Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.05.2016, 09:51:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pestii sunt sau nu frati cu noi?
Si pestii si parasutele.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.05.2016, 09:54:01
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si pestii si parasutele.
Parasutele nu ne sint "frati", adica surori, ca ar fi incest orideciteori le folosim serviciile.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.05.2016, 10:11:58
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Indigestie,conditia care apare in urma incapacitatii organismului de a digera alimente,insa cele mai multe indigestii apar in cazul ingerarii de grasimi,in lipsa acizilor biliari care sa neutralizeze grasimile!

Nu s-a lasat cu operatie pt ca nu aveam o conditie precedenta in aceasta
afectiune si nu abuzam cu grasimile.
Imediat dupa,am urmat regim alimentar cu grasimi doar de origine vegetala si ceaiuri.
Nu orice se reduce la cutit!
Yasmina, draga mea, in cazul asta anghinarea face minuni....daca reusesti sa bei ceaiul ca are un gust oribil..daca nu, capsule cu extracte de anghinare, gen Anghirol.
Intr-adevar, cand colecistul e contractat si bila e lenesa, ai niste dureri groaznice, chiar nu-i placut...Printre multi factori care influenteaza, pe langa alimentatia prea grasa, mai este si oboseala, stresul...Doamne fereste sa ajungi la pietre, ca alea da, musai operatie...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.05.2016, 10:15:43
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Parasutele nu ne sint "frati", adica surori, ca ar fi incest orideciteori le folosim serviciile.

Of of, la ce melodie sa ma gandesc eu acuma..aia cu avioane de hartie sau Cheryl Cole -Parachute ?:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.05.2016, 11:17:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

O!, frățiorii mei dragi, ce mult rătăciți pe căi străine, vâscoase și grele, în multe cuvinte și gândiri fără mântuire...
Ce multe ispitiri aveți și nu vreți să le biruiți în Domnul.

Ereticii cu ereziile lor, creștinii cu aroganță... Și inima mea tristă văzând acestea.

"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei 22, 29)

Iată Lumina, Scriptura și puterea lui Dumnezeu:

"Mâncați tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebați nimic pentru cugetul vostru.
Căci "al Domnului este pământul și plinirea lui". (I Corinteni 10, 25-26)


Acum va-ți lămurit cum e cu mâncatul porcului? Iată acum aveți Lumina. Umblați în lumină.

"Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii." (Luca 16, 8)
"Să lepădăm dar lucrurile întunericului și să ne îmbrăcăm cu armele luminii." (Romani 13, 12)
"Altădată erați întuneric, iar acum sunteți lumină întru Domnul; umblați ca fii ai luminii!" (Efeseni 5, 8)


Citiți cât mai mult din Noul Testament și căutați să memorați cât mai mult de acolo, ca să vă feriți de hristoșii mincinoși din ereziile neo-protestante, sau de orice fel, să biruiți mai ușor înșelările și să alergați mai cu folos spre mântuire.

Hristos a înviat, frățiorii mei !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.05.2016 at 11:30:10.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.05.2016, 12:06:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Yasmina, draga mea, in cazul asta anghinarea face minuni....daca reusesti sa bei ceaiul ca are un gust oribil..daca nu, capsule cu extracte de anghinare, gen Anghirol.
Intr-adevar, cand colecistul e contractat si bila e lenesa, ai niste dureri groaznice, chiar nu-i placut...Printre multi factori care influenteaza, pe langa alimentatia prea grasa, mai este si oboseala, stresul...Doamne fereste sa ajungi la pietre, ca alea da, musai operatie...
Multumesc, nu mai am probleme acum. In timp,am renuntat la tot ceea ce vine de la animale(cu exceptia mierii).
Nu mai mananc grasimi animale iar dintre grasimile vegetale numai alea sanatoase: ulei de masline ,avocado si nuci.
Mama mi-a trimis un tratament naturist sub forma unor capsule cu ulei de menta,Carbichol.
Si produsele lactate au foarte multa grasime; noroc ca a aparut "branza"de migdale, caju sau de soia- care imi plac mai mult decat produsele lactate propriu-zise si le tolerez fara probleme,nu asa cum se intampla cu celelalte( intoleranta la lactoza).
Intoleranta la lactoza( laptele de vaca)= organismul ne reaminteste ca nu suntem vaci :) :) :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 25.05.2016, 14:00:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Mâncați tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebați nimic pentru cugetul vostru.
Căci "al Domnului este pământul și plinirea lui". (I Corinteni 10, 25-26)


Acum va-ți lămurit cum e cu mâncatul porcului? Iată acum aveți Lumina. Umblați în lumină.

Citiți cât mai mult din Noul Testament și căutați să memorați cât mai mult de acolo, ca să vă feriți de hristoșii mincinoși din ereziile neo-protestante, sau de orice fel, să biruiți mai ușor înșelările și să alergați mai cu folos spre mântuire.

Hristos a înviat, frățiorii mei !
de acord cu tot ce ai scris!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #88  
Vechi 25.05.2016, 14:23:52
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In concluzie- NU este nici un fel de pacate a consuma carne de porc (evident- cu exceptia posturilor), si in general orice fel de carne sau aliment (evident, cu exceptia cazurilor de canibalism).

De exemplul in China si carnea de sarpe se consuma!

Iar faptul ca organismul uman nu poate tolera sau asimila carnea unor animale domestice sau salbatice, nu se datoreaza faptului ca ar fi pacat de consumat carnea acelor animale, ci se datoreaza fiziologiei organismului uman .

Daca, in cazuri bine intemeiate, care tin de anumite boli sau de necesitatea de a tine un anumit regim alimentar, dar asta numai dupa consultarea medicului, carnea de porc ar face rau persoanei respective, atunci si numai atunci trebuie evitat consumul de carne de porc.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 26.05.2016, 08:18:56
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Mâncați tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebați nimic pentru cugetul vostru.
Căci "al Domnului este pământul și plinirea lui". (I Corinteni 10, 25-26)


Acum va-ți lămurit cum e cu mâncatul porcului? Iată acum aveți Lumina. Umblați în lumină.
Nu. De ce calugarii nu respecta I Corinteni 10, 25-26 ?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 26.05.2016, 10:04:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In concluzie- NU este nici un fel de pacate a consuma carne de porc (evident- cu exceptia posturilor), si in general orice fel de carne sau aliment (evident, cu exceptia cazurilor de canibalism).

De exemplul in China si carnea de sarpe se consuma!

Iar faptul ca organismul uman nu poate tolera sau asimila carnea unor animale domestice sau salbatice, nu se datoreaza faptului ca ar fi pacat de consumat carnea acelor animale, ci se datoreaza fiziologiei organismului uman .

Daca, in cazuri bine intemeiate, care tin de anumite boli sau de necesitatea de a tine un anumit regim alimentar, dar asta numai dupa consultarea medicului, carnea de porc ar face rau persoanei respective, atunci si numai atunci trebuie evitat consumul de carne de porc.
Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. (1 Corinteni 6:12)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36