Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2015, 02:10:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
N-as vrea sa va intristez, dar iata o alta forma de mesaj, transmisa de Parintele Calistrat Chifan. Cei slabi de inima, nu va uitati. Vorbesc serios si sincer!
Sa nu ne inraim si noi. Numai Dumnezeu stie de ce ingaduie astfel de nenorociri. Vazand cruzimea aceea, suntem tentati sa luam atitudine, sa-i alungam si noi pe musulmani din tara, sa le daramam moscheile... Dar nu trebuie. Cu orice pret, sa ramanem crestini pana la capat... Pentru noi e usor. Ne manifestam liber, mergem la biserica, mai glumim, mai judecam, mai barfim sau mai nou, urmarim asezati comod predicile Parintelui, pe internet, facand comentarii si aprecieri... In timp ce la fiecare cinci minute, undeva un crestin este macelarit...
In general ne plangem ca ne este greu... Dar ce este "greu"-ul? Ce ne lipseste? Iata un motiv sa multumim cu lacrimi in ochi lui Dumnezeu, pentru ca noua ne-a oranduit doar bucurii, in timp ce noi continuam sa fim carcotasi si nerecunoscatori... Cu ce-au gresit ei, de sfarsesc astfel? Ce merite avem noi de suntem privilegiati?

Priviti si luati aminte!... https://www.youtube.com/watch?v=I6Dy...ature=youtu.be
Privind doar jumatate din video am plans pt victime dar m-am gandit ca ele deja au castigat Raiul intr-o clipita,iar noi...
In fine,sunt prea socata pt a termina acest mesaj.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.05.2015, 13:05:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Cine este parintele Calistrat?
Va rog sa scrieti ca sa stie si altii care n-au auzit de dansul.
Ca nu putem sa-i stim pe toi preotii din tara.

2. Da, am fost si eu cu ani in urma la biserica Silvestru. Intr-adevar erau lungi predicile si scaune putine. dar parintele Galeriu era iubit.
Dar mai era ceva acolo care m-a deranjat. Era un anume elitism, in sensul ca era un grup de oameni (indeosebi artisti) care veneau acolo. Mai erau si multi care veneau special pentru predici cred, le si inregistrau si oameni din presa.
Faceau din parintele altceva decat era de fapt.

Yasmina, tu in ce perioada mergeai acolo?

3. Consider ca nu este importanta lungimea predicii ci mai degraba continutul ei.
Si cum se face cateheza la predica in biserica voastra? (nu mai stiu cine a spus ca parintele Calistrat este asa)?
La noi dureaza predica destul, cam 20-30 de minute.
Uneori insa este atat de frumos ceea ce spune parintele. Pune accent si pe partea aplicata, adica asupra a ceea ce se intampla practic.
Si asta este important.
Si tot degeaba. Lumea nu aplica.
Intr-o vreme a facut si un pic de cateheza, adica a imbinat predica si cu elemente de cateheza. Dar a renuntat. Nu stiu de ce.

4. Consider ca o predica, la fel ca orice alta lucrare, sau opera de arta trebuie sa fie primita pe un anumit teren.
De aceea eu l-am rugat pe preotul nostru intr-o vreme sa puna si pe site, macar o perioada scurta predica din duminica respectiva, ca sa putem sa mai reflectam asupra ei. N-a vrut.
Se intampla ca la slujba sa fie agitatie (plang copii sau se joaca), sau sa nu te simti cum trebuie (obosit, flamand etc.) si nu te poti concentra.
La sfarsit il mai intrebam (unii si altii) despre un citat, sau o lucrare amintita in predica.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.05.2015, 20:21:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...rat-81132.html


Eu am aflat de dansul abia anul acesta in postul Mare,vizionand un clip pe FB.
L-am indragit pe loc si tot postul(dar si dupa)am tot ascultat conferinte/predici la diverse sarbatori si praznice ortodoxe.
Stilul dumnealui imi merge la inima,mai ales ca-i iubesc pe moldoveni si ardeleni :)
Dumnealui este moldovean,mare spirit.

La Biserica Silvestru am mers din 1989 cand m-am mutat cu parintii in Calea Mosilor ,pana in 2006 cand am parasit Romania.Tatal meu vitreg m-a introdus parintelui Galeriu spunandu-i in gluma"sa scoata dracii din mine ca nu mai vreau sa invat" :)
Mie tocmai imi placea atmosfera elitista de acolo pt ca ne-am obisnuit ca numai saracii,ologii,handicapatii,drogatii si babele de la tara sa-l caute pe Dumnezeu si sa umple bisericile.
Cand vezi actori,artisti plastici,medici cunoscuti si in general elita societatii te bucuri;uite si aceia la nivelul lor,il cauta si-l iubesc pe Dumnezeu! Foarte bine.
Sorin Dumitrescu ,pictorul iconar era un regulat acolo.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 13.05.2015 at 20:23:56.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.05.2015, 20:32:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=a7T423JHDzw

Duminica Samarinencei -Parintele Calistrat

:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.05.2015, 20:54:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Yasmina - multumesc pentru link

Eu am mers la Biserica Silvestru cam in aceeasi perioada. Dar numai pana in 1997.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare