Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.12.2013, 18:32:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Psaltirea este o carte de cult ce contine psalmii lui David (150 la numar). Acesti psalmi sunt impartiti in 20 de catisme si sunt cititi atat in manastiri cat si de mirenii care doresc. Este bine ca cel care citeste sa aiba binecuvantarea duhovnicului. Deci, pomenirea la Psaltire, nu este o slujba in sine ci o rugaciune care poate duce la indreptarea celui care nu poate fi pomenit la Sfanta Liturghie din anumite pricini.

In ce priveste miridele, preotul luand prescura lasa sa cada pe Sfantul Disc mai multe firimituri facand rugaciunile aferente. De asemenea la Proscomidie sunt pomenite pomelnicele aduse dis de dimineata sau date cu o seara inainte(ma refer la bisericile de mir) nicidecum nu vor fi pomenite la Proscomidie numele de pe un pomelnic primit la Sfantul Altar la ora 10 de exemplu.

Pentru anumite nelamuriri poti sa te documentezi din LITURGICA.
Pai bine, si atunci de unde stie preotul pe cine poate sa pomeneasca si pe cine nu? Daca ma stie pe mine, cel care am dat pomelnicul, ca nu ma incadrez, de ce nu-mi spune sa nu ma mai ostenesc?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.12.2013, 19:38:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai bine, si atunci de unde stie preotul pe cine poate sa pomeneasca si pe cine nu? Daca ma stie pe mine, cel care am dat pomelnicul, ca nu ma incadrez, de ce nu-mi spune sa nu ma mai ostenesc?
Preotii de mir nu cred ca pot sta sa intrebe pe oricine vine la altar (mai ales in timpul slujbelor) cu pomelnic daca cei care sunt trecuti acolo pot fi pomeniti sau nu. De regula, la manastiri cand dai pomelnic esti intrebat de fiecare nume trecut pe pomelnic daca este ortodox, daca e cununat etc.

Cred ca fiecare trebuie sa fie constient si cinstit cu sine, nu trebuie aruncata vina asupra preotului. Cel in cauza de ce nu intreaba?!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.03.2014, 19:27:01
Oana_A's Avatar
Oana_A Oana_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Post Pomelnice

Va rog, pe cei care ati dat sau ati trimis pomelnice la manastiri din Romania(nu conteaza regiunea), sa-mi scrieti intr-un mesaj privat (pentru a evita discutii inutile si interminabile) cat costa:
- pomelnic psaltire (40 de zile)
- pomelnic acatist (40 de zile)
- pomelnic liturghie (40 de zile)
Va multumesc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2014, 05:27:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Oana_A Vezi mesajul
- pomelnic liturghie (40 de zile)
Eu am trimis 20 de dolari pentru asta la Măn. Dervent. E drept că era ptr. o singură persoană, trecută de curând la Domnul. Dar nu cred că sunt tarife fixe. Fiecare dă cât are pe moment și cât îl lasă inima. Mai demult știu că unele mănăstiri calculau - pentru cei care chiar n-aveau idee cât să dea - 1 leu/zi pentru pomelnice, nu conta ce fel anume. Dar cel mai important este ca fiecare donație să fie făcută cu dragă inimă, fie mult, fie puțin, după împrejurări. Doamne ajută!

PS: unui părinte din România caruia i-am dat $100 acum 2 ani - fără a preciza ce perioada anume să pomenească numele respective - mi-a zis de curând că încă nu mi-a expirat pomelnicul acela. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2014, 23:11:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Stiu ca nu putem trece in pomelnic persoanele de alta confesiune/religie. Dar ce facem in cazul in care nu stim sigur ce religie are un om care tocmai a decedat? In tot cazul, daca era ortodox, practicant nu era sigur si a murit singur, nestiut de nimeni. Se poate pune pe un pomelnic sau doar la rugaciunea personala?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.04.2014, 20:31:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stiu ca nu putem trece in pomelnic persoanele de alta confesiune/religie. Dar ce facem in cazul in care nu stim sigur ce religie are un om care tocmai a decedat? In tot cazul, daca era ortodox, practicant nu era sigur si a murit singur, nestiut de nimeni. Se poate pune pe un pomelnic sau doar la rugaciunea personala?
Cum a fost ingropat? Asa pur si simplu?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2014, 17:37:51
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Am citit pe un site ortodox despre persoanele care pot sau nu sa fie pomenite la Sf. Liturghie:

http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...anta-liturghie

Am mai citit si ca cei de alta religie sau credinta nu pot fi pomeniti la Sf. Liturghie, dar se poate sa fie pomeniti la Sf. Maslu sau Acatist, iar la pomelnic la Psaltire doar ortodocsii. Pomelnicul la Sf. Maslu au voie sa il dea numai ortodocsii.

http://www.doxologia.ro/viata-biseri...ce-un-pomelnic
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.04.2014, 05:33:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian7 Vezi mesajul
Am citit pe un site ortodox despre persoanele care pot sau nu sa fie pomenite la Sf. Liturghie:

http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...anta-liturghie

Am mai citit si ca cei de alta religie sau credinta nu pot fi pomeniti la Sf. Liturghie, dar se poate sa fie pomeniti la Sf. Maslu sau Acatist, iar la pomelnic la Psaltire doar ortodocsii. Pomelnicul la Sf. Maslu au voie sa il dea numai ortodocsii.

http://www.doxologia.ro/viata-biseri...ce-un-pomelnic
Foarte bune trimiterile, mulțumim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.04.2014, 19:41:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question

Am inteles ca nu e bine sa se miruiasca sau sa se unga hainute, batiste sau obiecte ale unor persoane de acasa, dar am vazut ca se mai practica, totusi...mai ales cand sunt persoane care nu se pot deplasa din cauza varstei sau bolii. Acum am si eu un caz: a nascut o vecina si se plangea ca nu e prea bine bebe...in fine, sper sa fie doar ingrijorari firesti de mama, si sa-si revina cat mai curand, dar tot ma intreb cum l-am putea ajuta. As putea, de exemplu, sa-i iau o caciulita, sa merg la sf maslu sa i-o unga, si apoi sa i-o duc? De pomenit nu pot nefiind botezat inca, decat pe mama. Am citit ca se face molifta la 1, 8 si 40 zile, insa la 1 zi cum tb facut, merge preotul la spital? Sper sa gasesc maine dimineata parintele si sa intreb toate astea... As fi vrut de azi sa merg la capela sf. Ioan Rusul, de la maternitatea Polizu (acolo se tine sf maslu joia pe la orele 17), si apoi sa trec si pe la ea (la Filantropia, aproape), am si sunat colega sa o intreb dc poate veni in locul meu, dar mi-am dat seama ca e mai in varsta, vine de departe (din dr. Taberei pana in Berceni) si afara e ff urat (ploaie, frig)...

Last edited by fallen; 10.04.2014 at 19:52:40.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.04.2014, 20:18:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Smile

Mirela, pomelnicul tau de 100 usd posibil sa nu expire niciodata :), dar nu neaparat din considerentul financiar, ci mai ales daca e vorba de o prietenie :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare