Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2008, 18:01:42
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am deschis acest topic pentru ca am vazut o intrebare legata de ce aspus Mantuitorul,si anume ca "despre ziua si ceasul acela nimeni nu stie,nici inger din cer,ci numai Tatal".Am explicat acolo ca este vorba de firea umana a Mantuitorului,nu de cea dumnezeiasca,si de faptul ca firea umana are o cunoastere progresiva,in timp si spatiu.Dumnezeu,fiind deasupra timpului si al spatiului,el fiind creatorul spatiului si al timpului,stie orice manifestare legat de spatiu si timp.Omul,fiind creat in spatiu si timp,este supus legilor acestora,deci nu poate stii ceva ce inca nu s-a intamplat.Dumnezeu insa descopera oamenilor si lucruri din viitor,asa cum a facut-o cu proorocii,si cum face cu proorocii pana la sfarsitul veacurilor.Dupa cum am vazut insa,anumite proorocii pot sa nu se implineasca,cum a fost cazul cu Iona care azis ninivitenilor"Ninive va fii distrusa".Acestia insa s-au pocait,si Dumnzeu i-a iertat.La fel se poate intampla cu orice amenintare venita cu pedeapasa din partea lui Dumnzeu,cu conditia ca omul sa se schimbe.Asta se paote intampla si cu proorociile din Apocalipsa,insa posibilittea este foarte mica,nu fiinca asa vrea Dumnezeu,ci fiindca "inima omului este plecata spre rau din tineretile lui".Dumnzeu chiar nu ar vrea ca omenirea sa ajunga la asemenea grad de rautate,incat sa se inchine lui Antihrist si prin acesta Diavolului.Si totusi,oamenii spre asta se indreapta,lucru care se vede cu ochiul liber.
In continuare,legat de titlul topicului,vreau sa dau un exemplu de cunoastere progresiva,folosind matematica.In matematica,exista conceptul de serie si sir.exemplu ,sirul numarelor naturale:0,1,2,3...; suma de i de la 1 la 10 din i,cateva exemple simple. Orice sir,sau serie este definita prin punctul de plecare,si printr-o lege de dezvoltare a seriei sau sirului.Exemplu:sirul numerolr naturale,punctul de plecare,0,legea de definire:fiecare element este egal cu precedentul plus unu.Simplu.
Acum,orice serie pleca dintr-un punct fix,si are elemente infinite ca numar.Totusi,stiind punctul de plecare si legea de determinare,eu pot sa stiu exact care este straea roicarui element,oricat de indeparat ar fii de origine.
Exact asa este cu cunoastrea progresiva.Sa zicem ca viata omului este o serie.Originea nasterea(Botezul,daca vreti),si legea de determinare este morala pe care o adopta in viata.Stiind acestea doua,eu pot,in orice moment al vietii lui,sa spun cat a evoluat starea lui morala fata de origine,cat si fata de orice moment de timp.
Bineinteles,aceasta este o demonstratie putin foratat,pentru ca in viata unui om intra variabile foarte multe.Eu insa am vrut sa dau un exemplu simplu,si anume ca legile firii,inclusiv cea matematica,sunt o proiectie a Logosului,a Cuvantului lui Dumnezeu.mai mutl,am vrut sa arat ca in ordine naturala,un lucru care evolueaza la infint,apoet fii definit la un moment dat,stiindu-se doar originea si legea de determinare.
Acum,este clar ca Dumnzeu,in atotstiinta sa nu se foloseste de matematica.Insa noi oamenii,puetm intelege cate ceva,folosind si faptul ca elgile firii sunt rationale,sunt o proiectie a rationalitatii Logosului Divin.

Jan
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2008, 06:53:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Jane draga, e fortata rau de tot comparatia asta intre starea omului si conceptul de serie matematica, dar treaca de la noi, ca te-ai straduit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.07.2008, 09:11:40
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) Jane draga, e fortata rau de tot comparatia asta intre starea omului si conceptul de serie matematica, dar treaca de la noi, ca te-ai straduit.
Pai in ceea ce priveste comparatiile intre Dumnezeu si om,intre felul in care cunoaste Dumnzeu si felul in care cunoaste omul,este foarte greu sa faci o asemanare.Pentru mine insa,sincer ,a fost o revelatie,cand,invatanad matematica,am descoperit concepete care arata o dezvaoltare infinita chiar in sanul firii,mai mult,aceasta dezvoltare poate fii apreciata chiar de om.Invatm in pararel dogmatica,si ajunsesem la controversata problema a faptului ca Dumnezeu cuoaste totul,dar nu stabileste dinainte nimic,ci lasa libertaea omul sa merga pe ce cale vrea,mai mult,omul trage si natura dupa el pe aceasta cale.Acolo erau multe argumente,din Revelatie,argumente logice,insa pe mine cel mai mult,rational vorbind,m-au convins legile matematicii,atat cat am inteles eu,m-au convins ca se poate acest lucru,adica sa stii dinainte cum poate evolua ceva,dupa o anumita lege tot de tine stabilita.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2008, 11:00:29
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Deuteronomul 31
15. Atunci S-a aratat Domnul in cort, in stalp de nor, si stalpul de nor a stat la usa cortului adunarii.
16. si a zis Domnul catre Moise: "Iata, [color=green]tu te vei odihni cu parintii tai,[/color] iar [color=blue]poporul acesta se va scula si se va desfrana dupa dumnezeii straini[/color] ai pamantului aceluia in care va intra, iar [color=red]pe Mine Ma va parasi si va calca legamantul Meu,[/color] pe care l-am incheiat cu el;
17. Pentru aceasta [color=green]se va aprinde mania Mea[/color] asupra lui in ziua aceea si-i voi parasi, imi voi ascunde fata de la ei si vor fi omorati si-i [color=blue]vor ajunge multime de necazuri si greutati[/color] si atunci [color=red]Israel va zice: Aceste necazuri nu m-au ajuns ele oare pentru ca nu este Domnul Dumnezeul meu in mijlocul meu?[/color]
18. Dar Eu imi voi ascunde fata Mea de la el in ziua aceea, pentru toate faradelegile lui pe care le-a facut el, intorcandu-se la alti dumnezei.
19. Asadar, scrie-ti cuvintele cantarii acesteia si invata pe fiii lui Israel si le-o pune in gura lor, pentru ca aceasta cantare sa-Mi fie marturie printre fiii lui Israel.
20. Caci [color=green]Eu ii voi duce in pamantul cel bun[/color], unde curge lapte si miere, dupa cum M-am jurat parintilor lor, si [color=blue]vor manca, se vor satura, se vor ingrasa[/color], [color=red]se vor indrepta spre alti dumnezei[/color] si vor sluji acelora, iar pe Mine Ma vor lepada si vor calca legamantul Meu, pe care l-am dat lor.
21. Dar cand ii vor ajunge multime de nenorociri si de necazuri, atunci cantarea aceasta va fi marturie impotriva lor, caci ea nu va pieri din gura lor si din gura urmasilor lor. [color=maroon]Cunosc Eu cugetele lor pe care le au ei acum, inainte de a-i duce in pamantul cel bun[/color] pentru care M-am jurat parintilor lor".
22. si a scris Moise cantarea aceasta in ziua aceea si a spus-o fiilor lui Israel.


Se vede in textul de mai sus intradevar o serie. Am colorat momentele acelui lantz Markov (daca vrei sa ii spui asha) in culori diferite.

Oricum efectul pare a fi datorat faptului ca oamenii cand incep sa dea de prea mult bine, tind sa il lase pe Dumnezeu pe planul doi, desi Domnul Iisus Hristos ne spune sa cautam mai intai imparatia Lui, si abia apoi toate celelalte. Primul verset din Sfanta scriptura incepe cu bereishit (in evreieste la inceput) Dumnezeu. Asha ar trebui sa fie in viata unui om: [color=green]la inceput Dumnezeu.[/color]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2008, 11:24:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu sunt valabile teoriile matematicii, shi eu am facut destula shi mai shtiu cate ceva... caci ce este matematica altceva decat o scula, o unealta, shi ca oriceunealta, folosita de iresponsabili poate duce la catastrofe shi sadism, folosita de intzeleptzi te poate aduce pe linia care trebuie sa fi...

deci e vorba despre nishte principii riguroase de gandire, ca nishte instrumente, pentru a ajunge la o ipoteza finala, acea ipoteza o consideri apropiata de adevar shi cautzi sa vezi daca practica o confirma, dar te afli in spatziul ipotetic modelat de axiomele respective... shi ajungi prin deductzii, inductzii, demonstratzii matematice la o anumita proprietate necunoscuta dar dedusa shi atunci spui cu sigurantza ca asha trebuie sa fie un anumit lucru shi il shi certifici in practica iar daca practica o confirma atunci spui ca ai avut dreptate shi de crezi deshtept cum de ai shtiut dumneata ce altzii iata ca nu shtiu...

dar vezi dumneata toata shtiintza cauta sa explice realitatea, iar realitatea a fost facuta de Dumnezeu, deci fiecare particica a realitatzii poarta in ea o farama din intzelepciune de necuprins a Creatorului deci intotdeauna o idealizare axiomatica a mintzii umane v-a ajunge la un impas, la un punct in care teoria va fi complet invers sau nu va putea explica prin modelarea respectiva proprietatzile aparute, shi atunci se va cauta o alta axioma, alta teorie ca sa explice proprietatea respectiva shi iar se va ajunge intr-un impas din cauza acelei farame de necuprins pe care a pus-o Creatorul in Creatzia Sa shi tot asha intr-un drum fara sfarshit al omului ce cauta adevarul fara Adevar caci este o cautare in deshert...

Treaba lor dar nu inseamna ca realitatea shi legile observate pe care omul le deosebeshte shi pe baza carora, a observatziilor, ishi insusheshte o realitate cunoscuta, un mediu idealizat in mintea lui pe baze axiomatice shi in care poate face tot felul de prooroceli deductive sau alte socoteli este neaparat greshit, ci asta tzine de o anumita capacitate intelectuala, de forme de cautare pentru a ajunge la un adevar... la a cunoashte unde se afla shi ce este in jurul sau, deci nu numai de a simtzi ci shi a shti ce anume simte caci shtie in virtutea modelelor sale mintale, axiomatice, ipotetice confirmate sau deduse, deci pe baza adevarurilor din el, formandu-se astfel baza pe care ishi statorniceshte ceea ce spune el ca este realitatea... realitatea lui... a omului... cu sau fara Dumnezeu...

Un astfel de om cunoashte prin multzimea de cunoshtiintze shtiintzifice pe care le introduce axiomatic in universul sau al simtzirii shi gandirii, shi este mai greu de convins un astfel de om sa-shi schimbe opiniile intrucat pentru el sunt valabile doar certitudinile pe care le cunoashte el, aceluia nu-i potzi vorbi despre lucruri care nu exista in universul sau modelat shi sa-i combatzi deductziile shi demonstratziile cu atat mai mult cu cat este bine intzepenit shi impietrit in matematici shi fizici axiomatice shi cu proprietatzi demonstrate prin experientze practice care se explica prin teoriile shtiintzifice ce stau la baza modelului universului interior modelat.

Deci dumneata vorbeshti despre o cunoshtere progresiva a unor invatzaturi sau a Lui Dumnezeu folosind metodele intzelepciunilor intelectuale deci a felurilor de a gandi dobandite in shcoli in studiul cifrelor, a masurilor, a experientzelor stiintzifice, gandindu-te ca vei putea face o cunoashtere a lui Dumnezeu ca shi cum ai studia un obiect de studiu, analizandu-l mereu shi afland tot mai multe, dar acest lucru nu s-ar putea daca nu s-ar descoperi Dumnezeu, deci daca nu l-ar face cineva Cunoscut pe Tatal... pentru ca nu mai este un obiect ci o persoana, un viu, care nu este rodul tzaranei din care ste plamadit ci exact invers, viul confera proprietatzi tzaranei shi prinurmare degeaba studiezi tzara daca viul nu-tzi descopera cum este el... deci iata ca nu potzi cunoashte progresiv nimic, ci acest progres este in functzie de cel ce-tzi arata shi itzi descopera, tu doar potzi folosi shi pastra, pazi de a te manifesta in virtutea invatzaturii dobandite, deci progresul se poate manifesta prin a folosi shi a trai cat mai conform cu teoria ceea ce ai primit... caci viatza Veshnica este sa "Te Cunoasca pe Tine" deci e complicata aceasta Cunoashtere caci nu este asha cum se crede in shtiintza, te uitzi, itzi explica, pricepi shi gata, ci este o forma complexa shi complicata de dragoste shii ascultare shi traire... intre doua fiintze vii, deci este un fulger shi un cutremur intre doua universuri, o minune ca eshti shi o intamplare ca sunt.. cum spune poetul:

"CE BINE CA ESTI
de nichita stanescu
E o întâmplare a fiintei mele
si atunci fericirea dinlauntrul meu
e mai puternica decât mine, decât oasele mele,
pe care mi le scrâsnesti într-o îmbratisare
mereu dureroasa, minunata mereu.

Sa stam de vorba, sa vorbim, sa spunem cuvinte
lungi, sticloase, ca niste dalti ce despart
fluviul rece în delta fierbinte,
ziua de noapte, bazaltul de bazalt.

Du-ma, fericire, în sus, si izbeste-mi
tâmpla de stele, pâna când
lumea mea prelunga si în nesfârsire
se face coloana sau altceva
mult mai înalt si mult mai curând.

Ce bine ca esti, ce mirare ca sunt!
Doua cântece diferite, lovindu-se amestecându-se,
douâ culori ce nu s-au vazut niciodata,
una foarte de jos, întoarsa spre pamânt,
una foarte de sus, aproape rupta
în înfrigurata, neasemuita lupta
a minunii ca esti, a-ntâmplarii ca sunt"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2008, 11:34:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Deuteronomul 31
15. Atunci S-a aratat Domnul in cort, in stalp de nor, si stalpul de nor a stat la usa cortului adunarii.
16. si a zis Domnul catre Moise: "Iata, [color=green]tu te vei odihni cu parintii tai,[/color] iar [color=blue]poporul acesta se va scula si se va desfrana dupa dumnezeii straini[/color] ai pamantului aceluia in care va intra, iar [color=red]pe Mine Ma va parasi si va calca legamantul Meu,[/color] pe care l-am incheiat cu el;
17. Pentru aceasta [color=green]se va aprinde mania Mea[/color] asupra lui in ziua aceea si-i voi parasi, imi voi ascunde fata de la ei si vor fi omorati si-i [color=blue]vor ajunge multime de necazuri si greutati[/color] si atunci [color=red]Israel va zice: Aceste necazuri nu m-au ajuns ele oare pentru ca nu este Domnul Dumnezeul meu in mijlocul meu?[/color]
18. Dar Eu imi voi ascunde fata Mea de la el in ziua aceea, pentru toate faradelegile lui pe care le-a facut el, intorcandu-se la alti dumnezei.
19. Asadar, scrie-ti cuvintele cantarii acesteia si invata pe fiii lui Israel si le-o pune in gura lor, pentru ca aceasta cantare sa-Mi fie marturie printre fiii lui Israel.
20. Caci [color=green]Eu ii voi duce in pamantul cel bun[/color], unde curge lapte si miere, dupa cum M-am jurat parintilor lor, si [color=blue]vor manca, se vor satura, se vor ingrasa[/color], [color=red]se vor indrepta spre alti dumnezei[/color] si vor sluji acelora, iar pe Mine Ma vor lepada si vor calca legamantul Meu, pe care l-am dat lor.
21. Dar cand ii vor ajunge multime de nenorociri si de necazuri, atunci cantarea aceasta va fi marturie impotriva lor, caci ea nu va pieri din gura lor si din gura urmasilor lor. [color=maroon]Cunosc Eu cugetele lor pe care le au ei acum, inainte de a-i duce in pamantul cel bun[/color] pentru care M-am jurat parintilor lor".
22. si a scris Moise cantarea aceasta in ziua aceea si a spus-o fiilor lui Israel.


Se vede in textul de mai sus intradevar o serie. Am colorat momentele acelui lantz Markov (daca vrei sa ii spui asha) in culori diferite.

Oricum efectul pare a fi datorat faptului ca oamenii cand incep sa dea de prea mult bine, tind sa il lase pe Dumnezeu pe planul doi, desi Domnul Iisus Hristos ne spune sa cautam mai intai imparatia Lui, si abia apoi toate celelalte. Primul verset din Sfanta scriptura incepe cu bereishit (in evreieste la inceput) Dumnezeu. Asha ar trebui sa fie in viata unui om: [color=green]la inceput Dumnezeu.[/color]
ce frumos, ce proorocie sfanta shi adevarata dar daca ne gandim ca pe noi ne numeshte Hrsitos, Cuvantul Lui Dumnezeu, Israel, Israele romanesc, poporule creshtin-ortodox roman, atunci nu poate decat sa ne apuce groaza ca patzim shi noi shi facem la fel ca shi aceia... deshi noi ne mandrim shi ne simtzim piliqq alintat in comparatzie cu ei... shi astfel ne mandrim shi pacatauim... crezand ca numai lor le suna mustrarile, ca noi suntem feritzi shi nu o sa ni se intample nimic oricata nerushinare shi pacatuire facem... doar pentru ca ne numim creshtini...ortodocsi... dar trebuie sa shi fim nu doar sa ne semetzindu-ne parandu-ni-se sau socatindu-ne noi ca am fi cand realitatea shi evidentza shi Domnul ne vede altfel dar nu ne spune ci doar se roaga pentru noi shi ne plange... 4x???:(:(
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestinii sau Ateii vor ajunge la Cunoasterea si Implinirea Sinelui? papyllon Generalitati 17 11.02.2011 11:31:36
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 03:45:16
De ce este cunoasterea dragoste? alecsandru Teologie si Stiinta 15 01.03.2008 23:04:42
Ce inseamna "cunoasterea binelui si a raului"? mq Generalitati 27 23.01.2007 07:11:16