Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2011, 01:17:32
smal27 smal27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Smile Sfatui-ti-ma, va rog!

Ce sa fac sa scap de teama? Adica mi-e frica incontinuu, dupa ce am avut o perioada in care visam ingrozitor... nu puteam tipa, nu puteam sa ma misc, nu puteam sa fac nimic... si cand am facut cruce cu limba am reusesc sa ma trezesc... am avut doar aproximativ 3 vise de genul asta insa de la o vreme am ramas singura in camera si nu mai pot adormi de frica.
Mai nou mi se deschide tv-ul singur, fara sa ating telecomanda...
Ajutati-ma sa scap de paranoia asta, va rog.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2011, 01:24:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smal27 Vezi mesajul
Ce sa fac sa scap de teama? Adica mi-e frica incontinuu, dupa ce am avut o perioada in care visam ingrozitor... nu puteam tipa, nu puteam sa ma misc, nu puteam sa fac nimic... si cand am facut cruce cu limba am reusesc sa ma trezesc... am avut doar aproximativ 3 vise de genul asta insa de la o vreme am ramas singura in camera si nu mai pot adormi de frica.
Mai nou mi se deschide tv-ul singur, fara sa ating telecomanda...
Ajutati-ma sa scap de paranoia asta, va rog.
Crede-ma si eu am trecut prin astfel de perioade,in care inghetam de frica chiar ziua in amiaza mare.Adica esti tot timpul in alerta te temi de tot,ti se zbate inima in piept din tot nimicul,si mai ales cand ramai singur(a),insa noaptea devine groaznic ramai in linistea intunericului si iti bagi capul sub plapuma,transpiratii reci iti curg pe fata.....
1.Draga mea in primul rand nu mai sta singura
2.Cand simti ca te i-a,roaga-te....orice...
3.Dupa ce te asezi in pat gandeste la lucruri frumoase
4.Ignora tot ce te sperie....daca poti
5.Nu uita....vor trece ,sunt o incercare...

Pace tie.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2011, 01:29:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Armă mai puternică în cer și pe pământ împotriva diavolului, ca numele lui Iisus nu este, ne asigură Sfântul Ioan Scărarul.

Un medicament util ar fi rugăciunea pe care mintea ar trebui să o macine mereu: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul."

ps: miroase a troll
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2011, 01:33:32
smal27 smal27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Armă mai puternică în cer și pe pământ împotriva diavolului, ca numele lui Iisus nu este, ne asigură Sfântul Ioan Scărarul.

Un medicament util ar fi rugăciunea pe care mintea ar trebui să o macine mereu: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul."

ps: miroase a troll
M-am rugat uneori... si adormeam in timp ce ma rugam constant in gand acea rugaciune, insa tot imi era frica.
Ce vrei sa spui prin "troll"?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2011, 01:36:38
smal27 smal27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
1.Draga mea in primul rand nu mai sta singura
2.Cand simti ca te i-a,roaga-te....orice...
3.Dupa ce te asezi in pat gandeste la lucruri frumoase
4.Ignora tot ce te sperie....daca poti
5.Nu uita....vor trece ,sunt o incercare...

Pace tie.....
Nu am de ales pentru ca in casa suntem doar trei persoane: eu si ai mei. Si nu pot sa ii pun sa doarma separat pentru ca sunt eu paranoica... Sper sa treaca mai repede pentru ca e terifiant... Multumesc pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2011, 01:39:58
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Spuneai ca ti se deschide Tv-ul singur....poti sa explici mai detaliat cum anume s-a intamplat,sau daca au mai fost si alte fenomene....daca vrei si poti desigur,sper sa nu ti se mai intample e groaznic....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2011, 01:47:22
smal27 smal27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Spuneai ca ti se deschide Tv-ul singur....poti sa explici mai detaliat cum anume s-a intamplat,sau daca au mai fost si alte fenomene....daca vrei si poti desigur,sper sa nu ti se mai intample e groaznic....
Ma iau caldurile numai cand imi amintesc. Pai s-a intamplat de 3 ori pana acum... o data acum vreo 4 ani, ma pregateam sa plec la doctor, telecomanda era pe masa cu butoanele in jos, doar eu in camera si s-a aprins pur si simplu. L-am inchis si am plecat si nu s-a mai repetat. Si mi s-a mai intamplat odata alaltaieri... Pe la 2 dimineata m-am pus la somn, iar pe la 7 fara 10 m-am trezit pt ca era foarte mult zgomot in camera... si cand m-am dezmeticit am vazut ca era televizorul era aprins, telecomanda unde sta deobicei: pe marginea canapelei, cu butoanele in jos.
Iar ultima oara mi s-a intamplat astazi in jur de ora 22... Stateam la laptop in pat, televizorul inchis iar telecomanda in aceeasi pozitie ca deobicei. La un moment dat s-a aprins televizorul... fara nicio explicatie, fara nicio logica, fara nicio atingere...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2011, 11:44:47
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smal27 Vezi mesajul
Ma iau caldurile numai cand imi amintesc. Pai s-a intamplat de 3 ori pana acum... o data acum vreo 4 ani, ma pregateam sa plec la doctor, telecomanda era pe masa cu butoanele in jos, doar eu in camera si s-a aprins pur si simplu. L-am inchis si am plecat si nu s-a mai repetat. Si mi s-a mai intamplat odata alaltaieri... Pe la 2 dimineata m-am pus la somn, iar pe la 7 fara 10 m-am trezit pt ca era foarte mult zgomot in camera... si cand m-am dezmeticit am vazut ca era televizorul era aprins, telecomanda unde sta deobicei: pe marginea canapelei, cu butoanele in jos.
Iar ultima oara mi s-a intamplat astazi in jur de ora 22... Stateam la laptop in pat, televizorul inchis iar telecomanda in aceeasi pozitie ca deobicei. La un moment dat s-a aprins televizorul... fara nicio explicatie, fara nicio logica, fara nicio atingere...
Da......fenomenul e repetabil,ti-as sugera sa faci o sfestanie in camera aceeia,cu acest gen de fenomene nu prea te poti juca,bineinteles ca nu aprinderea tv-ului e cauza majora ci starea ta phisico-spirituala....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2011, 12:37:28
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Spune rugaciunea inimii, arde pe vrajmasi cu Sfant Numele Domnului nostru Iisus Hristos!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.10.2011, 12:43:16
smal27 smal27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Asa ma gandeam si eu... c-ar fi necesara o sfintire a camerei si chiar a casei... si pe langa televizorul buclucas mai am si alte fenomene insa nu concrete... adica uneori simteam deseori(de mai multe ori, doar seara) un aer rece langa obrazul drept sau pe mana dreapta... si nu era ceva inventat de mine sau curent. Curent nu avea cum sa fie pt ca stateam(si stau)mereu cu usile inchise(de la camera si de la balcon) si din imaginatie nu era pentru ca mi se intampla cand eram concentrata sa rezolv temele sau cand ma uitam pierduta la televizor, adica nu ma gandeam deloc la ceva supranatural sau ceva de genul asta. Asta a fost inainte de ultimele faze cu televizorul si am incercat sa le ignor. Mereu imi spuneam ca sigur e ceva ce poate fi explicat logic si nu ceva ce ar putea sa ma sperie... Cum de altfel incerc sa ma calmez si acum, la faza cu televizorul... dar nu prea ma mai pot convinge.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47