Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 24.03.2013, 23:03:59
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Sa nu uitam ca postul sufletesc ramane mai important decat cel trupesc si sa nu uitam de infranarea pantecului, chiar daca bucatele de post,multumindu-I lui Dumnezeu mereu pentru ele, vor fi delicioase.O "reteta" foarte hranitoare,pe care o folosesc eu momentan:fulgi de ovaz si nuci(sau alune daca nu avem nuci) in blender,hrana gen praf obtinuta o punem intre doua felii de paine.Se poate adauga si putina miere.Doua-trei astfel de sandwichi-uri si 1/2 mere + ceva legume crude si nu mai avem nevoie de nimic.Sau o ciorbita simpla cu mix de legume(mazare,porumb,morcov),varza,fidea si ulei daca este dezlegare.Sau o salata normala de cartofi sau niste orez eventual cu legume,o ciorba de fasole sau de cartofi sau de urzici si nu mai avem nevoie de alte mancaruri. Domnul sa ne ajuta sa nu ne sculam prea indestulati de la masa,pentru ca rugaciunea noastra sa nu fie afectata!
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #212  
Vechi 24.03.2013, 23:59:53
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit Spaghete picante cu ciuperci

Ingrediente (pentru patru porții): - două linguri de ulei de măsline - 250 de grame de ciuperci - un cățel de usturoi tăiat în felii subțiri - o legătură de pătrunjel - o țelină - o ceapă - 400 de grame de roșii tocate - jumătate de ardei iute roșu - 300 de grame de spaghete Mod de preparare: În uleiul de măsline încins se călesc ciupercile la foc mare, până când devin aurii și moi. Adaugă usturoiul, mai lasă-l la încins un minut, apoi pune amestecul într-un bol, împreună cu pătrunjelul. Pune ceapa și țelina în tigaie și lasă-le la călit până când vor căpăta o nuanță sticloasă. Roșiile și ardeiul iute se pun la fiert cu puțin sare, la foc redus, până se îngroașă. Între timp, pune și spaghetele la fiert și apoi scurge-le bine. Amestecă-le cu sosul de roșii și cu amestecul de ciuperci și usturoi. Grad de dificultate: ușor Preparare: zece minute Gătire: 15 minute

Asta mi-am preparat eu ieri. Merită să încercați.Eu le-am preparat fără ulei, deoarece în postul Paștelui nu se mănâncă cu ulei.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 18.11.2013, 23:43:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Spaghete cu nuci, stafide si patrunjel

Ingrediente pentru spaghete cu nuci, stafide si patrunjel:
• 300 g de spaghete
• 2 linguri ulei de masline
• 2 cepe feliate
• 5 linguri de stafide
• 250 ml supa de legume
• 5 linguri de nuci tocate
• 1 legatura mica de patrunjel

Cum se prepara spaghetele cu nuci, stafide si patrunjel:

Mai intai, fierbe pastele, timp de aproximativ 8 minute, cu putina sare. Intre timp, incinge uleiul de masline intr-o cratita si caleste putin ceapa, taiata marunt, pana se inmoaie si capata o nuanta aurie, aproximativ 5 minute.

Adauga stafidele si supa de legume, apoi mai lasa-le sa fiarba 3 minute. Adauga pastele si nucile si amesteca-le bine, insa cu grija pentru a nu rupe spaghetele.

Spaghetele cu nuci, stafide si patrunjel se servesc calde, presarate cu verdeata tocata marunt.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 19.11.2013, 11:00:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Că tot pomeniți de nuci aici, nu cumpărați miez de nucă gata de mîncat, căutați nuci în coaja lor. Una, că multe nuci sînt stricate cu acel ”mucegai” alb căruia îi zice aflatoxină și care cauzează o formă de cancer (pariu că producătorii trec cu vederea miezii care arată bine dar cu ”puf” cînd e vorba de bani) și a doua, că miezul se conservă mult mai bine în coaja lui, ca de altfel orice nuci și vegetale în general (la aer și lumină uleiurile suferă nu știu ce reacții devenind nu tocmai sănătoase pentru consum).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 19.11.2013, 14:28:27
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi Sodoma și Gomora erau pline de pâine și apă, era o abundență de nedescris... și de acolo li s-a tras păcatul de care trebuie să ne ferim, adică i se pare omului firesc să sărute cu buzele organele fecioarelor străine... să 'caute' să facă pe plac tuturor fetelor, crede el, căutând cu ochii unde să-și lipească buzele, nevăzând el că-i sunt buzele viclene și adulterine din care iese cuvântul spurcat cu aluzie hulitor blestemată și nemulțu-MITĂ de Dumnezeu, adică strică, spurcă, ucide, pierde, ajută iadul.

Deci categoric postul înseamnă fără pită și fără apă (orice aluat... al fariseilor, cola, pepsi, apă minerală... cafea, ceai tare... bere...)

Iar ce e voie spre Credință și smerenie și nu spre slavă deșartă sau mândrie și grozăvie e asta:

-orice hrană vie din plante și pomi (semințe, boabe, grâne, fructe, legume, flori...) cu excepția undelemnului și e voie doar atunci când nu este post negru...
-orice vine de la Dumnezeu oricând cu un pic de pregătire: apă sfințită, anafură cuminecătură liturghie, rugăciune, cuvânt bun și mângâietor, tot Cuvântul lui Dumnezeu... de la Pucioasa, și tot ce este bine și ziditor de frate și aproape spre viața veșnică întru Iisus Hristos.
-miere și vin amestecat cu apă și nu spre beție ci spre întărire și liniștire,

Deci nu vă fie frică ci încercați să rezistați cât mai mult până leșinați dar aveți milă de tupul și sângele vostru și nu sadism și dacă vă simțiți prea slăbiți sau în pericol de moarte atunci puteți folosi o ciocolată în cau de criză, sau miere sau băuturi dulci sau o masă mai consistentă căci nu moartea păcătosului o dorește Dumnezeu de la noi ci pocăință și eliberare din coșmarul grijilor pentru mâncare și băutură și îmbrăcăminte și case și alte prostii pentru care omul își risipește toată viața în zadar.

Fiți siguri că Domnul îl știe pe tot omul cu credință ce ține post pe calea morții, moartea cea bună a pătimășiilor și a păcatelor și a libertăților deșarte din om, și văzându-l și auzindu-i ruga și cunoscându-i inima îi dăruiește nu numai vindecare ci îl satură și îl îngrașe... căci pășunea cerească este mult mai consistentă decât cea pământească.

Rugați-l pe Domnul să postească în voi iar voi smeriți-vă ca să-L primiți și să-L așteptați cu dor mereu.

Omul însă cere mereu carne și dovezi și se crede drept și vrednic ispitind pe Dumnezeu... însă Domnul nu se lasă ispitit și păcălit de omul fățarnic și viclean ci îl rabdă la nesfârșit... însă orice păcat duce la moarte, și apoi vine judecata, iar dacă n-ai crezut și n-ai ascultat pe toți proorocii... atunci chiar dacă va fi ca cineva să învie din morți tot nu vor crede.
Ce e acela Cuvantul lui Dumnezeu de la Pucioasa?
Reply With Quote
  #216  
Vechi 18.12.2013, 23:29:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
intrebare stupida poate: fructele de mare sunt de post? acolo unde stau eu acum se consuma foarte mult...
Am auzit zilele trecute ca s-a decis ca fructele de mare sunt de post.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 18.12.2013, 23:38:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Când s-a decis?
Reply With Quote
  #218  
Vechi 18.12.2013, 23:59:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Când s-a decis?
Acum cateva zile. Cel putin asa am auzit pe Trinitas.

Last edited by Miha-anca; 19.12.2013 at 00:01:45.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 19.12.2013, 00:12:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Grecii practică de mult.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 19.12.2013, 00:41:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu știu de ce dar cred că ati auzit prost.
Grecii au dezlegare la fructele de mare pentru a avea o hrana mai variată.
Dar la noi (cred) fructele de mare vor fi de post când iepurașii din pădure vor fi fructe de pădure.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 21:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57