Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 05.01.2012, 11:03:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Dragele mele suflete, am indraznit sa ma intorc la topicul deschis de mine cu 2 ani in urma. Si pentru ca am trecut intr-un nou an vreau sa va urez tuturor multa sanatate,putere in lupta duhovniceasca, iar iubirea lui Hristos sa se inmulteasca in sufletele voastre minunate.

Incerc sa fiu scurta si concisa, nu de alta ,dar n-as vrea sa va plictisesc cu problemele mele. Dupa cele 7 luni de zile scurse de la trecerea in nefiinta a sotului meu, starea noastra sufleteasca nu este prea buna.Eu si Anastasia inca ducem dorul celui ce ne-a fost alaturi, inca nu ne-am adaptat la viata asta "fara a fi si el " .......si este cumplit!!!!!!!! Am cunoscut pe lumea asta multa suferinta, dar golul lasat de cineva care pleaca fara voia sa aduce in inima ta cea mai mare tristete.
Si acum imi amintesc de voi toti, cei ce ati fost alaturi de noi tot timpul si cu mare recunostinta in suflet vreau sa va mai multumesc inca o data pentru bunatatea de care ati dat dovada, de solidaritatea si dragostea voastra pentru Hristos. Dumnezeu sa va rasplateasca toate eforturile si daca sotul meu a ajuns in locul unde si-a dorit atat de mult, sa stiti ca a ajuns si datorita contributiei domniilor voastre,fiecare zi traita de el a fost o noua zi de pocainta pentru faptele lui si a neamului din care a facut parte si pentru care s-a rugat si el in limita puterii lui.

In speranta ca n-am plictisit prea mult, va doresc un an 2012 plin de fapte mantuitoare si pace multa in suflete!!!!!!!Doamne ajuta tuturor!!!
Dumnezeu sa va binecuvinteze doamna si La Multi Ani! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #262  
Vechi 05.01.2012, 12:07:10
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Dragele mele suflete, am indraznit sa ma intorc la topicul deschis de mine cu 2 ani in urma. Si pentru ca am trecut intr-un nou an vreau sa va urez tuturor multa sanatate,putere in lupta duhovniceasca, iar iubirea lui Hristos sa se inmulteasca in sufletele voastre minunate.

Incerc sa fiu scurta si concisa, nu de alta ,dar n-as vrea sa va plictisesc cu problemele mele. Dupa cele 7 luni de zile scurse de la trecerea in nefiinta a sotului meu, starea noastra sufleteasca nu este prea buna.Eu si Anastasia inca ducem dorul celui ce ne-a fost alaturi, inca nu ne-am adaptat la viata asta "fara a fi si el " .......si este cumplit!!!!!!!! Am cunoscut pe lumea asta multa suferinta, dar golul lasat de cineva care pleaca fara voia sa aduce in inima ta cea mai mare tristete.
Si acum imi amintesc de voi toti, cei ce ati fost alaturi de noi tot timpul si cu mare recunostinta in suflet vreau sa va mai multumesc inca o data pentru bunatatea de care ati dat dovada, de solidaritatea si dragostea voastra pentru Hristos. Dumnezeu sa va rasplateasca toate eforturile si daca sotul meu a ajuns in locul unde si-a dorit atat de mult, sa stiti ca a ajuns si datorita contributiei domniilor voastre,fiecare zi traita de el a fost o noua zi de pocainta pentru faptele lui si a neamului din care a facut parte si pentru care s-a rugat si el in limita puterii lui.

In speranta ca n-am plictisit prea mult, va doresc un an 2012 plin de fapte mantuitoare si pace multa in suflete!!!!!!!Doamne ajuta tuturor!!!
Mi se rupe inima de tine!... Toată lumea care a intrat și a citit rândurile scrise de tine, de-a lungul timpului, cred că a rămas mută la cele întâmplate. Este cumplit într-adevăr, și eu nu pot decât să-mi imaginez tristețea.

Dar așa cum ai mai spus și tu, asta a fost voia Domnului, și sunt sigur că toate s-au întâmplat ca voi să vă apropiați de Hristos. Și într-adevăr v-ați apropiat. Vasile zâmbește de acolo de unde este și se bucură, dacă va vedea că puteți merge înainte cu curaj și nădejde continuă la Maica Domnului. Dumnezeu vă iubește! Răbdare, Elena! Răbdare și rugăciune. Dumnezeu nu te lasă! Dumnezeu știe să te și mângâie! Cu credința de care ai dat dovadă sunt sigur că ai să devii și mai puternică, și capabilă să-i sădești în sufletul fetiței tale dragostea de Dumnezeu și a lui Maică.

Zâmbește! Curaj! Nu deznădăjui! Ține sus steagul credinței! Ia model de la Maica Domnului, și crește-o pe Anastasia așa cum ar fi făcut și Ea! Doamne ajută!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #263  
Vechi 05.01.2012, 16:00:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Dragele mele suflete, am indraznit sa ma intorc la topicul deschis de mine cu 2 ani in urma. Si pentru ca am trecut intr-un nou an vreau sa va urez tuturor multa sanatate,putere in lupta duhovniceasca, iar iubirea lui Hristos sa se inmulteasca in sufletele voastre minunate.

Incerc sa fiu scurta si concisa, nu de alta ,dar n-as vrea sa va plictisesc cu problemele mele. Dupa cele 7 luni de zile scurse de la trecerea in nefiinta a sotului meu, starea noastra sufleteasca nu este prea buna.Eu si Anastasia inca ducem dorul celui ce ne-a fost alaturi, inca nu ne-am adaptat la viata asta "fara a fi si el " .......si este cumplit!!!!!!!! Am cunoscut pe lumea asta multa suferinta, dar golul lasat de cineva care pleaca fara voia sa aduce in inima ta cea mai mare tristete.
Si acum imi amintesc de voi toti, cei ce ati fost alaturi de noi tot timpul si cu mare recunostinta in suflet vreau sa va mai multumesc inca o data pentru bunatatea de care ati dat dovada, de solidaritatea si dragostea voastra pentru Hristos. Dumnezeu sa va rasplateasca toate eforturile si daca sotul meu a ajuns in locul unde si-a dorit atat de mult, sa stiti ca a ajuns si datorita contributiei domniilor voastre,fiecare zi traita de el a fost o noua zi de pocainta pentru faptele lui si a neamului din care a facut parte si pentru care s-a rugat si el in limita puterii lui.

In speranta ca n-am plictisit prea mult, va doresc un an 2012 plin de fapte mantuitoare si pace multa in suflete!!!!!!!Doamne ajuta tuturor!!!
LA MULți ani Elena. Mă bucur că ai scris din nou pe topic. Părerea mea ( poți să nu ții cont de ea) este să lași trecutul în urmă și să privești spre viitor și spre cer. Ai un copil minunat și un înger în cer, pe soțul tău Vasile. Ai o meserie frumoasă și stă în puterea ta să modelezi suflete nevinovate de copii, să-i înveți să iubescă pe Dumnezeu, pe Pruncul Iisus și pe Maica Domnului.
Eu aș începe prin a deschide un topic nou.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 05.01.2012, 19:06:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit La multi ani voua rabdatoarelor de porunci !

Astazi am recitit tot firul si m-am cutremurat din nou.
Am vazut ca chiar cu vreo 8-10 postari in urma mai am o interventie dar totusi nu am putut sa renunt la a va scrie iarasi citeva rinduri .

Este unica poveste adevarata, si si unicul topic , pina in prezent, care m-a uimit !
De atras , au mai fost citeva topicuri care m-au atras , in special cele in care se marturisesc intimplari deosebite legate evident de credinta .
Acest topic insa m-a uimit in primul rind prin credinta nestramutata , puternica si totala (pina la acceptarea si lasarea cu totul in seama Lui) in Dumnezeu .
Iata cum si in zilele noastre pot exista oameni f. zelosi si mult nevoitori in cunoasterea dumnezeirii , ascultatori de porunci si implinitori ai cuvintului psaltic : ,,...Arunca toata grija ta asupra Domnului si el te va hrani pe tine !"
Acestia insa sunt f. rari , unicul de acest fel intilnit aici in forum.
Am vazut cu uimire cum Vasile nu a fost singur in trairea si credinta lui crestina ci ca voi, cei ai lui, ia-ti fost pe masura, ati avut cel putin tot aceleasi trairi . Am vazut cum toti trei ati ales calea Domnului si nu v-ati dezis de la ea .
Toti cei care alearga cu disperare la naturisti (nu sunt ,,rai" dar este necesar o dreapta judecata si masura !) la chimioterapie, la radioterapie , la dracestile tratamente moderne (reflexoterapie, cristaloterapia, aiurveda indiana,magnetoterapia, terapiile Pancha-Karma, biorezonanta, etc) nu fac , dupa parerea mea , decit sa se minta singuri spunindu-si in barba ca ce, Dumnezeu a dat viata si noi trebuie sa facem orice ca sa o pastram, sa o intretinem, ca acelasi Dumnezeu lucreaza si prin medici si prin naturisti si osteopati si prin cite asemenea tipuri de vindecatori exista , sa se minta dupa celebrele deja vise americane in care ti se inoculeaza mesaje subminimale ca sa te comporti ca roboteii/prosteste : nu te lasa, mergi pina la capat, vei fi invingator, toata puterea de a invinge este in tine ; spune un nu hotarit cancerului; gindeste pozitiv si activeaza-ti propriile capacitati self-body, etc, etc , etc, si defapt sa nu caute si mai ales sa cerceteze voia lui Dumnezeu in legatura cu el !
Mi-aduc aminte ca atit cind am vazut primul ,,abandon" medical , si implicit moartea,in fata unui om suferind de o boala cu prognostic sumbru , ca si primul ,,abandon" duhovnicesc in cazul unui crestin care descopera ca sufera de o boala incurabila , intii m-am cutremurat si m-am mirat iar dupa ce mi s-a explicat tilcuirea gestului am sfirsit prin a da dreptate celor pe care ii alesesem de maestrii si duhovnici.
Ma repet, am mai spus-o, noi rar si si atunci destul de tirziu intelegem ce voieste Dumnezeu de la noi, ce voieste EL sa faca cu noi, ori voi trei m-ati impresionat deoarece mai intii v-ati pus toata nadejdea in El iar apoi i-ati cercetat si respectat voia supunindu-va si lasindu-va in grija ei .
Cuvintele sunt sarace de data aceasta si nu stiu mai bine cum sa-mi tradez admiratia si uimirea pt. voi si pt. felul in care ati inteles ca trebuie sa traiasca un ortodox adevarat ! Cinste voua fratilor !
Cred ca atit fratii mai ,,evoluati" duhovniceste cit si cei mai reticenti la invatatura si practica duhovniceasac gasesc in voi un exemplu prisositor de traire duhovniceasca !

Mai am o intrebare de pus dar aceasta am sa o fac pe privat .

Va doresc un an nou binecuvintat cu pace si nadejde multa in Hristos , iar pe Vasile sa-l odihneasca Dumnezeu cu dreptii !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.01.2012 at 19:09:01.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 05.01.2012, 22:20:07
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Astazi am recitit tot firul si m-am cutremurat din nou.
Am vazut ca chiar cu vreo 8-10 postari in urma mai am o interventie dar totusi nu am putut sa renunt la a va scrie iarasi citeva rinduri .

Este unica poveste adevarata, si si unicul topic , pina in prezent, care m-a uimit !
De atras , au mai fost citeva topicuri care m-au atras , in special cele in care se marturisesc intimplari deosebite legate evident de credinta .
Acest topic insa m-a uimit in primul rind prin credinta nestramutata , puternica si totala (pina la acceptarea si lasarea cu totul in seama Lui) in Dumnezeu .
Iata cum si in zilele noastre pot exista oameni f. zelosi si mult nevoitori in cunoasterea dumnezeirii , ascultatori de porunci si implinitori ai cuvintului psaltic : ,,...Arunca toata grija ta asupra Domnului si el te va hrani pe tine !"
Acestia insa sunt f. rari , unicul de acest fel intilnit aici in forum.
Am vazut cu uimire cum Vasile nu a fost singur in trairea si credinta lui crestina ci ca voi, cei ai lui, ia-ti fost pe masura, ati avut cel putin tot aceleasi trairi . Am vazut cum toti trei ati ales calea Domnului si nu v-ati dezis de la ea .
Toti cei care alearga cu disperare la naturisti (nu sunt ,,rai" dar este necesar o dreapta judecata si masura !) la chimioterapie, la radioterapie , la dracestile tratamente moderne (reflexoterapie, cristaloterapia, aiurveda indiana,magnetoterapia, terapiile Pancha-Karma, biorezonanta, etc) nu fac , dupa parerea mea , decit sa se minta singuri spunindu-si in barba ca ce, Dumnezeu a dat viata si noi trebuie sa facem orice ca sa o pastram, sa o intretinem, ca acelasi Dumnezeu lucreaza si prin medici si prin naturisti si osteopati si prin cite asemenea tipuri de vindecatori exista , sa se minta dupa celebrele deja vise americane in care ti se inoculeaza mesaje subminimale ca sa te comporti ca roboteii/prosteste : nu te lasa, mergi pina la capat, vei fi invingator, toata puterea de a invinge este in tine ; spune un nu hotarit cancerului; gindeste pozitiv si activeaza-ti propriile capacitati self-body, etc, etc , etc, si defapt sa nu caute si mai ales sa cerceteze voia lui Dumnezeu in legatura cu el !
Mi-aduc aminte ca atit cind am vazut primul ,,abandon" medical , si implicit moartea,in fata unui om suferind de o boala cu prognostic sumbru , ca si primul ,,abandon" duhovnicesc in cazul unui crestin care descopera ca sufera de o boala incurabila , intii m-am cutremurat si m-am mirat iar dupa ce mi s-a explicat tilcuirea gestului am sfirsit prin a da dreptate celor pe care ii alesesem de maestrii si duhovnici.
Ma repet, am mai spus-o, noi rar si si atunci destul de tirziu intelegem ce voieste Dumnezeu de la noi, ce voieste EL sa faca cu noi, ori voi trei m-ati impresionat deoarece mai intii v-ati pus toata nadejdea in El iar apoi i-ati cercetat si respectat voia supunindu-va si lasindu-va in grija ei .
Cuvintele sunt sarace de data aceasta si nu stiu mai bine cum sa-mi tradez admiratia si uimirea pt. voi si pt. felul in care ati inteles ca trebuie sa traiasca un ortodox adevarat ! Cinste voua fratilor !
Cred ca atit fratii mai ,,evoluati" duhovniceste cit si cei mai reticenti la invatatura si practica duhovniceasac gasesc in voi un exemplu prisositor de traire duhovniceasca !

Mai am o intrebare de pus dar aceasta am sa o fac pe privat .

Va doresc un an nou binecuvintat cu pace si nadejde multa in Hristos , iar pe Vasile sa-l odihneasca Dumnezeu cu dreptii !

Impresionanta aceasta credinta a doamnei si a sotului, Dumnezeu sa il odihneasca in pace, am citit si eu de la inceput pana la sfarsit, mi-au dat lacrimile cand am citit, parca ar fi fost o intamplare din roman si totusi s-a intamplat in realitate!

Eu ce nu inteleg, si nu as vrea sa va suparati doamna Elena ca va pun intrebarea si ca rascolesc amintiri dureroase, cum si in ce moment ati ales sa va lasati in mainile Domnului, sa acceptati voia lui si sa nu mai faceti chimioterapia aceea si tratamentele acelea, a fost o decizie de moment sau s-a format pe o perioada mai lunga de timp?
As vrea sa am si eu macar 5 la suta din credinta d-voastra!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #266  
Vechi 06.01.2012, 00:09:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Doamna @stasylena. o singura "critica" as avea la mesajul dumneavoastra. Sa nu mai spuneti niciodata ca sotul dvs. a trecut in nefiinta! El este viu,doar s-a mutat. Hristos ii numeste pe cei morti doar "adormiti".
Imi pare nespus de rau sa citesc aceste randuri,sa vad atata durere si suferinta in sufletele unor oameni Dar nu,Dumnezeu nu este nedrept,exista intotdeauna o ratiune,chiar si in cazul mortii! Sa fie toate spre folosul mantuirii!

Putere si nadejde in Bunul Dumnezeu!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05