Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.08.2008, 00:02:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Multă rugăciune îmi mai trebuie, constat, ca să înteleg si mai ales să aplic toate cele reiesind din Pateric si din sfaturile dv., stimati postatori! Consider însă că doar în împărătia cerurilor se pot realmente trăi asemenea sentimente de netulburare la rău, de seninătate dinaintea nedreptătilor...
Eu, de pildă, ca profesor, sînt grav tulburat de cele ce se întîmplă în învătămîntul românesc. În timp ce la clasă, eu îmi expun si-mi argumentez cum pot mai bine punctul de vedere că trebuie să fii cinstit, să te multumesti cu nota pe care o poti dobîndi prin fortele proprii, la examenele de anul acesta elevii mei care nu au copiat au gustat din amărăciunea devansării lor de către hoti! Cum să mă rog pentru hotii acesita si altii ca ei, pe care-i consider cei mai mari vrajmasi ai celor ce vrem astăzi să schimbăm ceva în bine în această tară?
Parintele care isi bate sau cearta copilul il uraste?nu.Dumnezeu daca ne pedepseste ne uraste?nu.Si exemplele ar putea continua.Am sa va relatez un fapt care poate vati zice ca nu are legatura cau subiectul dar are!Intr-o zi ma opreste pe strada o fosta vachina de la vachea mea loc.cu care din uitate motive nu mai vorbeam de ani si cu care m-am gindit sa ma impac fiind postul pastelui.Intrebind-o de ce nu vorbim de ani mi-a spus ca a avut o rel. intima cu sotul meu acum multi ani.Am ramas masca caci nu intelegeam cum dupa ce a facut acest lucru il mai si spune.Nu am inteles de ce imi spune tocmai mie.Imi venea sa-l string de git pe sotul meu,dar am discutat cu duhovnicul meu cu mama mea cu fiul meu am asteptat doua sapt,m-am spovedit si am constatat ca nu sunt nici eu fara pata si "nu pot sa iau piatra sa dau in el",am avut o disc.a recunoscut si l-am iertat si am continuat sa fim o familie fericita"Eu pot sa schimb durerea-n fericire/Eu pot sa iert mai mult decit se poate/Si pot sa vreau sa am numai iubire,/Acolo unde-i ura,necredinta si pacate"(nu-i chear asa dar macar ma straduesc).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.09.2008, 18:16:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Intr-o zi ma opreste pe strada o fosta vecina de la vechea mea loc. cu care din uitate motive nu mai vorbeam de ani si cu care m-am gindit sa ma impac fiind postul pastelui. Intrebind-o de ce nu vorbim de ani mi-a spus ca a avut o rel. intima cu sotul meu acum multi ani. Am ramas masca caci nu intelegeam cum dupa ce a facut acest lucru il mai si spune. Nu am inteles de ce imi spune tocmai mie.
:dozingoff: pai, dorina draga, ti-a spus pentru ca ai intrebat-o, mie asa mi se pare.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.09.2008, 20:01:11
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)"Pentru panza de iubire
E razboiul cel mai greu.
Diavolul,tot rupe fire,
Noi le innodam mereu."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.09.2008, 00:27:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-as ruga: ,,Doamne, ajuta-ma sa-l iubesc pe aproapele meu ca pe mine insami!", dar constat ca nici pe mine insami nu ma iubesc suficient. Caci daca m-as iubi cu adevarat, as face tot ce este important pentru sufletul meu. Mi-as calca in picioare orgoliile, as da branci maniei, mandriei, lenei etc.

Din pacate, nu intotdeauna reusesc sa aplic in practica cele citite. Adeseori abia dupa ce despic firul in patru imi amintesc cuvintele intelepte ale Sfantului Siluan Athonitul sau ale Parintelui Porfirie sau ale altor sfinti cu privire la iertare si la iubirea vrajamasilor. Verific daca n-am gresit eu, apoi mai verific daca n-am facut vreun pacat pentru care sa-mi trimita Dumnezeu vreun canon de pocainta prin cei pe care sunt tentata sa-i numesc vrajmasi.

Apoi mai stiu ca diavolului nu-i place sa someze, abia asteapta sa-i raneasca pe crestini. Pe mine m-a ranit prin cel pe care-l numesc dusman. Dar si ,,dusmanul' respectiv este tot o victima a diavolului, fiindca pentru a ma supara pe mine si-a agonisit pacate si, poate, munca vesnica. Daca am sufletul plin de iubire, ma gandesc la sufletul lui si ma rog pentru mantuirea lui. Ma intristez vazandu-l cazut intre talharii patimilor. O, de mi-ar veni in minte cat mai des acest gand mantuitor!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.09.2008, 16:33:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Porunca iubirii si a iertarii fata de semeni este categorica pentru un crestin: "Daca zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele sau il uraste, mincinos este." (I Ioan 4, 20).

In rugaciune Tatal nostru spunem: "Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri". Dar daca noi doar uram si nu iubim, nu ajungem oare sa rostim: Doamne, eu raman pentru totdeauna dusmanul aproapelui meu, fii si Tu totdeauna dusmanul meu?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.09.2008, 19:43:12
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Se vehiculează, cred eu, prea mult cuvîntul ură în aceste postări. Eu m-am referit la ceva ce, poate, e mai subtil decît ura în cele ce-am afirmat pînă acum,anume la indiferentă.
Întrebarea care mă chinuie rămîne: cum să-mi înfrîng indiferenta fată de neprieteni, venind în întîmpinarea poruncii Mîntuitorului de a ne ruga pentru vrăsmasi (inclusiv, să zicem, pentru tortionarii din epoca 1945-1989). Oare din egoism îmi vine indiferenta aceasta? Sau din spiritul de conservare, specific ființelor vii? Mă tem însă că e o lucrare a diavolului mai gravă decît pot eu întelege deocamdată...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.09.2008, 09:31:23
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/08/31/duminica-datornicului-nemilostiv-lupta-si-osteneala-iertarii/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.09.2008, 11:27:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mihai, ura a ajuns sa fie mai apropiata de noi decat iubirea. Am ajuns sa o consideram ca fiind un raspuns firesc atunci cand cineva ne face un rau. Cat priveste intrebarea ta: cum sa-mi inving indiferenta fata de semeni? Pot spune ca acest lucru nu se poate face decat prin impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos. Numai asa pot ajunge sa primesc si eu putere sa iubesc asemnea Lui. Cand ajungi sa-L simti pe Hristos, prin El vrajmasii iti apar altfel, nu in rautatea lor, ci in dimensiunea de fiinte create dupa chipul lui Dumnezeu. Atat timp cat raman despartit de Hristos, nu voi avea niciodata puterea sa vad si altceva in cel ce ma uraste, vad doar rautate. Iar daca voi ramane in aceasta stare, nu-i voi putea raspunde niciodata cu iubire.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.09.2008, 11:44:48
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Mihai, ura a ajuns sa fie mai apropiata de noi decat iubirea. Am ajuns sa o consideram ca fiind un raspuns firesc atunci cand cineva ne face un rau. Cat priveste intrebarea ta: cum sa-mi inving indiferenta fata de semeni? Pot spune ca acest lucru nu se poate face decat prin impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos. Numai asa pot ajunge sa primesc si eu putere sa iubesc asemnea Lui. Cand ajungi sa-L simti pe Hristos, prin El vrajmasii iti apar altfel, nu in rautatea lor, ci in dimensiunea de fiinte create dupa chipul lui Dumnezeu. Atat timp cat raman despartit de Hristos, nu voi avea niciodata puterea sa vad si altceva in cel ce ma uraste, vad doar rautate. Iar daca voi ramane in aceasta stare, nu-i voi putea raspunde niciodata cu iubire.
te inseli. sint sfinti carer ani de zile nu s-au Impartasit si cu toatea acestea, erau placuti in fata Lui Dumnezeu. Impartasirea nu garanteaza si iubirea pentru aproapele, daca este facuta spre pierzare. caci multi astfel se impartasesc.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.09.2008, 11:52:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi iubirea vrajmashilor inseamna sa urashti cu ura desavarshita pacatele in care eshti fara sa fi sadic shi sa-tzi faci vre-un rau, nici tzie shi nici altora, pacate pe care urmeaza sa le faci mereu ca un zombii fiindca iubeshti inaltzarea botoChiulului inspre trufia vietzii shi mai inseamna ca trebuie sa te lepezi de maica patimilor=iubirea de sine foarte vicleana shi imprashtiata ca shobolanii prin toate cotloanele fiintzei, ca nishte threaduri, ca nishte robotzi, ca nishte taskuri ce primesc din cand in cand puterea shi continua lucrarea la patima respectiva in care au fost programate de tatal minciunii... iar tu ce crezi ca ajungi daca pofteshti sa doreshti poftirea cea rea? poi ai sa ajungi inhaitat cu fiul faradelegii ca pe acela il primeshti shi il crezi lepadand astfel dragostea de la Hristos care te indeamna sa-tzi lucrezi pentru bogatzia din Ceruri... shi nu sa te distrezi vremelnic in mocirla shi oceanul baltzii pacatelor.

deci este vorba de a nu judeca shi a nu osandi caic vina cu sigurantza a ta este chiar daca din deznadejde ai vrea sa scapi shi sa o pui pe altcineva ca ii vezi dumneata paiul... paiul... iar la tine este intronat stalpul de telegraf cu sisteme ultra performante de teleghidaj... ca nu vezi ca defapt eshti sluga gLumii pentru slava de la oameni shi pe acolo itzi strecoara programare shi duhul rau, cu mana ta tzi-o strecoara... shi ce-shi face omul cu mana lui luandu-se dupa malahishtii shtiintzifici, lucru manual se cheama...

shi ce mai inseamna, inseamna sa-tzi curetzi simtzurile, botochiulul, liliacul-zombi cu botochi, ca simtzurile faradelegilor dobitoceshti dau apa la moara mintzii omeneshti, ca daca ar fi minte cereasca s-ar ridica spre cele Cereshti, dar mintea omeneasca e infratzita cu vicleniile gLumei gLumii shi-shi imprumuta de la animale simtzuri dobitoceshti care n-au nici un hotar...

poi mai inseamna ca "prin lege sa mori fatza de lege ca sa vietzuieshti lui Hristos" cum spune sf. ap. Pavel deci cum ai sa mai potzi osandi daca conshtientizezi ca legea nu este pentru nimeni ci doar sa te osandeshti dumneata cu ea, sa dobandeshti conshtiintza de a nu mai pacatui shi sa te calauzeasca pe tine spre Dumnezeu, caci prin lege trebuie sa mori fatza de lege caci nimeni nu este dator sa respecte legea pe care o tzii dumneata... nimeni, deci nu osandi caci vei plati cu legea pe care o pui peste altul... caci dator eshti nu sa tzina altzii legea in locul tau ci sa urmezi iubirii curate shi de 7 ori curatzite a lui Hristos, nu pentru slava de la oameni sau in fatza gLumii ci pentru ca vei lua rasplata de la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 21:51:24
Iubirea vrajmasilor costel Generalitati 13 14.10.2011 08:28:13
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor proaspeti Intrebari utilizatori 0 03.10.2010 17:10:21