Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1681  
Vechi 12.10.2016, 15:00:54
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si lamurirea mea?
Numai tu poti sa ne-o dai.
Sunt vecinii tai, tu stii ce au baut...

Sau, daca treaba e adevarata, descrie putin cazul.
Tipii sunt crestini sau nu?
Cunosteau anterior limbile sau nu. Da cateva detalii!
Reply With Quote
  #1682  
Vechi 12.10.2016, 15:17:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde care e definita crestinului.
Se aduna, canta, citesc din Biblie, ei zic ca nu fac pacate, faceau, dar nu mai fac, s-au lasat de asta si citesc din Biblie si spun ca Dumnezeu le-a aratat calea si acum se trag din primii crestini.

Nu le cunosteau, de fapt nimeni nu le cunoaste, ei zic ca sunt "limbi ingeresti".

Cum ii autentific?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1683  
Vechi 12.10.2016, 16:35:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu scrie despre fiecare apostol ce limba a vorbit.
Poate cele enumerate de tine. Nu stim
pai nu te-am intrebat in ce limbi au vorbit apostolii. Ce limbi au vorbit ei la inceput, scrie in Fapte cap.2. Te-am intrebat IN CE LIMBI VORBITI VOI ACUM
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1684  
Vechi 12.10.2016, 16:49:57
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Acolo unde zice si de darul vorbirii in limbi al apostolilor si al Bisericii. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Prin limbi tu te referi la bolboroseala asta demonica?
https://www.youtube.com/watch?v=DeUORkil27Q
sau asta?
https://www.youtube.com/watch?v=BqmCI_YhsQs

Last edited by mihai07; 12.10.2016 at 16:53:38.
Reply With Quote
  #1685  
Vechi 12.10.2016, 17:02:00
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai citeste si tu Sf. Scriptura inainte sa te bagi pe discutii din astea cu cei care o invart pe degete.
Ai dreptate aici. Ar trebui sa imi fie rusine ca imi permit sa-l trag de maneca pe nenea penticostal.
Reply With Quote
  #1686  
Vechi 12.10.2016, 17:09:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Ai dreptate aici. Ar trebui sa imi fie rusine ca imi permit sa-l trag de maneca pe nenea penticostal.
E bine sa citesti documentatia inainte de a rula programul.
Din experienta.

Iar resurse, acum sunt o gramada..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1687  
Vechi 12.10.2016, 18:06:17
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde care e definita crestinului.
Se aduna, canta, citesc din Biblie, ei zic ca nu fac pacate, faceau, dar nu mai fac, s-au lasat de asta si citesc din Biblie si spun ca Dumnezeu le-a aratat calea si acum se trag din primii crestini.

Nu le cunosteau, de fapt nimeni nu le cunoaste, ei zic ca sunt "limbi ingeresti".

Cum ii autentific?
O prima intrebare ar fi daca ar trebui sa-i autentifici tu. E o munca destul de dificila. Daca baietii interactioneaza in zona in care tu ai autoritate directa, respectiv familia sau biserica ta, merita. Altfel...

Eu cred ca vecinii pot fi verificati in doua chei:
1. Ce roade au?
Daca chiar nu mai comit pacate evidente, vicii, daca manifesta virtuti crestine, daca se relationeaza cu dragoste comunitatii din care fac parte.
Daca da, baietii au trecut primul test.
2. Din ce comunitate religioasa fac parte? Ce invataturi au? Ce doctrine propaga? Sunt in linia Sfintei Scripturi? Au o abordare ortodoxa a marilor doctrine crestin - evanghelice?
Daca da, au trecut si al doilea test. Tipii sunt OK.

Numai tu ii poti verifica. Insa mie deja mi-au trezit simpatia.
E foarte posibil sa fie niste vecini cumsecade.
Reply With Quote
  #1688  
Vechi 12.10.2016, 18:35:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai nu te-am intrebat in ce limbi au vorbit apostolii. Ce limbi au vorbit ei la inceput, scrie in Fapte cap.2. Te-am intrebat IN CE LIMBI VORBITI VOI ACUM
Inainte de a intelege ce limbi vorbim noi acum, ar trebui sa intelegi in ce limbi au vorbit apostolii si crestinii din biserica primara. Pentru ca NU stii. Doar ti se pare ca stii, in urma citirii unui singur pasaj din cartea Faptele Apostolilor.

Vezi ca esti al treilea ortodox in ultimile doua zile, care vine cu aceeasi abordare simplista si ingusta conform careia singura vorbire in limbi din Biblie se gaseste in Fapte 2. De la tine am pretentii, tu mai citesti cand si cand Biblia. Rar, ce-i drept.

Dar pentru ca esti un amic de isprava iti spun capitolele. Fapte 2, 8, 9, 10 si 19. Si 1 Corinteni 12 si 14.

Last edited by Penticostalul Traditional; 12.10.2016 at 19:17:32.
Reply With Quote
  #1689  
Vechi 12.10.2016, 19:34:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu inca nu-l cunosti pe Stapanul meu. Dar mai ai inca vreme. Nu prea multa.
Doamne fereste, apara si pazeste.
Reply With Quote
  #1690  
Vechi 07.04.2021, 17:46:39
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Despre închinarea la Dumnezeu din Sfintele Icoane - dovezi din Sfânta Scriptură
- recapitulare -

Noi, Biserica, creștinii dreptcredincioși, fără erezie/minciună, suntem acuzați de creștinii risipitori în minciuni, ce se închină la hristoși mincinoși, numiți creștini protestanți. Pentru că ne închinăm Duhului Sfânt din Sfintele Icoane, ei spun că ne închinăm la chip cioplit și idoli, cum spune în porunca a doua din cele 10 porunci:
„Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ!” – Ieșirea 20, 4.
Și ei spun că Sfintele Icoane sunt chip cioplit și idoli.
Dar iată dovezi, 10 argumente biblice și dogmatice, că Sfintele Icoane -nu- sunt chip cioplit și idoli și nu vor fi vreodată și ei ne acuză pe nedrept, spre osânda lor și a celor ce-i urmează, că sunt în înșelare demonică:

1. Heruvimii de pe capacul Chivotului Legii.

Porunca a doua cu chip cioplit și idol, e la Ieșirea, capitolul 20, vers. 4. Dar chiar după 5 capitole, la Ieșirea capitolul 25, vers. 18-22, Dumnezeu, paradoxal, se contrazice? Cere să se facă chip cioplit și idoli?
Zice: „să faci doi heruvimi de aur și să-i faci ca dintr-o bucată, ca și cum ar răsări din cele două capete ale capacului; Să pui un heruvim la un capăt și un heruvim la celălalt capăt al capacului; și heruvimii să-i faci ca și cum ar ieși din capac. Heruvimii aceștia să fie cu aripile întinse pe deasupra capacului, acoperind cu aripile lor capacul, iar fețele să și le aibă unul spre altul; spre capac să fie fețele heruvimilor. Apoi să pui acest capac deasupra la chivot, iar în chivot să pui legea ce îți voi da. Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ție și îți voi grăi de toate” - ?
Deci? Ce înțelegem de aici? Zice Dumnezeu să nu-ți faci nicio asemănare din câte sunt în cer și pe pământ. Heruvimii nu sunt în cer? Nu, heruvimii nu sunt în Cer, ci pot să meargă peste tot unde vor. „Că iată de acum veți vedea Cerurile deschise și pe îngerii Domnului suindu-se și coborându-se de-a dreapta lui Dumnezeu.” Deci dacă Îngerii pot, pot și Heruvimii. Cum și Sfinții reprezentați în Sfintele Icoane pot merge peste tot. „În Ceruri, nu veți mai bea, nu veți mai mânca, nu vă veți mai însura, ci veți fi precum îngerii”. Deci și Sfinții se suie și coboară din Cer pe pământ, peste tot, de aceea Sfinții sunt printre noi și ne ajută foarte mult cu rugăciunea. Pe noi, cei fără erezie, nu pe alții.
Deci asemănarea Heruvimilor, ca și a Domnului Dumnezeu și a Sfinților Lui din Sfintele Icoane, -nu- este chip cioplit, nici idol, nu a fost și nu va fi vreodată, nici idol, nici chip cioplit, căci prin ele lucrează Dumnezeu. Ar trebui doar această dovadă singură să fie suficientă creștinilor rătăciți. La judecată li se va spune același lucru. Fiindcă „precum în Cer, așa și pe pământ.” Câte sunt în cer, se referă la păsări, totemurile păgâne, etc., iar câte sunt pe pământ, se referă la ceea ce are valoare pentru om, aurul, de exemplu, banii, obiecte scumpe, acelea sunt idolii oamenilor, și chip cioplit, adică formă cioplită, cum e un iaht, de exemplu, sau vițelul de aur la care se închinau oamenii când Moise a adus tablele legii, nu se referă la Sfinți, la Sfințenie, la Domnul Dumnezeu, la Heruvimi, la Serafimi, la Îngeri, Arhangheli, la Sfinți, care pot fi reprezentați în Sfintele Icoane, căci în ele este Duhul Sfânt Dumnezeu precum și în Heruvimii de pe capacul Chivotului Legii, dovedit biblic, din Sfânta Scriptură.

2. Șarpele de aramă

„Iar Domnul a zis către Moise: "Fă-ți un șarpe de aramă și-l pune pe un stâlp; și de va mușca șarpele pe vreun om, tot cel mușcat care se va uita la el va trăi. Și a făcut Moise un șarpe de aramă și l-a pus pe un stâlp; și când un șarpe mușca vreun om, acesta privea la șarpele cel de aramă și trăia.” – Numeri 21, 8-9.
Păi cum? Nu spune Domnul să nu-ți faci asemănare din câte sunt în cer și pe pământ? Șarpele nu e pe pământ? Ba este. Și zice că oricine doar se uita la șapele de aramă, se vindeca de mușcătura veninoasă.
Și spun cu putere, în Adevăr, în Hristos: oricine doar se uită la Sfintele Icoane cu credință, se vindecă de mușcătura veninoasă a oricărei boli, sufletești și trupești. Pentru că Duhul Sfânt vindeca prin șarpele de aramă, tot la fel, El vindecă prin Sfinți și El în ei și în reprezentarea lor.

3. Toiagul lui Moise

„Ieșirea 4, 1: Și răspunzând, Moise a zis: "Dar de nu mă vor crede și nu vor asculta de glasul meu, ci vor zice: "Nu ți S-a arătat Domnul!", ce să le spun?"
Ieșirea 4, 2: Zis-a Domnul către el: "Ce ai în mână?" Și el a răspuns: "Un toiag!"
Ieșirea 4, 3"Aruncă-l jos!" îi zise Domnul. Și a aruncat Moise toiagul jos și s-a făcut toiagul șarpe și a fugit Moise de el.
Ieșirea 4, 5: Și a zis Domnul către Moise: "Întinde mâna și-l apucă de coadă!" Și și-a întins Moise mâna și l-a apucat de coadă și s-a făcut toiag în mâna lui.
Ieșirea 4, 17: Toiagul acesta, care a fost prefăcut în șarpe, ia-l în mâna ta, căci cu el ai să faci minuni".
Ieșirea 4, 20: Și a luat Moise în mâna sa și toiagul cel de la Dumnezeu.
Dar de nu ne vor crede și nu vor asculta glasul nostru, al slujitorilor Tăi și vor zice: nu vi S-a arătat Domnul!, ce să le spunem? „Ce-ai în mână?” Un lemn cu chipul Tău și-al Sfinților Tăi, o Sfântă Icoană. „Pune-o pe perete.” Și când o punem pe perete și ne rugăm Duhului Sfânt din ea, ne rugăm în Duh și Adevăr, cu credință nezdruncinată, Domnul ne dăruiește vindecare prin Sfânt lemnul Său. „Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine.” - Luca 10, 16.
Deci ascultați de Biserică, de slujitorii Bisericii, care vă învață din Sfânta Scriptură, nu din minciuni precum protestanții, ascultați de noi, căci urmăm lui Hristos, și vă învățăm Adevărul când spunem că Duhul Sfânt Dumnezeu este și lucrează minunat și din Sfintele Icoane, precum a făcut minuni toiagul lui Moise, un simplu lemn, cu care a lovit stânca și a ieșit apă, a atins Marea Roșie și s-a despărțit în două, și au trecut pe fundul mării ca pe uscat și multe minuni a făcut, tot la fel Duhul Sfânt prin lemnul Sfintelor Icoane, dăruiește viață și vindecare celor credincioși. Credeți și trăiți smerenia dătătoare de viață și veți fi vii în vecii vecilor.

4. Toiagul lui Aaron

„Iar a doua zi a intrat Moise și Aaron în cortul adunării și iată toiagul lui Aaron, din casa lui Levi, odrăslise, înmugurise, înflorise și făcuse migdale. Apoi a zis Domnul către Moise: Pune dar toiagul lui Aaron înaintea chivotului legii spre păstrare, ca semn pentru fiii neascultători, ca să înceteze de a mai cârti împotriva Mea, ca să nu moară!” – Numerii 17, 8-10.
Să fie aceasta încă o dovadă ca semn pentru fiii neascultători, fiii risipitori, neo-protestanții, ca să înceteze de a mai cârti împotriva Domnului Dumnezeu, ca să nu moară; să nu mai spună că Duhul Sfânt nu poate intra și săvârși minuni din Sfintele Icoane, fiindcă El poate, nu este neputincios, ci așa cum a făcut un lemn, un toiag a lui Aaron, să odrăslească, înmugurească, înflorească și să facă rod de migdale, ca să arate că Aaron este slujitorul preoțesc, tot la fel Dumnezeu face și Sfintele Icoane să vindece orice boală trupească și sufletească.

5. Haina lui Ilie

„A zis Ilie către Elisei: „Cere ce să-ți fac, înainte de a fi luat de la tine". Iar Elisei a zis: "Duhul care este în tine să fie îndoit în mine!” Răspuns-a Ilie: „Greu lucru ceri! Dar de mă vei vedea când voi fi luat de la tine, va fi așa; iar de nu mă vei vedea, nu va fi”. Pe când mergeau ei așa pe drum și grăiau, deodată s-a ivit un car și cai de foc și, despărțindu-i pe unul de altul, a ridicat pe Ilie în vârtej de vânt la cer. Iar Elisei se uita și striga: „Părinte, părinte, carul lui Israel și caii lui!” Și apoi nu l-a mai văzut. Și apucându-și hainele le-a sfâșiat în două. Apoi, apucând mantia lui Ilie, care căzuse de la acesta, s-a întors înapoi și s-a oprit pe malul Iordanului. Și a luat mantia lui Ilie care căzuse de la acesta și a lovit apa cu ea, zicând: „Unde este Domnul Dumnezeul lui Ilie?” Și lovind, apa s-a tras la dreapta și la stânga și a trecut Elisei. – 4 Regi 2, 9-14.
Duhul Sfânt era întro haină. Purtată de Sfântul Ilie. Și a rămas Dumnezeu Duhul Sfânt în haina Sfântului Său Ilie și când Sfântul a fost luat la Cer. Și ucenicul Sfântului Ilie, Elisei, a făcut minuni cu haina Sfântului Ilie. Și Duhul Sfânt din Sfântul Ilie, s-a dat și Sfântului Elisei. Iar pentru că aceste lucruri sunt întâmplate cu adevărat și nu sunt invenții și povești, ci Adevărul, spun și eu, păcătosul, Adevărul, că Duhul Sfânt din Sfinții reprezentați în Sfintele Icoane, se dă Sfintelor Icoane, pentru Sfântul care este reprezentat, arătat, în Sfintele Icoane. Ca și cum Sfintele Icoane sunt hainele Sfinților, purtate de ei, pentru că îi arată pe ei, îi înfpțișează, îi reprezintă, cum haina lui Ilie reprezenta pe Ilie și Duhul lui, care s-a dat Sfântului Elisei. Și nu doar atât, dar îndoit, așa a cerut Elisei, și așa s-a dat lui, adică de două ori mai mult și mai puternic. Tot la fel, Duhul Sfânt, cu putere multă, este și lucrează în Sfintele Icoane.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare