu tine prin gura parintelui duhovnic (pentru ca nu esti de acord cu ce iti spune duhovnicul tie personal, nu ce spune altora caci nu ai treaba cu asta) atunci ai o problema.. grava! si nu ne ramane decat sa ne rugam noi pentru tine ca Bunul Dumnezeu sa te lumineze caci in cazul asta orice explicatie oricat de amanuntita din partea noastra, ar fi de prisos.

Tu cauti insa (am impresia, poate gresesc) reguli clare, standard, ca in tabla inmultirii, ceea ce nu exista pentru ca nu e normal si bine sa existe caci nici noi nu suntem sabloane.

Cat despre "intruziunea" cum o numesti tu a Bisericii in viata intima a credinciosilor, iarasi e aceeasi problema. Nu Biserica se amesteca ci Domnul Hristos ne calauzeste. Am senzatia ca tu alegi sa ignori in mod voit ceea ce iti repeta la nesfarsit fratii binevoitori de pe forum, si anume faptul ca NU AI VOIE SA DESPARTI BISERICA DE DOMNUL HRISTOS. Tie ti se pare ca Biserica e ceva lumesc facut de oameni, si nu este asa!
eu nu cred ca Dumnezeu vorbeste prin gura duhovnicului.....de ce?pentru ca din vechime Dumnezeu se arata doar celor mai desavarsiti si ma indoiesc ca intro societate religioasa secularizata mai vorbeste Dumnezeu prin gura duhovnicului ...ma indoesc....
Reply With Quote
  #414  
Vechi 18.06.2010, 01:01:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Anna21 - eu in firul acela de discutie de unde citezi am scris ce este cu tine.
N-ai inteles nimic, absolut nimic din ceea ce am scris.
Am spus tocmai invers, ca trebuie sa traim lumeste in lume si apoi vom vedea. Deocamdata nu stim nimic.
Asta este voia lui Dumnezeu, de aia suntem pe pamant, ca sa traim lumeste.
Nu stiu ce vrei de la mine. Eu la manastire nu ma pot duce.
Ti-am mai spus si iti repet in fiecare mesaj daca vrei.
Poate ca tu asa simti si gandesti si ai gresit ca nu ti-ai ales drumul manastirii, sau cineva te indruma rau.
Tu spui ca nu sunt ai tai copiii tai. Iti dai seama ce spui?
Ai familie Anna, ai copii. Nu stiu daca ai serviciu, alte hobbiuri. De ce nu traiesti cu ei si pentru ei? De ce nu traiesti in lume, daca ai ales acest drum?
De ce ma insulti in permanenta si imi ceri sa ma duc eu la manastire?

N-ai inteles nici ce am spus pe acest fir mai devreme si ma intrebi de unde stiu.
Anna, eu nu am duhovnic asa cum trebuie. Poate ca voi aveti.
Suntem milioane de oameni, de crestini si numai cateva mii de preoti. Pe calugari nu-i numar aici. Asta spuneam.
Noi de unde vrei sa aflam cum este corect? Unul spune intr-un fel si altul invers si noi la mijloc.
Ce vrei de la mine?
Imi ceri sa nu mananc, sa nu ma imbrac, sau eventual sa port un sac, sa nu mai am sot, sa nu fac copii. Totul, totul este un pacat.
Poate imi si spui pana la urma ca e mai bine sa mor.
Eu incerc sa aflu singura ceea ce ar trebui sa mi se spuna la biserica.

Cum iti permiti sa judeci oamenii si sa spui ca suntem toti ne-curati?
Cine te-a invatat asa ceva? Cine ti-a spus ca suntem ne-curati?
Ti-am mai spus: noi suntem oameni, nu Dumnezeu si nu sfinti.
Pentru tine este tot una?
Noi traim pe lumea asta asa cum ne-a facut Dumnezeu: cu hormoni, cu o anumita biologie, trebuie sa mancam, sa ne imbracam, sa facem copii.
Tu ce vrei sa traim ca duhurile pe lumea asta si ca oamenii pe lumea cealalta? Acolo avem voie pe urma sa avem familie si copii, sa mancam?

Chiar trebuie sa ma retrag din acest forum, ca imi face tot mai rau.
Numai bajocura.

P.S Eu fac ceea ce stiu ca place lui Dumnezeu si Maicii sale. Dar se pare ca tocmai aici este diferenta de opinii.
Si nu-mi mai vorbi de poftele trupesti, cand nu stii cum traiesc eu, da?
NU este voia Lui Dumnezeu sa traim lumeste in lume!
Nu sunt ai Annei copii ei ci ai Lui Dumnezeu!

doar atat ca imi fac pacate judecand si necajindu-ma eu de neputinta ta de intelegere draga sora...

offf... nu mai are rost sa scriu ci doar sa ma rog pentru tine!

Mesaj pentru ceilalti - haideti sa ne rugam cu totii pentru sora noastra caci numai Bunul Dumnezeu o poate lumina, noua se pare ca nu ne este dat (inca, cel putin) sa reusim aceasta. Mi se pare ca sunt in zadar zeci de raspunsuri, zeci de explicatii si ma intristez. As vrea sa pot, sa am puterea sa-i dau de la mine, dar nu o am probabil ca sunt inca mult prea pacatoasa pentru aceasta.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #415  
Vechi 18.06.2010, 01:06:35
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
eu nu cred ca Dumnezeu vorbeste prin gura duhovnicului.....de ce?pentru ca din vechime Dumnezeu se arata doar celor mai desavarsiti si ma indoiesc ca intro societate religioasa secularizata mai vorbeste Dumnezeu prin gura duhovnicului ...ma indoesc....
Dumnezeu vorbeste prin gura duhovnicului cu noi daca ne rugam cu toata inima si din tot sufletul pentru asta. Este suficient sa simti in adancul fiintei tale ca asa va fi cand spui (plecand spre biserica sa te spovedesti: "Doamne vorbeste-mi si raspunde-mi mie pacatosului/pacatoasei prin intermediul duhovnicului meu, Da Doamne gand bun parintelui meu duhovnic sa ma povatuiasca) si minunea aceasta se va implini.

Nu neg secularizarea societatii de astazi, dar daca nu lasam aceasta realitate sa ne atinga pe noi si relatia noastra cu Dumnezeu nu ne va atinge. Daca-L rugam din tot sufletul sa ne ajute ne va ajuta. Nici o rugaciune nu ramane fara raspuns la Bunul Dumnezeu, trebuie numai credinta sa avem si intelepciune sa acceptam faptul ca nu putem noi sa cunoastem sau sa avem pretentia sa intelegem randuielile Lui pentru noi.

AMIN!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #416  
Vechi 18.06.2010, 01:55:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
eu nu cred ca Dumnezeu vorbeste prin gura duhovnicului.....de ce? pentru ca din vechime Dumnezeu se arata doar celor mai desavarsiti si ma indoiesc ca intro societate religioasa secularizata mai vorbeste Dumnezeu prin gura duhovnicului ...ma indoesc....

Inseamna ca matale mergi degeaba la Spovedit... daca nu ai incredere in Duhovnic, in care trebuie sa te lasi MODELATA ca lutul in mana mesterului sa iti dea forme frumoase si aspect splendid, prin culori si maestria lucrarii, inseamna ca nu ai incredere nici in Sfinti si nici in Insusi Dumnezeu!
De ce?
Duhovnicul nu este pus la intamplare! Iar daca EL este pus sa administreze Sf.Taine, inseamna ca Dumnezeu lucreaza! Duhul Sfat nu tine de timp sau de secularizare sau de vrednicia trupeasca!
Duhul Sfant tine de CREDINTA si de VOINTA! Daca CREZI ca lucreaza prin Duhovnic, atunci El vine si lucreaza in viata ta! Daca nu crezi, nu ai cum sa mai ai parte de iertarea pacatelor! Nu suntem in catolicism sa dai bani pentru iertarea pacatelor, lucru grav de altfel, ci RECUNOASTEREA LOR si indepartarea de ele prin DEZLEGAREA data prin mana Duhovnicului!
Daca oamenii ar fi ca in vechime, este clar ca nu mai aveam nevoie de aceasta legatura intre om si Dumnezeu! daca matale ajungi la acest nivel te rog sa ma anunti si pe mine, eu nu pot fara Duhovnic! Stiu ca ceea ce fac prin el, fac ca asa mi-a spus Dumnezeu prin gura lui, a duhovnicului!
El este urchea mea la Dumnezeu, este gura prin care imi vorbeste Dumnezeu! Caci fiind acoperit de harul ascultarii de Duhovnic, satana nu se mai poate apropia de mine!
__________________
Reply With Quote
  #417  
Vechi 18.06.2010, 02:12:02
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Femeia necurata

Daca eva nu gresea intentionat desi a fost pusa la incercare stia de la inceput ce nu treb sa faca
acu nu mai avea prb lunare si nu mai avea dureri la nastere
iar munca pamantului nu mai era asa de grea
de fpt totul era mai usor
si ca sa stiti omul se putea inmulti si prin cuvant
cititi vietile sfintilor sau intrebati duhovnicul
si acu ma gandesc daca nu gresea
iar din cauza lui noe au aparut oamenii de culoare
Reply With Quote
  #418  
Vechi 18.06.2010, 02:24:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Dumnezeu vorbeste prin gura duhovnicului cu noi daca ne rugam cu toata inima si din tot sufletul pentru asta. Este suficient sa simti in adancul fiintei tale ca asa va fi cand spui (plecand spre biserica sa te spovedesti: "Doamne vorbeste-mi si raspunde-mi mie pacatosului/pacatoasei prin intermediul duhovnicului meu, Da Doamne gand bun parintelui meu duhovnic sa ma povatuiasca) si minunea aceasta se va implini.

Nu neg secularizarea societatii de astazi, dar daca nu lasam aceasta realitate sa ne atinga pe noi si relatia noastra cu Dumnezeu nu ne va atinge. Daca-L rugam din tot sufletul sa ne ajute ne va ajuta. Nici o rugaciune nu ramane fara raspuns la Bunul Dumnezeu, trebuie numai credinta sa avem si intelepciune sa acceptam faptul ca nu putem noi sa cunoastem sau sa avem pretentia sa intelegem randuielile Lui pentru noi.

AMIN!
In completarea a ceea ce spui aici, Maria, as vrea sa spuns si eu, ca prea des ii judecam pe preoti chiar pe nedrept. Gandurile acestea de judecata vin singure, necontrolate, si Dumnezeu ne da cate odata si raspuns, ca sa vedem cat de mult gresim.
Ma aflam la Brasov in Saptamana Mare si am mers la spovedit intr-o biserica oarecare, care mi-a iesit in cale. M-am spovedit, apoi au inceput deniile si l-am vazut pe preot iesind din altar cu gura inca plina. Evident l-am judecat, dar imediat mi-am adus aminte ca si pentru mine statuse flamand pana la ora 17, ca si eu sa ma pot spovedi. Si pot sa va spun ca am simtit dupa acea spovedanie ca mi-a cazut o piatra grea de la inima, o greutate pe care o purtam cu mine, fara sa stiu.
Si preotii sunt oameni, ca si noi, dar ce mare bine ne pot face prin iertarea pacatelor.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 18.06.2010, 10:00:51
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Daca eva nu gresea intentionat desi a fost pusa la incercare stia de la inceput ce nu treb sa faca
Nu stia! Ghici de ce!
Citat:
si ca sa stiti omul se putea inmulti si prin cuvant
cititi vietile sfintilor sau intrebati duhovnicul
Uitasi barza! Ce facem aici, mintim prin omisiune?
Si ce farmec ar avea sa ne inmultim prin cuvant?
Citat:
si acu ma gandesc daca nu gresea
iar din cauza lui noe au aparut oamenii de culoare
De la namol sau cum?
Reply With Quote
  #420  
Vechi 21.06.2010, 00:07:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Slava Domnului pentru duhovnicii pe care ni-i da!

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Duhovnicul nu este pus la intamplare! Iar daca EL este pus sa administreze Sf.Taine, inseamna ca Dumnezeu lucreaza! Duhul Sfat nu tine de timp sau de secularizare sau de vrednicia trupeasca!
Asa este! iar in ceea ce priveste acest topic, duhovnicul meu de acum da voie fetelor si femeilor la impartasanie si in aceasta perioada "sensibila" (daca ele doresc asta, desigur ca nu obliga pe nimeni). cred ca este un lucru bun, mie mi-a ajutat mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 13.03.2011 00:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15