Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.09.2007, 19:09:12
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Am citit parerile de pana acum... Situatia femeii intr`o tara islamica depinde de la tara la tara... In tari ca Pakistan, Irak, Arabia Saudita, Egipt regulile sunt mai stricte si femeile mai putin respectate. Dar si sunt state unde femeia are mai multe drepturi, cei drept mai recent. Vorbesc in cunostinta de cauza, cunoscand persoane din Maroc.Fiind o fosta colonie franceza si pastrand inca legaturi cu ei, este influentata atitudinea lor cu privire la statutul femeii.. Sunt fete care se imbraca in stil european, pantaloni, jeans, fara hichab ( batic) si femei care inca mai respecta portul traditional, fara ca ceilalti sa faca diferente sau discriminare intre ele.
Am intrebat si eu pe unul dintre ei referitor la dreptul de a avea 4 femei. El mi`a zis ca normal este sa ai o singura sotie, iar cei care isi iau mai multe, se folosesc de religie pentru a face asta.
Atitudinea si comportamentul fata de sotie consider ca depinde de la persoana la persoana, cum se intampla si in societatea noastra de altfel, si intr`adevar mai putine drepturi, cel putin referitor la copii intr`un divort. Mentalitatea este un pic mai arhaica, sa spunem ca la noi acum cateva zeci ani, cand femeile noastre, primeau si ele " tratamente " de la soti. Si inca se mai intampla din pacate, mai ales in mediul rural.
Consider casatoria dintre un musulman si un ortodox de nerealizat, in principal, pentru ca noi credem in Hristos " Calea, Adevarul si Viata", in Sfanta Treime,in puterea Sfintei Cruci in Maica Domnului, in Sfintii placuti lui Dumnezeu iar musulmanii in Mohamed si Coran.
Dumnezeu si Maica Domnului sa dea putere tuturor fetelor crestine de a nu cadea in ispita de a se indragosti si casatori cu un musulman...
  #12  
Vechi 09.09.2007, 21:16:13
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

am fost indignata astazi sa vad la dd tv, la emisunea fara frontiere,in care se vorbeste despre islam,si in cazul de fata,despre ramadan,un preot ortodox care a vorbit de postul nostru si de al lor,ca si cum am fi fost frati intru Hristos cu ei.desi sunt de acord cu toleranta intre oameni nu cred ca este cuviincios pentru un preot sa se alieze cu dusmanii lui Hristos.emisiunea nu era una in care sa se prezinte postul crestin,ci preotul era invitat ca sa se arate cat de uniti si asemanatori suntem in credinta cu ei.
ce ma indigna si mai rau este ca intr-o tara crestina ca a noastra,nu exista la televizor vreo emisiune in care sa fie prezentat crestinismul ,dar exista o emisune musulmana,fiind prezentat,desigur atat de frumos,ignorandu-se acele fapte ,,minunate ale ,,profetului,,.un preot ortodox a ajuns sa fie invitat in tara lui,de origine crestina,la o emisiune musulmana,religie blasfemitoare pentru noi,crestinii.rusine dan diaconescu!!!!!!
  #13  
Vechi 10.09.2007, 16:29:44
Alina2 Alina2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna!
Sunt noua pe acest forum. Am citit mesajele voastre si am vazut ca aveti experienta in relatiile cu iranienii veniti in Romania. Sunt si eu intr-o relatie cu un iranian si as vrea sa stiu parerea voastra despre ei. Sunt chiar asa de rai? Cel pe care il cunosc este foarte dragutz, amabil...
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Alina
  #14  
Vechi 10.09.2007, 16:50:04
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ha-ha-ha.:D..eu chiar nu am si nici nu-mi doresc experiente de genul asta..vorbesc din auzite..cunosc pers,casatorite cu greci cu iranieni,italieni s.a.m.d.p
..sunt si romani buni,bruneti misteriosi cum par acesti arabi.. macar cu ei impartasesti credinta in care te-ai nascut......relatiile acestea sunt f.periculoaSE..am o cunostinta care s-a casatorit cu un grec si dupa 8 ani a aflat ca se drogheaza...e bine sa ai unde te informa despre omul de langa tine,sa-i vezi familia,daca sunt nebuni(de multe ori nebunia e ereditara)sa vezi cum se poarta tatal in familia respectiva,ce educatie a primit s.a.m.d.p)
E doar o parere nu o lua de buna.:D
  #15  
Vechi 10.09.2007, 18:58:00
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..dragut si amabil..ma indoiesc..prefacut da..si poi de unde stii tu cat de mult te pretuieste,respecta,daca cu pritenii nu cumva rade de tine,in prezenta ta,caci nu prea cred ca sunt ei educati incat sa aiba bunul simt sa vb.romaneste..tu vorbesti persana?
despre romance stiu sigur ca le considera niste usuratice,iar pe barbatii romani proxenetii lor,fiindca se bucura vazandu-si nevestele despuiate pe strada chiar se lauda cu lucrul acesta,cu tatuajele lor,cu silicoanele diverse..asa ne trebuie..ia sa-l repezi cat colo sa vezi ce reactie are..si aceea e firea lui adevarata..sa incerci numai sa-l contrazici..ai avea rabdare sa-ti petreci viata alaturi de unul care numai se ciondaneste?te imbolnavesti de nervi.
un lucru e cert iranienii nu mai sunt cei despre care se spunea candva ca sunt o mare civilizatie,ca si grecii grecii nu mai sunt decat niste mancatori de saorme si tzatzichi...daca intrebi un iranian cine a fost Saadi,Moulavi habar n-au si ce carti au scris sunt convinsa ca nu stie.sa-l intrebi despre poemul sah name vezi are habar..sunt niste ingamfati o tin una si buna ca ei sunt altfel decat arabii ca au fost liberi sub sah ca femeile lor sunt moderne...vrajeala de doi lei...nu te lasa fascinata de istoria lor,nici de banii lor..adesea fac afaceri cu droguri paravanul fiind afaceri mici,vanzari de toale prin Europa(standul)
  #16  
Vechi 12.09.2007, 14:56:16
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alina2
Buna!
Sunt noua pe acest forum. Am citit mesajele voastre si am vazut ca aveti experienta in relatiile cu iranienii veniti in Romania. Sunt si eu intr-o relatie cu un iranian si as vrea sa stiu parerea voastra despre ei. Sunt chiar asa de rai? Cel pe care il cunosc este foarte dragutz, amabil...
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Alina
Draga mea te rog din tot sufletul, fugi de el, de musulmani unde vezi cu ochii. Ai grija de sufletul tau, de viata ta pe pamantul asta si de de viata de dupa. Nu te lasa vrajita de cuvintele mieroase si avutia (daca o are ) caci se vor transforma in venin si iti vor disturge viata. Daca doresti mai multe detalii tontacteaza-ma pe privat. FUGII !!!!!!!!
  #17  
Vechi 12.09.2007, 15:00:05
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
am fost indignata astazi sa vad la dd tv, la emisunea fara frontiere,in care se vorbeste despre islam,si in cazul de fata,despre ramadan,un preot ortodox care a vorbit de postul nostru si de al lor,ca si cum am fi fost frati intru Hristos cu ei.desi sunt de acord cu toleranta intre oameni nu cred ca este cuviincios pentru un preot sa se alieze cu dusmanii lui Hristos.emisiunea nu era una in care sa se prezinte postul crestin,ci preotul era invitat ca sa se arate cat de uniti si asemanatori suntem in credinta cu ei.
ce ma indigna si mai rau este ca intr-o tara crestina ca a noastra,nu exista la televizor vreo emisiune in care sa fie prezentat crestinismul ,dar exista o emisune musulmana,fiind prezentat,desigur atat de frumos,ignorandu-se acele fapte ,,minunate ale ,,profetului,,.un preot ortodox a ajuns sa fie invitat in tara lui,de origine crestina,la o emisiune musulmana,religie blasfemitoare pentru noi,crestinii.rusine dan diaconescu!!!!!!
....cum Satana isi vara coada...curand vom fi stransi ca intr-o menghina...nu pot sa cred ca un preot a facut asa ceva....toleranta...dar pana cand???? pana cand ne vor subjuga platindu-le tribut sa ne lase in viata? Vremurile anuntate de Hristos iata ca vor ajunge curand si prigoana crestinilor va incepe iar...pregatiti-va!
  #18  
Vechi 12.09.2007, 17:03:44
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

lasati si voi un mesaj sa se opreasca aceasta emisiune.

http://www.ddtv.ro/site/index.php?option=com_contact&Itemid=3
  #19  
Vechi 20.10.2007, 16:10:31
cristinarusu cristinarusu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

Toate cele bune!Daca vreo fata indragostita de un musulman citeste ce scriu eu aici, o indemn din suflet sa ma asculte! Cel pe care l-am iubit parea atat de bun, incat- cand ne mai certam la inceputul relatiei nostre- nu numai sora, dar si parintii mei ii luau apararea cu o inversunare de neimaginat.( Nu trebuie ei judecati ca mi-au permis sa fim impreuna, bietii de ei au avut incredere in mine mereu- dar de asta data s-au inselat...)Ce sa zic, in trei ani de relatie am ajuns sa ma ia cu senzatie de voma si stari de panica cand messangerul ma anunta ca am un ...mesaj nou sau cand- inevitabil, sa zicem la cumparaturi- in mod intamplator un barbat priveste in directia noastra;fetelor, doamnelor, partenerul gelos te poate face la inceput sa te simti oarecum bine(e asa pt ca ma iubeste..asa e el...)ce se intampla cu acesti barbati e patologic; cultura diferita + religia diferita = cu adevarat un coctail exploziv, in cel mai urat sens
Dumnezeu e unul dar oamenii( diferitele natii si religii) il privesc diferit........................................... .va rog din toata inima sa luati aminte de sfatul si marturisirea mea; ( ca o paranteza, dau de pomana in mod regulat unor musulmani; ei primesc cu multa delicatete si deschidere, dar acest lucru nu ma convinge de ...stiti bine la ce ma refer..acel ceva ...ata de fascinant si emotionant pe care il simtim cand privim botezul si preotul care tamaiaza si atatea altele...care ne pastreaza spiritul viu
ca sa intelegeti mesajul meu la adevarata masura va spun ca DE 3 ANI SIMT CA MA INVART IN CERC,FARA SA POT IESI, FARA PIC DE VOINTA; nu-mi plang de mila dar am ajuns sa ma urasc..poate de aceea inca nu ne-am despartit, dar regret cu tot ce am ca l-am cunoscut
" ASA, VA INTREBATI DE CE NU FUG? Am incercat o data, nu am rezistat, ma chema inapoi atat de romantic si insistent; va rog nu ma judecati DAR LUATI AMINTE!NU VA BATETI JOC DE SINGURA VOASTRA VIATA!
Din acest motiv, nu m-am putut gandi pana acum la un copil( un lucru dureros, poate chiar de dispretuit, stiu...)
Cumva, inca il iubesc- simt ca niciodata nu am sa pot sa mai cred in sansa mea la fericire- si de aici inainte o sa incerc sa schimb ceva, ca de ex sa spun ce simt in leg cu el, precum o fac aici
va incurajez sa nu faceti greseala mea intrucat- inima fiind de multe ori mai puternica decat ratiunea- ne furam caciula;
sper sa nu fi enervat pe nimeni cu firul subtire de inconsecventa al povestii mele( il iubesc dar vreau sa-l parasesc..........), pur si simplu am scris ce am simtit, nu am "pictat" nimic
Probabil,in inconstient, dand sfaturi- despre care automat sper ca vor fi urmate- ma simt ca si cum mie mi s-ar intampla binele pe care- din lasitate- il impiedic sa imi intre in viata acum
va doresc cel mai binele din lume ASA CUM ATI FOST VOI INVATATE CAND ERATI MICI
  #20  
Vechi 20.10.2007, 18:27:15
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Unchiul meu este musulman,si are o relatie f buna cu o crestin-ortodoxa.Bine,niciunul din ei nu este f religios,dar eu cred ca se poate.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fertilizarea în vitro și înseminarea artificială au fost interzise în România ! cristiboss56 Generalitati 143 19.10.2009 17:04:40
Ne putem casatorii daca am botezat inainte? alecsa Nunta 9 22.11.2008 21:43:46
Casatorii interzise petra Nunta 3 13.02.2008 15:36:47
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 01:58:42
CASATORII iovitadrian Nunta 5 27.09.2006 10:07:32